המופע של מייקל פסבנדר – ביקורת הסרט “הנוסע השמיני: קובננט”

השני בטרילוגיית הפריקוולים (למרות שיש דיבור על רביעי), השישי בכל הסדרה, השלישי של רידלי סקוט, החדש שרץ בימים אלו על מסכי הקולנוע – “הנוסע השמיני: קובננט”. הסרט החדש בסדרת סרטי האימה\מד”ב של הבמאי רידלי סקוט, ובכיכובם של מייקל פסבנדר, נומי ראפאס וגאי פירס, הממשיך את הסיפור של “פרומתאוס” לוקח אותנו עוד יותר לעומק בסיפור המקור של החיזר האהוב על כולנו בעולם חדש אבל ישן, מלחיץ אבל גם קצת קלישאתי.
המראנו אבל תהיו עירניים ותישארו עד הסוף יש ריק ומורטי.

הסרט החדש בבימוי של רידלי סקוט האגדי שביים את הראשון בסדרה, את פרומתאוס ועכשיו את גם את זה לוקח אותנו חזרה אל איפה שהכל התחיל בעזרת משלחת הנמצאת על סיפון “קובננט”, ספינה השטה לה ברחבי החלל עם עוברים, מתיישבים, אנשי צוות שכרגע ישנים ו-וולטר האנדרואיד  אל עבר הכוכב נידח במטרה ליישב אותו ולהמשיך את האנושות. כאשר הם מגיעים אל כוכב חדש ולא ידוע שנראה פשוט מושלם על גבול גן עדן, הם פוגשים את כוכב הסדרה – החיזר, שמתישהו גם נדע מה המקור והסיפור שלו (מלבד מוחו של גייגר המנוח, יוצר דמות החיזר), הרי זאת הסיבה שאנחנו כאן נכון? מלבד כמובן להיות במתח בלי הפסקה.

את תפקיד הנבל הראשי תופס עם כל הכבוד לחיזר, האנדרואיד הראשון – דיוויד, שמצד אחד מתחבט מאוד מאוד בעולם הפילוסופי ע”י שילוב רוע מתוכנן, מחושב ומדויק הגובל בנאציזם מבחינה אידיאולוגית ומצד שני נראה כאילו נשלף היישר מסרט בונד קלאסי בכל מובן של המילה עם כל הגינונים, הרגש והאמונה בדרך שלו, אל כל זה תוסיפו צוות שחוקר את הלא נודע שנופל היישר ביניהם וצריך להתמודד עם תיאבון עצום ואימתי שלא יודע שובע.

אחרי שהבנו את הסיפור פחות או יותר מבלי ליפול לספויילרים, בואו נבין מול מה אנחנו מתמודדים.

הסרט מוגדר כסרט מדע בדיוני-אימה, שאולי ¾ מזה זה נכון. הוא בהחלט מדע בדיוני עם עולם רקע עתידני, יפיפה ומסתורי שיכול להתאים מאוד גם כפרק בסדרה מסע בין כוכבים: הדור הבא בשילוב אימה, כאן קצת פחות. אולי בגלל שסף האימה שלנו כבר לא כמו שהיה פעם ועכשיו קשה להפחיד אותנו ו\או להגעיל מצאתי את עצמי מקטלג את הסרט יותר כ”מתח” מאשר “אימה”. לאורך הסרט אי אפשר לפספס את הניסיון הבאמת מושקע, של רידלי סקוט, שלצערי הרב אינו מספיק, ליצור כאן אימה שתקפיץ בכל רגע מפחיד, הסרט בהחלט מותח בלא מעט קטעים אך מבהיל – הוא כמו שאמרתי פחות.

אל השחקנים שכבר פגשנו כבר בקודם מצטרפים בהובלה קת’רין ווטרסון (שכיכבה בחיות הפלא) ודני מק’ברייד שיותר משחק בקומדיות פרועות ובוטות (קני פאק*נג פאוורס) אשר עם כל כמה שנתנו את הנשמה הולכים לאיבוד בצילו הענק של מייקל פסבנדר שמשחק בתפקיד כפול שתופס את רוב זמן המסך.

בפינה הימנית כאמור יש לנו את דיוויד, האנדרואיד שמפתח תודעה עמוקה ומחושבת המצטט פילוספים, יוצרים, סופרים (שבשלב מסוים נהייה קצת מתיש) עם תוכנית שטנית, ובפינה השמאלית את וולטר, האנדרואיד שמלווה את הצוות ונאמן עד הסוף. בשלב מסוים שני האנדרואידים נפגשים ובמפגשם הראשון פנים מול פנים אנו מקבלים סצנה שמצד אחד מאוד חזקה ועמוקה ומצד שני על גבול האירוטיקה ההזויה ומעט מביכה הכוללת חלילים ומשחקי אצבעות. מבולבלים? זה בסדר, אתם כבר תבינו. אך עם זאת מייקל פסבנדר מצליח להראות לנו עם שתי הדמויות הללו את יכולות המשחק המדהימות שלו גם כשהוא מתנהל מול עצמו עם שיחות עמוקות המגיעות עד הקצה השני של הגלקסיה וגם כשתי דמויות שונות המתנהלות אל מול שאר אנשי הצוות והדמויות גם כחבר נאמן וגם כהאיש הרע עם גינונים של נבל מסרט בונד. משחק כפול נפלא שאפילו זאב רווח, אלוף התפקידים הכפולים, יגיד שאפו. אך עם זאת, בגלל שהזרקור מכוון יותר אל עבר פסבנדר, הדמויות והשחקנים האחרים שאנו פוגשים, משמשים בסופו של דבר כגופות עתידיות או כשורדים האחרונים או כעזרים לסיפור רקע, או במילה אחת – תפאורה. עם כל האהבה שלי לפסבנדר, היה צריך לתת קצת יותר במה ולא לשים אובר דגש על עליונות הרובוט והחיזר על פני האדם הכביכול מעט נחות.

עם כל המשחק המעולה של השחקים והאווירה המפחידה, עדיין אי אפשר להתחמק מלא מעט בעיות בין אם הן עלילתיות או קלישאות אימה שחוקות שפשוט “מסגירות” את הקורבן הבא כמו הזוג שמתחרמן במקלחת, או זה שרגע הולך הצידה לנוח וכבר חוזר. אנחנו אולי התרגלנו יותר מדי לאלמנט ההפתעה אבל כאן הוא פשוט הלך לאיבוד ואם זה לא מספיק, גם קטעי האימה בהם החיזר שדוגר בתוך גוף הקורבן שלו בוקע החוצה נראים פחות אימתיים מבעבר ואל זה תוסיפו לא מעט רגעים מגוכחים שאת אחד מהם אפשר להגדיר רק כ”עודד אמר להרים ידיים. כל זה הופך את הסרט בשלבים מסוימים למעט טיפשי ורדוד וזה באמת חבל.

שורה תחתונה – סרט האימה החדש בסדרת “הנוסע השמיני” בבימויו של רידלי סקוט לוקח אותנו לחוויה מותחת ופילוסופית מעט טרחנית, עמוסת מייקל פסבנדר ומעט מדי חיזר רצחני הנותנת לנו הצצה נוספת אל עבר ההיסטוריה של שלו שבסופו של דבר תתחבר עם הסדרה המקורית. בהבדל מקודמו הסרט הזה היה הרבה יותר טוב אך עם זאת גם התפספס לא מעט.

טריילר בונוס לסרט שנעשה בהשתתפות ריק ומורטי –

https://youtu.be/BirGJS23Nfo

הנוסע השמיני: קובננט

ציון סופי - 7.5

7.5

מעולה

מותח, מפתיע ושטחי

User Rating: Be the first one !

אודות אבירם צדיקריו

אבירם צדיקריו קופירייטר, גיימר ותיק עם 20 שנות נסיון ויודע דבר או שניים, שאלות במייל, לא בשבת כי אני משלים שעות שינה. לייצירת קשר- [email protected] http://aviram.2ya.com/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *