כמו כולן- ביקורת סרט- למי יש יותר כבוד?

“כמו כולן” מגולל את סיפורה של איינור, צעירה יפה ומלאת חיים, בת למהגרים טורקים המתגוררים בגרמניה שמחותנת על ידי שידוך של משפחתה לבעל אלים, שהוא לא אחר מאשר בן דודה ובהריון ממנו. היא מייחלת לחיים שגרתיים אשר מנוגדים להלכה המוסלמית המסורתית מאוד ובורחת לברלין. משפחתה לא מוכנה לקבל את אורח חיים החדש שלה ושל האהבה שמצאה בברלין ומלווה אותה על כל צעד ושעל. הסרט מבוסס על סיפור אמיתי וזאת ניתן לראות במספר סצינות שמשלבות את התמונות המקוריות וכמובן שמקרה זה הוא מקרה אחד בודד מתוך מקרים רבים- חוסר קבלה של המשפחה ורצח על כבוד המשפחה. ניתן לצפות בטריילר הסרט בקישור המצורף:

זהירות ספוילרים בטריילר ובהמשך הכתבה.

חיים של נשים בקהילה המוסלמית

הסרט מוליך אותנו בנבכי חברה נורמטיבית לחלוטין בגרמניה ומראה לנו לעומתה את הקיצוניות הטמונה בדת והחיים הנוקשים שמצופים מהאישה המוסלמית. את הסיפור מספרת איינור, וגם לפי צפייה בטריילר תוכלו לראות שהיא נרצחה. בסרט היא מבהירה שנעשה רצח על כבוד המשפחה ומרחיבה בעלילת הסרט על כל החטאים שביצעה ובעקבותם נגזר גורלה. החוקים שעברה עליהם הם: ללכת למקום כלשהו ללא מלווה, לבחור בן זוג על פי רצונה החופשי, לגדל ילד מחוץ לנישואים, לבחור מקום עבודה ולציית לאביה.

אנו מבינים בהדרגה את הפחד התמידי בו חיות יום יום הנשים המוסלמיות המסורתיות ואת הכמיהה הפשוטה של איינור לברוח מהחיים הללו. בסרט יוצאים מנקודת הנחה שהמנהגים הקדומים הללו לא מובנים לנו ומציגים כל אחד בתמצות וישר מחזירים אותנו אל נקודת זמן זו בסיפור. זה נעשה לעניין ועוזר לנו לגלות פרטים חדשים על עולם שלא ידענו על קיומו. בנוסף מופיעות לנו השנים בסרט וזה מסייע לעקוב אחרי השתלשלות האירועים.

בסרט מציגים בצורה טובה ומדויקת שגרת חיים של החברה המוסלמית. חברה שנאחזת בהשקפה לפיה מסורת עתיקת שנים עליונה בסולם ההעדפות על פני קשרים ויחסים בין משפחה. אנו רואים את היחסים בין איינור לבין שמונת אחיה, אביה ואימה. מהם אנו יכולים גם כן להסיק מסקנות נוספות שקשורות לאורח חייהם. הסרט עשוי ברגישות רבה ומראה לנו כל דמות הכרחית שמשחקת תפקיד בחייה של איינור. הסרט מתאר בפנינו את הסיפור מנקודות זמן שונות. את חייה הקשים לפני הרצח, את המסורות, הסיבות שהובילו לרצח, הרצח עצמו וכל ההליך המשפטי שמשפחה כזו צריכה לעבור כשהיא רוצחת על רקע כבוד המשפחה.

חווייתי הכללית מהסרט

לאוכלוסיה יהודית בה אנו חיים מציאות זו בלתי נתפסת. דבר זה מעלה סוגיות רבות הנוגעות לכבוד בסיסי בין בני אדם. איינור מחללת את כבוד המשפחה בכך שחיה חיים שונים משל משפחתה, ואם היא לא תרקוד לפי החליל שלהם היא לא תיחשב בת משפחה. איינור רוצה להיות חלק מהמשפחה ומבינה שמשימה זו בלתי אפשרית בשל האולטימטום שמשפחתה מציבה לה. איינור הלכה עד הסוף המר עם האמת שלה ומבחינתה דבר זה מסמל ניצחון קטן. הזכות שהיא חיה בדרך שהיא רצתה עם הילד שלה. בתחילת הסרט, כשאיינור מדברת אחרי מותה, אנו מבינים שרק אחרי מותה הייתה לה הזדמנות להשמיע את קולה.

לסיכום, הסרט מלמד בצורה טובה על החיים של האישה במגזר המוסלמי הנוקשה. הסרט מרגש, עוצמתי, משוחק טוב ומצליח לזעזע את הקהל בסיפורו. “כמו כולן” מציג את הסיפור ביריעה רחבה שמפתחת עלילה שונה ומעניינת מכפי שידוע לנו. זהו סרט שמראה לפרטי פרטים את החיים בקהילה המוסלמית ולמי שמתעניין בסיפורן של נשים תחת תנאים אלו ורצח על כבוד המשפחה, שאני משערת שרובכם שמעתם אבל לא נכנסתם לסיפור עמוק יותר, אני ממליצה בחום ללכת לצפות בסרט.

כמו כולן

ציון סופי - 8.7

8.7

יפה מאוד

"כמו כולן" מרגש, עוצמתי, משוחק טוב ומצליח לזעזע את הקהל בסיפורו.

User Rating: Be the first one !

אודות יובל לבב

קוראים לי יובל לבב, אני בת 17, חובבת קולנוע וספרים מגיל צעיר. בשעות הפנאי גם שרה,כותבת ומלחינה.גשו לערוץ ביוטיוב Yuval Levav.

השאר\י תגובה