סיקור אירוע קומיקס X of Swords – יותר מדי חרבות?

X of Swords הוא האירוע הראשון של האקס מן מאז אירועי HoX\PoX לפני שנה וקצת. מקונספט טיפשי עד להיסטוריה המסובכת של האי Krakoa, האירוע הזה נותן למעריצים הרבה. בכלל, האירוע הזה הוא הרבה, אפילו יותר מדי.

שנה וקצת אחרי האירוע הכי משמעותי של האקס-מן מאז שנות התשעים, אנחנו חוזרים לשגרת האירועים הרגילה של Marvel עם אירוע שנתי בשם X of Swords. אני לא אשכח את אחד מהדיווחים על האירוע מצוות האתר Xavier Files אתר ביקורות קומיקס שהתמקד במוטנטים העליזים שלנו והתרחב מאז גם לחוברות וסיפורים אחרים. הם שמעו בניו יורק קומיקון את ההכרזה הראשונית, הסתכלו אחד על השני ואמרו "אז אנחנו אוהבים חרבות עכשיו? כן!" זה כל מה שהם היו צריכים לדעת. ובאמת בהתחלה לא ידענו יותר מדי, ידענו שמדובר באקס מן עם חרבות, חלקן חדשות ושהם יילחמו בדמויות שאינן אקס מן וגם להם יש חרבות. האם זה טיפשי? כן. האם אני אוהב את זה? גם כן. אבל מסתבר שיש גם סיפור, ובעצם יותר מאחד וזו הבעיה של האירוע הזה. יש בו יותר מדי מהכול.

X of swords 1
אם אני אגיד לכם שיש נבואה שאומרת אילו חרבות ישתתפו באירוע, זה יעזור או לא?

דבר ראשון, מדובר באירוע של 22 חוברות, זה המון! ואם זה לא מספיק מדובר בקרוסאובר מה שאומר שאין חוברת ייעודית אירוע כמו באירועים וחוברות שקשורות לאירוע כמו ב-Secret Wars לדוגמה. ואני בכוונה רוצה להשוות כי מדובר בשני אירועים מאותו הכתב – ג'ונתן היקמן. Secret Wars היה הסיום של ריצה שהתחילה בדצמבר 2012 והאירוע עצמו נמשך ממאי 2015 עד ינואר 2016. אחד מהאירועים הכי גדולים ושאפתניים של Marvel אי פעם, אם לא הכי גדול. האירוע עצמו היה 9 חוברות ויכולתי לקרוא רק את החוברות האלו ולדעת מה קורה. בנוסף, היו עוד עשרות חוברות Tie in שכל אחת הייתה בין חוברת בודדת לחמש חוברות תחת אותה הכותרת. באותו זמן לא היו חוברות אחרות של Marvel כי היקום ההוא הושמד לחלוטין, קריצה קריצה. עכשיו נסתכל על המבנה של X of Swords. חוברת פתיחה שהיא לא חלק מאף חוברת אחרת. חוברות 2-10 של האירוע שכולן חלק מהריצות הקיימות. חוברת אמצע נוספת, חוברות 12-21 שוב כחלק מהריצות הקיימות ואז חוברת סיום. קרוסאוברים מהסוג הזה בדרך כלל נעים מסביב לעשר חוברות עם שלוש כותרים שלוקחים חלק. כאן היו לנו תשעה כותרים, שוב, זה ממש המון. אם אתה מישהו שמנוי למעל שש מתוך תשע החוברות המדוברות (כמוני), אז זה לא נורא, אתה קונה חודש חד עוד חמש חוברות וחוץ מזה אתה לא מרגיש את זה. אם אתה קורא מהעתיד של עוד שלושה חודשים וקורא הכל ב-Marvel Unlimited שירות הספרייה הדיגיטלית של החברה אתה גם בסדר. גם אם קונים את האוגדן/אוגדנים שייצאו לאירוע בהמשך. אבל מה אם אתה מנוי לחוברת אחת או שתיים מתוך התשע. מה אם אתה פחות מתעניין באירוע?

על מנת להבין את צריך לקרוא גם את החוברות שיצאו באותו יום בסדר המתאים.

בחצי הראשון של האירוע (חוברות 1-10) למדנו על הסכנה, למה צריכים חרבות וראינו את הגיבורים והגיבורות שלנו משיגים אותן. כאן החוברות עוד יכלו להמשיך את הסיפור של הדמויות בהן הן עוסקות, ברוב המקרים. מי שהיה מנוי רק לחוברת הזו קיבל משהו משמעותי מהחוברות האלו, גם בלי קשר לאירוע עצמו למרות שהחוברות של Wolverine ו-X-Force היו אותו סיפור בשני חלקים. בחצי השני זה כבר לא היה ככה וחוץ מחוברת אחת, הכל היה די מעורבב. Hellions הייתה הדוגמה הכי טוב לאיך אירוע כזה צריך לעבוד עם שתי גיליונות שעסקו בקבוצה המקורית של החוברת בסיפור שמתרחש בעקבות האירועים של X of Swords, אפשר לקרוא אותו בנפרד והוא מקדם את העלילה גם של האירוע וגם של החוברת. הגיליונות השונים גם לא יצאו בסדר הרגיל שלהן אלא בסדר שמתאים לאירוע עצמו. כך מנויי Marauders ימצאו שני גיליונות שיוצאות שבוע אחר שבוע פתאום. X-Factor היה החוברת השניה באירוע ומאז לא שמענו מהם. זה מאוד מסובך ומאוד לא מתאים להמון קוראי קומיקס.

אני שמח שהבנתם שזה חשוב לכתוב איזה חלק מהאירוע מדובר, אבל מה זה עוזר למי שקיבל עותקים עם כריכה אלטרנטיבית בלי המספור?

ועכשיו אפשר לדבר על האירוע עצמו. מצד אחד X of Swords הוא אירוע טיפשי וכיפי בו האקס-מן מסתובבים עם חרבות. מעולה, אחלה. מהצד השני מדובר באירוע שמלמד אותנו על ההיסטוריה של המין המוטנטי ושל אפוקליפסה ומשפחתו, בעצם המשך של סיפורים שראינו בחוברת X-Men. מעולה, אחלה. מהצד השלישי יש לנו התפתחויות פוליטיות ומאגיות שקשורות ל-Captain Britain Corps ולקפטן בריטניה הנוכחית ואח שלה שקדם לה בתפקיד והמכשפה הלבנה שרוצה לשלוט בהם. בעצם זה ההמשך של הסיפור שקראנו בחוברת Excalibur. מעולה, אחלה. אבל הם לא עובדים ביחד כל כך טוב. המעבר בין הסגנונות השונים לא חלק. חוברת אחת אנחנו נראה קרב עד המוות וישר אחר כך חתונה או תחרות ריקודים. שוב, נהניתי מאוד מכל אחד מהחלקים אבל אני לא מבין למה הם כולם חלק מאותו אירוע ובאים אחד אחרי השני. הכותבים הראשיים של האירוע הם היקמן וטיני הווארד שמשמשת כיד ימינו באקס-מן בשנה האחרונה. היקמן הוא האחראי על הסיפור של חוברות X-Men וההיסטוריה של אפוקליפסה, הווארד כותבת את Excalibur ואחראית על קפטן בריטניה ועל הקשר בינה לבין אפוקליפסה. שאר הכותבים היו אחראים על ההומור וקרבות שעמדו בפני עצמם. לפני הקורונה האירוע הזה היה אמור להיות הרבה יותר קטן וקצר, אני חושב שאפשר לנחש שהוא היה אמור להתרחש בפחות חוברות ושרק שתי הכותרים הקשורים היו מקבלים גיליונות שהם חלק מהותי מהאירוע. למרות שאהבתי ונהניתי מאוד מ-X of Swords הוא לא אירוע שבנוי היטב וחבל, כי יש בו המון המון טוב. כמו כן, חשוב לי מאוד לומר למרות שזה ספוילר מעורפל. מזל טוב לדאג רמזי הידוע בכינוי Cypher שהתחתן עם אישה גדולה.

X of Swords

ציון כללי - 7.5

7.5

עמוס מדי

אירוע טוב וכיפי אבל ארוך מדי, עם יותר מדי חלקים, מהנה ומבלבל.

User Rating: Be the first one !

אודות יונדב צבקר

סטודנט לספרות, בוגר ישיבת מעלה גלבוע, גיק ודוס.

השאר\י תגובה