סיקור משחקים Warcraft 1 ו-2 גרסת GoG: בחזרה לעבר

כמעט 25 שנה אחרי שהמשחק הראשון הגיע לעולמנו אנחנו מקבלים את שני משחקי Warcraft המקוריים מותאמים למחשבים בני זממנו. האם התשובה אחרי כל אותם השנים היא עדיין Always?

הדבר הכי מפתיע בכך ששוב אפשר לקנות את שני המשחקים הראשונים בסדרת Warcraft היא דווקא הפלטפורמה בה הם נמכרים. במקום להתווסף אל Starcraft המקורי בקליינט של Blizzard הם יוצאים דווקא בחנות המשחקים GoG. זה מאוד הגיוני כשחושבים על המשחק הראשון בסדרה שצריך להשתמש באמולטור של החנות אבל המשחק השני דווקא מותאם למחשבים מודרניים בלי הצורך בקוד מסובך כמו DosBox. מצד אחד זה מאוד נחמד שהמשחק השני בסדרה מגיע אלינו בשתי גרסאות הקלאסית והגרסה של Battle.net שאיתה אפשר לשחק גם היום מול שחקנים אחרים מרחבי העולם. אז כשמסקרים משחקים בני יותר מעשרים שנה צריך לשאול איך המשחק עובד כיום והאם המשחקיות עומדת במבחן הזמן.

אז נתחיל בשאלה הראשונה. המשחקים עובדים מצוין על כל מחשב ממוצע, לא שמדובר באתגר יוצא מגדר הרגיל. עברו מספיק שנים בין יציאת המשחקים ועד היום שגם עם כוח המחשוב הנוסף הנדרש עבור אמולציה לא מהווה בעיה. אני חייב להודות שההחלטה לשים שתי גרסאות עבור Warcraft 2 היא מוזרה. הרי לא מדובר על עיבוד מחדש וההבדלים בין שתי הגרסאות ממש לא בולטים לשחקן מן השורה. אני מניח שיש כמה שחקנים ושחקניות עם רגש נוסטלגי יותר חזק משלי שרוצים להרגיש את המשחק כמו שהם חוו אותו לראשונה, גם אם ההבדל המשמעותי ביותר בין שתי הגרסאות (מלבד משחקים מקוונים) הוא האפשרויות השונות עבור רזולוציה. המשחק הראשון מגיע בדיוק כמו שהוא היה, אבל בניגוד למשחקים הבאים בסדרה, הוא לא עודכן מאז בלי קשר.

Warcraft
אם התמונה הזו לא עושה לכם את זה, כנראה שאין לכם למה להשקיע כסף במשחקים האלו

אז איך המשחקים עצמם? מי שקצת מכיר את משחקי האסטרטגיה מאותה התקופה לא יתפלא לגדלות ש-Warcraft 1 יצא אחרי Dune 2 (משחק האסטרטגיה הראשון בזמן אמת) ובין שני המשחקים בסדרה יצא C&C הראשון. בעיניי, ל-Westwood לקח שני משחקים לעלות על איך המשחקים בז'אנר אמורים לפעול. גם Dune 2 וגם-Warcraft 1 לא עומדים במבחן הזמן. אני לא מבין איך אנשים נהנים לשחק במשחק אסטרטגיה שאי אפשר לשלוט ביותר מיחידה אחת בו זמנית. מהגרפיקה אני עדיין נהנתי, למרות שרואים את שנות התשעים על סצנות המעבר יש משהו נחמד (עבורי לפחות) בסגנון הזה.

Warcraft
Warcraft 1- This one does not spark joy…

ואיך Warcraft 2? התשובה הראשונה שלי היא הרבה יותר איטי ממה שזכרתי אותו. אני אמנם תמיד הייתי מעריץ של C&C יותר מסדרת המשחקים של Blizzard אבל אני חייב להגיד שהמשחק הראשון של סדרת ה-Tibirium עוקף את המשחק הזה בקלות. קודם כל, השלבים הרבה יותר איטיים בגלל קצב ייצור היחידות, איסוף המשאבים ובניית בניינים – אתם יודעים, 90% מהמשחק. השלב הראשון של הקמפיין לא כולל בכלל קרבות אלא רק בניית בניינים. אני הייתי בהלם שהבנתי שככה הם פותחים את המשחק. השלב הראשון במשחקי Westwood השונים תמיד היה דרמטי ומלא אקשן תוך כדי שהוא הספיק ללמד את השחקנים (ברוב המקרים) איך בונים בסיס. ואפילו לא מדובר רק בשלב הראשון, לקמפיין לוקח כמה שלבים להתחמם עד לשלב שמרגיש אמיתי. מזל שזכרתי שפעם נסמכנו על מסך האפשרויות על מנת לשנות את מהירות המשחק, וגם על המהירות הכי גבוהה אני עדיין הרגשתי שאני פשוט מחכה שמשהו יקרה ועד שיהיו לי מספיק משאבים. בכל משחק מסדרת C&C שאני הייתי מנסה לשחק במהירות הזו לא הייתי מצליח להבין מה קורה מרוב מהירות. עוד משהו שנזכרתי בו כשחזרתי למשחק אחרי מעל עשור הוא מעגל האיבה של איכר העובד במכרה זהב קרוב לבסיס. האיכר נכנס למכרה ונעלם לכמה שניות, יוצא והולך לבסיס במהירות גדולה, אחרת המשחק בלתי שחיק, ונעלם שוב לעוד עשר שניות בבסיס. אי אפשר להישאר עליו ולתת לו פקודה לאחר שהוא יוצא מהבסיס או המכרה אלא להספיק במהלך העשר סנטימטרים של דרך לתפוס אותו עם העכבר ולתת לו פקודה לפני שהוא נעלם שוב.

Warcraft
לוקח לקמפיין הרבה זמן להתחמם אבל מגיעים לדברים כאלו

למרות כל הביקורת בפסקה הקודמת, Warcraft 2 הוא עדיין משחק מהנה. וממילא כמעט ולא יוצאים משחקי אסטרטגיה בזמן אמת קלאסיים, אני עדיין חושב ששחקנים מודרנים יוכלו להנות ממנו. ואם המשחקיות קצת מקרטעת אחרי כל אותם השנים, אין ספק שעיצוב המשחק, ואני לא מדבר רק על הגרפיקה, טובים כמו ביום יציאתם לשוק. גם אחרי כל השנים האלו, אני עדיין מלא אושר לשמוע איכר אורקי אומר אוקי בקול שכל ילידי שנות התשעים והשמונים שקוראים את השורות האלו מקריאים אותם. לא פלא ש-Blizzard ביססה את WoW ו-Hearthstone על עולם הפנטזיה הזה. הוא פשוט עובד ואני בטוח שכל כמה שנים Games Workshop נזכרים שזה היה אמור להיות משחק שמבוסס על עולם Warhammer שלהם ואוכלים את הלב. הפרודיה הזו על עולמות פנטזיה עובדת בצורה מרהיבה גם בגרפיקה מודרנית וגם במשחקים הישנים של החברה.

Warcraft
למרות ריבוי הטקסט והגרפיקה המיושנת, גם ל-Warcraft 1 יש סטייל

אז על Warcraft 1 אני לא יכול להמליץ, אלא אם כן אתם רוצים לשחק בו מסיבות היסטוריות או של נוסטלגיה אישית, בתקופת המשחק הז'אנר עוד לא נסגר על איך הוא צריך להראות ולא כיף לשחק ככה. ואני רואה את Dune 2 בדיוק באותה הצורה. Warcraft 2 הוא כן משחק מהנה והשאלה היחידה היא איזה משחק אתם מעדיפים לשחק. מצד אחד C&C המקורי יותר מהיר ויותר מהנה. אבל אם אתם אוהבים את סגנון המשחק של Blizzard – למשל את מגבלת היחידות – אז אפשר ללכת על Warcraft 2 אבל בוא נודה על האמת, Starcraft הראשון הוא יצירת המופת של החברה ומתעלה על המשחק הזה בכל בחינה אפשרית מסיפור ועד משחקיות. מה גם שהוא זמין בחינם בלאנצ'ר של החברה עם אפשרות לשלם עבור גרסת Remastered. אם כבר שיחקתם ב-Starcraft אז בואו ל-GoG ותיזכרו איך אזארות' נראתה בתחילת הדרך.

Warcraft 1 ו-2

התאמה למחשבים מודרנים - 9.5
משחקיות - 7
גרפיקה וסאונד - 8.5

8.3

מומלץ בעיקר למעריצים

בזמן ש-Warcraft 1 הוא לא משחק טוב, המשחק השני בסדרה מהנה גם כיום. למרות שיש אופציות יותר טובות שהגיעו קצת לפני או אחרי, לקנות את Warcraft 2 היום זו קנייה חכמה.

User Rating: Be the first one !

אודות יונדב צבקר

סטודנט לספרות, בוגר ישיבת מעלה גלבוע, גיק ודוס.

השאר\י תגובה