12 סצנות האקשן הטובות ביותר של העשור 

הדקו חגורות, תכינו את הפופקורן, כי הגיע הזמן להסתכל על סצנות האקשן מלאות האדרנלין והכיף של עשור 2010

אין כמו סצנת אקשן טובה לגרום לנו להבלע בתוך סרט ובו בזמן להגביר לנו את קצב פעימות הלב שלנו, ובעשור האחרון קיבלנו לא מעט סצנות אקשן אדירות מהוליווד. אז החלטתי לקראת סוף העשור לדרג את סצנות האקשן הטובות ביותר שקיבלנו מתעשיית הסרטים של ארצות הברית. 

אם יהיו לי מספר סצנות ראויות מכותר אחד, אכניס אותן באותו ספוט ברשימה. בואו נתחיל.

מהיר ועצבני 5 (2011) – כסף בורח

אחרי "מהיר ועצבני 3" כולם היו בטוחים שכותר המרוצים מת סופית, אבל עם יציאת הסרטים הבאים, נכנסה רוח חיים חדשה בכותר "מהיר ועצבני". 

אני אישית לא ראיתי את זה ככה עם "מהיר ועצבני 4" שהיה די משעמם, אבל ראיתי את זה על בטוח עם "מהיר ועצבני 5" שכלל את כל החבורה ביחד שוב, עם הכוכבת הישראלית גל גדות ודה רוק מרוח בשמן תינוקות. 

אבל זה לא היה הדבר הטוב ביותר בסרט, הדבר הטוב ביותר היה הקליימקס, שראה את ההשתנה הטוטאלית של הכותר על חוקי הפיזיקה ונתן לנו מרדף מכוניות מטורף עם כספת קשורה למכוניות. זו הייתה פשוט סצנת אקשן אדירה ברחובות ריו דה ז'ניירו שכללה פעלולנות מרשימה והרס מרהיב.

ג'ון וויק (2014) – רצח ברחבת הריקודים

קיאנו ריבס זכה לסוג של תחיית קריירה בהוליווד בעשור האחרון. אחרי שהופיע בטרילוגיית "מטריקס", השחקן די נעלם מהרדאר שלנו והוא היה נתפס בתור שחקן נוקשה ולא ממש מעניין.

הכל השתנה עם "ג'ון וויק" שבו ריבס מגלם מחסל לשעבר עם רצון אמיתי לנקמה. מדובר בסרט אקשן אדיר שהוליד טרילוגיית סרטים מלאה באלימות ואקשן סוחף, אבל אין ספק שסצנת האקשן הטובה ביותר בכיכובו היא של וויק במועדון, שמראה איך עם אקדח אחד אפשר לפנות מועדון מלא באויבים, כמו איזשהו משחק וידאו.

משימה בלתי אפשרית

אנחנו חייבים לשמור ספוט אחד לסדרת סרטי האקשן של טום קרוז. אחרי הכל, הכותר גאל את עצמו אחרי הסרט השלישי ונתן לנו אקשן הוליוודי מדהים בו קרוז כמעט הורג את עצמו בכל פעלול. 

  • משימה בלתי אפשרית 4: קוד הצללים (2011) – סכנה בשחקים

סצנת האקשן הראשונה היא זו שבמגדל הגבוה בעולם בדובאיי מ"משימה בלתי אפשרית 4: קוד צללים" שבו אנחנו רואים את איתן האנט מטפס על הבניין הגבוה בעולם, כשכל רגע הטכנולוגיה שמחזיקה אותו על הבניין עומדת להכשל. זו סצנה מותחת מאוד עם צילום מרהיב שמובילה לסצנת אקשן ממש טובה בסופת חול והרבה מתח סביב קודים לשיגור נשק גרעיני.

  • משימה בלתי אפשרית 6: התרסקות (2018) – אל תשכחו לרחוץ ידיים

הסצנה השנייה שראוייה להכנס לרשימה היא סצנת האקשן בסרט האחרון שיצא לסדרה "משימה בלתי אפשרית: התרסקות" עם הנרי קאביל. סצנת הקרב בשירותים נותנת אקשן נהדר וכואב, עם עבודת פעלולנים מצוינת והופעה מרשימה של קאביל שעוזרת להגדיר את הדמות שלו כמכונת הריגה קטלנית. נסו לצפות בסצנה ולא לעשות פרצוף אחד של "זה נראה ממש כואב".

דדפול (2016) – תופסים טרמפ

הסצנה שעזרה להביא את דדפול למסך הגדול.

סצנת הפתיחה של דדפול היא בין הטובות שראינו העשור בגלל שהיא תוך רגע נותנת לנו להכיר את הגיבור הידוע לשמצה ובו בזמן אנחנו מקבלים סצנת אקשן די מגניבה ומצחיקה.

יש סיבה שטים מילר הדליף את הקליפ הזה, כדי שכולנו נצעק ל-20th Century Fox להראות לנו את כל הסרט, בגלל שזה קליפ אדיר מלא באקשן והומור שלמדנו לצפות משכיר החרב עם הפה הגדול ביותר בעולם.

בייבי דרייבר (2017) – כל מה שצריך זה שיר טוב

עוד פתיח נהדר לסרט.

סצנת הפתיחה של "בייבי דרייבר" מציגה לנו את כוכב הסרט בדרך מאוד מבדרת לפני שאנחנו נזרקים למרדף מכוניות מהיר עם הומור, צילומים חדים (המצלמה באמת הייתה כל כך קרובה לגב האוטו) ונהיגה פעלולנית מרשימה.

למרות שישנן נקודות חסרות הגיון, כמו שלושה רכבים אדומים עם סאנרוף, זה עדיין סצנת אקשן מהירה שמכינה אותנו לכיף של אדגר רייט.

פצצה אטומית (2017) – מדרגות הכאב

שרליז' ת'רון היא ללא ספק אחת הכוכבות הגדולות של העשור אם לא בכל הזמנים. אבל בעשור הזה היא במיוחד כיכבה בסרטי אקשן, ביניהם, סרט הריגול בשנות השמונים "פצצה אטומית", שהתכוננה אליו בכך שקיבלה אימון מסוכנים לשעבר מסביב לעולם. 

הסרט כלל מספר סצנות טובות שבהן דמותה של ת'רון מראה איזו סוכנת מסוכנת היא אבל סצנת האקשן הטובה ביותר היא בין הסוכנת לבין סוכני הק.ג.ב. בחדר המדרגות.

מה שעושה את הסצנה הזו, זה לא רק הצילום הנהדר בטייק אחד ולא רק הפעלולנות והכרוירוגרפיה הנהדרים שמצליחים להראות קרב ריאליסטי בין אישה מיומנת ושני גברים חזקים, אבל בגלל שאנחנו רואים את המעורבים מתעייפים עם חלוף הזמן, כמו במציאות ובכך הם נחלשים ופחות חלקים באופן הפעולה שלהם, זו סצנה מבוימת נהדר ומצולמת נהדר. 

מקס הזועם: כביש הזעם (2015) – דלק, חול והרס

קשה לבחור סצנה אחת מ"מקס הזועם: כביש הזעם" בגלל שהסרט מרגיש כמו סצנת אקשן אחת גדולה, אבל אם הייתי חייב לבחור סצנה אחת, זו הסצנה שמתחילה בנקיק עם מקס והנשים מותקפים מהאוויר על ידי אופנוענים. 

מה שמוביל למספר צילומים מגניבים, כמו המשאית מכוסה בחול כדי לכבות את השריפה, ואקשן איכותי שממשיך להגדיר את דמותה של שרליז' ת'רון, פיוריאוסה, כאחת מדמויות האקשן הטובות של העשור. הסצנה מגיעה לשיאה עם מוות טרגי שנגרם ממשהו מינורי מסצנה קודמת ויש לנו סיום מפוצץ ליצירת מופת של הרס ואלימות. 

קריד (2015) – הקרב נגד האריה

סצנות אקשן לא תמיד צריכות כלים כמו רכבים ואקדחים, לפעמים מספיק הגוף האנושי ולכן בחרתי לרשימה סצנת אקשן שרבים אולי לא היו מגדירים אותה כאקשן וזו הסצנה של הקרב הראשון של אדוניס קריד. 

הקרב שצולם בשוט אחד גורם לנו להרגיש שאנחנו בתוך הקרב, צופים בכל רגע ומרגישים כל מכה. אולי בגלל שהרבה מהמכות הן אמיתיות. בנוסף, אנחנו מקבלים ברקע את רוקי נותן עצות לאדוניס מהתנסויות העבר שלו. מה שמוביל לאחת מסצנות הקרב הריאליסטיות ביותר בהיסטורית סרטי "רוקי" ומה שעזר להגדיר את מייקל ב. ג'ורדן כהכוכב הגדול הבא. 

סיקאריו (2015) – מתח בגבול

סצנת הגבול של "סיקאריו" היא אחת הסצנות המותחות של העשור. למרות שאיננה כוללת הרבה אקשן לאורך זמן, אנחנו מרגישים את הסכנה כל הזמן וכך כל ירייה מרגישה משמעותית. 

הסצנה כוללת (כמו בשאר הסרט) צילום מדויק ונהדר, עם משחק מצוין מצוות השחקנים שקיבלו הכשרה אמיתית, ומראים זאת על המסך באופן  שהם מחזיקים את כלי הנשק שלהם. זאת פשוט סצנה מיקצועית גם מצוות הצילום והבימוי, וגם מהשחקנים עצמם.

פסיפיק רים (2013) – יום אחד אולי אפרוס כנפיים

לא יכולנו לסגור את העשור בלי קרבות מפלצות ענק ולכן שמרנו מקום מיוחד לסרט האקשן של דל טורו "פסיפיק רים". 

חוץ מהאפיות של לראות את ג'יפסי דנג'ר משתמש באונייה בתור מחבט בייסבול והצילום הצבעוני מסביב, הסצנה הזו זוכה למקום ברשימה בגלל שהיא מראה איך לצלם סרט רובוטים. בשונה מסרטי הרובוטריקים של מייקל ביי, פה כל האקשן נראה לעין, מצולם טוב וכל הרובוטים מרגישים בעלי משקל. 

כל הסצנה "מצולמת" בצורה שבה אנחנו מרגישים שמדובר ברובוט ענק בתוך העיר ובזמן שזה מביא לרגעים קצת מגוכחים (כמו האגרוף לשולחן העבודה), זה עדיין גורם לקרב להרגיש אמיתי ומגניב. משהו שלעולם לא היה בסרט ההמשך. אה, והמוזיקה של ראמין דג'וואדי היא פשוט אדירה.

קפטן אמריקה 

  • קפטן אמריקה: חייל החורף (2014) – כאב לב בלב וושינגטון

בזמן שאני מת על הקרב במעלית של קפטן אמריקה נגד סוכני הידרה, הקרב בכביש בינו לחייל החורף וחייליו הוא קרב הרבה יותר מהיר, אינטנסיבי ומותח, עם קרבות יריות, כוראוגרפיה מדהימה עם סכין ומתח ענק סביב החשיפה שאנחנו יודעים שהיא מגיעה אבל עדיין מצליחה לשבור לנו את הלב, שבאקי הוא חייל החורף.

בכללי, מבחינת אקשן, אפשר להגיד ש"חייל החורף" הוא יצירת אומנות והגדיר את הסטטוס של האחים רוסו כיוצרי הסרטים החדשים של Marvel.

  • קפטן אמריקה: מלחמת אזרחים (2016) – כאוס בשדה התעופה

בלי ששמתי לב, 2 סצנות האקשן הטובות ביותר של Marvel הגיעו בסרטי קפטן אמריקה, אולי בגלל ש"מלחמת האזרחים" אף פעם לא הרגיש כמו סרט של קפטן אמריקה ויותר כמו סרט נוקמים, אבל בכל מקרה, אין ספק שלסצנה הזו מגיע מקום ברשימה של סצנות האקשן הטובות ביותר. 

סצנת שדה התעופה הייתה הפעם הראשונה שהרגשתי שאני רואה קרב גיבורי על מהקומיקס על המסך הגדול- כולם השתמשו ביכולות המיוחדות שלהם, היו להם את משפטי העקיצה שלהם וזכינו לראות עימותים שחיכינו שנים לראות על המסך כמו ספיידרמן וקפטן אמריקה. הקרב גם מנוהל בצורה ממש טובה מבחינה צילומית, כל האקשן מצולם טוב ויש קליטה טובה של המיקומים של כל הדמויות לאורך כל הסצנה (בשונה מהקרב הסופי של "סוף המשחק"). תוסיפו לכל זה קליימקס עם אנטמן ענק ויש לכם את סצנת האקשן הטובה ביותר ש-Marvel אי פעם עשתה. 

ההתחלה (2010) – המסדרון מסתובב

אני ספק שכריסטופר נולאן הוא גאון יצירתי שתמיד מגדיר מחדש את אומנות יצירת הסרטים וראינו את זה יותר מתמיד בסרטו המצליח ועטור השבחים "ההתחלה".

אחת מסצנות האקשן היצירתיות בהיסטוריית הקולנוע, הקרב במסדרון, התבססה (בסרט) על גיבורינו נמצאים בחלום בזמן שהם ישנים במסחרית שהיא במרדף ומתהפכת.

לא רק שיש פה יצירתיות עם חוקי הפיזיקה, הסט שנבנה עבור הסרט הוא מורכב וגאוני, שכלל מסדרון שלם בנוי על מתקן מסתובב באוויר.

כל זה עם אקשן מותח בכיכובו של ג'וזף גורדון-לוויט ומוזיקה של האנס זימר ברקע, ויש לנו סצנת אקשן מותחת ומסחררת.

סיכום

אין ספק שקיבלנו העשור אקשן מרהיב עם אפקטים פרקטים ואפקטים ממוחשבים. בואו נקווה שכך יהיה גם בעשור הבא, אבל עם סרטים כמו "אין זמן למות" "וונדר וומן 1984" ו"האלמנה השחורה" שמגיעים עוד בשנה הבאה, אני די מלא בתקווה.

אילו סצנות אקשן מהעשור האחרון אתם אהבתם? ספרו לנו בתגובות.

 

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה