הזמן בידיים שלכם – SuperHOT – סיקור המשחק

הרבה זמן לא ראינו משחקים שנחשבים ל-"יחודיים" בז'אנר ה-FPS, וגם כשאנחנו רואים משחקים כאלה, הם לא רבים, וחלקם לא יוצאים טוב, כאשר יש בהם משחקיות משונה ולא מובנת או באגים מוזרים. עכשיו, בא משחק שונה, שנקרא – SuperHot.

Superhot, הוא משחק FPS מסוג אינדי, שבו המטרה שלכם פשוטה – אתם צריכים להרוג את כל האויבים שלכם, אשר צבועים בצבע אדום, דרך מגוון של נשקים, מהאגרופים שלכם, בקבוקים וחרבות, עד לרובי סער. אבל למטרה הפשוטה ביותר הזו, יש טוויסט קטן – הזמן, האויבים, הכדורים שלהם ושלכם, או בקיצור הכל, זז בזמן שאתם זזים. כלומר, המשחק מתקדם אך ורק מתי שאתם זזים. לכן, הדבר הזה יוצר דמיון רב בין המשחקיות לבין משחקי אסטרטגיה, מאחר ואתם צריכים לתכנן מהלכים טובים כדי לנצח את המשחק ולא למות כמובן.

אך למרות שהרעיון של המשחק די מקורי, הקונספט שלו דומה מאוד למשחק שיצא מעבר ל-10 שנים. מדובר על המשחק: Breath of Fire 5, או Breath of Fire: Dragon's Quarter שיצא בשלהי שנת 2002, שהקונספט שלו הציג דבר קצת דומה לזה.
ב-Breath of Fire 5, המשחקיות התבססה על הגבלה של מהלכים, כאשר השחקן עצמו מוגבל במה שהוא עושה בתור, וברגע שהוא מגיע למכסת התורות שלו, הוא מת.
עכשיו, איך הדברים בדיוק מתחברים? ובכן, הנה התשובה!
העניין הוא שגם ב-BoF 5 וגם ב-SuperHot אתם צריכים לתכנן את המהלכים שלכם בהתאם למה שנשאר ומה שאפשרי. לדוגמה, ב-Breath of Fire 5 אתם צריכים לתכנן את המהלכים שלכם כך שגם תוכלו לזוז קרוב מספיק אל האויב שלכם, וישנו גם הצורך לתכנן על הדרך את המתקפות שתבצעו, מאחר ומתקפה נחשבת גם היא למהלך.
לעומת זאת, ב-SuperHot אתם פחות מוגבלים בזמן ובמהלכים שלכם, אך אתם כן צריכים לתכנן את כמות היריות שתירו לדוגמה, כיצד תזוזו כדי להתחמק ממתקפות האויב, וכיצד תתקיפו אותם למשל עם נשק.
ובלי עוד עיכובים, בואו נדבר על המשחק עצמו עכשיו!

SuperHOT_Screenshot (4)

מה אני עושה פה? – הסיפור

במשחק אתם משחקים בתור עצמכם, רק בצורה בדיונית לגמרי, כשאתם מקבלים הודעה מחבר על משחק חדש שנקרא superhot.exe, והוא טוען שהדרך היחידה להגיע אל המשחק ולשחק בו היא דרך פריצת המשחק. ככל שהמשחק מתקדם (ויחד איתו הסיפור), אתם מגלים דברים שונים, ומבינים שהמשחק הזה הוא לא בדיוק מה שחשבתם שהוא. מהר מאוד המשחק הופך להיות חייכם, כאשר אתם הורגים את עצמכם (פשוטו כמשמעו), והמודעות העצמית שלכם נעלמת, בזמן שאתם נשאבים לתוך המשחק, ובסופו של דבר, נהיים חלק ממנו.

לדעתי האישית, הסיפור הזה הוא סיפור בעל רעיון די טוב, אם כי הוא קצר מאוד, אני חושב שהסיפור של המשחק הוא דבר נחמד ומצוין, אבל אם היה אפשרי להאריך אותו, זה יהיה דבר מדהים.

SuperHOT_Screenshot (6)

בום! קבל את זה! – המשחקיות

SuperHot שם אתכם במצבים שבהם יש לכם אויבים שמנסים להרוג אתכם, ואתם צריכים להרוג אותם לפני כן. לנשקים שאתם משיגים יש תחמושת מוגבלת, וזה מצריך אתכם להרוג את האויבים ולהשתמש בקליעים שיש לכם בתבונה, או להרוג אותם עם נשקים קרים, כמו מחבטי בייסבול או האגרופים שלכם. הקטע הוא, שאם אתם מקבלים מכה אחת מהאויב שלכם, בין אם זה אגרוף או ירייה, תצטרכו להתחיל את השלב כולו מההתחלה. למרות שהמכניקה של המשחק נשמעת טיפוסית וקלישאתית עבור משחק FPS, הטוויסט בה הוא שהזמן זז רק כאשר אתם זזים, אחרת הזמן זז בצורה איטית מאוד, כמו שציינתי. הדבר הזה נותן לשחקן את ההזדמנות לתכנן את המהלכים שלו, להבין את המצב שהוא נמצא בו בצורה יותר טובה, או להתחמק מהקליעים של האויב.
בחלק האחרון של הקמפיין, יש לכם את האפשרות להחליף את הגוף של היריב בגוף שלכם, אך אם היריב נושא נשק באותו זמן, הנשק יזרק וישבר. הדבר הזה מאפשר לכם לתמרן באופן קל יותר בין אויבים, ולהרוג אותם בדרכים יצירתיות יותר, אבל כדי שזה לא יהיה קל מדי, המפתחת שמה לכם זמן התקררות לתכונה כדי שהמשחק לא יהיה קל מדי.

SuperHOT_Screenshot (5)

החסרון היחיד כאן, הוא שהקמפיין קצר ביותר, באורך של כ-3 שעות בזמן המירבי ביותר לדעתי, אך המפתחת מפצה על כך במספר דרכים:

  1. הוספת מצב Endless, בו תצטרכו לשרוד כמה שיותר זמן בעודכם מתמודדים עם זרם בלתי פוסק של אויבים שבאים להרוג אתכם.
  2. מצב אתגרי, שהוא ברמה העקרונית חזרה על כל הקמפיין של המשחק, אך כדי להשלים את השלבים הללו, אתם צריכים לעמוד בקריטריונים מסוימים, כמו שימוש רק בנשק מסוים או תחת זמן קצוב.
  3. מערכת של שידורים חוזרים, המאפשרת לכם לערוך את ההריגות שלכם ולהעלות אותן לרשתות החברתיות כדי שכולם יוכלו לראות אותם.

הגרפיקה

הגרפיקה של המשחק היא לא דבר כל כך מפוצץ ומושך לעין, אלא היא יותר פשוטה.
SuperHot מציב אתכם בסביבה מינימליסטית מאוד, כאשר אין תיאור יתר של האויבים שלכם, כי הם רק דמויות אדומות, על מרקע של חדרים וחפצים לבנים ואפורים.למרות שזהו משחק אינדי וכנראה אין לחברה מספיק כסף כדי לשים דגש על עיצוב המשחק ועל הויזואליות שלו, אני לא התרשמתי עד כדי כך מהגרפיקה שלו, מפני שלדעתי למשחק כזה צריכה להיות גרפיקה קצת יותר טובה, לפחות לסביבת המשחק, אם כי אני חייב לציין שהמשחק נראה נקי למדי עם הגרפיקה המינימליסטית הזו.

SuperHOT_Screenshot (3)

השליטה במשחק

השליטה במשחק נעשתה בצורה מאוד טובה, כאשר המקשים מגיבים באופן טוב מאוד, ואפשר לשחק במשחק בצורה נוחה ביותר, הן עם מקלדת ועכבר, והן עם בקר משחק.

ולסיכום:

המשחק הוא משחק מצוין מאוד. בהתחלה ממש התלהבתי מהרעיון שלו והתמכרתי אליו יותר ויותר ככל שהתקדמתי בו, ואפילו שהגרפיקה קצת ירודה, והסיפור קצת קצר, הצלחתי להפיק ממנו שעות של הנאה והריגות שנעשו בסטייל. המשחק הוא בעל רעיון מקורי ביותר, ואם אתם רוצים עוד יותר ממנו, אתם מוזמנים להוריד את SuperQOT – הכלאה בין המשחק המשובח הזה לבין המשחק המוכר של Id Software, הלא הוא Quake.

SuperHOT_Screenshot (2)

Superhot - ציון סופי

הסיפור - 8
המשחקיות - 10
השליטה - 10
הגרפיקה - 7

8.8

ציון למשחק

יתרונות: משחקיות מהנה, מקורי, שעות שאפשר לשרוף על המשחק הזה, מאתגר, מראה נקי, ממכר, הרבה אפשרויות להרוג את האויבים שלכם. חסרונות: הסיפור קצר מדי, הגרפיקה לא בשמיים, חסרה מוזיקת רקע שתתרום לאווירה.

User Rating: 5 ( 1 votes)

אודות רפאל יקותיאל

רפאל, בן 20 מחולון, משחק בעיקר במשחקי פלטפורמר אינדי ומכות, חלק מה-PCMR, מכור לטקן, ובעד מלחמת עולם בין Intel, AMD, ו-Nvidia.

השאר\י תגובה