They Are Billions

הם עברו את ההגנות! – ביקורת המשחק They Are Billions

They Are Billions מכיל משחקיות ממכרת והמון אסטרטגיה ומחשבה מאחוריו. אם זאת, האם הוא חכם מידי לטובתו?

They Are Billions הוא משחק אסטרטגיה בזמן אמת שמגיע אלינו מחברת Numantian Games. בעולם פוסט אפוקלפטי, המושבות האחרונות של האנושות מנסות לשרוד ולשגשג תחת מתקפת הזומבים הנגועים. מספר הנגועים גובל במיליארדים, ותחת המצב הזה תפקידינו הוא להקים מושבה אנושית משגשגת מאפס, לאסוף משאבים, לגדל מזון ולהביא תושבים, ולהגן על המושבה מפני הנגועים. החלק האחרון הזה מהווה את מרבית האתגר ודורש את מרבית ההחלטות החשובות במשחק.

אז איך אנחנו עושים זאת בעצם? זה די פשוט, המשחק לא דורש מכם ניהול ברמת המיקרו וקבלת אלפי החלטות קטנות על כל מבנה ויחידה. המפתחים שמרו על המערכות פשוטות יחסית כדי שהשחקנים יוכלו לחזור מהר בחזרה לקרב אחרי הפסד מבלי להרגיש שהם צריכים לבזבז המון זמן.

בתחילת כל סיבוב יש לנו אפשרות להתאים את התנאים השונים לניצחון: כמה ימים לשרוד, כמה נגועים יסתובבו בעולם, סוג תנאי השטח במפה שלנו, ועוד. הניקוד הסופי שלנו גם משתנה וגדל ככל שאנו מעלים את דרגת הקושי. אני אישית ממליץ, אלא אם אתם מומחים למשחקי אסטרטגיה, להתחיל בדרגת קושי סבירה כדי ללמוד איך המשחק עובד ואיך המערכות שלו מתפקדות.

They Are Billions לא מכיל שום סוג של מדריך, וזה העלה בפני סימן שאלה מאוד גדול כשהתחלתי לשחק. אבל מה שהוא כן מכיל, זה תיאור על כל מבנה ויחידה, כך שהשחקן יוכל לדעת בערך לאיזה מטרה הם משמשים ומה הם יעניקו לו. כל סיבוב מתחיל עם ארבע ריינג’רים וחייל בודד, וזה מספיק כדי להדוף את ההגנות של הימים הראשונים. אבל הם לא מספיקים כדי שתוכלו לשרוד עד תאריך היעד. יש מבנים שצריך להציב בשטח, מחוות עבור מזון, דרך מבנים לחיילים, ועד למנסרות עבור עצים ומגדלי הגנה. יש לדאוג שבכל מבנה יש עובדים ושהוא בטווח של רשת החשמל, המהווה הלכה למעשה את טווח הגדילה המירבי של המושבה. כדי להגדיל אותה מעבר לטווח זה יש לבנות מגדלי טסלה. אבל זהירות, מגדל אשר נפגע ויוצא משימוש יגרום לכל המבנים שבטווח שלו גם לאבד חשמל ולהפסיק לפעול.

המשחקיות מבוססת על דרגת קושי הולכת וגדלה, ככל שהזמן מתקדם הנגועים תוקפים בכמויות גדולות יותר ובשלב מסוים סוגים חדשים וחזקים יותר של נגועים מתחילים להופיע. מחשבה אסטרטגית על ההגנות, איפה להקים את המבנים, איפה למקם חוות ובנייני מגורים, והאם להסתכן בסיבוב ברחבי השממה עם מספר יחידות כדי להרוויח מספר משאבים יקרי ערך (בעיקר בהתחלה) הם המפתח להישרדות לטווח הרחוק. הנגועים לא ימתינו לכם, ואם אתם לא תהיו מוכנים, אתם תראו מהר מאוד ולעתים קרובות מאוד את המסך של “Game Over”.

לפעמים שום דבר לא יכין אתכם לכמויות שהמשחק הזה יזרוק עליכם

אבל לא הכל כל כך נורא (בעצם כן אבל תנו לי רגע להסביר). המשחק מכיל מספר מערכות ודברים קטנים שאמורים להקל על השחקן במקצת. אחד הדברים הבולטים ביניהם זה כפתור שמאפשר לכם לעצור את המשחק בכל עת, ולתת פקודות למבנים וחיילים בזמן שהמשחק בהפסקה. פקודות אלו יפעלו ברגע שתחזירו את המשחק לפעילות. אפשרות זו, שמאוד מזכירה לי מנגנון דומה מסדרת משחקי התפקידים Dragon Age (את הביקורת שלנו על המשחק האחרון בסדרה תוכלו לקרוא בקישור כאן), נותנת לכם מרווח נשימה, שיאפשר לכם חשוב מה לעשות ברוגע, לתכנן תכניות, ולראות איך ניתן להתמודד עם המצב לפני שהוא הופך לבלתי הפיך. כפי ש-Numantian Games פרסמו באתר שלהם: “המשחק מבוסס על אסטרטגיה, לא על היכולת של השחקן לזכור ולבצע עשרות פקודות בו זמנית”, ואני מאוד שמחתי לראות שהרעיון הזה מבוצע בצורה מעולה במשחק עצמו. נקודה נוספת לזכותם של המפתחים נוגעת למספר דברים קטנים שנוספו למערכת השליטה של השחקן, כמו לחצן אשר מרפא את כל המבנים הפגועים בו זמנית, והיכולת, בזמנים מסוים כאשר המושבה מגיעה למספר תושבים הולך וגדל, לבחור ראש עיר שיעניק שדרוג מסוים לעיר, אם זה עצים, מגדלי שמירה בחינם, או תוספת אנרגיה חינמית.

אני שיחקתי על קונסולת ה-PlayStation 4 Pro שלי, והשתמשתי בעכבר אל חוטי עם חיבור USB. אני חושב שהמשחק בהחלט ניתן למשחק עם שלט של PS4, כיוון שמרבית המשחק מוקדש להצבת מבנים ובחירת שדרוגים ופחות להזזת צבאות גדולים על גבי המפה. לא נתקלתי בתקיעות במהלך במשחק, יחד עם זאת, הוא כן התרסק לי פעמיים עד למצב שהוא העיף אותי חזרה לתפריט הראשי של הקונסולה, ונאלצתי להיכנס אליו שוב, מצב שאני מקווה שיתוקן בקרוב. השמירות האוטומטיות שלו לא הפריעו לי. אך אם קרה ועשיתם טעות במהלך המשחק לא תוכלו לטעון מחדש שמירה מוקדמת. כל יציאה חזרה לתפריט שומרת את מצבכם המדויק, גם אם זה באמצע מתקפת נגועים, לפני שהיא מחזירה אתכם לתפריט. במשחק הזה, נגעת, נסעת.

גרפית, המשחק נראה טוב. המשחק מכוון לסגנון סטימפאנק ולפי דעתי הוא מצליח בזה. אפילו הדיוקנאות של היחידות מבליטות זאת עם חליפות מיוחדות ומסיכות פנים. תנאי השטח בולטים וברורים, יש מראה ייחודי לכל מבנה ויחידה. כל מבנה מכיל גם אנימציה קטנה של מה הוא עושה בעצם (לדוגמא, רואים את המנסרה מוציאה קורות עץ על מסוע) אשר מוסיפה להרגשה של עולם חי. מי שזוכר משחקי Warcraft הראשונים, זוכר שלכל יחידה יש מספר דיאלוגים שמופעלים כאשר לוחצים עליה. ובכן, זה קיים גם פה, ותמיד נחמד לשמוע את זה. בנוסף, לכל יחידה יש אנימציה ברורה כאשר היא יורה (חיצים עפים, הבזקי יריות) וכל נגוע שמושמד מתפורר או מתפוצץ. לא הייתי מגדיר זאת ממש כאלימות גרפית, כי הדמויות והנגועים נראים קטנים, אבל מודיע זאת לרגישים שביניכם.

ואתם חשבתם שעליכם עובר יום רע?

אוקיי, יש נקודה אחת שאני ממש חייב לדבר עליה. טובה או רעה, איני בטוח, אבל היא בהחלט ייחודית בז’אנר הזה. לכל נגוע יש בינה מלאכותית מאוד מוצלחת משלו. הנגועים שיתקפו את המושבה לא יעבדו על פי דפוס תנועה קבוע ויתקפו תמיד מאותו מקום, אלא ינצלו באופן שיטתי כל נקודת תורפה, גם הכי קטנה, בהגנות של המושבה ויכוונו את עצמם למקומות הכי פחות מוגנים על פני השטח. לא פעם, לא פעמיים, ולא עשר פעמים, יצא לי שהמצב שלי, שהיה ממש טוב, הדרדר מהר מאוד בגלל מספר זומבים אשר חדרו את ההגנות שלי בנקודת תורפה שלא שמתי לב אליה והתחילו להדביק את כל התושבים שלי, וזה יקרה גם לכם. אבל כל פעם מצאתי את עצמי לומד יותר טוב מזה, ומנסה במידית שוב, כי המשחק הזה ממכר ממש, והמהירות שבה אפשר לקפוץ תוך 30 שניות לסיבוב נוסף ממש מושכת פנימה.

בבקשה אל תהרסו לי אותה הפעם, בבקשה…

They Are Billions הוא משחק אסטרטגיה-הישרדות מאתגר, קשה, חסר רחמים, ובאותה עת ממכר ביותר. עם גרפיקה טובה ומעניינת, יחידות מעניינות ויוצאות דופן, והדחף הפנימי לנסות שוב כי בטח הפעם אצליח יותר, אני ממליץ עליו לחובבי אסטרטגיה. ההתחלה מאתגרת, ויש מספר דברים ומערכות ללמוד, אבל ברגע שכן לומדים אותם, המשחק פשוט עובד ונשאבים לתוכו.

לאנשים שלא שיחקו במשחק אסטרטגיה בזמן אמת בחייהם, לא הייתי ממליץ על They Are Billions בתור משחק ראשון של הז’אנר, כי הוא מניח שיצא לכם להתנסות בכמה כאלה בעבר.

They Are Billions

משחקיות - 8.5
סיפור - 7.5
גרפיקה ואנימציה - 8
פסקול - 8.5

8.1

טוב

They Are Billions יביא אתכם לקצה הכיסא, ואתם תאהבו את זה.

User Rating: Be the first one !

אודות אלעד שרז

אלעד שרז, בן 29 מגן יבנה. חובב משחקי ווידאו, אנימה, מנגה, ותרבות חנונית בכללותה. גיימר מאז גיל 10, וגאה להגיד שסיימתי את NFSU בגיל 14 חח

השאר\י תגובה