יום אחד אולי אפרוש כנפיים – ביקורת לסרט "הרפתקה בשחקים"

"הרפתקה בשחקים" מביא לנו את כל הקסם של סרטי הילדים של שנות ה-80 בשילוב עם קצת היסטוריה ישראלית והרבה רגש

בעונת הקיץ, לרוב אנחנו רואים על מסך הקולנוע סרטים שוברי קופות מארה"ב או סרטי אנימציה לכל המשפחה, לכן זה נחמד שמגיע לו סרט נוער קטן בשם "הרפתקה בשחקים" שמצליח לבלוט בין סרטי הענק של החודש האחרון למרות תקציבו הדל. לשמחתי יצא לי לראות אותו ולדבר עם הבמאי ליאור חפץ על הפרויקט בן ה-7 שנים.

"הרפתקה בשחקים" מתחיל עם הגיבור הצעיר של הסרט יותם (אותו מגלם אמיר סטלר), יותם חולם להיות טייס כמו אביו המנוח אבל בזמן שהוא ממשיך לחלום ולבלות עם חברתו החדשה נועה (אותה מגלמת הילה נתנזון), הציונים שלו בבית ספר צונחים והוא מדאיג את אמו האלמנה. 

נועה גם מגיעה מבית שקשור לחיל האוויר- אביה טייס ויחד עם אחיה הם משקמים מטוס ספיטפייר בשביל המיצג ביום העצמאות וכמובן, כמו ילדה של אבא, נועה גם אוהבת טיסה ומבינה במטוסים. תשוקה זו היא מה שמוביל לחיבור בין נועה ליותם והיא מובילה את הצמד למצוא במגרש גרוטאות את המסרשמיט, המטוס הראשון של חיל האוויר של ישראל.

הם מחליטים לשקם את הכלי ולהציג אותו במהלך יום העצמאות, אנחנו מקבלים מונטז' ובזמן שהם מבלים יחדיו הם נתקלים מספר פעמים במוריס. השניים מפחדים ממנו בגלל סיפורים מפחידים ששמעו עליו (כמו הזקן ב"שכחו אותי בבית") אבל הם לאט לאט מגלים שהוא יותר חביב ממה שהם חשבו והוא חולק איתם את אותה התשוקה. הוא מחליט ללמד אותם על המטוס, על טיסה ולעזור להם לתקן את המטוס כמו שצריך, וקיבלנו את מר. מיאגי של הטיס.

אז כן, "הרפתקה בשחקים" מאמץ הרבה מסרטי הילדות של שנות ה-80 וה-90, עם מוטיבים כמו הילד החדש שלא משתלב בבית ספר, המדריך הותיק שנהפך להיות דמות אבהית עבורו ואפילו הבריון המעצבן בבית ספר, אותו מגלם אחיה של נועה, משהו שמוסיף קצת יותר מורכבות לדמות שלו בגלל הקשר לאחותו. לא רק שהמוטיבים של הסרט מאוד מושפעים מסרטי הילדות שלנו, אבל גם סגנון הצילום, העריכה והדיאלוג מאוד בהשראת התקופה- הילדים לא מדברים עם סלנג עדכני של היום, משהו שיהפוך את הסרט למיושן בעוד כמה שנים, הם מדברים כמו ילדים רגילים ושני השחקנים הצעירים עושים עבודה מצוינת בלגרום לנו להתחבר אליהם ולעודד עבורם לאורך כל הסרט, תודות למשחק נהדר וכימיה מצוינת.

אריה צ'רנר וריקי בליך גם עושים עבודה נהדרת בתור מוריס ואמו של יותם, אריה מתחיל בתור הזקן הממורמר שכולנו התרחקנו ממנו בצעירותינו ונהפך להיות דובי עם לב גדול והמורה שלנו להיסטוריית הטיס של מדינת ישראל, ובליך עושה עבודה טובה בתור האמא הדאגנית שתומכת ודואגת לבנה. נתי רביץ גם עושה עבודה מצוינת בתור אביה של נועה, הוא בהתחלה עם חשיבה מזלזלת על תשוקת בתו ואפילו טיפה שובינסט (משהו שאפשר לצפות מאיש צבא), אבל עם הזמן הוא זוכה לגאולה קטנה ואנחנו רואים את הגאווה שלו לבתו.

הסרט כמובן מגיע לסופו עם סצנת שיא מרגשת של שני הגיבורים הצעירים ופה נכנסים האפקטים הממוחשבים של הסרט שהרבה הרגישו מהטריילר שהם נראים כמו משחק וידאו, ולמרות שזה יכול טיפה להרגיש כך בגלל המודלים של המטוסים מרחוק, כל צילומי הקרקע, השמיים ושל השחקנים בתא המטוס מצליחים לגרום לסצנה להיות מאוד מציאותית ולגרום לנו להבלע אל תוך ההרפתקה של יותם ונועה, ולהריע להם כשהם מצליחים לבצע תמרון קשה בדומה לאיך שהרענו לדניאל כשהוא מצליח לעשות את בעיטת העגור ב"קרטה קיד".

סיכום

"הרפתקה בשחקים" הוא סרט ילדים ונוער מצוין שאפילו מבוגרים יצליחו מאוד להתחבר אליו בגלל הדמויות הנהדרות שלו והחיבור הברור שלו לסרטי הילדות שלנו משנות ה-80.

אמיר והילה הם שני שחקנים צעירים טובים ועם תמיכה של אריה צ'רנר, יש לנו כימיה נהדרת על המסך סביב נושא מעניין שילדים עוד היום ימצאו חיבור אליו, טיסה. תוסיפו לכל זה מספר דמויות, נקודות עלילה ואווירה של סרטים מהאייטיז והניינטיז, ויש לכם מכתב אהבה נהדר לילדות שלנו שגם הילדים שלנו יעריכו.

לשמחתי, זכיתי לדבר עם התסריטאי והבמאי של הסרט ליאור חפץ ולשאול אותו על סגנון הסרט וחלק מהכוכבים שגנבו את ההצגה. הכנסו ללינק הבא בכדי לקרוא את הראיון המלא.

הרפתקה בשחקים

ציון סופי - 9

9

קסום

"הרפתקה בשחקים" הוא סרט נהדר לילדים ומשפחה עם טיפה אווירת נוסטלגיה משנות השמונים וקצת היסטוריה.

User Rating: 5 ( 1 votes)

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה