Killer Queen – ביקורת לסדרה גמביט המלכה

"גמביט המלכה", הסדרה המוגבלת החדשה של Netflix, עוררה סביבה באז וביקורות מעולות בשל סיפור מרענן שמגולל את סיפורה של ילדת פלא בשחמט. האם הבאז סביבה מוצדק והסדרה מצליחה להגיש בצורה מעניינת את השחמט וקורותיה של אישה בשנות ה-50? המשיכו לקרוא וגלו. לפניכם הטריילר ל"גמביט המלכה":

הדמות הראשית, בת' הרמון, היא יתומה שמתגוררת בבית יתומים וחיה חיים קשים וריקי תוכן עד שהיא משחקת שחמט עם השרת ומגלה את כישרונה הבלתי רגיל. בנוסף, בבית היתומים היא מפתחת התמכרות לכדורים פסיכיאטרים שמסייעים לה להתרכז יותר במשחקי השחמט. בת' הרמון היא תגלית מרעישה בתחום השחמט והיא צריכה לסלול את הקריירה שלה בתקופה שזלזלה בנשים ושל עוני מחפיר.

רק כלי

האם המאמצת של בת' עודדה את בתה להמשיך בשחמט בגלל הכסף שתרוויח ובהתחלה ניסתה לשכנע אותה לסגת מעולם השחמט שלא הולם את מעמדה של נערה צעירה. בעיניי היא הדמות הכי מעצבנת שם בגלל הצביעות שלה והאטימות שלה כלפי בת' בהתחלה אבל לשמחתנו הקשר ביניהן הולך ומתעצם ומתחילים לאהוב את הדמות ולהבין שהיא מציגה את דעת הקהל באותה התקופה.

בת' הרמון לאט לאט צוברת מעמד של כוכבת אבל הסדרה מרתקת ושואבת במהירות. אי אפשר שלא להתאהב בדמות של בת' שהיא נחושה, לא מתפשרת והולכת בדרכה בצורה מעוררת הערצה וגם אי אפשר שלא להתעניין במשחק השחמט. הסדרה מציגה את המשחקים בין השחקנים בצורה כל כך מגוונת שמתבטאת באפקטים מיוחדים בצילום ולא מתישה כלל וגורמת רצון להעמיק בו יותר בגלל המורכבות שלו.

אני התחברתי והבנתי יותר את הסדרה בגלל ששיחקתי שחמט אבל לא נדרש שום ידע מקדים כדי להיסחף לסדרה המקסימה הזאת. בנוסף דומה לשחמט, גם בת' צריכה לתכנן מהלכים ושיטות איך להצליח בחברה בעלת דעות קדומות והיא פוגשת דמויות שונות שמסייעות לה.

מלך VS מלכה

למרות שהסדרה פמיניסטית היא מעניינת דווקא בגלל הדמויות הגבריות שבה. שחמט באותה תקופה נחשב משחק גברי ולכן אליזבת' פגשה בעיקר גברים. היא הצליחה ליצור קשרים משמעותיים של חברות שקידמו אותה, אך יותר מזה מערכות היחסים ביניהם השתנו. מי שזלזל בבת' בהתחלה רצה להתקרב אליה. התפתחות היחסים והגברים השונים בחייה מעצבים את הסדרה ומציגים מערכות יחסים מצחיקות, מרגשות ופיקנטיות. הסדרה חכמה ומרתקת גם בגלל התסריט השנון ושפע מערכות היחסים בחייה של אליזבת'.

דבר נוסף שאהבתי בסדרה שהיא לא מכתיבה כללים מסוימים בכל מה שנוגע בחברה (בשחמט יותר), היא מגדירה את הסיפור של בת' הרמון בתור סיפורה של ילדת פלא ולא כוכבת עולה, שכן היו לה בעיות של התמכרות לסמים ואלכוהול והסדרה מראה לנו את ההשפעה שלהם על המשחק שלה וגורמת לנו לחשוב שכנראה מדובר בכישלון חברתי. העלילה קצבית ובכך גם ממחישה לנו את חייה הסוערים שגורמים לנו להטיל ספק בלא מעט דברים.

גמביט המלכה2

She is a killer

בתוכנית רואים דמות נשית מצליחה לא מתייפיפת, נוגעת ללב וחזקה. המשחק של אניה טיילור-ג'וי מצוין. היא מתאימה בדיוק לדמותה של בת' הרמון, במבט החודר בעיניים, במראה המתוחכם אך העדין והיא מצליחה להביא את דמותה בגאונותה, שנינותה ובכוח הרצון החזק שלה. אגיד רק שבעיניי אניה טיילור-ג'וי יכלה לרגש ברגעים מסוימים יותר ולהיות פחות רצינית. הרגשתי את זה במיוחד בסיטואציה אחת שהייתה מאוד עצובה ולא הצלחתי להתרגש ממנה במיוחד בגלל המשחק וחבל כי היא כן הבחירה המתבקשת לתפקיד. לעומתה, השחקנית ששיחקה אותה בתור ילדה ריגשה עד דמעות בסיטואציות אחרות.

לסיום, "גמביט המלכה" לא מסירה את הרגל מהדוושה ובכל פרק מציגה סוגיות ונושאים שונים כמו פמיניזם, סמים ואלכוהול. העלילה מותחת, המשחק מעולה, הפסקול יפהפה ופשוט תענוג לצפות בסדרה הזאת. היא בכל פרק מצליחה להתעלות ולחדש משהו, גם אם ההתחלה לא נראית מבטיחה במיוחד. הסדרה מוקפדת מאוד ועשויה כמעט מושלם מכל הבחינות וניתן לראות כי כל המהלכים בדרך להצלחת הסדרה תוכננו והמלכה כבשה את הלוח.

גמביט המלכה

ציון סופי - 9

9

מהמם

סדרה סוחפת, איכותית שתענוג לצפות בה, מצליחה לרגש ולהביא עלילה מגוונת ורבת משמעות.

User Rating: 4.03 ( 2 votes)

אודות יובל לבב

קוראים לי יובל לבב, אני בת 19, חובבת קולנוע וספרים מגיל צעיר. בשעות הפנאי גם שרה,כותבת ומלחינה.גשו לערוץ ביוטיוב Yuval Levav.

השאר\י תגובה