שובר קופות – הנבלים הטובים והגרועים של Marvel

חברת Marvel הביאה למסך הגדול חלק מהנבלים הגדולים בדפי הקומיקס, אז בואו נראה מי אלו הטובים ביותר ומי אלו הגרועים ביותר.

ב-2008, חברת Marvel הולידה את היקום הסינמטי של החברה שהביא לחיים חלק מהגיבורים הגדולים של דפי הקומיקס כמו קפטן אמריקה, איירון מן ות’ור, אבל כל גיבור טוב דורש נבל טוב ולחברה היו נבלים נוראים ונבלים מדהימים, אז בואו נדרג אותם, 5 הנבלים הטובים ביותר ו-5 הנבלים הגרועים ביותר ביקום הסינמטי של Marvel, היקום הטלוויזיוני לא נחשב.

הגרוע ביותר – מקום 5 – אולטרון

רוב האנשים ככל הנראה לא היו שמים את אולטרון ברשימה שלהם כי הוא אחד הנבלים הגדולים של הנוקמים, אבל כגודל הצפייה כך גודל האכזבה.

אולטרון היה בקומיקס נבל קר שרצה להפוך את העולם למכונה קרה ומושלמת, ולפי הטריילר של “עידן אולטרון” והפעם הראשונה שאנחנו רואים את הנבל, זה הרגיש שזה כיוון הסרט, אבל אולטרון נהיה מושפע מהמשחק של כל השחקנים של הסרט של ג’וס ווידון והתחיל להתבדח, ואפילו להרגיש מגוחך ולא מאיים. 

אני יודע שזה בגלל שיש בו חלק מהאישיות של טוני סטארק וזה קונספט נחמד שיכול היה לעבוד אבל הם לא ממש מנצלים את זה ואנחנו פשוט מקבלים עוד נבל בדיחה.

אולטרון הוא לא הגרוע מכולם אבל ללא ספק, לא טוב. 

הטוב ביותר – מקום 5 – מיסטיריו

אוקיי, נכון, זה עוד נבל מהנדס גאון שראינו כבר בשלושה סרטים של איירון-מן ולמרות שאני נעלב מהשנאה של Marvel להייטקיסטים, זה עדיין לא משנה את העובדה שזה נבל טוב. 

תחילה, כפי שאמרתי, הוא עוד מהנדס גאון, הנבל הסטריוטיפי של טוני סטארק, כך כשפיטר צריך לנצח אותו נגד כל הסיכויים, זה מרגיש שהוא טוני סטארק החדש וממשיך את המורשת של איירון-מן. 

שנית, השחקן. ג’ייק ג’ילינהול מצליח לגלם את הגאון הנבזי בצורה מצוינת, וכמו שהוא מצליח לעבוד על פיטר בסרט, הוא מצליח גם לעבוד עלינו. 

זה עוד משהו נהדר בנבל הזה, לא רק שהוא הנבל של פיטר על המסך, הוא גם הנבל שלנו. אנחנו חיכינו להכרה של היקומים המקבילים של Marvel בתקווה שיובילו להכרה של האקס-מן, אבל מיסטיריו עבד עלינו ואפילו צחק עלינו במהלך הסרט בלי שקלטנו כשאמר “אנשים יאמינו לכל דבר בימינו”, צוחק על כל בעלי התאוריות שבינינו. בנוסף, הוא סיפק לנו חלק מהאקשן הטוב ביותר של ספיידרמן עד היום. 

מיסטיריו הרוויח את מקומו בין הנבלים הגדולים של Marvel לדעתי והוא תעתע את כולנו בדרך לשם, כמו אמן האשליות שאנחנו מכירים. 

הגרוע ביותר – מקום 4 – המנדרין

אחד הדברים שהכי מפתיעים אותי לשמוע בימינו ממעריצים של Marvel זה שאיירון מן 3 הוא בין הסרטים האהובים שלהם, סרט שביציאתו זכור לי קיבל ביקורת חריפה ממבקרים ומעריצים כאחד. 

אבל בזמן שאנשים שינו את דעתם על הסרט, דעתי השלילית לא השתנתה והיא עדיין מגיעה ברובה מנבל הסרט. 

המנדרין מתחיל נהדר עם נאומים מאיימים של בן קינגסלי שהוא מתכנן לחנך את נשיא ארצות הברית. אבל כל זה נזרק מהחלון כשזה מתגלה בסוף שהוא רק שחקן בריטי שהנבל האמיתי קיליאן שכר

מי זה קיליאן? עוד גאון טכנולוגיה שטוני הכעיס שרוצה לשלוט בטרור בעולם בשביל…בואו נגיד כסף. זה בזבוז של דמות נהדרת רק בשביל לתת לנו טוויסט מאכזב. 

מזל שהמנדרין האמיתי עוד חופשי ויופיע בסרט העתידי של הגיבור שאנג צ’י.

הטוב ביותר – מקום 4 – קילמונגר

הניגוד בין המלך שנולד למלוכה טאצ’לה והמלך שהתאמן וחונך בעוני קילומונגר מוביל ליחסים מעניינים בין בני הדודים, גיבור ונבל הסרט “הפנתר השחור“, ולעימות נהדר במפליי ווקאנדה. 

אנחנו מתחברים למאבק של קילומונגר כי אנחנו יכולים להבין את תפיסתו ואנחנו מרחמים על הקשיים שחווה בחייו, וכך גם טאצ’לה, למרות שהוא יודע שהיא מוטעת. 

אני חושב שמה שעושה את הנבל הזה כל כך טוב זו הופעתו של מייקל ב. ג’ורדן המוכשר, שממש נכנס לדמות ולמד מנבלים אחרים בהיסטוריית הקולנוע. אפילו בלי להגיד מילה אפשר היה להרגיש את כל מה שהוא עבר ואת השאפתנות שלו על המסך. 

למרות צעירותו, הוא מראה לנו איך הוא לוקח פיקוד ומביא למהפך בווקאנדה, מה שמוביל לשינוי בגיבור שלנו, כמו שכל הנבלים הגדולים עושים. 

הגרוע ביותר – מקום 3 – גוסט

אחד הנבלים שאנשים אוהבים לשנוא הוא דרן קרוס, הנבל של “אנטמן”. אבל אני די אהבתי את הופעתו והיחסים בין מנטור ותלמיד שהיה לו עם האנק פים, וחשבתי שהחליפה די מגניבה. הנבלית של “אנטמן והצרעה” לדעתי, הרבה יותר גרועה ושכיחה. 

כן, יש לה סיפור סימפטי והכוח שלה מגניב ומהווה אתגר עבור אנטמן והצרעה, אבל היא הייתה ממש משעממת וחשבתי שאיך שהיא נראת מרגיש כמו העתקה מ-Metal Gear Solid. 

בסופו של דבר, היא הרגישה יותר כמו מטרד מאשר נבל מגניב והדבר היחיד שזוכרים לגביה זה הכוח שלה. 

הטוב ביותר – מקום 3 – הלה

אני חושב שהסיבה שהלה נבלית כל כך טובה, חוץ ממשחק ועיצוב טובים, זה שהיא כל כך מלאת ביטחון ומאיימת שאנחנו כבר מרגישים בתחילת הסרט כשהיא שוברת את הפטיש של ת’ור שהכל הולך לעזאזל. 

בנוסף, אני חושב שאחד האלמנטים המעניינים שלה זה המיסתורין סביבה. אנחנו מגלים קצת על העבר שלה ושל אודין, אבל אנחנו לעולם לא רואים איך הם התנהגו אז ביחד או היחס שהיה לאנשים כלפיה אז וזה משאיר הרבה לדמיון, וכמו שלמדנו מהג’וקר של הית’ לדג’ר, לפעמים לדעת פחות על הנבל עושה אותו מעניין יותר. 

הלה הייתה הנבלית של “תור: ראגנארוק” והשילוב של הדמות המפחידה מהקומיקס והשחקנית הבריטית המדהימה קייט בלאנשט נתן לנו את הנבלית המושלמת לזעזע את כל חייו של ת’ור ולהוביל אותו לעימות הגדול בחייו שיופיע בהמשך הרשימה. 

הגרוע ביותר – מקום 2 – יון רוג

להגיד לכם את האמת, לא זכרתי את שם הדמות וכל הזמן קראתי לו ג’וד לאו, אולי זה בגלל שהשם מסובך ואולי זה בגלל שהוא דמות די חסרת משמעות. 

הוא מפקד הקרי של קרול דנוורס שמלמד אותה לשלוט ברגשותיה כמו איזה ג’די מאסטר, וכבר אז הוא הרגיש לנו די גנרי אבל בנוסף לכל זה אנחנו יודעים שהוא והנהגת הקרי הם נבלי הסרט, לא ממש מגיע לנו כהפתעה. 

ההפתעה העיקרית הייתה שהסקרול הם טובים מאשר גם סוג של נבלים. אם הסרט היה מחליט להגיד ששני הצדדים האלו נטרלים והיא מנוצלת לקרב ביניהם, אולי לדמות שלו הייתה יותר מורכבות ועניין.

אבל בסופו של יום הוא פשוט המפקד השמוק שלה שמנצל אותה רק כדי שתקרע לו את הצורה וזה בזבוז של שחקן ובזבוז של דמות. 

הטוב ביותר – מקום 2 – לוקי

מה אפשר לומר?! אסגרד מייצרת נבלים איכותיים. 

בין הנבלים הראשונים של היקום הסינמטי, לוקי הראה לנו שהנבל בסרט גיבורי על לא חייב להיות הכי חזק, הוא יכול להיות תחמן ולתמרן את גיבורינו כך שייפלו לתוכניותיו. 

זה לא שהוא לא יכל להלחם, הוא מאוד חזק ואפילו גרם הרבה נזק פיזי ופסיכולוגי לאחיו המאומץ ת’ור, והוא היה כל כך בלתי נסבל לפעמים ושחצן שנהנו לראות אותו חוטף מכות.

אבל בו בזמן, לוקי גם היה דמות מורכבת שקיבלה הרבה סימפתיה בסרטי “ת’ור” עם האהבה שלו לאמו המאמצת והניסיון שלו לרצות את אביו.

לפני שנתיים הוא בקלות היה במקום הראשון, אבל יש מישהו שבמקום הראשון מצליח לעשות מה שלוקי אף פעם לא הצליח לעשות, לגרום לנו לפחד ממנו. 

הגרוע ביותר – מקום 1 – מלקית’ 

רוב הסיכויים שחצי מכם אמרו הרגע “מי?” ובגלל זה הוא מקום ראשון בגרועים ברשימה זו. 

מלקית’ האלף האפל הוא דמות כל כך שכיחה שאני מצאתי את עצמי מתקשה לחשוב על משהו להגיד עליו. אבל בין אם זה התוכנית הגנרית שלו להשמיד את העולם עם שער בשמיים (עוד אחד) או העיצוב הלא יצירתי שלו, אף דבר לא הצליח לגרום לנו לזכור אותו ושיהיה לנו אכפת כשהוא על המסך. 

זה גם לא עוזר שמגלם אותו אחד הנבלים הקולנועים הגדולים ודוקטור הו לשעבר, כריסטופר אקלסטון, והתסריט לא נותן לו כלום לעשות. זה פשוט בזבוז של זמן ושל סרט. 

הטוב ביותר – מקום 1 – ת’אנוס

באופן לא מפתיע ת’אנוס הוא במקום הראשון ובצדק. 

לא רק שנבל הנוקמים הוא האיום הגדול ביותר שבו ניתקלו הנוקמים והיה הנבל היחיד שבאמת הצליח לנצח את קבוצת גיבורי העל ולמחוק חצי מכל היצורים החיים, אבל הוא גם אחד הנבלים המורכבים ביותר שצופים מסוימים מוצאים רצון להסכים איתו. 

אחרי “מלחמת האינסוף” נתקלתי בעשרות אנשים שאמרו שת’אנוס צודק באידאולוגיה שלו, וזה עוד משהו חיוני בנבל טוב, שהוא מצליח להעביר לכם את המטרות שלו, להבין למה הוא עושה אותן ולהשאיר רושם עלינו, ות’אנוס עשה זאת ללא ספק. 

ת’אנוס היה הנבל הכי טוב של Marvel, כל כך טוב שהוא קיבל שני סרטי ענק להציג למה הוא הכוח המאיים ביותר ב-MCU. 

סיכום

מי היו הנבלים האהובים ביותר עליכם ביקום של Marvel? ומי היו השנואים ביותר עליכם? ספרו לנו בתגובות.

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה