טיסת סולו – ביקורת הסרט סולו: סיפור מלחמת הכוכבים

הוא המבריח המפורסם בגלקסיה, מפיל נשים, רובוטים ו-ווקים ברשתו, כולם רודפים אחריו, כולם אוהבים אותו והוא – יודע את זה. גבירותי ורבותי, תחגרו חגורות ותתכוננו לקפוץ לעל חלל עם האן סולו והחברים בסרט שהוא כמעט הכל אבל מצד שני כמעט לא ״מלחמת הכוכבים״.

*סיקור זה נכתב על ידי כתיבנו – בר מקלר ואבירם צדיקריו*

"סולו" הסרט החדש מבית Lucasfilm ו-Disney שעורר בקרב המעריצים הותיקים והחדשים הרבה מחלוקת כמו למה צריך סרט על דמות קיימת? שלא לדבר על ההפקה, שבמהלכה הוחלף במאי ועוד כל מיני עזיבות שונות בהליך יצירת הסרט. בסופו של דבר המושכות עבור הסרט ניתנו לרון האוורד (אחד הבמאים המוערכים שאחראי גם לסרטים צופן דה וינצ'י וראש המוצלחים), מכאן ואילך אנחנו ממריאים ל-135 דקות של אופרה בחלל הרחוק מאוד.

בגלל שהסרט הזה שונה משאר סרטי הסדרה, הגענו לבחון אותו 2 מעריצי מלחמת הכוכבים, אחד זקן יותר ואחת צעירה יותר בכדי לבדוק כל אחד מנקודת מבטו אם הסרט באמת תורם לדאגה המופלאה שסופת מאות אלפים או שזאת עוד דרך להוציא כסף מארנק האדם הפשוט – ישר אל ארנק ההפקה, בכל פעם שכל אחד מאיתנו רק שמע על משהו שקשור לפרנצ'ייז, מיד התמלאנו גאווה והתרגשות ולא הפסקנו לאכול את הראש לסובבים אותנו וכך גם עם הטרילוגיה חדשה שתמשיך את העלילה של הסרטים המקוריים, וסרטי ה״הסיפורים״. כשהגיעה ההכרזה על רוג אחד, הציפייה הייתה לא ברורה, ולא ידענו למה אנו נכנסים, אבל כשכל אחד מאיתנו יצא ממנו היינו מאוד מרוצים, כל אחד מסיבותיו כולל מהביצוע וגם מההקשר לעלילה המקורית. עם סולו ההרגשה הייתה שונה. סרט על תחילת דרכו של האן, דמות מרכזית ומוכרת בעלילה של הסדרה המקורית. על מה כבר יש לעשות סרט? הרי אנחנו יודעים איך זה ממשיך. למה צריך להתמקד בתחילת דרכו? למה זה משנה למישהו? אז כמובן שהרבה ציפיות עבור הסרט לא היו.

הסיפור מתרכז בהאן סולו (המגולם על ידי אלדן היינריך), בחור צעיר ושאפתן שחולם בגדול. הוא רוצה לשנות את המציאות שבה הוא חי ולהיות אחד הטייסים הכי טובים בגלקסיה. האן שנמצא על כוכב קרולייה, גונב על מנת לשרוד את היום הבא. הוא וחברתו קירה (אותה מגלמת אמילייה קלארק אם הדרקונים) כבר זמן מה מתכננים את הבריחה שלהם מקרולייה. כשהוא מחליט שנמאס לו מהשגרה הנוראית בה הם נמצאים, מחליט האן לנצל את ההזדמנות והשניים בורחים מהשובים שלהם על הכוכב. אותו ניסיון בריחה לא כל כך מצליח, וקירה נאלצת להישאר מאחור, מה שמותיר את האן חופשי בפעם הראשונה בחייו. האן מבטיח לקירה כי הוא ישוב לקחת אותה אל חירותה, ומכאן ואילך המסלול של האן הולך ומתפתל. הוא מוצא את עצמו מעורב בדברים שמעולם לא העלה על דעתו, מטייל במקומות שונים ברחבי הגלקסיה, ופוגש באנשים רבים במהלך המסע שלו שמעצבים את הדמות שכה למדנו לאהוב (הוא יודע).

אז לאחר שנגמר הסרט, ויצאנו מהאולם הרגשתי הנחה קלה. נכנסנו לסרט ללא הרבה ציפיות ממנו, כי הראש כל הזמן אמר שאין הרבה ממה להתרגש, זה האן, כבר ראינו אותו על המסך, אנחנו יודעים מי זה, יודעים שזה האן שירה ראשון, שזה הבחור שביצע את הקאסל ראן ב-12 פרסקס והוא המבריח הכי מוצלח בגלקסיה כולה. ובכן, אני לא יכולים להגיד שהסרט איכזב אותי אבל גם לא העיף אותנו לגלקסיה רחוקה רחוקה
העלילה שלו בנויה בצורה טובה. הסרט הולך בקצב די מהיר, אבל לא מהיר מידי. הדבר משאיר לך מספיק זמן להבין מה הולך ומתי. הבעיה היחידה זה שפשוט העלילה די צפויה ואין בה ממש טוויסטים. הטוויסטים שכן נכללו בעלילה היו די מינורים, אבל כן עשו את העבודה.

מבחינת דמויות ומה שהן הביאו איתן למסך היו כאלה שבלטו וכאלה שסתם היו ברקע ונעלמו עם חולות הזמן של טאטואין. מן הסתם את הדמות של האן סולו בהחלט אי אפשר לפספס לאורך כל הסרט כולל מאמץ ללא מעט דברים שיזכירו את האן של הריסון פורד לאורך כל הסרט. השחקן אלדן פשוט מביא איתו הרבה חינניות וחוצפה כמו שהאן צריך להיות (הוא גם מעריץ של מלחמת הכוכבים). לעומת זאת את אם הדרקונים מצידה של אמילייה לא ממש חשנו ובניגוד למשחקי הכס, קיבלנו דמות כמעט ריקה מתוכן ולא מורגשת של קירה על המסך. מי שנתן עבודה מעולה בהצגת דמות צעירה הייתה דווקא של שחקן המשנה בסרט – דונלד גלובר בתפקיד לאנדו, כולל מחוות קטנות וכמעט סמויות שרק מעריץ אמיתי יבחין, אינטונציה של הקול שמאוד דומה למקור, הומור מדהים ובכלליות – הרגיש לפעמים שאולי לנדאו היה צריך לקבל סרט ולאו דווקא האן
באספקט הויזואלי, אין מה להרחיב יותר מידי. כפי שכבר ראינו בכמה סרטי מלחמת הכוכבים האחרונים, התפאורה והאפקטים מושקעים. אתה מוצא את עצמך אכן מאמין שהכל קרה אי שם בגלקסיה רחוקה מאוד מאיתנו.

בשורה התחתונה, הסרט כיפי, משעשע אבל די צפוי. הוא מכוון בעיקר עבור אלו שרוצים להיכנס לעולם של מלחמת הכוכבים, אבל לא ממש יודעים מאיפה להתחיל, או לקהל צעיר יותר. כמובן שמי שראה את הטרילוגיה המקורית, לא ממש יתלהב מהסרט, יצאנו ממנו בהרגשה של סבבה, העביר לי את הזמן בכיף, אבל הוא מרגיש שהוא נועד לילדים קטנים במטרה למכור להם מרצ'נדייז ופחות התעסקות בעולם העמוק של המלחמה בין הטוב והרע בלי לדבר בכלל על נושא הג׳דיי והסית׳ שבעצם מהווה את מרכז העניין בסרטים הללו.

וד״א, מי יהיה חד עין ויקלוט את… האנטרפרייז בסרט?

סולו: סיפור מלחמת הכוכבים

עלילה - 7
משחק - 8
ויזואליות - 8
טוויסטים ברמת מלחמת הכוכבים - 4

6.8

לא על חלל

נחמד פלוס רגעים שמעלים מדי פעם חיוך ותחושת נוסטלגיה

User Rating: 5 ( 1 votes)

אודות אבירם צדיקריו

אבירם צדיקריו קופירייטר, גיימר ותיק עם 20 שנות נסיון ויודע דבר או שניים, שאלות במייל, לא בשבת כי אני משלים שעות שינה. לייצירת קשר- [email protected] http://aviram.2ya.com/

השאר\י תגובה