שוב חוזר הניגון – ביקורת למשחק The Caligula Effect 2

עולם המוזיקה הדיגיטלי חוזר עם משחק התפקידים The Caligula Effect 2

אחד ממשחקי התפקידים הייחודיים של השנים האחרונות היה עבורי ללא ספק The Caligula Effect- משחק חכם ואימוציונלי שראה קבוצת תלמידים נלקחת לעולם דיגיטלי שבו הם מתמודדים עם הקשיים בחייהם אבל לאט לאט העולם מושחת וקורס. כעת, מגיע משחק ההמשך The Caligula Effect 2 שמביא עולם דיגיטלי חדש עם סיפור חדש, אבל לא באמת, למה אני מתכוון? המשיכו לקרוא ותבינו.

כמו שאמרתי, המשחק מתרכז בעולם דיגיטלי חדש שנקרא Redo, בו תלמידים יכולים לברוח מהחששות שלהם מהעולם האמיתי ולהיות מאושרים תמיד, בעולם זה תוכלו לחוות חוויות מהעבר עליהן התחרטתם ולשנות אותן, לבחור דרך אחרת. אתם מגלמים תלמיד גנרי רגיל (בלי אפשרויות התאמה לצערי) שנמשך אל תוך העולם, בדומה לשאר התלמידים, על ידי המוזיקה של הבינה המלאכותית שבשליטה Regret. אחרי שאתם שוהים זמן מסוים בעולם המלאכותי, אתם מתעוררים לאמת וקולטים שמדובר בעולם מזויף, יוצאת מתוככם בינה מלאכותית בשם X במטרה לעצור את קריסת העולם כמו במשחק הקודם.

היא עוזרת לכם ולכל תלמיד אחר שירצה להצטרף למועדון ה-Go-Home שלכם להלחם ב-Regret, שותפה Bluffman והמוזיקאים המסוכנים שלה, ולברוח מהעולם המזויף למציאות.

אם לא שיחקתם במשחק הראשון, אז זכיתם, כי למעט מספר אזכורים של המשחק הראשון, The Caligula Effect 2 הוא משחק בפני עצמו. הבעיה היא שהמשחק ממחזר הרבה מהמשחק הראשון, כמעט הכל למעט הדמויות וחלק מהטוויסטים, שאם שיחקתם במשחק הראשון, די תתאכזבו מחוסר ההמצאתיות של משחק ההמשך. זה עוד עולם דיגיטלי, עם עוד בינה מלאכותית שהתחרפנה ומוזיקה היא מוטיב מרכזי בסיפור. 

השוני העיקרי זה בדמויות והרקע שלהן, שיכול להיות מעניין אבל גם מתיש להגיע לזה עם כמות הדיאלוג שנפלט במשחק והאופן המסורבל שבו אפשר לקפוץ או להעביר סצנות. כמו כן, יש סצנות מעבר שזזות לאט בטירוף בלי אפשרות לזרז אותן, מה שהופך את פתיחת המשחק למייגעת, עד שנאלצתי להתחיל את המשחק שוב מההתחלה כי לקח כל כך הרבה זמן לנקודת השמירה הראשונה ובמקרה נגמרה לי הסוללה בסוויץ'.

אבל לפחות אחרי פתיחת המשחק אתם נזרקים אל תוך העולם הנקי וחסר פירוט של The Caligula Effect 2, ונלחמים בתלמידים תחת שליטתה של Regret. הם הופכים למפלצות מסוכנות בעקבות המוזיקה שלה והמשחק באופן חכם מציג את זה כשאתם שומעים את המנגינות הנעימות של כל אזור שבמהלך הקרב משתלבים עם השירה של Regret.

הקרב גם הוא ממוחזר מהמשחק הראשון- מדובר בקרב תורות עם אלמנט של זמן. אתם בוחרים לתקוף, להגן או לחזק את חבריכם, כל פעולה לוקחת כמות זמן מסוימת ותנועה. רגע לפני שאתם מאשרים את הפעולה, המשחק נותן לכם אופציה לראות איך פרק הזמן הקרוב יתרחש ולהזיז קדימה את הזמן שבו תבצעו את הפעולה. אם תתזמנו את הכל כמו שצריך תוכלו לצאת מהקרב ללא פגע והגיוון המעולה בין התלמידים השונים שתוכלו לצרף למועדון שלכם מוסיף הרבה אסטרטגיה למשחק. כמו כן, מהלכי העל של הדמויות הם מאוד מגניבים ותזמון טוב של המהלך עם כל חבר צוות מרגיש הרסני.

אבל גם פה די התאכזבתי. אפילו שמערכת הקרב היא מעולה כמו במשחק הראשון, חוסר האיזון ברמת הקושי בין האויבים הפשוטים לבוסים הוא מאוד מורגש, בעיקר אם לא תחקרו כל אזור ותחסלו כל אויב בשביל להעלות את הרמה שלכם, אין פה התאמה בין אויבים לרמה שלכם הנוכחית.

כמו כן, מערכת הקרב כייפית אבל אין בה חדשנות, אנחנו עדיין עושים את אותן ההתקפות ואסטרטגיות מהמשחק הקודם. The Caligula Effect 2 יכול היה ממש להוסיף ממד נוסף של מורכבות למערכת עם מכניקה נוספת סביב הזמן, כמו האפשרות לנוע לעבר או העתיד של הקרב ולהשפיע על אירועים שקרו או ייקרו, וזה רק רעיון שאני יצרתי עכשיו בראש כי הקדשתי מחשבה.

אבל זה לא אומר שלא הוקדש מחשבה למשחק, אחרי הכל הדיאלוג מלא רגש ומורכב, והדמויות מעניינות עם החרטה שלהן. אבל ללא ספק זה מרגיש שהמשחק משחק אותה מאוד בטוח וממוחזר, כמו שציינתי בסיפור והמשחקיות, ואפילו הגרפיקה שנשארה זהה לזו של המשחק הראשון, מה שבכלל לא נראה לי הגיוני היות והמשחק הראשון היה פורט של משחק PS Vita, והפעם המשחק יוצא ישירות ל-PlayStation 4 וה-Nintendo Switch, אז למה לא לנצל עוד יותר את החומרה?

במקום זאת, אנחנו מקבלים עיצובים מאוד זהים, רקעים משעממים ומכוערים וגרפיקה דומה עם אנימציה נוקשת, ואפילו טשטוש מוזר של הגרפיקה שמסיח את הדעת בכל קרב וסצנות דיאלוג לפעמים, וחבל כי הפוטנציאל שם ויכל ממש להפוך את סדרת משחקי התפקידים לאגדית מאשר עוד כותר נשכח של ה-Vita.

סיכום

The Caligula Effect הוא אחד מכותרי ה-RPG הייחודיים שיצאו לקונסולות של Sony וכעת ל-Nintendo Switch. אבל חוסר הרצון של הכותר להתפתח אחרי עזיבת המכשיר הנייד של Sony, ירחיק שחקנים קודמים של הכותר בגלל הסיפור והמשחקיות הממוחזרים ועלול להרחיק שחקנים חדשים פוטנציאליים בגלל הגרפיקה.

אמליץ על המשחק בעיקר לשחקנים שעל ה-Nintendo Switch שמחפשים משחק תפקידים יוצא דופן שיבדר אותם בדרכים.

The Caligula Effect 2 סוקר על ה-Nintendo Switch וזמין לרכישה דיגיטלית גם על ה-PlayStation 4.

The Caligula Effect 2

ציון סופי - 6

6

בינוני

לא מספיק שינוי נעשה מהמשחק הראשון בשביל לגרום למשחק החדש להתבלט ולהצליח

User Rating: Be the first one !

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה