מלחמה מלאכותית – סיקור המשחק Apex Construct

Apex Construct הוא משחק הרפתקה עתידני ושאפתני שיצא בפברואר 2018 ל-PSVR וכחודש לאחר מכן, במרץ 2018 ל-STEAM.

במשחק תמצאו את עצמכם ‘כלואים’ במלחמה בין שני אינטליגנציות מלאכותיות בסביבות מרשימות ויפות מאוד. זה שינוי מבורך לראות משחק מציאות מדומה עם סיפור עמוק ומונחה שתוכנן ונבנה בקפידה מהשורש עבור פלטפורמת ה-VR. בעוד שראינו כמה כותרי ענק לאחרונה כמו Fallout ו-Skyrim, הם לא נבנו עבור VR כפלטפורמה העיקרית, אלא הומרו עבור הפלטפורמה (פורט) מהגרסות ה”שטוחות” שלהם. המצב שונה ב-Apex Construct אשר מטרתו לספק חוויה מורכבת ומעמיקה וכל פרט בו תוכנן עבור חוויה חזקה שתוכלו לקבל רק במציאות מדומה.

המשחק מתחיל כאשר אתם שומעים קול רובוטי מוזר שלוקח אתכם לתוך עולם הרוס אך יפה להפליא המאוכלס על ידי חיות רובוטיות (שרובם רוצים להרוג אתכם). תגלו במהרה שאתם נמצאים בעיצומה של מלחמה בין 2 אינטליגנציות מלאכותיות (AI) והקול המוזר והרובוטי שמדבר אליכם שייך לאינטליגנציה מלאכותית בשם Father (אבא) שככל הנראה מנסה להגן עליכם כאשר הוא נמצא במלחמה נגד Mother (אמא) שמנסה להרוג אתכם.

עד מהרה מתברר כי לא הכל כפי שהוא נראה (מבלי לעשות ספוילרים כמובן), עם זאת, כמה שאלות צצות כאשר מגלים שיש מישהו שהמשיך אתכם והשאיר מאחור יומני קול המפרטים מה שקרה להם, מה שמוביל אתכם לשאול מה המניעים של Father. לדוגמה – Father אומר לכם כי היד הרובוטית החדשה שלכם היא תוצאה של תקלה במהלך המסע שלכם, אז למה התושב הקודם גם קיבל יד רובוטית? המסתורין גדל ומעמיק עם המשך הסיפור.

ב-Apex Construct מיד תרגישו את הדגש ששמו על איכות הסאונד במשחק והקולות של האינטליגנציות המלאכותיות. גם העיצוב האומנותי של המשחק מרשים וברמה גבוהה מאוד ולפעמים תרצו סתם להישאר רגע במקום ולהתפאר מהסביבות המדהימות שיצרו למשחק הזה.

הנשק העיקרי שלכם הוא קשת עתידנית אשר יכולה גם להפוך למגן אנרגיה. תאלצו לטפח מיומנות קריטית בשלב מוקדם במשחק – העיתוי בין שליפת המגן או ירי של חץ על האויב, כי תוכלו להשתמש רק באחד בכל פעם. זה מסובך יותר ממה שזה נראה, שכן אין נקודת מיקוד בקשת כמו במשחקי מחשב רגילים כך שתאלצו להסתמך נטו על יכולת הכיוון שלכם ועל הפיזיקה במשחק. דבר שיכול להיות מתסכל לפעמים כי לחיצים פיזיקה מציאותית כך שבמידה ולא תלמדו איך לעבוד איתה כמו שצריך תמצאו את עצמכם נהרגים מהר מאוד בקרב.

במשחק יהיה לכם גם Inventory שבו תוכלו לאחסן ציוד, המאפיין הזה הוא עוד דבר שאהבתי מאוד במשחק והוא גם עשוי ממש טוב, לדעתי צריכים להטמיע מערכות כאלו בעוד משחקי מציאות מדומה כי זה עושה להם כלכך טוב, הפעם היחידה שראיתי מערכת כזאת לפני המשחק הזה הייתה במשחק The Gallery ונראה כי מפתחים מתחילים להבין שזאת הדרך הנכונה. זה מרשים וזה מכניס אתכם עוד יותר לעומק החוויה השואבת של המשחק.

המשחק לא מקל עליכם למרות שאתם מקבלים נתיב ‘לינארי’ ללכת בו, תוכלו לחקור את הסביבה לעומק ותתוגמלו על כך בהתאם אם תחליטו לעשות זאת.

בסוף כל שלב אתם חוזרים ל’בית הבטוח’ כדי לשדרג את הציוד שלכם ולפתוח אזורים נוספים שהיו לא נגישים לפני כן. מה שהופך את החזרה והחקר באזורים הקודמים שהייתם בהם כבר מתגמלים במידה מסוימת.

לגבי שליטה במשחק – המקשים פועלים היטב למרות המגבלות של שלטי ה Playstation Move. במיוחד הפעולה של משיכת החץ על הקשת. וגם התנועה במשחק שעובדת על בסיס שיגור- טלפורט עובדת בצורה לא רעה בכלל. ניתן גם לשנות בהגדרות ל’תנועה חופשית’ – free locomotion שיאפשר לכם לנוע בחופשיות וכביכול בצורה טבעית יותר, אך תזהרו כי הדבר גורם לבחילות כמובן אצל רוב האנשים. יש אפילו אפשרות לשמאליים שזה יפה מאוד ושאפו למפתחים שחשבו על כך.

בעיה אמיתית, שמצאתי במשחק היא כאשר מנסים להשתמש במקלדות, מבלי לחשוף יותר מדי – במהלך המשחק תצטרכו להקיש על מקלדות למטרות מסוימות (בתוך המציאות המדומה כמובן) והדבר עובד ממש כמו מקלדות בעולם האמיתי, זה אלמנט מאוד מגניב שממש אהבתי במשחק, אבל עם שלטי ה Move הדבר לא פשוט בכלל עקב יכולת העקיבה הירודה והמיושנת שלה לעומת השלטים של מערכות כמו ה-Oculus Rift, HTC Vive וה-Windows WMR – ששם זה עובד מצוין.

בנוסף, ל-Apex Construct אמנם אלמנטים מעניינים, גרפיקה טובה, סאונד טוב ומשחקיות לא רעה אך גם היא היא לפעמים קצת חוזרת על עצמה ולא כלכך מחדשת, המשחק קיבל ביקורות מפרגנות מאוד במדיות השונות אבל אני חושב שזה בגלל שהוא הצליח להביא דברים חדשים שלא היו עד כה כמו סיפור, אל תשכחו שלרוב משחקי המציאות המדומה היום בשוק אין בכלל סיפור, זה דבר שלא מובן מאליו והייתי אומר אפילו די נדיר כיוון שלרוב תראו משחקים חסרי עלילה, או Wave Shooters, המשחק אמנם מרשים מבחינה גרפית, עם סיפור מעניין (עם כי גם לדעתי לא מדהים) אתם עדיין בסופו של דבר מחזיקים נשק אחד (חץ וקשת) לאורך כל המשחק, אתם מקבלים מעט גיוון עם חצים שונים אבל זה לא מספיק לדעתי, נכון שיש בו סביבות גדולות יחסית אך המסלול לינארי, לאויבים אינטליגנציה מלאכותית לא רעה אך גם הם חוזרים על עצמם וסך הכל, המשחק לא גרם לי ל’וואו’  שציפיתי לו, אך הוא כן מצליח להתעלות על המון (יותר נכון, רוב) משחקי מציאות מדומה ששיחקתי בהם. הייתי אפילו אומר שהמשחק אפילו מציב סטנדרט חדש לתעשייה של יוצרי התוכן ב-VR, ויהווה אינדיקציה למשחק איכותי ב-VR, או לפחות לדרך הנכונה שאליה צריכים ללכת ביצירת משחק לפלטפורמה.

Apex Construct

אווירה - 9
משחקיות - 7
גרפיקה - 8
סאונד - 8

8

טוב מאוד

למרות המגרעות ברור שהמשחק מייצג את הדרך הנכונה עבור משחקי VR, המשחק איכותי, החוויה מרתקת ומושכת את השחקן לעולם אחר, עשיר ושלם בהיסטוריה ומסתורין.

User Rating: Be the first one !

אודות אורן בן יעקב

מנכ"ל ב-'העולם הוירטואלי מציאות מדומה' www.virtualworld.co.il טל'-0504735888 [email protected]

השאר\י תגובה