רוחות חיוביות – ביקורת המשחק Arcade Spirits

Arcade Spirits הוא סימולטור דייטים ששם דגש לא רק על הסיפור, אלא גם על פיתוח הדמות של מי שמשחק בו. האווירה והנושאים הרציניים מרשים לנו לפתח את הדמות שלנו לאיך שהיינו רוצים שהיא תהיה

מכירים את התחושה הזו, תוך כדי קריאה או משחק מחשב, שלא יכול להיות שהדבר הזה לא מכוון ספציפית עבורכם? שיש התאמה מושלמת בין הרצונות שלכם למה שאתם מחזיקים ביד שזה לא יכול להיות סתם צירוף מקרים? אז זה בדיוק המצב כבר בדקות הראשונות של Arcade Spirits. מדובר בסימולטור דייטים המתרחש בשנה החשובה 20XX וביקום מקביל בו תעשיית הגיימינג הצליחה להתחמק מהמשבר של תחילת שנות ה-80 ובמקביל סצנת אולמות הארקייד עדיין חיה, בועטת ומשפיעה. אבל לא מדובר באוטופיית המשחקים הדיגיטלית בה אנו חפצים. עדיין יש משחקים שהם לא יותר ממכונות הימורים עם אסתטיקה של משחקי מחשב ומכונות משחק שהן פשוט משחקי מובייל עם מסך גדול יותר (דרך אגב, אני כבר ראיתי מכונות כאלו בחיים האמיתיים ואני לא מבין מה חטאנו שיש מכונת ארקייד של Subway Surfers ומי רוצה את זה).

arcade spirits 1
במשחק הזה לא השקיעו יותר מדי ברקעים, אבל זה מתאזן בעיצוב הדמויות המרשים הרבה יותר

אבל עם כל הכבוד לעולם שבו המשחק מתרחש, הסיפור האמיתי הוא החיים של הדמות הראשית שלנו. ואם העולם שמשמש בתור הרקע למשחק הוא אופטימי עם חסרונות, העולם הפנימי שסביבו המשחק מתרחש הוא מאוד פסימי. הדמות הראשית איבדה כמה עבודות ברצף בזמן האחרון, מתמודדת עם דיכאון רציני וצריכה להחליט האם היא מוותרת על האפשרות להיות מאושר/ת. אז יש לנו משבר שנות ה-30 (או העשרים המאוחרות), עולם בו רטרו גיימינג לוקח חלק משמעותי ודאגה לעתיד הכלכלי. אני אשאל שוב, אנחנו בטוחים שאני לא הייתי חלק מהצוות שיצר את המשחק הזה? אם אני אהיה רציני לרגע, אפשר להבין שהמשחק הזה נעשה על ידי אנשים בפלח הגילאים שאני נמצא בו (28-35 אם אני צריך לנחש) ועובד הכי טוב על שחקנים בגילאים האלו.

arcade spirits 5
'Iris' – העוזרת הדיגיטלית החדשה שלך

בשלב הזה אתם צריכים לשאול אותי איפה החלק של הדייטיניג בסימולטור דייטיניג הזה. אז כל סימולטורי הדייטיניג נחשבים גם רומנים חזותיים ו-Arcade Spirits נוטה בבירור לכיוון האחרון. יש כאן משחקיות, וחישובים שמשפיעים על עם איזו דמות תסיים את המשחק, אבל העיקר כאן הוא סיפור בו יש לשחקנים השפעה, כמו בספרי 'עשה לך צמרמורת'. על תחילת המשחק אנו שומעים מהדמות שלנו, ומהחברה הכי טובה שלה, על המצב ומקבלים עוזרת בינה מלאכותית מאוד יעילה, בקטע מחשיד, העונה לשם 'Iris'. הבינה המלאכותית אמורה לדאוג לנו למשרה חדשה שגם תביא לנו משכורת אבל גם תעודד אותנו. בנוסף, היא מעודדת אותנו להתחיל לצאת, אבל מבהירה שאנחנו לא חייבים. וזה מאוד מעניין, כי למרות שלא סיימתי את המשחק מספיק פעמים כדי לנסות, משחק הסימולטור דייטים הזה מוצא לנכון להסביר לשחקנים שהם לא חייבים לצאת לדייטים ולא צריכים אהבה כדי להתקדם בחיים.

אז על פי האלגוריתם הדמיוני, המשרה שאנחנו הולכים לנסות להתקבל אליה היא עבודה באולם ארקייד ישן. שם נוכל לפגוש את הדמויות שילוו אותנו לאורך המשחק. בעלת הבית המבוגרת, איש החשבונות הרציני והמחושב, הטכנאית הביישנית, הקוספליירית, הגיימרית המקצועית ועוד. בניגוד להרבה סימולטורי דייטינג יפנים שיצא לי לראות, במשחקים מערביים מהסוג הזה בדרך כלל אפשר לבחור בכל דמות על מנת לפתח איתה רגשות רומנטיים, ללא קשר למגדר שלה או של השחקן. אפשר להסתכל בזה מנקודת מבט של האמירה הפוליטית אבל אין ספק שמדובר במשהו שמקל מאוד על המפתחים. בשוק היפני בדרך כלל יש חלוקה ברורה בין משחקים מהסוג הזה המיועדים לבנים ואלו המיועדים לבנות. אבל כאן במשחק אחד אתה יכול להגיע לכל קהל היעד.

המשחקיות כאן, ובעיקר כל מה שמתחת למכסה המנוע, לא מורכבת יותר מדי. יש כל מיני תכונות אופי שעולות ככל שנבחר להשתמש בפעולות שהן מייצגות ויש מד שמראה לנו את הקשר שלנו עם כל אחת מהדמויות במשחק. במהלך המשחק ניתקל לא רק בסצינות רומנטיות אלא גם באגדות אורבניות על משחקי ארקייד, ומשחק אחד מקולל שאולי מוכר לכם אם אתם גולשים באזורים מסוימים של האינטרנט. הבחירות שאנחנו עושים במשחק לא רק מקרבות או מרחיקות אותנו מדמויות מסוימות אלא גם משפיעות על האופי שלנו בתור הדמות הראשית. הסיפור עצמו, כמו הרבה נקודות אור וקשיים לאורך שמונת הפרקים שלו. אני לא סיימתי אותו מספיק פעמים כדי לגלות האם יש סוף שבו אוכל לבחור לא לפתח שום קשר רומנטי, אבל המשחק עצמו מזכיר שזו לא חובה.

למי המשחק הזה מוכר?

באיזון בין משחקיות לסיפוריות, Arcade Spirits בוחר ללא ספק בסיפוריות. הכתיבה של המשחק מוצלחת, וגם הפסקול ממש טוב, מתי שהוא נזכר להופיע. הדיבוב של המשחק מתבטא רוב הזמן בכמה משפטי מפתח קצרים, אבל הסצנות החשובות מדובבות במלואן (מלבד הדמות של השחקן שלא מדובבת בכלל). קשה לי לדמיין איך המשחק הזה ישפיע על מישהו שהדברים שהזכרתי כאן לא משפיעים עליו. אני חושב שעדיין מדובר בחוויה מהנה, אבל אם אתם מזדהים, אפילו רק עם חלק ממה שכתבתי כאן, לא כדאי לפספס את המשחק הזה.

Arcade Spirits

ציון סופי - 8.5

8.5

מעולה

סיפור עמוק עם אפשרויות שנותנות לשחקנים השונים להתבטא בצורות שונות.

User Rating: Be the first one !

אודות יונדב צבקר

סטודנט לספרות, בוגר ישיבת מעלה גלבוע, גיק ודוס.

השאר\י תגובה