האדם שהגיע מהקוף – ביקורת המשחק Ancestors: The Humankind Odyssey

שאלת האבולוציה העסיקה את תחום המדע והדעת כבר שנים רבות. האם האדם באמת הגיע מהקוף? המשחק Ancestors: The Humankind Odyssey מנסה לתת לנו תשובה

האבולוציה היא מונח מוכר ושנוי במחלוקת. בבסיסה קיים המשפט הידוע ‘Survival of the Fittest’. רבים מתרגמים משפט זה כ’החזק שורד’. אולם יותר נכון לתרגמו כ’המתאים ביותר שורד’. חוקרים רבים חקרו נושא זה במשך שנים והגיעו לכמה ממצאים מרתקים. אך מעבר לכל תוצאות המחקרים, אחד האספקטים השנויים ביותר במחלוקת בתחום האבולוציה הוא מוצא האדם. רבים מאמינים כי במשך מיליוני שנים בני האדם התפתחו מהפרימטים (קופים וקופי אדם). נראה שהמפתחים של המשחק Ancestors: The Humankind Odyssey בחברת Panache Digital Games החליטו לקחת את הרעיון צעד אחד קדימה ולהראות לנו איך באמת הייתה נראית האבולוציה מהצד הזה. כיצד הקוף הפך לאדם.

אך האם המשחק מצליח באמת להעביר את תחושת ההתפתחות ממין אחד למין אינטיליגנטי יותר? בואו נברר.

Ancestors

משחקיות

כאמור, המשחק מעוניין להדגים לנו את הרעיון של כיצד הקוף הפך לאדם. אתם תיכנסו לנעליו של קוף צעיר משבט קופים והמטרה שלכם היא להתפתח. זהו. רוב המשחק מתרכז בכם, בתור קוף קדום, מנסה לשרוד וללמוד את העולם שמסביבו. בניגוד למשחקי הישרדות אחרים, מערכת ההתפתחות היא מעט מיוחדת. מערכת ההתפתחות לא מבוססת על נקודות נסיון או עליית רמות, כפי שהיינו רגילים לראות במשחקי הישרדות קודמים. במקום זאת, המשחק מצפה מכם להרים כל מקל, אבן וענף שתתקלו בו, וללמוד למה אפשר להשתמש בו. כך בעצם בתור קופים קודמים תלמדו איך יוצרים נשקים, אילו פירות מותר לקטוף ולאכול, ואיך לזהות מי חבר וממי כדאי להתרחק. אלמנט נוסף שבלט לי במיוחד הוא עניין ה’שושלות’. ידע שתרכשו במהלך חייכם כקוף אחד יועבר לדור הבא, והוא בתורו יעביר ידע שהוא למד לדור הבא. וכן הלאה וכן הלאה. כך למעשה, המשחק משתמש בחוכמה רבה את אלמנט האבולוציה ורכישת הידע מדור לדור.

מצד שני אני יכול לציין לרעה את הקטע הזה. המשחק ממש לא מחזיק לכם את היד ומצאתי את עצמי ניגש לגוגל כמעט כל דקה על מנת להבין לאן אני צריך להתקדם או עם אילו כלים אני צריך ליצור את הנשק. המשחק מעודד אתכם לנסות לזכור את כל הדברים הללו בעל פה, ולי זה פשוט הרגיש שיעורי בית רבים מדי.

Ancestors

סאונד וצלילים

כבר על תחילת המשחק תיכנסו לאווירה פרהיסטורית ייחודית. קולות הג’ונגל שתשמעו מסביבכם יהדהדו בכל פינה ויזכירו לכם את סכנות היער. בתור קופים פרהיסטוריים, תיחנו במגוון רחב של צלילים וקולות שתוכלו להשמיע. בין אם לקרוא לחבר בלהקה, להודיע על מיקומכם או להתריע על אויב. למשחק הוקלטו שלל קולות של קופים אמיתיים, ואותי אישית הדהים לגלות כמה כל קריאה היא ייחודית בפני עצמה. אף קריאה לא חזרה על עצמה, ולכל אחת משמעות משל עצמה. זו נקודה ממש טובה לציין את אותנטיות הסאונד במשחק.

גרפיקה וריאליזם

כפי שצויין מקודם, המשחק שם דגש חזק על ריאליזם. כשתיכנסו לתוך הג’ונגל הפרהיסטורי, תוכלו לחוש מיד בעולם המסוכן האורב לכם בחוץ. לא פעם יצא לי לקטוף פרי מעץ מסוים כשלפתע הותקפתי על ידי נמר במפתיע.
נקודה נוספת שיש לציון היא רמת הדיוק בפרטים הויזואליים. הג’ונגל נראה ומרגיש חי ודינמי. הושקעה כמות עצומה של מחשבה לעומק. כך למשל שמתי לב שענף שתלשתי מעץ מסוים נשאר שבור גם לאחר שביקרתי באותו עץ כעבור כמה זמן. מדהים אותי לגלות תשומת לב כזאת ענקית לפרטים הקטנים שעושים את כל ההבדל.

סיכום

Ancestors: The Humankind Odyssey הוא משחק בעיקר ייחודי. הוא לא דומה למשהו שחוויתי עד כה. בטח שלא בצורה הזאת. המשחק שם דגש עמוק על להעביר את תחושת ה’התפתחות’ ממין למין אינטליגנטי ומפותח יותר. במהלך המשחק תחקרו את העולם סביבכם ותעבירו את הידע שלמדתם בחייכם בתור קופים פרהיסטוריים לדור הבא. והם יעבירו לדור הבא. וכך הלאה והלאה עד שתתפתחו לאט לאט במשך מיליוני שנים לחברה אינטיליגנטית ובסופו של דבר ליצור שכבש את כדור הארץ-האדם. אני יכול לציין לטובה את הניסיון ליצור משחק שבמבט ראשון נראה כמו משחק הישרדות רגיל. אולם ככל שתתחילו להתקדם בו תראו שיש פה הרבה מעבר לסתם לשרוד בג’ונגל. לצערי המשחק לא ממש מחזיק לכם את היד ותגלו שיש לכם המון המון שיעורי בית לעשות וללמוד המון דברים לפני שתגיעו לשלב הבא באבולוציה שלכם. אני מניח שגם באבולוציה אין קיצורי דרך.

Ancestors: The Humankind Odyssey זמין כעת למחשב האישי ולקונסולות ה-Playstation 4 וה-Xbox One.

אודות צחי קנבסקי

שמי צחי, בן 22 וחצי מחולון. גיק ואוטאקו לכל דבר. מתעניין בעיקר בגיבורי על, אנימה, גיימינג וכל שאר הירקות. מנגן גיטרה כבר כ-5 שנים ומשמש ככתב גיימינג וקולנוע

כתיבת תגובה

Specify Instagram App ID and Instagram App Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Instagram Login to work

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *