סיקור קונסולת Switch OLED – זה Switch עם מסך חדש

היתרון הגדול של ה-Switch OLED זה שהוא מקיים את כל מה ש-Nintendo הבטיחו לנו. הבעיה הגדולה של הגרסה הזו לקונסולה היא שהיא לא מה שהמעריצים רצו שהיא תהיה.

נתחיל מהשורה התחתונה. אם חשבתם לקנות קונסולה חדשה, כדאי להוסיף קצת כסף ולקנות את ה-Nintendo Switch OLED ולא לחסוך כמה מאות שקלים ולקנות דגם חדש ישר מהחנות. אבל קשה לי להמליץ להוציא כסף עבור שדרוג אם כבר יש לכם את אחד משני הדגמים הישנים. אין ספק שהגרסה החדשה היא הדגם הכי מוצלח של הקונסולה, אבל לרוב המוחלט של השחקנים והשחקניות ההבדלים לא יהיה מספיק גדולים על מנת שאוכל להמליץ לכם לשדרג.

כל מה שאני כותב הוא לא הפתעה, מרגע ההכרזה על גרסת ה-OLED נשמעו קולות מאוכזבים. לא כי מדובר במוצר לא טוב, אלא כי השמועות שקדמו להכרזה (קדמו לה בשנה וחצי לפחות) הבטיחו משהו אחר. המון בעלי Switch קיוו לקבל גרסת Pro של הקונסולה עם שיפור בכוח העיבוד שלה. אולי ל-Nintendo מעולם לא היו כוונות ליצור את הגרסה הזו ואולי הם ביטלו אותה בעקבות משבר מחסור הצ'יפים העולמי שאנו נמצאים בו. בכל מקרה, אין טעם לשפוט את מה שיש לנו על פי מוצר שמעולם לא הובטח לנו, ומה שכן יש לנו הוא מוצר מושקע ומלוטש שלמד מהגרסאות הקודמות.

SWITCH OLED comparison
למרות שההבדל בגודל של הקונסולה הוא קטן, המסך עצמו גדל לא מעט

אז מה ההבדלים שיש לנו בדגם החדש? מלבד סוג המסך שהשתנה, גם הגודל השתנה, למרות שהקונסולה עצמה היא בערך באותו הגודל. איך זה עובד? פשוט מאוד, המלבן השחור מסביב למסך התצמצם. שינוי חכם וחסכוני. מסך ה-OLED עצמו הוא כמובן השדרוג הכי חשוב בקונסולה. האם השיפור הוא משמעותי? גם אני שלא מגדיר את עצמי כמומחה בנושא, ראיתי את ההבדלים, לפחות במשחקים צבעוניים ויפים. כמובן, אין הבדל גרפי בין שתי הגרסאות אבל משחקים צבעוניים יותר יבליטו יותר את השינוי, וכאן אני חייב להיכנס לביקורת קצת צדדית. ביחד עם הקונסולה, הושק גם המשחק Metroid Dread. הסיקור למשחק עצמו יצטרך לחכות אבל זה לא המשחק שצריך לצאת ביחד עם דגם חדש מהסוג הזה. הגרפיקה שבו לא מבליטה את יכולות המסך החדש אבל המסך החדש מבליט את הגרפיקה הלא מלוטשת/פוליגונית של המשחק. כמובן, שההבדל של המסך החדש לא משפיע על מי שמשחק בעיקר על מסך גדול ולא במצב נייד. במקרים כאלו באמת שאין סיבה לשלם עוד עבור הדגם החדש.

קשה לי להבין למה המעמד לא עוצב ככה מלכתחילה. זה שיפור מאוד משמעותי שלא דורש שום קפיצת דרך טכנולוגית או של דרכי הייצור

על הדרך, ב-Nintendo לא עצרו בשידרוג המסך ושינו עוד דברים בעיצוב של הדגם החדש. אחד הדברים הבולטים הוא המעמד בגב הקונסולה. בניגוד למעמד הדק, קיבלנו מעמד רחב יותר, יציב יותר שאפשר לקבוע אותו על זוויות שונות. אני לא חושב שמדובר במעט מדי אבל אני מניח שמדובר במאוחר מדי. אני כבר התרגלתי לא להשתמש במעמד הזה, ואני לא חושב שאני אשתמש במעמד החדש למרות שהוא פתאום מאוד שמיש, סתם כי התרגלתי לא לשחק בצורה הזו. אני חושב שאם לפני חמש שנים הדגם הראשון היה מגיע עם המעמד החדש אולי השימוש בקונסולה בצורה הזו היה מתקבע אצלנו בראש. השינוי הבא ששמתי לב אליו היה ב-Dock, עמדת הטעינה והחיבור למסך של ה-Switch OLED. מעבר לכך שהפתיחה מאחורה (עם כל החיבורים לכבלים) מעוצבת קצת שונה, אפשר למצוא חיבור לכבל רשת LAN. זו תוספת שאני מאוד מבין למה היא הגיעה עכשיו ולמה היא לא הייתה כאן מההתחלה. אני חושב ש-Nintendo לא הבינו כמה אנשים ישתמשו ב-Switch בתור קונסולה רגילה ויתעלמו לחלוטין מהמצב הנייד שלה. אני עד עכשיו לא מבין למה אנשים מוותרים על הדבר הכי טוב והכי ייחודי בקונסולה. אם אני משתמש בקונסולה במצב נייד חצי מהזמן אז אני צריך חיבור Wifi יציב וממילא אין צורך בכבל רשת פיזי. אבל אם רוב השימוש הוא במצב נייד אז שווה להשקיע את המקום בחיבור כזה. בניגוד לחסרונות אחרים של הדגמים הקודמים, זה מאוד הגיוני לשנות את הכיוון העיצובי בהתאם להרגלי שימוש מפתיעים של השחקנים.

לא רק שיש חיבור LAN, העיצוב החדש נפתר מהדלת של העמדה הקודמת

הדבר הכי חשוב שלא השתנה הוא הבקרים של הקונסולה. אני חושב שזה די מחפיר שחמש שנים אחרי עדיין אין לנו ג'ויקונים ללא חשש דריפט: לכלוך חיצוני שנכנס מתחת לעיגולים בבקר ובעצם מזין תנועה גם כאשר אנחנו לא נוגעים בכלום. הג'ויקונים בגרסה החדשה נשארו בדיוק אותו הדבר כמו בקרים בני חמש שנים. כמובן שייקח זמן עד שהדריפט יגיע אליהם כי הם חדשים אז כרגע מאוד נהניתי מהשינוי, אבל זה רק עניין של זמן. עבור ה-Switch הדריפט הוא כמו טבעת המוות האדומה של ה-Xbox 360 רק שבדגמים החדשים יותר באותו הדור פתרו את הבעיה. Nintendo שותקים ומתעלמים מהבעיה הזו כי כנראה אין להם פתרון מלבד בקרים מסוג אחר כמו ה-Pro Controller שמגיעים ללא דריפט. הבטרייה בדגם החדש היא יותר חזקה מהדגמים הקודמים אבל אין שיפור בשעות המשחק כי המסך דורש יותר חשמל. סך הכול מדובר בעסקת חליפין ראויה בעיניי.

הבדלי הגודל בין הדגמים לא מפריעים לנו להשתמש בעמדת הטעינה עבור שני הדגמים כי החיבור לחשמל נמצא בדיוק באמצע

אני חושב שהרוב מוחלט ממה שכתבתי כאן לא מחדש, כי Nintendo היו מאוד ברורים כשהם הכריזו על ה-Switch OLED, בדיוק כמו השחקנים שהיו ברורים בכך שהם רצו משהו אחר. מדובר בהתקדמות מאוד איטית ולא עד כדי כך משמעותית. זה בוודאי לא דבר רע והשיפורים הם לא קוסמטיים וחסרי חשיבות. מי שיחליט לשדרג בידיעה מראש שאלו השינויים לא יתאכזב, רק צריך להוציא מהראש שלנו את הציפיות ל-Switch Pro.

Switch OLED

כללי - 8.5

8.5

שיפור משמעותי

כל השיפורים של הקונסולה מוצלחים אבל לא תיקנו את הבעיה הכי גדולה של הדגמים הישנים

User Rating: 3.95 ( 1 votes)

אודות יונדב צבקר

סטודנט לספרות, בוגר ישיבת מעלה גלבוע, גיק ודוס.

השאר\י תגובה