סודות מדינה – ביקורת סרט

מהם "סודות המדינה" בסרטה החדש של קירה נייטלי? המשיכו לקרוא וגלו – זהירות ספוילרים

"סודות מדינה" הוא מותחן פוליטי אמריקאי שמבוסס על סיפורה האמיתי והמרתק של קתרין גאן שהואשמה בריגול והדלפת מסמכים מודיעיניים חסויים והמשפט המטלטל בו ניסתה להגן על חירותה מההאשמות בבגידה. קתרין גאן, מועסקת ע״י שירותי הריגול הבריטי כמאזינה להתכתבויות בעלות סיווג גבוה ויום אחד במסגרת עבודתה היא נחשפת למייל סודי ביותר המצביע על מזימה של שירותי הביון להאזנות לחברי הועדה לביטחון לאומי של האומות המאוחדות. למרבה הפלא היא מחליטה על פי ערכיה ועקרונותיה להדליף את המייל שנגלה אליה וזמן קצר אחרי ההדלפה היא מואשמת בבגידה ובריגול. חייה, חירותה וחיי הנישואין שלה מתפרקים, והחקירות שיובילו למשפט שלה מסעירות את העולם כולו. להלן טריילר הסרט:

אתחיל מהשחקנים, אין ספק שהסרט חובק בתוכו את מיטב השחקנים: המועמדת ל- 2 פרסי האוסקר קירה נייטלי (״גאווה ודעה קדומה״, ״שודדי הקאריביים״, ״משחק החיקוי״), מת'יו גוד (״האישה הטובה״, ״משחק החיקוי״), המועמד ל- 2 פרסי האוסקר רייף פיינס (״רשימת שינדלר״, ״מלון גרנד בודפשט״), ריס איוואנס (״ספיידרמן המופלא״, ״המרגל-סנודן״, ״נוטינג היל״) ומאט סמית (״מלחמת הכוכבים״, ״דוקטור הו״). המשחק של כולם היה נפלא, אבל דווקא בעיניי של קירה נייטלי היה פחות מרשים ובולט, כמו בסרט מוצלח בכיכובה שראיתי בשם "קולט" וזאת כי הסרט בחר שלא להתמקד בדמות שלה יותר מדי. זה גם צעד מפתיע בהתחשב שהיא הדמות הראשית.

תהילה לא נוצצת

הסרט לא מציג את דמותה של קארין גאן כגיבורה ואנחנו לא מבינים שמדובר בדמות למופת ומושא להערצה עד אמצע הסרט. לאט לאט בפיסות פאזל קטנות שמתחברות אנו מגלים את המניעים של קתרין להדליף את התזכיר המודיעיני והם למנוע מלחמה, ולהציל חיים. אנחנו מרגישים במתח ומקווים שתהיה דרך להציל את קתרין, גם אם אנחנו לא יודעים מה הדרך.

כמו שאמרתי, הדמות של קתרין גאן לא מאוד זוהרת בסרט למרות שהיא הדמות המרכזית וקצת מרגיש שקירה נייטלי יכלה להפגין יכולות משחק יותר גבוהות. המתח יציב מאוד כל הסרט ואנחנו כל פעם מגלים צדדים נוספים ואנשים שונים שמרכיבים את המערכת העיתונאית, השלטונית והמשפטית. הסרט עשוי בצורה מאוד מדויקת ועובר באלגנטיות חלקה דרך מקומות ואנשים שונים.

התובנות והמסרים חשובים ואנחנו מזדעזעים מהשחיתות השלטונית של הממשל שמתגייס בשביל מלחמות אחים מיותרות. בלי לחשוף מה קורה, רק אציין שהעובדה שבעלה של קתרין בסרט ממוצא טורקי מסבכת גם את השתלשלות האירועים. הסרט עשוי בצורה מאוד ישירה ולא מבזבז את זמננו על דיאלוגים מיותרים או מערכות יחסים רומנטיות וניגש לעניין שהוא- התככים הפוליטיים והשחיתויות. בנוסף, בדומה לסרטים תקופתיים או היסטוריים משולבים תמונות וסרטונים של מנהיגים או אנשים מרוח התקופה, במקרה הזה הושתלו סרטונים של ג'ורג' בוש וטוני בלייר, ואגיד שהם נשזרו בסרט בצורה מאוד חכמה ולא מייגעת בדומה לסרטים אחרים שנתקלתי בהם, וגם זה התאים מאוד שהם לא סיפקו שחקנים שיגלמו את דמויותיהם, כי גם לא היה צורך.

חוויתי הכללית

לסיכום, "סודות מדינה" הוא סרט חכם ומותח ששווה לצפות בו. הוא משקף מציאות רלוונטית לחיינו ומצליח להפתיע ולסקרן. הסרט מוצלח מאוד בזכות משחק וליהוק נהדרים של כל שחקני הסרט. הסרט בנוי בצורה מאוד חדה ומסועפת עלילתית, ללא מריחות ועיכובים מיותרים ומעביר את סיפור חייה האמיתי של קתרין גאן בצורה שמגבשת את כל האירועים, הצדדים, העמדות והמחשבות של הדמויות שלוקחות חלק בפרשה זאת. בכך הוא מעודד אותנו כאזרחים לפעול על פי מצפוננו ולא להסתמך על המנהיגים שבהם הפקדנו את עתידנו. הוא מרכך את הצד האנושי שבנו ללא הבדל של גזע, דת ומין. לאור כל הטיעונים שציינתי, אני ממליצה לכם בחום לצפות בסרט.

סודות מדינה

ציון סופי - 9

9

יפה מאוד

סרט מותח וחשוב שתענוג לצפות בו.

User Rating: Be the first one !

אודות יובל לבב

קוראים לי יובל לבב, אני בת 19, חובבת קולנוע וספרים מגיל צעיר. בשעות הפנאי גם שרה,כותבת ומלחינה.גשו לערוץ ביוטיוב Yuval Levav.

השאר\י תגובה