סיקור המשחק Watch Dogs 2 – משנה מקום משנה מזל

שנתיים לאחר המשחק הראשון שכשל ואכזב את כולנו, מגיע משחק ההמשך החדש והצבעוני Watch Dogs 2 שאמור לכפר על חטאיו של קודמו בסדרה ולהביא איתו משב רוח מרענן לרשימת המשחקים של 2016.

ב-2014 ראה אור משחק שהיה אמור להכתיב את המראה של דור הקונסולות החדש, המשחק היה מבטיח, חדשני ובהחלט מצופה מאוד, אך כל החלומות הללו התנפצו בהשקתו. המשחק היה מלא בבאגים ובכל מיני דברים שעדיף שלא ניכנס אליהם כדי לא לכער את האווירה – מה שחשוב הוא שלמשחק הזה קראו Watch Dogs.

כעת, כעבור שנתיים, הגיע אלינו המשחק השני בסדרה שלפי ההבטחות אמור להיות כל מה שהמשחק הקודם היה אמור להיות ולא היה – ואפילו הרבה מעבר! אז למרות כל הפחד שכלול בבדיקה של ההבטחה הזו, לקחתי על עצמי את המשימה. אז מה חשבתי על Watch Dogs 2? אזרו אומץ והמשיכו לקרוא כדי לגלות…

watch-dogs-2-1478768766-0-0

עלילה
עלילת המשחק לא מסובכת מדי, אנו משחקים את Marcus Holloway, האקר צעיר שמגוייס לחבורת Dedsec, חבורת ההאקרים האידאליסטית שעיקר פעולותיה הן לחשוף שחיתויות ובעיקר להפיל את חברת Blume שאחראית על מערכת ה-CtOS שעוקבת אחרי כל תושבי מפרץ סן פרנסיסקו למטרותיה הזדוניות. כל חברי Dedsec הם סטראוטיפים מהלכים של בני 20 שרוצים לשנות את העולם בעזרת המחשב שלהם (כל זאת עם שטויות וצחוקים בדרך). בנוסף, Marcus הוא בהחלט דמות מעניינת, מצחיקה ונורא כיפית (להבדיל מ-Aiden המשעמם הזה) ולמרות שאין הרבה מידע על הרקע שלו ועל חייו האישיים, התוספת שלו היא מבורכת ביותר. אבל בתכל'ס, כל מי שישחק במשחק מעל 10 דקות ישים לב במהרה שהמשחק "לקח השראה" מהסדרות Mr. Robot ו-Silicon Valley. אני לא מתלונן אבל זה משהו ששווה לציין.

לאורך המשחק יש חלקים בעלילה שישעממו אתכם ויביאו אתכם למצב שבו אתם מדלגים על Cutscene מסויים אבל כל זה נשכח ונעלם בקטעים המעולים שיש ברוב העלילה. משימות מסויימות גרמו לי להידבק למסך מרוב עניין ותדהמה ובהחלט יש רגעים שיגרמו גם לשחקן שמחה או עצב מרוב עוצמה של העלילה. אני נמנע מלומר שעלילת המשחק "מדהימה", אבל אני בהחלט אומר בלב שלם שעלילת המשחק מעולה ולא תבייש שום סרט מכובד.

12-8-2016_7-11-47_pm

גרפיקה
במילה אחת? וואו! הגרפיקה של Watch Dogs 2 היא בין הטובות שראיתי לאחרונה, המשחק בהחלט ייזכר אצלי כאחד מהמשחקים עם הגרפיקה הטובה ביותר של שנת 2016. קודם כל, המשחק מאוד צבעוני, זה הדבר הראשון שקופץ לעין. כל העיר חיה ומלאה בצבעים ובהחלט העבודה על הטקסטורות של כל מבנה ואבן מורגשת. אני אישית לא נתקלתי בכל תקופת המשחק שלי בבאג או פדיחה בגרפיקה אפילו פעם אחת!

בהחלט אין מה להוסיף בהשוואה למשחק הקודם בסדרה שהיה אפל ומדכא. Ubisoft בהחלט הבינו את משוב השחקנים במובן הזה והלכו על משחק צבעוני ברמה קיצונית ומהנה.

בנוסף, כל הדמויות במשחק מעוצבות מעולה, החל מהרשעים ועד לחברי Dedsec והאנשים האקראיים ברחוב. אין דמות אחת שלא הושקעו בה המון שעות עיצוב וחשיבה וזה בהחלט ניכר ומשפיע על המשחק.

12-8-2016_7-11-22_pm

משחקיות
המשחקיות של Watch Dogs 2 לא נמצאת באותה קטגוריה אפילו של המשחק הקודם בסדרה. כעת ניתן לטפס על דברים בצורה חלקה וממש מגניבה עם פעלולים של Marcus שגרמו לי לצעוק Damn! ניתן לטפס על המון דברים וזה שימושי במשימות מסויימות, במצבי ה-Multiplayer ובעוד כל מיני שלא אגלה פה כדי לא להרוס לשאר השחקנים.

ניתן לפרוץ כמעט לכל דבר. כמו במשחק הקודם, ניתן לגנוב כסף דרך פריצה לנייד של אנשים ברחוב, ניתן לראות את ההודעות או לצוטט להם לשיחות וניתן לפרוץ למצלמות. את כל זה אנו זוכרים מהמשחק הקודם אבל מה שחדש ומגניב בתחום הפריצות זה מספר דברים: ניתן לפרוץ לאויב או סתם דמות ברחוב לנייד ולזייף להם תיק פלילי וכך המשטרה מגיעה ונוצר מעצר וקרב אפשרי. ניתן גם בפריצה לגרום לקרב כנופיות עם דמות לבחירתנו וכך נוצרת הסחת דעת בזמן ש-Marcus מתגנב לו לפרוץ לאנשהו.

במשחק הזה מוצגת בפנינו מערכת העוקבים (Followers). לפי הסיפור, Dedsec צריכה עוקבים על מנת להשיג כוח עיבוד או שטות חנונית כזו וכדי להשיג עוקבים, איך לא, צריך ליצור כאוס. ניתן לגייס עוקבים על ידי השלמת משימות, צילומי סלפי ליד אתרים מיוחדים בעיר, ניצחון באירועי פריצה וכל מיני שלא אגלה פה, כל מספר עוקבים מסויים נותן כמות מסויימת של נקודות Research שמשקיעים אותן בעץ ה-Skills של Marcus שבו נמצאות יכולות פריצה נוספות ועוד כל מיני דברים מגניבים שאתן לכם לגלות לבד.

maxresdefault

על היריות והנהיגה במשחק אין כל כך מה להרחיב. הנהיגה מהנה ביותר והיריות, ובכן, לאורך כל המשחק יריתי אולי שלושה כדורים מכיוון שאין שום צורך וזה לא GTA פה. עוד דבר מגניב שנוסף במשחק הזה וממש ממש אהבתי הוא מאפיין ה-Quadcopter וה-RC Jumper. נוספו למשחק Quadcopter שנותן אחלה זווית למשחק ושימושי מאוד, וגם RC Jumper (מכונית על שלט) שבהפעלתה רואים מנקודת המבט שלה כמובן. המכונית יכולה לפרוץ גם היא לדברים ולהגיע למקומות ש-Marcus לא. בהחלט אלו שני כלים שימושיים ומבורכים במשחק שנורא אהבתי.

אני בהחלט אהבתי את המשחקיות של המשחק, כל הריצה, הנהיגה, הפארקור והפריצות משתלבים לכדי דבר שממש קרוב לשלמות. אבל לא הכל טוב ויפה בסן פרנסיסקו הזו. המשחק סובל מבעיה חמורה שאסור להתעלם ממנה והיא "מגבלת 4 השעות". כולכם יכולים לשער מה הכוונה שלי – לאחר מספר שעות של משחק בהחלט לא תרצו לשחק בו עד ליום שלמחרת. המשימות חוזרות על עצמן קצת במבנה שלהן, העולם בכלל לא גדול ויש כל מיני בעיות כאלו שגורמות למשחק לחזור על עצמו ולסבול מ-"מגבלת 4 השעות".

11-watch-dogs-2-deadsec-selfie

סאונד ופסקול
מה אפשר לומר על הסאונד של Watch Dogs 2 חוץ ממושלם? התשובה היא כלום. איכות הדיבוב במשחק הזה נחשבת לאומנות בעיניי, כל תנועה קטנה של השפתיים של הדמויות מורגשת בדיבוב שלהן, כל חיבור קטן של USB נשמע מציאותי ובהחלט לשמוע את רעש ה-Quadcopter באוזניות מרגיש אמיתי לגמרי וגורם לגחך. לא מצאתי שום פגם במובן הזה של הסאונד.

מבחינת פסקול כבר יש לנו בעיה פה… המשחק כולל אפשרות לנגן שירים ברכב ותוך כדי הליכה מחוץ לרכב דרך הסמארפון של Marcus. נשמע טוב עד פה? ברור. הבעיה מתעוררת עם תוכן השירים, הז'אנרים מגוונים אבל מה שלא מגוון זה הרמה הירודה של השירים בעיניי. הפסקול כולל כל מיני להקות נוראיות ושירים שממש לא נעימים לאוזן (האמת שיש מקצבים שכן תואמים להתגנבות). טיפת האור היחידה בעיניי הייתה העובדה שבפסקול נכללו השירים Dreadlock Holiday של 10cc ו-Fortunate Son של Creedence Clearwater Revival אבל היי, כמה אפשר לשמוע בלופ? כמובן שיש את האופציה להוסיף שירים חדשים לרשימה עם ה-Shazam של המשחק (SongSneak) אבל כל שיר שנוסף יותר גרוע מקודמו אז הפסקתי לנסות…

עולם פתוח
אחד מהדברים שהכי אהבתי במשחק הוא העולם. אזור המפרץ נראה מהמם מבחינת נופים ודיוק, המים נראים אמיתיים, כל גרגיר אספלט בכביש נראה מצולם וכל האווירה היא מדהימה. גם Oakland מרגישה מציאותית מאוד ובמיוחד כשמרגישים את ההבדל בינה לבין סן פרנסיסקו המפוארת.

המשחק מלא בצבעים ובסביבה חיה ודינמית ובמיוחד – אמנות מדהימה! עולם המשחק מלא בגרפיטי שהשאירו אותי באופן אישי פעור פה לחלוטין ובהחלט זה אחד הדברים הבולטים במשחק – האומנות שבו.

בעולם המשחק מפוזרות חנויות משכון (למכור כל מיני זבל שאוספים בגניבת מכוניות וכו'), חנויות בגדים וסוכנויות מכוניות. החנויות מגוונות למדי ואהבתי מאוד את מגוון הבגדים שיש למשחק להציע. עוד דברים שמפוזרים בעולם המשחק הם כסף (בדרך כלל תיק כסף באזור שאסור להיכנס אליו אז צריך להתגנב), צבעים למכונית ול-Quadcopter ופריטי ביגוד מיוחדים שמפוזרים בפסגות הרים וכל מיני מקומות בולטים. עוד דרך להשיג נקודות Research היא ללכת למקומות מסויימים במפה ולהשלים פאזל "צינורות" עם ה-Quadcopter כדי להשיג נקודה ייחודית שתפתח Skill בלעדי לה. מאוד אהבתי את המאפיין הזה שגרם לי לחשוב (לפעמים הרבה) ולהסתפק כאשר הצלחתי.

12-8-2016_7-11-30_pm

דבר נוסף שחשוב לציין ולשבח בעולם המשחק הוא ה-Hackerspace שהוא סוג של בסיס המבצעים של Dedsec שבו חברי הצוות שוכנים. בבסיס הזה ניתן לדבר עם כל חברי הצוות, להחליף בגדים, להדפיס נשקים מגניבים במדפסת התלת-מימד ועוד… מאוד אהבתי את האזור הזה במשחק מכיוון שהוא ממש מציג את האופי של Dedsec והאמת שנראה אחלה Man-Cave…

הסמארטפון
רוב הפעולות במשחק קורות דרך המכשיר הנייד של Marcus אז כמובן שאפרט בקצרה מה המכשיר כולל כדי שתבינו מה באמת הולך במשחק:

Dedsec App – דרך האפליקציה הזו מפעילים/מסמנים משימות/משימות צדדיות/משימות Co-Op ורואים אילו משימות כבר נגמרו ואילו נשארו.
Car On Demand – דרך האפליקציה הזו ניתן להזמין רכבים בבעלותו של Marcus. ניתן לרכוש רכבים בסוכנויות הרכב שפזורות ברחבי המשחק ולאחר הרכישה ניתן להזמין כמה שרוצים לכל מקום היישר מהנייד.
מצלמה – אפליקציית מצלמה פשוטה שאיתה ניתן לעשות סלפי ברחבי מפרץ סן פרנסיסקו.
ScoutX – אפליקציה שדרכה ניתן להשיג עוקבים. האפליקציה כוללת 57 מקומות תיירותיים שאם תצטלמו בהם תקבלו עוקבים (אני אישית השלמתי את כולם כי ה-Skills מגניבים ורציתי עוקבים).
Research App – האפליקציה שבה רואים את עץ ה-Skills עם נקודות ה-Research הזמינות לבזבוז בו.
Nudle Maps – אפליקציית המפה של המשחק (כן כן Nudle=Google).
SongSneak –
הדרך של המשחק להוסיף שירים לפסקול. מדי פעם כשמתגן שיר איפשהו בעולם המשחק ניתן להיכנס לאפליקציה, היא תזהה את השיר והוא יתווסף לרשימת השירים בסמארטפון של Marcus.

12-8-2016_7-11-12_pm

Multiplayer
יש לציין שבסיקור זה אתעלם מכל הבלאגן של ה-Multiplayer שהיה בהשקת המשחק.
במשחק כעיקרון יש שני מצבי Multiplayer עיקריים:

Online Invasions – מצב משחק בעולם הפתוח שבו יש פורץ מצד אחד ונפרץ מהצד השני. מצב המשחק הזה הוצג לראשונה במשחק הקודם בסדרה ולא השתנה כמעט במשחק ההמשך. לפורץ יוצע סתם כך בעולם הפתוח לפרוץ למכשיר של שחקן אחר (אדם אמיתי כמובן), על הפורץ להישאר ברדיוס של השחקן האחר (חבוי) עד שאחוזי הפריצה יעלו ל-100% וכל המידע של השחקן השני נגנב על ידו והוא יקבל עוקבים. מטרתו של הנפרץ (הפריצה יכולה לקרות לכל שחקן סתם כך בזמן השוטטות בעולם הפתוח) היא למצוא את הפורץ ולהרוג אותו ועל ידי כך לקבל גם כן עוקבים חדשים. מצב המשחק הזה היה מהנה בעיניי מכיוון שהוא פתאומי, מאתגר ובעיקר משעשע לעשות Trolling לסתם שחקן בעולם הפתוח.

screenshot_1

Bounty Hunter – מצב משחק חדש לסדרה שהוצג במשחק הזה. אם שחקן ייצור יותר מדי כאוס בעולם הפתוח, המשטרה, ביחד עם עוד שלושה שחקנים אחרים ירדפו אחריו וינסו להרוג אותו תמורת עוקבים. הניצוד יכול להכות חזרה ולהרוג את שאר השחקנים וזה יביא לו המון עוקבים או שהוא יכול לברוח עד שהרדיפה אחריו תיגמר. שחקנים יכולים לשים Bounty בדרך כלל דרך הסמארטפון שבמשחק. אני אישית לא אהבתי בכלל את מצב המשחק הזה בגלל שהוא סתם מתיש, אבל ניסיתי אותו לשם הסיקור ואני בהחלט מרוצה מאיך שהוא עובד בצורה נטולת באגים וחלקה לגמרי.

בנוסף, יש המון משימות Co-Op ייעודיות שאותן בכלל לא אהבתי, מהסיבה הפשוטה שנראה כאילו שהן הוכנו על ידי ילד בן 5. המשימות חסרות דיאלוג אפילו של משפט אחד והן בדרך כלל מסתכמות בהוראה על המסך של "תתגנב לשם, תגנוב את זה ותביא אל המחסן של מישהו." אני אישית רואה את זה כעצלנות נטו וחבל שמאפיין שיכל להיות ממש מגניב הלך לפח בגלל זה.

3111067-wd2_screen_oakland_triggergangwar_gc_170816_920am_1471366593

שורה תחתונה
אז אחרי כל הפרטים האלה אתם מן הסתם מבולבלים. בואו נעשה סדר, Watch Dogs 2 מיועד לאנשים שאוהבים לחשוב במשחקים, שאוהבים התגנבות ובעיקר את עולם המחשבים – אם אתם חובבי משחקי יריות מגוף ראשון, המשחק הזה הוא ממש לא הכתובת. המשחק מלא בהומור, ביקורת חברתית על תרבות ה-Politically Correct שבאמריקה ובעולם, חשיבה מחוץ לקופסה ועוד כל מיני דברים שבאמת עדיף שתגלו לבד ולא תתאכזבו.

למרות כל הפלוסים הללו למשחק יש את החסרונות שלו כמו העובדה שהוא חוזר על עצמו, הפסקול הצולע, "בעיית 4 השעות" וכל מיני דברים שגרמו לי להגיד "זה לא זה…" המשחק אינו מושלם אבל הוא בהחלט בין המשחקים המהנים והקלילים ביותר ששיחקתי בהם השנה.

במשפט אחד? Watch Dogs 2 ללא שום צל של ספק מכפר על חטאי המשחק הראשון ולכל מי שחושש לרכוש אותו בגלל מה שקרה ב-2014 אני אומר מכל הלב – אל תדאגו, המשחק הזה שווה צ'אנס בהחלט.

Watch Dogs 2

עלילה - 9
גרפיקה - 10
משחקיות - 9
סאונד - 8.5
עולם פתוח - 9.5
Multiplayer - 5.5
כפרה על חטא - 10

8.8

מעולה

Watch Dogs 2 הוא בהחלט משחק ששווה לנסות. העיר הצבעונית, מצב הרוח של Marcus וכל חברי Dedsec בהחלט עוזרים והופכים את המשחק למדהים בנוסף לגרפיקה מטורפת ואחלה עולם פתוח. העלילה המשעשעת והמשחקיות המהנה והחדשנית בהחלט יוצרים משחק מרתק ומהנה במיוחד.

User Rating: 3.17 ( 3 votes)

אודות תומר בראשי

בן 20, נולדתי וגדלתי בירושלים עיר האורות, משחק במחשב ובקונסולות מאז שאני זוכר את עצמי, נהנה לשמוע את כל סוגי המוזיקה, לראות סרטים איכותיים וכמובן לשחק כמה שרק אפשר.

2 תגובות

  1. אני אהבתי את התחנה שמנגנת מוזיקה קלאסית ובמיוחד את היצירה "Nocturne no.20" של פרדריך שופן, אותה מצאתי את עצמי שומע בלופים
    שאר התחנות באמת… נורא יבשות…

השאר\י תגובה