Steep

באתי, ראיתי, כבשתי – Steep – סיקור משחק

Steep, משחק האקסטרים החדש מבית Ubisoft, מזמין אתכם לבוא לטיול באלפים, לאתגר אתכם ולקחת אתכם אל הקצה, ובגדול? לתת לכם הזדמנות להראות לכולם מה אתם שווים.

אקסטרים ופעלולים הם לא עבור כל אחד. יש אנשים שאוהבים את תחושת האדרנלין הזורם להם בדם ויש כאלו שמעדיפים להישאר בבית הבטוח והחם. Steep, המשחק החדש בתחום הפעלולים של Ubisoft, נחשף לראשונה לעולם כולו בכנס E3 של שנת 2016, והציע לשחקנים אפשרות לשלב בין הבית הבטוח והחם לעולם של אקסטרים, פעלולים ואדרנלין.

כנראה שהרגע שלי לכבוש את האלפים הגיע, אז חבשתי קסדה, הרכבתי את המצלמה ויצאתי אל ההרים המושלגים להראות לכולם שאני הטוב ביותר. ספויילר: זה נגמר בנפילה שלי אל התהום עם הסנובורד.

עלילת המשחק

Steep הוא לא ממשחקי העולם הפתוח שמטרתם להעביר סיפור רק בכדי להכניס אותנו באופן הדרגתי אל העולם, אך כמובן ש-Ubisoft נותנים סיפור רקע קטנטן כדי שנוכל להתחבר ולהרגיש קשורים אל העולם. בקצרה, אתם מגלמים אדם שבא לאלפים ורוצה להתקדם ולהיות מפורסם. בתחילת המשחק יש לכם מישהו ברקע שמכווין אתכם, אך מרגע מסוים, אתם הופכים לאדון לעצמכם ואף על פי שאתם עצמאיים, הוא עדיין יהיה שם וידבר איתכם דרך האוזנייה וישבח אתכם על זכיותיכם והתקדמותכם בעולם. למען האמת, פה מסתכם החלק העלילתי העיקרי במשחק. כמובן שפה ושם יש קטעי סיפור מסוימים שמסתכמים במשימות קצרצרות בשם Mountain Stories בהן, בזמן שתעקבו אחרי פעלולן, תשמעו קול המייצג בעצם הר/פעלולן המספר את סיפורו, אך פה החלק העלילתי נגמר.

משחקיות

במהלך המשחק, תגלו כי יש באפשרותכם לקחת חלק באתגרים, סיפורי הרים ועוד פעילויות אחרות ב-Steep באמצעות 4 כלים – Wingsuit (חליפת כנפיים), מצנח, סקי וסנובורד. הסקי והסנובורד ישמשו אתכם לחקירת ההרים המושלגים של המשחק ויעזרו לכם להשאיר את חותמכם על ההר, כאשר ה-Wingsuit והמצנח ישמשו אתכם לחקירת השמיים הקפואים אך מופלאים של האלפים.

לפני שנתחיל לדבר על האתגרים הקיימים במשחק, עליי להסביר לכם כי במשחק תוכלו להתקדם ב-6 אופנים, כאשר לכל אופן יש מד התקדמות מסוים. הראשון והפשוט ביותר הוא Explorer, בו תתקדמו ככל שתגלו אתרים חדשים במשחק, כמו Drop Zones, הרים חדשים ועוד כל מיני דברים הקשורים בעיקר לחקירת העולם עצמו. השני הוא Freestyler, בו ניתן יהיה להתקדם לפי הפעלולים שתבצעו במהלך האתגרים או טיולכם בהרים. בכדי להתקדם ב-Extreme Rider יהיה עליכם לבצע את הדברים המסוכנים ביותר העולים על דעתכם. Bone Collector הוא בהחלט החלק הקיצוני ביותר, בו תתקדמו עם כל התרסקות שלכם. שעשעתם את הקהל? ובכן, סביר להניח שתקבלו על כך נקודות למד התקדמות זה. השניים האחרונים הם ה-Pro Rider, שמתמקד בכמות הנקודות הכללית שהשגתם ואת Freerider, הדורש מכם יצירתיות, חיפוש אחר הזדמנויות בהרים ועוד.
את ההתקדמות גם תוכלו לבצע על ידי השלמת אתגרים בצבע הקטגוריה שתרצו להשלים. לדוגמה, ישנם אתגרים בצבע זהב המסמל את ה-Freestyler, והשלמת האתגרים והצלחה בהם תוביל לקבלת XP עבור אותו מד התקדמות.

חשוב לציין גם כי המד בו ההתקדמות הייתה הגדולה ביותר יהיה הסמל של דמותכם. לפי הסמל תוכלו לדעת במה מתמקד כל אחד מהשחקנים בעולם הפתוח ועל מה הוא שם דגש, ואולי זה אף יעזור לכם לבחור את השותפים שלכם למסע בהרים. במשחק קיים גם מד התקדמות כללי והוא יציין לנו את רמת התקדמותנו הכללית במשחק, וככל שנעלה ברמות כך יפתחו אתגרים נוספים והרים חדשים לחקור.

אז כפי שכבר ציינתי, ב-Steep ישנם אתגרים רבים המחולקים לכל מיני קטגוריות מסוימות. ניתן לחלק את האתגרים לפי מהותם העיקרית. האתגר הראשון הוא אתגר הדורש מכם לקבל כמות נקודות מסוימת בכדי לעבור את האתגר. עבור הסקי והסנובורד נדרש מכם לבצע כמה שיותר טריקים ופעלולים מוצלחים. ככל שתבצעו יותר טריקים בלי להיפסל, כך הבונוס שתקבלו על כל פעלול נוסף יילך ויגדל. ומה לגבי המצנח וה-Wingsuit? את הנקודות ב-Wingsuit תשיגו ככל שתבצעו טיסה קרובה יותר לקרקע. טיסה רציפה וצמודה ממש לקרקע תוכל להביא לכם נקודות רבות אך גם עלולה להוביל אתכם להתרסקות. במצנח אומנם לא תידרשו לסכן את חייכם אך עדיין תצטרכו להשתמש בו באופן מסוים בכדי להשיג את הנקודות המיוחלות. בחלק מן האתגרים אף תצטרכו לעבור ב-Checkpoints מסוימות במהלך הקטע בו תשיגו נקודות.

Steep

סוג האתגר השני הוא אתגר שידרוש מכם להגיע ליעד מסוים בכמה שפחות שניות. זה בעצם מירוץ נגד הזמן כאשר תצטרכו במהלכו לעבור בין טבעות, כאשר אם פספסתם את אחת מהן יהיה עליכם להתחיל מחדש. אני בהחלט זוכר את התסכול שלי מהמירוצים הללו, כשהייתי עובר ברוב הטבעות אך לפתע מפספס אחת וצריך להתחיל מההתחלה. אבל האתגר הזה בהחלט יכול להיות מאוד מהנה, מאוד הזכיר לי את המירוצים ב-Far Cry 4 שעבדו בדיוק באותו האופן.

הסוג האחרון (והאהוב עליי ביותר) הוא האקסטרים. לסוג זה אין מטרה עיקרית מסוימת, זה יכול להיות השגת כמות נקודות מסוימת, להגיע לקו הסיום בזמן מסוים, להתרסק כמה שיותר חזק ועוד. בדר"כ אתגרים אלו יהיו אתגרים של Bone Collector או Extreme Rider, ואם עוד לא הסקתם עד עכשיו מה תוכנם, הם מציבים בפניכם את המכשולים הקשים ביותר וידרשו מכם זמן תגובה מהיר, יכולת לעמוד בלחץ והאפשרות לשרוד כאשר אתם דוהרים במהירות מטורפת. הסיבה שהאתגרים הללו הפכו לחביבים ביותר עליי נובעת מהיותי פרפקציוניסט שמאוד חובב אתגרים. במהלך השלמת האתגרים נתקלתי בקשיים רבים, נחלתי כשלונות רבים אך אני בהחלט יכול להגיד לכם ששום דבר לא משתווה לרגע בו השגתם את מדליית הזהב באתגר האקסטרים שישבתם עליו שעות רבות. פשוט שום דבר. וחוץ מזה, הסרטונים שלכם עוברים את האתגרים פשוט שווים זהב אז מומלץ לשמור ולהראות לחברים.

בהחלט נהניתי מכל רגע במשחק, כל התרסקות שאומנם לוותה בכעס רק דרבנה אותי להמשיך קדימה ולנסות לצלוח את האתגר. ברוב המקרים זה הצליח ועזר לי להשיג את מדליית הזהב המיוחלת ומשם לעבור לאתגר הבא.

הדבר האחרון שעליי לציין הוא מערכת הפרסים במשחק. על כל אתגר שנשלים, נקבל פריט לבוש מסוים. קיבלתם מדליית זהב באתגר מסוים? תפדאל – קבלו עיצוב חדש עבור ה-Wingsuit. סיימתם אתגר של Redbull? מעולה, עכשיו יש לכם דרך לקשט את תיק הגב שלכם במדבקת Redbull חדשה ונוצצת. המשחק דואג לתגמל אותנו על כל אתגר שאנו מבצעים, לא משנה כיצד השלמנו אותו ומה היה השיא שלנו. מערכת ההתאמה האישית במשחק ענקית למדי, יש עשרות עיצובים למצנח, ל-Wingsuit, לסנובורד ולמחליקי הסקי שלנו אותם נוכל לרכוש או להשיג, קסדות חדשות, משקפי מגן ועוד עשרות פריטים בהם נוכל לעטר את השחקן שלנו ולדאוג שיהיה ייחודי משאר הרוכבים הנמצאים אי שם ברחבי האלפים.

אני מאוד אוהב משחקים שנותנים לשחקן להתבטא ולהביע את סגנונו הייחודי והאפשרות לעצב אותו כפי שהוא מעוניין ועל כך אני מוריד את הכובע בפני Steep על יצירת גיוון ומלאי עצום של פריטים.

Co-op

אחד מהדברים ש-Steep מתהדר בהם הוא יכולת השיתופיות של המשחק והיכולת לשתף פעולה ולהפוך לקבוצה של שחקנים החוקרים יחדיו את ההר, ולפי מה שיצא לי להתנסות – יש לו בהחלט סיבה להתגאות. נכון, המשחק לא עושה משהו שאף משחק אחר לא עשה לפניו אבל אם חושבים על זה, אין לו סיבה מסוימת לנסות ולחדש משהו. המשחק מציע, בפשטות, את האפשרות לחבור עם חבריכם לקבוצה של 4 פעלולנים וביחד לחקור את המפה הענקית.

מה תעשו במפה? הבחירה כולה שלכם. המשחק מציע לכם, אותם אנשים שרק רוצים להיות עם החברים בכל חוויה, מס' פעילויות לבצע במהלך מסעכם המשותף: תוכלו לחקור יחדיו את המפה ללא שום מטרה מוקדמת בכל דרך שתרצו, בין אם זה באמצעות ה-Wingsuit, המצנח, הסקי או הסנובורד שלכם ולהתחיל למצוא את כל הסודות הקיימים במשחק, החל ממגלשות מסוימות שיכולות בקלות להפוך למסלול מהנה או סתם לבצע פעלולים ברכבי המפה.

Steep

פעילות נוספת שתוכלו לבצע עם החברים היא השתתפות באתגרים הקיימים שמציע המשחק. כאשר חבר ישחק באתגר מסוים הקיים במשחק, כל חברי הקבוצה יקבלו על כך התראה ואף יראו את השיא שקבע אחד מחברי הקבוצה (מן הסתם, החבר שקבע את השיא הכי טוב הוא זה שיופיע). ברגע שחבר שלכם הצטרף לאתגר, מהרו אל האתגר ונסו לשבור את השיא שלו. מי יודע, אולי בסופו של דבר השיא שלכם הוא זה שיתנוסס אצל כל חבריכם?

פעילות נוספת וחביבה מאוד שמודגמת עוד בתחילת המשחק היא האפשרות ליצור אתגר משלכם לחבריכם. מהרגע שיצרתם אתגר, האופן בו הדברים יעבדו דומה לאופן בו עובדים אתגרים רגילים: עליכם יהיה לשבור את השיא הקבוצתי ולקבוע אותו. המשחק עצמו גם מציע לשתף את הסרטונים והרגעים הטובים ביותר שלכם עם חבריכם ומציע אף כלי לעריכת הרגעים הבלתי נשכחים שחוויתם בשלגים ופרסומם. מבין הכלים המוצעים ניתן למצוא את האפשרות לערוך את זווית הצילום, הרצת קטע מסוים בהילוך איטי ועוד כלים רבים המחכים לכם באותו כלי לעריכת סרטונים.

בכלי עריכת הסרטונים השתמשתי ואף על פי שאינו יוצא דופן הוא בהחלט נחמד אך לא יותר מזה. דבר נוסף שיצא לי להתנסות בו הוא משחקיות ברשת עם אנשים אחרים. לא אשקר ואגיד שנהניתי, בהחלט היה כיף לחבור אל זרים ולדבר איתם, ולמרות השוני בין השפות וארצות המקור, בסופו של דבר האהבה לאקסטרים, השאיפה למצוינות והיכולת לקום לאחר כל התרסקות חיברה בין כולנו, אך לצערי הרב למשחק עצמו יש בעיה גדולה והיא קיימת בכמות השחקנים הנמצאים במשחק.

Steep

קהילת השחקנים במשחק הזה לא גדולה מספיק, במיוחד בישראל (לפי מה שראיתי, בכל אופן). הניסיון למצוא חבר טוב שירצה לרכוש את המשחק נחל כישלון שוב ושוב. לא משנה עד כמה שכנעתי אותם שהמשחק מעולה ושווה את הכסף, הטענה המרכזית שלהם ושל אנשים רבים היא שתג המחיר של המשחק גבוה מדי עבור משחק שבסופו של דבר הוא משחק שאין בו מה לעשות כל כך (כי מה עוד אפשר לעשות במשחק של ספורט אתגרי).
ופה חלה הטעות של Ubisoft. אם במקום לתמחר את Steep ב-60$ החברה הייתה מתמחרת אותו בכ-40-45$, היו למשחק רוכשים רבים והעולם הפתוח היה מעניין הרבה יותר, אך לצערי החברה עשתה את בחירתה וההשפעה בהחלט ניכרת על המשחק וחבל.

פסקול וגרפיקה

אם יש משהו ש-Ubisoft מתמחים בו (מלבד יצירת משחקים מעולים) הוא יצירת עולם. פשוט וואו. נכנסתי למשחק ומיד הרגשתי כיצד הקור והאקסטרים חודרים לעצמותיי וממלאים בי רצון לחקור הכל. הכל מרגיש פשוט במקום, ההרים התלולים, המדרונות המסוכנים, העצים הלבנים ועוד.

גרפיקת המשחק מציאותית למדי והאנימציות פשוט מעולות, הדיבוב נעשה באופן מרשים והכל פשוט מתחבר ליצירת מופת אחת.

Steep

ואם כבר הגענו לגרפיקה, אז הפסקול אף הוא תורם לא פחות לחוויה. במהלך חקירת העולם, נוכל לשמוע כל מיני קטעים שיתנגנו ברקע וינעימו את זמננו בזמן חקירתנו, אך בזמן האתגרים נוכל למצוא מס' שירים שבהחלט ישפיעו על האווירה, כמו לדוגמה Say My Name שלדעתי מאוד מתאים לאופי המשחק ומכניס אותנו לאווירת הספורט האתגרי. בחירת השירים הייתה מעולה לפי דעתי ו-Ubisoft בהחלט שיחקו אותה.

בשורה התחתונה

Steep הוא משחק מדהים מכל בחינה. המחיר אומנם מעט גבוה יותר מן הראוי עבור משחק כזה אך הוא מוצע במחיר מוזל לעיתים קרובות ולכן המחיר אינו מהווה בעיה גדולה כל כך.

יש הרבה מה לעשות במשחק, הכלים בהם ניתן להשתמש במשחק פשוט מעולים והמשחקיות בהם מהנה במיוחד, מערכת הפעלולים כיפית והגרפיקה והפסקול שלו מדהימים ובהחלט תורמים לתחושה הכללית של המשחק.

המשחק הוא פשוט מושלם ומעניק חוויה יוצאת דופן עבור אלו שמחפשים אתגרים וריגושים ורוצים לצאת החוצה ולחקור את ההרים המושלגים והקפואים מבלי לצאת מהנוחות של הפוך והשוקו החם בחורף.

 

Steep

משחקיות - 10
מערכת התקדמות - 10
גרפיקה ופסקול - 10
Co-op - 9
קהילה - 7.5
מחיר - 7
התאמה אישית - 9.5

9

מדהים!

Steep הוא משחק מעולה, המשחקיות שלו אדירה ומאתגרת, מצב הרשת שלו מהנה, הגרפיקה והפסקול מדהימים והוא בהחלט אחד מהמשחקים המהנים ביותר ששיחקתי בהם בזמן האחרון אך המחיר שלו מוגזם מעט ועבור חלק מהאנשים בכלל לא שווה את המחיר.

User Rating: Be the first one !

אודות דוד בוסקילה

אני דוד בוסקילה, בן 16, מתכנת, משחק מאז 2007, בעל הקונסולות PS3 & PS4 (ו-PS2 לשעבר), חולה על סדרת Assassin's Creed ואוהב לשחק Rainbow Six: Siege עם הסקוואד התותח שלי.

השאר\י תגובה