אמונת המתנקש – ברוכים הבאים לאחווה – סיקור הסרט

10 שנים אחרי צאת המשחק הראשון בסדרת המשחקים המצליחה Assassin’s Creed, מגיע גם הסרט שכולם ידעו שזה יהיה רק עניין של זמן עד שהוא יעלה לאקרנים. עכשיו שהוא כאן הוא מעורר לא מעט הדים ודיונים. זה הזמן להשחיז את הלהב הסמויה ולהצטרף לסיקור מיוחד הכולל את הסרט אמונת המתנקש, הפופים שיצאו לכבודו ו…הצצה מקרוב על הפסל שיצא גם הוא לכבוד הסרט. מהצללים אל האור כי הכל מותר, לדרך!

בשנת 2007 הגיח לאוויר העולם המשחק Assassin’s Creed שהביא רעיון חדש ומהפכני שילוב בין הווה ועבר ע"י שימוש באלמנטים היסטורים וסיפור בדיוני ששזור בין לבין, בהווה פגשנו את דזמונד מיילס ובעבר את אלטאיר, מתנקש שהתרוצץ בסוריה ובארץ הקודש הלא היא ישראל. במשחק הכרנו לראשונה את יקום Assassin’s Creed שמאז רק גדל והתעצם בערך כמו יקום Star Wars, הבנו שיש עוד הרבה מעבר לסיפור של דזמונד (שסיים את חייו בצורה הירואית בסוף המשחק Assassin’s Creed Revelation) ושל אלטאיר, אציו ושות' שכל אחד מהם מהווה חלק במכלול שלם של סיפורים. למה אנחנו מקשקשים על זה? תכף תדעו.
ככל שהיקום של Assassin’s Creed גדל כך נוספו סיפורים נוספים שלא קשורים למשחקים אלא קורים באותו הזמן אבל… ליד, זה קרה במשחקים נוספים, קומיקסים, ספרים ועכשיו גם סרט. כן, כן, הפתעת המאה – הסרט אינו חלק מסדרת המשחקים או מעלילת המשחקים אלא מתרחש במקביל, זאת אומרת עוד סיפור ביקום Assassin’s Creed!
פאוזה דרמטית…

אז מה קורה בסרט? לכל מי ששיחק במשחקים יזהה הקבלה שאי אפשר לפספס לדזמונד מיילס ואלטאיר.
בחור עם נטייה לאלימות יתרה (אך עם הצדקה) העונה לשם קלום לינץ' (המשוחק ע"י מייקל פסבנדר) נלקח ע"י חברת אבסטרגו הענקית, השם המודרני של הטמפלרים שהם האויבים הגדולים של האססנים בפרט וחופש הבחירה של האנושות בכלל, וזאת בשביל שיעזור להם לאתר חפץ מסתורי העונה לשם The Apple Of Eden, שנעלם איפשהו בספרד. איך הוא "יעזור" להם? בעזרת שחזור זכרונות של אבותיו האססנים המוטבעים ב-DNA שלו וליתר דיוק של אב ספציפי אחד – אגילאר דה נרחה (שגם משוחק ע"י פסבנדר), מתנקש ספרדי מהמאה ה-15 (1492) שבדיוק סיים את החניכה שלו והצטרף לשורות האחווה במטרה לשרת את האור מהצללים, גם בזמן שהאינקוויזיציה הספרדית עושה טרור פחות או יותר לכולם. קלום שהוא נצר אחרון לשושלת של אגילאר פוגש באבסטרגו עוד כמה שהם בדיוק כמוהו שעוברים בדיוק את מה שהוא עובר וביניהם – מוסה (המשוחק ע"י מייקל קנת' ויליאמס האדיר) שהוא צאצא של בפטיסט, אססין מהאיטי שפגשנו במשחק Assassin's Creed: Liberation.
בראש חטיבת אבטסטרגו עומד אלן ריקין (המשוחק ע"י ג'רמי איירונס הענק ואם שיחקתם במשחקים שמעתם את השם הזה מספר פעמים) שלא ינוח עד שימחק את כל האססנים מעל פני האדמה ויכופף את האנושות לדרך של הטמפלרים. לצידו עומדת הבת שלו – סופיה ריקין (המשוחקת ע"י מריון קוטיאר שרואים אותה לאחרונה בכל מקום), מדענית מבריקה שהצליחה לפתח את האנימוס ולקחת אותו כמה צעדים קדימה מעבר ל-מיטה\כיסא נוח שאנו מכירים. במהלך הסרט אנו נעקוב אחרי המאבקים הפנימים של קלום וההבנה שלו מה זה להיות אססין, נחזור אחורה בזמן לספרד ונילחם עם אגילאר לצד מריה, אססנית סופר קשוחה (המשוחקת ע"י אריאן לאבד) בנסיונם להציל את הבן של הסולטן ולמנוע ברדק אחד גדול.

ד"א לאורך כל הסרט מפוזרים המון רמזים קטנטנים המקשרים אותנו לסדרת המשחקים החל מנשקים וחפצים המזוהים עם דמויות, תלבושות וכל מיני פריטי מידע שרק שחקנים הארדקור (כמוני…) יידעו ויזהו.
וכאן לצערי מתחילה ה"בעיה" שגרמה ללא מעט מבקרים להיכנס בסרט ללא רחמים, Ubisoft שעומדת בראש ההפקה כנראה יצאה מנקודת הנחה שכולם שיחקו בכל המשחקים, קראו את הקומיקסים, את הספרים ושאבו את כל פרט מידע אפשרי שקשור לעולם של Assassin’s Creed, אחרי הכל – כולם יודעים שזה סרט מבוסס משחק מחשב, אממה, לא כולם שיחקו\קראו\שאבו ועד שמגיעים לנקודה שחתיכות הפאזל מתחילות להתחבר לסיפור הגיוני ומסודר והכל רץ – לוקח קצת זמן ולצופה הרגיל שלא מכיר את כל ההתרחשויות זה יכול להיות "מעט" מבלבל. בנוסף, הסרט מתנהל בשתי שפות, בזמן ההווה באנגלית ובעבר – בספרדית, החלטה שלקח הבמאי ג'סטין קורזל שלדעתי היא מוצדקת – זה רק הוסיף לאותנתיות של החזרה בזמן, חוץ מזה תראו מה קורה שמתרגמים, "אמונת המתנקש", מה זה התרגום הנוראי הזה??? אם הייתה חובה לתרגם אז למה לא "אחוות המתנקשים"? למה ללכת על תרגום מילולי? יכול להיות שהתלבטו איך לתרגם את המילה Creed וזה מה שגוגל טרנזלייט הציע? מיותר…
מעבר לסיפור אפלולי ומסתורי עם תככים ומזימות חובקות עולם ותרגום שם סרט באופן מזוויע, יש לנו כאן עסק עם סרט אקשן תקופתי שלדעתי עושה עבודה מצוינית. בכל פעם שאנו עושים גיחה אל עבר ספרד של פעם אנו מקבלים מנה גדושה של אקשן מהיר, מדויק ומתואם בצורה נפלאה כיאה לכל מה שאנו מכירים ואוהבים בסדרת המשחקים של Assassin’s Creed, התגנבות, טיפוס, לחימה מהירה פנים מול פנים ואל מול מספר רב של אויבים שלא פעם מתקבלת תחושה שאנו צופים בסוג של מחול מרהיב מלא באלימות ודם, הכל נעשה בצורה שנשארה כל כך נאמנה למקור שזאת הייתה חגיגה לעיניים ומדי פעם קיבלנו נקודת מבט של FPS במהלך הלחימה והקרבות – מבריק ביותר! ואל כל זה תוסיפו גם את ה-Leap of Faith, הזינוק האייקוני שהוא אחד הדברים המזוהים עם המשחק לצד הקפוצ'ון והסכין הסמויה, שגם היא צולמה ולא נעשתה באנימציה ממוחשבת! את הזינוק אמנם עשה פעלולן אבל כשזה קורה מגובה של כמעט 40 מטרים חייבים! מטורף!
נקודת זכות נוספת שחייבים לזקוף להפקת הסרט מלבד זה שאת הפעלולים והלחימה ביצעו השחקנים ולא כפילים או אנימציית מחשב, זה רמת הארגון ותפעול העיניינים שגרמו לסצנות הלחימה עמוסות הדמויות, אביזרים, פריטים וסוסים שנראו כל כך מסובכות – להראות כל כך טוב שזה מרגיש כמו סיקוונס מושלם ממהלך המשחק.
לצד האקשן המעולה וצילומי הנוף המהממים של ספרד (או מלטה, איפה שצולם רוב הסרט) יש לנו פס קול אשר הולחן ממש כמו שאנו פוגשים ואוהבים במשחקים, מוזיקה שלפעמים היא מסתורית ברגעים אפלים, ואותן סצנות לחימה היא מעבירה הילוך והופכת לקצבית, עם נגיעות תקופתיות וזאת בשביל להעמיק את החיבור, בקצב מושלם ובהתאמה מדויקת.

שורה תחתונה – הסרט הוא סרט אקשן מבוסס סדרת המשחקים המפורסמת, הוא נעשה בצורה שנשארה סופר נאמנה לעולם שאנו מכירים כולל שדרוגי רעיונות שיתאימו לעולם הקולנוע. התחלת הסרט וההתנהלות הראשוניתמאוד מבלבלת ומי שאינו בקיא בעולם הגדוש של Assassin’s Creed עלול ללכת לאיבוד, אך עם זאת סצנות האקשן מרהיבות ומבוצעות בצורה נפלאה, צוות השחקנים המרשים עושה עבודה יוצאת מן הכלל וכיף מדי פעם לזהות איזה פריט או משהו ייחודי שמוכר מאחד המשחקים

Let’s play some more

אם חשבתם ש-Ubisoft תחרוג ממנהגה ולא תוציא פריטים שקשורים לסרט – טעיתם ובענק!
לכל אחד מהמשחקים תמיד יש מהדורה מיוחדת שמלווה בפרסל מרשים עם רמת פרטים מרהיבה, אז לכבוד הסרט Ubisoft השיקה 2 פסלים יפיפיים בדמותם של אגילר ומריה, עבדכם הנאמן הצליח להשיג (בינתיים) רק את אגילר אבל היי, גם מריה תגיע, וכשזה יקרה – תקבלו סיקור מקרוב.
בינתיים, בואו נעיף מבט על אגילר שעוצב בפירוט מרהיב ובדמיון מופלא לשחקן מייקל פסבנדר המגלם אותו בסרט.

הפסל עצמו עשוי PVC קשיח אך כשמביטים על ההטבעות שעל כל חלק בחליפה, על ההבלטות, הפיתוחים והחיתוכים קשה מאוד להאמין שזה לא בד או עור, רק לאחר שנוגעים אומרים "וואלה, באמת PVC", כמו בכל אחד מהפסלים האחרים גם כאן שמו אקסטרה פוקוס על הפרטים הקטנים בין אם זה השרשראות התלויות מהחגורה או החגורה עצמה שמורכבת מרצועות עור וחבלים, הרימונים הקטנים, הסכינים והפיגיונות המעוקלים כיאה לתקופה של ספרד הקרועה בין התחזקות הנצרות להיחלשות האיסלאם. ההשקעה בפרטים ממשיכה גם אל שאר בפריטי הלבוש הכוללים פיתוחים מרהיבים וקטנטנים על הנעליים ואפילו אזיקי הרגליים שעדיין סגורים על קרסוליו של אגילר. בכל פעם שאני מוסיף עוד פסל שכזה ממהדורות מוגבלות שכאלה אני נדהם עד כמה הם מושקעים ותמיד מופתע שהם מצליחים לקחת את זה עוד צעד אחד קדימה. בנוסף, הבסיס עליו עומד אגילר שנראה כמו רצפת אבנים מחביא סוד קטן, ברגע שמאחדים אותו ואת מריה נוצר הלוגו של אססין קריד. חזק, לא?

מפסל גדול לבובות קטנות אבל עדיין מלאות פרטים ומושקעות.
גם לכבוד הסרט השיקו 4 דמויות פנקו פופ (+1 בלעדית ל-Loot Crate) של אגילר, מריה, קלום ואוחדה המייצג את הטמפלרים. על מנת להרחיב את אוסף בובות הפופ שלי הקשורות למשחק Assassin’s creed, קפצתי לקומיקאזה והתחדשתי באגילר ומריה, למה רק הם? כי באוסף דמויות מאססין POP יש חוק אחד – אם אין קפוצ'ון – אין מה לקנות. כיאה לדמויות POP גם שם מאוד אוהבים להשקיע בפרטים, אחרי הכל זה מה שמיחד את הדמות משאר הדמויות בעלות העיניים הגדולות והשחורות.
ממש כמו בסרט אגילר לבוש בחליפה החומה ומריה בכחולה והדבר הראשון שתופס את העין זה תפרי הבד הנמצאים על הקפוצ'ון עצמו, אחד הדברים שאני הכי אוהב בדמויות הללו, הם נראים מציאותיים לחלוטין ורק לאחר מישוש חוזרים אל המציאות ונזכרים שזה ויניל.
הדבר השני שאי אפשר לפספס זה שאגילר הקטנטן מחזיק בין את התפוח המסתורי שכל אססין וטמפלר רודף אחרי וגם הוא עם פסים דקים מאוד מאוד ועדינים בטירוף שמבדלים אותו מסתם כדור מוזהב לממש "Apple of Eden" המוכר. כשמביטים מקרוב על הבגדים ושל אגילר ומריה מבינים עוד יותר עד כמה השקיעו, רק כשמסתכלים ממש מקרוב מבחינים בשרשרת של מריה, בחרוזים שמרכיבים את הבגד של אגילר, את הפצצות הקטנטנות שמוצמדות לחגורה וכמובן מרקם הבד של הבגדים שנראה שנתפר כשתי וערב, עם כל האהבה של לדמויות ה-POP שלי – ההשקעה בדמויות הללו מגיעות לשיא חדש של תשומת לב לפרטים. איך אומרים – שאפו.

אז אם בא לכם להרחיב את הידע שלכם או סתם לגלות סיפורים חדשים ומדהימים הקשורים בעולם של Assassin’s creed או להרחיב את אוסף בובות ה-Funko POP שלכם, תוכלו למצוא אותן ואת הקומיקסים שראיתם למעלה בקומיקאזה שבדיזינגוף סנטר, וכשתקפצו לשם תמסרו ד"ש חם לצוות, הם כבר ידאגו לכם.

ואל תשכחו – nothing is true, everything is permitted

אמונת המתנקש

ציון סופי - 8.5

8.5

שווה צפייה

סרט אקשן מהנה, נאמן למשחק, חוויה כיפית עם סיפור מעט מסובך למי שלא מכיר

User Rating: 4.7 ( 1 votes)

אודות אבירם צדיקריו

אבירם צדיקריו קופירייטר, גיימר ותיק עם 30 שנות נסיון ויודע דבר או שניים, שאלות במייל, לא בשבת כי אני משלים שעות שינה. לייצירת קשר- [email protected]

השאר\י תגובה