בלוז לחופש הגדול- “דברים מוזרים” ביקורת לעונה 3

אילבן והחבורה חוזרים לעונה שלישית של “דברים מוזרים”, עם עוד יותר דברים מוזרים מבעבר- האם העונה הזו מחזיקה מול העונות הקודמות? תקראו ותגלו.

וידוי קטן- לא התחלתי לצפות ב”דברים מוזרים” של נטפליקס (Netflix) עד לפני שנה וקצת, אחרי שכבר יצאו 2 העונות המלאות לנטפליקס.
אבל ברגע שהתחלתי- לא הצלחתי לעצור!
הסדרה נועדה לבינג’ים, והיא לדעתי הצורה הכי טובה לבנות סדרה לצפות בה ברצף אל תוך הלילה.
הסגנון של האייטיז, התחושה הזו כאילו כל עונה היא איזה Quest במשחק הרפתקאות מטורף עם בוס סופי חזק, המסתורין סביב הוקינס והמתרחש בה, והדמויות המצוינות, הכתובות נהדר שפשוט כיף לראות וקל להתחבר אליהן..
כל אלו ביחד יצרו אווירה מסוימת שנשמרה באופן יחסית קבוע לאורך 2 העונות הראשונות- ופשוט עשו את הסדרה לתענוג לצפייה, גם כשקרו דברים זוועתיים ומזעזעים על המסך.

עכשיו אחרי ששיבחתי והיללתי את העונות הקודמות של “דברים מוזרים”, האם העונה השלישית עומדת איתנה יחד איתן? לדעתי- כן, ולא.

העלילה:

העונה הזו מתמקדת ב”מצליף המוח”, מפלצת הצללים שהופיעה במהלך העונה השנייה, והנסיונות שלו להגיע מה”עולם ההפוך” אל העולם שלנו, ו.. להשמיד אותנו? לא לגמרי הבנתי אבל זו מפלצת, ככה שזו מוטיבציה לא כזו משונה.
בנוסף- נפתח קניון חדש בהוקינס, קניון “סטארקורט” שיוצר כמה בעיות בעיירה, מעבר לעובדה שהוא גוזל מקומות עבודה מבעלי העסקים הקטנים בעיירה.
העלילה בעונה הזו מחולקת באופן דיי גס- ג’יימס הופר וג’ויס יוצאים למשימה משלהם, דאסטין עם סטיב, רובין ואריקה- אחותו של לוקאס, ואילבן עם החבורה הרגילה, כאשר מקס תופסת את מקומו של דאסטין בחבורה.
בסוף הסיפור כל הקבוצות נפגשות לקרב אחרון, וזה נראה כמעט אקראי, כאילו פיצלו אותם בטעות ושכחו שצריכים להחזיר אותם להלחם ביחד עד לרגע האחרון.
אבל– וזה אבל גדול, הפרקים עדיין מותחים בטירוף, ועדיין בסוף כל פרק לא תוכלו לעצור ופשוט תמשיכו לפרק הבא עד לפרק האחרון.

הדמויות:

אני מצטער בפני כל מי שאהבו את הדמויות של העונה הראשונה- הן סוג של הלכו לאיבוד פה, וכמעט כל הדמויות עברו השטחה.
הופר הפך מדמות עגולה עם עבר ודאגות ואהבה לאדם רכושני וכועס, ואם זה לא היה הופר- אני כבר הייתי מחייג למשטרה.
ג’ויס הפכה למשוגעת ורגשנית, וויל הפך להיות חיישן אזעקה לנוכחות של “מצליף המוח”, ודאסטין הפך להיות הדמות הכי מתוקה בסדרה הזו- נקודה! הא, והוא גם גאון טכנולוגי אחרי טיול במחנה מדעים (זה לא רע, זה פשוט בעיקר מה שהוא עושה בעונה הזו).
והדמויות של לוקאס ומקס היו כמעט מיותרות לגמרי העונה הזו.

המשחק:

עם כל מה שכתבתי למעלה על האופן שבו הדמויות מתנהגות- הן משוחקות בצורה מופתית!
אילבן (מילי בובי בראון) נעה כל הזמן בין נערה צעירה שמגלה סימנים ראשונים של בגרות, ל-Bad Ass רצינית עם יכולות טלקינזיס שיעיפו לכם את המוח.
ג’ים הופר אמנם מתנהג כמו בנאדם נוראי וכועס חצי מהסדרה, אבל דיוויד הארבור מעביר את הדמות שלו בצורה מדהימה, בין אם בכעס הבלתי נשלט, או ברגעים של פתיחות רגשית שהוא מגלה במהלך הסדרה על הקשיים שלו.
הדמות החדשה של רובין מוסיפה המון צבע והיא מקסימה ומשוחקת נפלא לדעתי על ידי מאיה הוק.

ויזואליות ואפקטים:

*תדמיינו צליל של מחיאות כפיים*
אין משהו שיעביר את התחושה שלי על העונה האחרונה, מלבד מחיאות כפיים נסערות.
רואים שהצוות הגרפי עבד שעות נוספות כדי ליצור כמה מהדברים הכי קריפיים שהופיעו אי פעם ב”דברים מוזרים”, חשבו על רעיונות חדשים ומקוריים להוסיף לטירוף שקורה בסדרה , והתחיל עוד מהעונות הראשונות.
היו המון רגעים שיצא ממני “אייייכס” תוך כדי הצפייה בסדרה, בגלל שהכל היה נראה כלכך אמיתי, כל כך קריפי, וכל כך מגעיל! (זו כמובן הייתה הכוונה של היוצרים).
עדיין, חלק מהסצנות היו יותר מטרידות ממפחידות, בקטע של דמיון לקטגוריות ביזאריות של פורנו יפני- וזה משהו שאני לא רוצה בסדרת הנוסטלגיה של האייטיז שלי!

סאונד:

המוזיקה בסרט מדהימה, וה-Soundtrack מצוין: אתם תרגישו לחץ ברגעים הנכונים, הרגעים הרגועים יועברו בנחת על ידי הסאונד, וכל שיר אייטיז קלאסי שהוכנס לסדרה מגיע ברוב המקרים במקום הנכון וברגע הנכון.
מי שאוהב את הסגנון של המוזיקה של האייטיז, ייהנה לדעתי מלהקשיב לסדרה הזו ולסאונד שלה.
מי שלא עדיין ייהנה מסדרה עשויה עם סאונד שמשתלב בצורה מצוינת בעלילה ובסצנות מבלי להכביד, אלא רק מוסיף עוד טיפה רגש לכל סצנה.

הרעים:

אחרי שבעונות הקודמות היו לנו “רעים” בדמות הממשל האמריקאי, ויצורים מיקום מקביל עם פרצופי פרח ושיניים- הפעם אנחנו מקבלים את הרשעים התורניים של האייטיז- הרוסים! (הם כמובן מגיעים בנוסף לדמותו של “מצליף המוח”)
כן כן, מה ששמעתם, הרוסים הם הרעים, והם לבושים במדי צבא ומדברים במבטא רוסי כועס והם מרושעים!
מקורי? לא, עובד? ככה ככה- לא רע ולא טוב.

נושאים:

הסדרה מביאה ועוסקת בנושאים נוספים, אחרי שבעונות הקודמות היא דיברה על התנהלות ממשלתית קרה וחסרת מוסר,התעללות וכליאה של ילדים, פוסט טראומה ועוד, העונה החדשה של “דברים מוזרים” מביאה לנו עוד קצת מסרים להתעמק בהם כמו הצדדים המכוערים של הקפיטליזם, התבגרות והמשמעות שלה, מערכות יחסים זוגיות ועוד.
יחסית למגוון הנושאים שהסדרה משחקת בהם, היא מצליחה להעביר את רובם בצורה טובה, בלי הרבה צ’יזיות או דיאלוגים קיטשיים.

כתיבה:

לצערי, הכתיבה של העונה השלישית של “דברים מוזרים” דיי לוקה בחסר.
דמויות עושות קפיצות לוגיות לא נורמאליות, מגיעות למסקנות שאף אדם שפוי לא יגיע אליהן, ובעיקר עושות דברים משוגעים רק כדי שהעלילה תתקדם קדימה בלי שום הסבר הגיוני (לדוגמא- הפענוח של הצופן).
וגם, כמו שאמרתי- העלילה מפוצלת באופן גס וכמעט מלאכותי, ודיי מרגישה כמו אירועים רנדומליים שמתקשרים בקו עלילה רופף, עד לסיום.
הפיצול של דאסטין מהחבורה לא היה הגיוני וניסו להצדיק אותו על ידי קריאה בווקי טוקי שהוא לא ענה לה- וזהו, כשיש להם את אילבן עם היכולת למצוא כל אחד, ומשתמשת בה כמה פעמים לאורך העונה הזו.

לסיכום:
הסדרה “דברים מוזרים” התעלתה על עצמה ויזואלית- ונפלה מאוד ברמת הכתיבה אחרי 2 עונות עם עלילות מהודקות ומצוינות, הפעם הכתיבה קצת פחות מוצלחת.
העלילה עדיין מותחת, השחקנים והאפקטים עדיין מצוינים ובכללי- הסדרה לגמרי שווה צפייה, גם עם כמה בעיות תסריטאיות.

דברים מוזרים- עונה 3

עלילה - 7
דמויות - 5.5
משחק - 9.5
ויזואליות ואפקטים - 10
סאונד - 8
הרעים - 5
נושאים - 6.5
כתיבה - 3.9

6.9

שווה צפייה

עלייה ברמה הכללית והאיכות, אבל עם ירידה באיכות הכתיבה. (כל הציונים הם בהשוואה לעונות הקודמות)

User Rating: 3.33 ( 2 votes)

אודות צוק עין אלי

חולה הארי פוטר, Assassin's Creed, מתמכר סדרתי לסדרות ושחקן PS4 במעט הזמן והחיים שיש לי. הדדפול הישראלי וכתב קולנוע.

השאר\י תגובה