זו מלחמת הכוכבים שאתם מחפשים – ביקורת הסדרה “המנדלוריאן”

עידן מלחמת הכוכבים של דיסני החל את פעילותו לפני מספר שנים, ומאז זכינו לראות פרוייקטים רבים עולים לחלל. חלק בסדר וחלקם שנויים במחלוקת. אבל אף אחד לא ציפה ליריית פתיחה שכזו מצד ענקית המדיה, עם שירות הסטרימינג שלה, ומה שנראה כרגע כמו סדרת הדגל שלה, המנדלוריאן.

אני מודה, אי שם במהלך שנת 2012 כולנו חששנו מהעסקה הגדולה והמנופחת שהציעה ענקית המדיה Disney לג’ורג’ לוקאס, עבור הזכויות לכותר מלחמת הכוכבים שלו. לאחר השלמת העסקה המושכות עברו לידיים של העכבר, ומאז אנחנו זוכים לתוצרים רבים ומגוונים מהאימפריה של העכבר. חלקם טובים וחלקם שנויים במחלוקת (בין אם אתם מאלה שאהבו את “עלייתו של סקייווקר” או לא). אחד הפרוייקטים הכי סודיים וההפתעה הגדולה של דיסני היא ללא ספק סדרת הלייב אקשן שלה, “המנדלוריאן” (The Mandalorian). זו למעשה הביאה את יריית הפתיחה של שירות הסטרימינג של ענקית המדיה, +Disney. ומשם אנחנו ממריאים אל גלקסיה רחוקה רחוקה…

באמת שלפני הסדרה הזו, הייתי בטוחה שהיקום של מלחמת הכוכבים לא יכול להיות יותר טוב. לשמחתי הרבה, טעיתי. את יצירת המופת הזו מביא לנו לא אחר מאשר ג’ון פאברו (איש החזון והבמאי שהביא לנו את איירון מן לחיים, ב-2008). הוא יוצר והמפיק מאחורי “המנדלוריאן”, ואני בהחלט מורידה בפניו את הכובע. את מערבון החלל המשגע הזה הוא יצר לצד צוות מוכשר במיוחד, וכל פרק הוא מראה מלבב לעיניים ולנשמה. אז אם מאסתם מהדרמה המשפחתית של סקייווקר, ואין לכם יותר כוח לשטויות שמשפחה אחת יכולה לגרום ליקום שלם, תתרווחו לכם בכסא, ותצפו בסדרה, ואני אגיד לכם גם למה.

עלילה

הסיפור של “המנדלוריאן” מחזיר אותנו פעם נוספת אל גלקסיה רחוקה רחוקה. זו תקופה של אחרי נפילת האימפריה (משמע לאחר הסרט “שובו של הג’דיי”), והגלקסיה כולה עוד מנסה להתנער מהשרידים האחרונים של המשטר האימתני של האימפריה הנפולה. מרכז העלילה היא סובבת אחר מנדלור בודד (ששמו כמובן לא נחשף), שאת ממונו הוא מרוויח על ידי היותו צייד ראשים. את הכל הוא עושה מסודר ומאורגן על ידי הגילדה בה הוא נמצא, וכך בכל פעם שהוא משלים משימה, הוא עובר היישר לאחת אחרת. אחת מהעסקאות שלקח על עצמו מובילה אותו אל לקוח קצת שנוי במחלוקת, ומשימה עוד יותר מוזרה ולא ברורה, שבמהלכה יגלה אותו מנדלור ששום דבר הוא לא כפי שהיה קודם לכן. אותה משימה פשוטה הופכת להיות בדיוק ההפך, ומכאן ההרפתקאה רק מתחילה לה!

מתוך “מלחמת הכוכבים: המנדלוריאן”

שחקנים, דמויות ומה שבינהם

נכון שבמרכז העלילה יש לנו את צייד הראשים שלנו, אותו מגלם לא אחר מאשר פדרו פסקל (לצופי “משחקי הכס” הוא יהיה מוכר בתור הנסיך מדורן). שעושה עבודה נפלאה בתור המנדלור האהוב עלינו. במהלך הסדרה לדמות שלו אין יותר מידי טקסטים, כי כאלו הם המנדלוריאנס, לא מרבים במילים, אלא במעשים. אבל עבור דמות שצריכה להעביר המון בשפת גוף שלה, פדרו הוא הבחירה האולטימטיבית עבורה. לא חושבת שיכלו ללהק מישהו טוב יותר עבור התפקיד.

לצד פסקל ישנם עוד מגוון רחב של שמות מוכרים, בין אם אלו בתפקידים מרכזיים בסדרה, ובין הופעות אורח קצרות וחביבות במיוחד. בין אותם שמות מוכרים ניתן לראות את ניק נולטה, המגלם את קוויל, שכבר אותו ניתן לראות במהלך הפרק הראשון של הסדרה, קרל ווית’רס, המגלם את ראש גילדת המתנקשים בה נמצא מנדלור (זכור בעיקר בתפקידו בסרטי “רוקי” השונים בתור אפולו קריד) ומינג נה וואן (מ”סוכני ש.י.ל.ד.”), שאותה ניתן לראות בשלב מאוחר יותר של הסדרה. אפילו הבמאי טאיקה וואטיטי נמצא כאן בתפקיד קטן (מעבר לעובדה שגם יוצא לו לביים פרק או שניים). גם השחקנים הפחות מוכרים מביאים לנו מגוון רחב של דמויות, וכולן משוחקות בצורה נפלאה, מעולה וכבירה.

אווירה וויזואליות

עם תקציב גדול, מגיעים אפקטים מושקעים. הסטים, אתרי הצילום, האפקטים הפרקטיים והממוחשבים, עובדים בהרמוניה טובה כל כך, עד כדי לרמה שאתה אכן מאמין כי כל זה מתרחש אי שם בגלקסיה. בין אם אלו כוכבי הלכת השונים אליהם אנחנו זוכים לביקורים לא קטנים, ולבין ספינות החלל השונות ומגוון החייזרים הגדול מהיקום הנרחב של מלחמת הכוכבים. יש כאן הכל מהכל, ואין לי אף מילה אחת להגיד על הכל. זה אומנם הרבה הודות למנוע הגרפי שפיתחה חברת Epic Games, אבל גם לזה צריך לתת קרדיט די גדול.

מה גם שעבור כל פרק הולחנו מנגינות ייחודיות ואפיות לא פחות מאלו של ג’ון וויליאמס בסאגת מלחמת הכוכבים. על המנגינות אחראי לודווינג גוראנסון (שהלחין לנו את המנגינות האפיות של “הפנתר השחור”). זה מלחמת הכוכבים, אבל שונה, עדכני, קיצבי ומותאם לכל סיטואציה ורגע בפרק. הכל מולחן ומבוצע על ידו שלו.

מתוך “מלחמת הכוכבים: המנדלוריאן”

שורה תחתונה

הסדרה “מלחמת הכוכבים: המנדלוריאן” היא כל מה שייחלנו לו. היא מתרחשת לה ביקום הגדול והנרחב של לוקאס, אבל אינה קשורה כלל בדרמה המשפחתית של סקייווקר, וזה בהחלט משהו רענן וכיפי. מרגישים את ההשפעה שנותרה הרחבי הגלקסיה מאז נפילת האימפריה, אבל היופי זה שהסדרה כלל לא תלויה בסרטים. היא מציגה לנו זווית חדשה וטרייה על דברים שלא ידענו עליהם קודם לכן. מביאה לנו סיפורם שטרם הציגו לנו לפני, ולא מדברת על קישקושי הממבו ג’מבו של הג’דיי והסית’. בניצוחו וחזיונו הכביר של ג’ון פיבארו אני מאמינה. אחרי הכל הוא הביא לנו את איירון מן וגם את צייד הראשים הכי מגניב ביקום כולו. עם צוות וקאסט מעולה, אפקטים מעולים, מוזיקה אדירה וסודות ותגליות שיעיפו לכם את הפוני, גם אם אין לכם אחד כזה.

הפרק האחרון של העונה השאיר אותי עם אדרנלין גבוה, והרבה מאוד שאלות, שמשאירות אותי בציפייה גבוהה לעונה השניה של הסדרה. החלק המבאס זה שצריך לחכות עד הסתיו הבא להמשך. מה שמפתיע בכל החלק הזה זה האיפוק מצד דיסני, עבור ליין המרצ’נדייז של הסדרה. עצם האיפוק שלה עם הליין, הביא להפתעה גדולה וחיוך ענק על הפרצוף שלי בעודי צופה במהלך הסדרה. ועל כן אני חייבת לשבח אותם על כך, ואני רוצה לראות אילו עוד סדרות לייב אקשן של מלחמת הכוכבים ממתינות לנו, על גבי המסך הקטן.

אז עשו לעצמכם טובה, לכו לראות את “המנדולוריאן”, ואני מבטיחה לכם שאתם לא תתאכזבו בכלל! הסדרה משודרת בשירות הסטרימינג של דיסני, +Disney.

המנדלוריאן עונה 1 - The Mandalorian Season 1

סיפור - 10
פס-קול - 10
משחק ושחקנים - 10
אפקטים - 10

10

מעולה

סדרת הלייב אקשן הראשונה של מלחמת הכוכבים עלתה לאוויר, והיא כל מה שציפינו לו ויותר מכך. מי היה מאמין שהעכבר תעב הבצע ימצא את הנוסחא הנכונה להמשך הפרנצ'ייז הכביר הזה.

User Rating: 4.63 ( 2 votes)

אודות בר מקלר

בזמני הפנוי אני חננת על, מעריצה אדוקה של Marvel, Star Wars ו-Voltron Legendary Defender. בין היתר רואה סרטים, סדרות, קוראת קומיקסים ומצילה את העולם מספר פעמים בשבוע כי אני Defender Of The Universe. אה כן וכמובן משחקת בהמון משחקי וידאו, אל תתבאסו אם אקרע לכם את הצורה במשחק מכות.

כתיבת תגובה

Specify Instagram App ID and Instagram App Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Instagram Login to work

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *