trump vs huawei

מה נסגר עם Huawei ולאן הכול הולך?

מה הולך עם Huawei ולמה?!

לאחר שנשיא ארה"ב החליט להחרים קשרים עסקיים עם סין, חברות ענק אמריקאיות או אפילו מהמזרח שעבדו באדיקות עם חברות סיניות נקלעו למשבר תעסוקתי קשה. הגדולה שבהם בתחום הטכנולוגיה היא מי אם לא וואווי (Huawei), המשבר הגדול ביותר שלה הוא כרגע הפסקת שיתוף הפעולה עם גוגל, מה שבא לידי ביטוי כמובן בהפסקת שירותי Android לסמארטפונים החדשים של החברה, וביטול ההרשמה של מכשירי הסמארטפון של החברה לגרסת ה Beta של Adroid Q (למעט Huawei Mate 20 Pro שעדיין בדיונים).

מעבר לחיסול שיתוף הפעולה עם גוגל, עוד חברות ענק אמריקאיות כמו ספקית שבבי הרשת העיקרית של וואווי, Intel, ספקית השבבים והנתבים Qualcomm (שעובדת עם וואווי מאחורי הקלעים) ו-Broadcom (שמספקת שבבי מיתוג חיוניים ל Huawei) וגם יצרנית שבבי הרשת Xilinx הפסיקו את הקשר המסחרי עם וואווי. אפילו חברות כמו TOSHIBA הפסיקו את הקשר עם וואווי (זמנית אמנם) מתוך חרדה לחציית הגבולות האדומים שהציבה ארצות הברית. מספר המדינות שהחרימו את וואווי מהווים כמעט שליש מהמדינות החברות ב- GDP ביניהן אוסטרליה, יפן, טיוואן וכמובן ארצות הברית. אם סופרים גם את המדינות שבעד החרם אך לא מבצעים אותו בפועל, הנתח ב-GDP נגד וואווי עומד על כ-34.9%.

מי הם הנפגעים הנוספים?

מעבר לבעייתיות שהסנקציות האלו מהוות ל-וואווי וחברותיה הסיניות, לנתק אותן משאר העולם פוגע בכולם. כולל ארה"ב. זאת איננה תאוריה בלבד בשל העובדה שהחברות שהפסיקו את הפעילות עם וואווי חוו ירידה הן במניה והן ברווחים. עוד יותר מפגיעה בחברות, החרם פוגע בנו, הצרכנים! מיקרון (Micron), עלולה להיפגע מבחינת קידום רשתות ה-5G שאנו מחכים להן בכיליון עניים, וזה יקרה  אם לוואווי לא תהיה האפשרות הכלכלית או החומרתית לקדם את הרשת יחד עם מיקרון.

הפסקת העבודה עם וואווי גררה עוד בעיה חמורה בכך ש-SoftBank בחרה לתת את השרביט לנוקיה (Nokia) כשותפה אסטרטגית להפקת 5G ולאריקסון (Ericsson) כספקית של ציוד רשת גישה לאינטרנט ביפן, כמו כן להעביר את השליטה בתשתיות ה-4G ל-NTT Docomo ו-KDDI, במקום וואווי ו-ZTE שהיו עד היום השותפים של SoftBank.

"Huawei תלויה במידה רבה במוצרי המוליכים למחצה של ארה"ב, והיא תיפגע קשות ללא אספקה של רכיבים מרכזיים בארה"ב"
"החרם של ארה"ב עלול לגרום לסין לעכב את בניית רשת ה- 5G שלה (של וואווי) עד אשר יוסר החרם, שישפיע על ספקי רכיבים רבים בעולם."
"לכישלון כזה יהיו השלכות מסיביות בשוק הטלקום העולמי" – 
Ryan Koontz אנלסיט ב- Rosenblatt Securities.

אפשר לסכם זאת במילים הכי פשוטות. החרם על וואווי פוגע בכולנו.

עוד פגיעה, חשובה עוד יותר היא הפסקת היצע מכשירי וואווי הפופולריים בארץ ובעולם, מה שמקטין משמעותית את המבחר בשוק ואת התחרות של שוק ה-Android.

אוקי, אז זה מסתכם רק בטכנולוגיה? ממש לא!

עם החלשתן של מעצמות הטכנולוגיה (שחלקן הלא מבוטל פעיל מאוד בארצנו) יבואו פיטורי עובדים רבים במחלקות התלויות בחברה להמשך עיסוקיהן. כש"החדשות" הללו הגיעו לאוזניהם של אנשי הבית הלבן הגיחה ההחלטה "לדחות את החרם" למשך מס' חודשים. וכך ההחלטה להחזיר את הגישה ל-Android Q Beta למכשיר – Huawei Mate 20 Pro, עדיין בדיונים.

מה וואווי עושה?

את מה שהיא צריכה לעשות! ממשיכה ביחצנות מצוינת כלפי לקוחות קיימים ומתכננת את הפתרון שיחזיר עטרה ליושנה.

בנוגע לחסימת אנדרואיד למכשיריה הגיבה וואווי כדלהלן:

"וואווי עשתה תרומות משמעותיות לפיתוח וצמיחה של אנדרואיד ברחבי העולם. כאחת השותפות העיקריות של אנדרואיד בעולם, עבדנו מקרוב עם פלטפורמת הקוד הפתוח שלהם כדי לפתח מערכת אקולוגית שהפיקה תועלת הן למשתמשים והן לתעשייה. וואווי תמשיך לספק עדכוני אבטחה ושירותים לאחר המכירה לכל המכשירים הקיימים של וואווי ו-HONOR, טלפון חכם וטאבלט, המכסים את אלה שנמכרו וכי הם עדיין במלאי גלובלי. אנחנו רוצים להמשיך לבנות מערכת בטוחה ובטוחה של המערכת האקולוגית, על מנת לספק את החוויה הטובה ביותר עבור כל המשתמשים בעולם"

לסיכום

הפצצה שארה"ב ובראשה הנשיא טרמפ הטילה קשה עד מאוד לכולנו, פוגעת בנו כמעט בכל תחום שקשור לטכנולוגיה בעולם, כי אחרי הכול מדובר כאן על אחת ממעצמות הטכנולוגיה הגדולות בעולם שקידמה ומקדמת טכנולוגית וכלכלית את העולם כולו (וגם את ארה"ב).

כולנו מלאי תקווה ש-וואווי תשתקם במהרה ותמשיך לקדם את העולם במה שהיא יכולה ומעבר. ובבקשה מיסטר טראמפ: !Make HUAWEI great again

אודות בן רפאלי

יליד תחילת שנות ה-2000 וכבר מגיל 0 חולה טכנולוגיה מהארץ עד לשמיים... אוהב לחקור, לסקור וגם בשר טוב!! חובב מושבע של id Software דמיינו אותי Blazkowicz בחליפת דום סלייר. מזמין אתכם לכתוב לי, להגיב ולשתף :)

השאר\י תגובה