מאסטר שף רובוטים – ביקורת המשחק Automachef

המשחק Automachef מאפשר לכם להקים את מטבח החלומות האוטומטי שלכם מבלי לקום מהכיסא, כאשר מטרתכם העיקרית היא להכין מנות שף לאורחים במסעדה, בדרך הזולה ביותר, היעילה ביותר והחסכונית ביותר

Automachef מציב בפנינו מטרה פשוטה – אנחנו מנהלי המטבח של מיליונר רובוטי שכל מטרתו היא להכין מנות שף לאורחי המסעדה שבבעלותו. המטרה שלנו? להקים, לנהל ולתפעל את המטבח על מנת שיכין את המנות בצורה המהירה ביותר והאיכותית ביותר. לצערכם, הדרך להקמת המטבח המושלם לא פשוטה ועמוסה במכשולים שרק יקשו עליכם בביצוע המשימה. Automachef דוגל במבנה משחק לו אני קורא "תחשוב תחילה ותהנה מהיצירה שלך אחר כך". כוונתי בכך שהמשחק מחלק את עצמו לשלושה שלבים – שלב התכנון, שלב הבנייה ושלב הביצוע.

בתחילת כל שלב המשחק יציג לכם את המטרה שלכם, זהו למעשה שלב התכנון. המטרה מחולקת למספר חלקים: סוג המנות שאותן עליכם להכין עבור הלקוחות וכמות המנות, היקף החומרים המירבי בו אתם יכולים להשתמש, הספק החשמל המירבי אותו אתם יכולים לנצל והתקציב שלרשותכם.

ברגע שאחת המטרות שלכם נפסלת (לדוגמה השתמשתם ביותר מידי חשמל ממה שהמטרה הגדירה לכם), תקבלו פחות ניקוד בסוף המשימה. אם הלקוחות שלכם לא יקבלו את המנות בזמן אחוז האהדה של המסעדה שלכם מצד הלקוחות ירד וכן גם הניקוד הסופי. אמנם לא תפסידו את השלב ועדיין תוכלו להמשיך לשחק גם אם נכשלתם באחת המטרות שלכם, אך ברגע שאחת המטרות נפסלת תרצו להתחיל מחדש בלי לחשוב פעמיים, על מנת שתצליחו להשיג את הניקוד הגבוה ביותר, לא משנה כמה זמן זה ידרוש מכם. לכל מנה במשחק יש מתכון מסוימים. בתחילה המתכונים פשוטים וכוללים מספר קטן של מרכיבים אך ככל שתתקדמו בשלבי המשחק תצטרכו להכין מנות גדולות ומפורטות בהן יש כמות מטורפת של מרכיבים! ישנם מרכיבים שצריכים לבשל לפני שמחברים אותם עם שאר המרכיבים ושלל תנאי בישול לכל מיני מרכיבים המחייבים אתכם לחשוב מראש איך לתכנן את המטבח שלכם כדי שיוכל לבצע את הנדרש ממנו.

1 Automachef

לאחר שהבנו מה המטרה של השלב ומה אנחנו צריכים לעשות מגיע שלב הבנייה, זהו ללא ספק השלב הארוך ביותר בכל המשחק והוא ידרוש מכם זמן רב של חשיבה, בנייה נכונה וסבלנות. על מנת להרכיב את המנות עומד לרשותכם צי שלם של מכונות בהם אתם משתמשים לבניית המטבח שלכם. צי המכונות כולל מתקנים מהם יוצאים המרכיבים, מכשירים בהם המנה מורכבת לאחר שמוכנסים למכונה כל המרכיבים, מסועים וזרועות רובוטיות לשינוע המרכיבים, תנורים וגרילים לבישול, קוצצי מזון ועוד!

המכונות הבסיסיות עובדות נהדר אך אם תרצו תוכלו לתכנת בעזרת מכונת מחשב ייחודית מכונות משל עצמכם, בהן תוכלו להשתמש על מנת להפוך את המטבח שלכם ליעיל ומהיר עוד יותר! התכנות נעשה בשפת קוד דמוית שפת אסמבלי בה משתמשים מתכנתים עד היום לתכנות קוד בעולם האמיתי! תוכלו לכתוב קוד באופן חופשי לחלוטין אך אם אין לכם יותר מידי ידע בכתיבת קוד ותכנות, המשחק מציע מערכות חיבור קוד נגישות שיאפשרו לכם להשיג תוצאות דומות לאלה שתשיגו באמצעות כתיבת קוד באופן ידני. בתור אדם שיצא לו לכתוב קוד בעבר שמחתי לגלות שהשימוש בקוד במשחק זהה לשימוש בקוד בעולם האמיתי, והיה מאוד כיף לתכנת פונקציות מיוחדות למכונות של המטבח שלאו דווקא הוגדרו לאותן מכונות בתוך המשחק.

לאורך כל שלב הבנייה תוכלו להפעיל את המטבח שלכם לטובת "ריצת ניסיון". תוכלו לראות את כמות המרכיבים בהם נעשה שימוש, את צריכת החשמל ואת המחיר בו השתמשתם על מנת לבנות את המטבח. תוכלו לעצור בכל רגע נתון את ריצת הניסיון על מנת לשפר את המטבח שלכם ולהפוך אותו למושלם על מנת שיוכל להשלים את המשימה בצורה הטובה ביותר.

לאחר שהרצתם, בדקתם, תפעלתם, תכננתם ועיצבתם את המטבח שלכם ואתם מרגישים מספיק בטוחים ביצירה שלכם, מגיע השלב המספק ביותר והוא שלב הביצוע. בשלב זה לאחר שתלחצו על כפתור ההפעלה המטבח שלכם יתחיל לרוץ באופן אוטומטי ויכין את המנות בהתאם לדרך שתכננתם את המטבח. כל שעליכם לעשות הוא לשבת בנוחות על הכיסא ולראות איך המנות יוצאות זו אחר זו. זהו ללא ספק הרגע הכי מספק שיש למשחק להציע, והתגמול של לראות את הכל עובד כמתוכנן על הצד הטוב ביותר הוא אחד הרגעים היותר כיפים שאני יכול לחשוב עליהם בכל משחק, בייחוד במשחקים שדורשים חשיבה רבה כמו Automachef.

המשחק מחולק למספר מצבי משחק, בניהם מצב משחק לשחקן יחיד הכולל כ-30 שלבים ועוד 10 שלבי בונוס, כאשר כל שלב מציג לכם מטרה חדשה לביצוע בתנאים שונים. קיים מצב עריכה בו תוכלו לתכנן שלבי משחק בעצמכם ולשתף אותם ברחבי הרשת לשחקנים אחרים. מצב משחק זה קיים רק לגרסת המחשב של המשחק. בנוסף לכך, לגרסת המחשב ניתנת האפשרות להוריד מודים דרך Steam שיכולים להפוך את המשחק למעניין ומאתגר אפילו יותר!

מערכות המשחק בנויות היטב, כאשר לכל מכונה תפריט ייעודי בו תוכלו לתכנת את המכונה ולשלוט עליה בצורה מדויקת ככל שניתן. כלל המערכות של המשחק מוצגות בתפריטים פשוטים, ומאוד קל לנווט בהם. לאורך המשחק מוסבר לשחקן בדיוק מה כל דבר עושה ואיך כל דבר פועל, מה שהופך את השימוש במערכות המשחק לנוח וכיפי מאוד. שמחתי לגלות שלא צריך להיות גאון גדול כדי להבין את המשחק או איך הוא עובד, והמשחק נגיש מאוד לכל קהל כמעט בכל גיל.

כמובן שעם כוח גדול של מכונות באה אחריות גדולה ולאורך כל המשחק תצטרכו להתמודד עם שלל "אסונות" שיש למשחק להציע כגון שריפות, חוסר פעילות של מכונות ועוד. מערכת האסונות מוסיפה למשחק מאוד וגורמת לו להיות אפילו יותר מאתגר ממה שהוא ללא האסונות. כל צעד צריך להיות מחושב ונכון על מנת שתפיקו את המיטב ללא שריפה של כל המטבח שלכם.

הפסקול של המשחק נהדר, למרות שברוב הפעמים העדפתי להחליש את מוזיקת המשחק לחלוטין לטובת מוזיקה אחרת אותה ניגנתי ברקע תוך כדי העבודה על המטבח. המשחק משלב בתוכו שלל יסודות של משחקי אסטרטגיה, חידות וניהול, והשילוב שלהם מבוצע בצורה מזוקקת ומדויקת במיוחד. קרה לי המון שישבתי שעות רבות מול המטבח הריק בשלב התכנון בחוסר אונים מוחלט מאיפה להתחיל לבנות את המטבח, כאשר חוסר האונים הזה לא היה רע או מעצבן, הוא רק דרבן אותי להשלים את המשימה שלי על הצד הטוב ביותר בניקוד הכי גבוה שניתן.

לסיכום, Automachef הוא ללא ספק משחק מעניין, מאתגר ומספק שמאפשר לכם להיות האצבע השולטת מתחילת המשחק ועד לסופו. חשוב לקחת בחשבון שהמשחק ידרוש מכם שעות רבות של תכנון והמון סבלנות, ואם זה פחות הסטייל שלכם יכול להיות שהוא פחות יתאים לכם. שלל המערכות שיש למשחק להציע, האפשרות לתכנת קוד שרק משפר את חווית המשחק, מצבי המשחק השונים, האפשרות לשחק בשלבים שנוצרו על ידי קהילת השחקנים והקלות בה הכל מתבצע, הופכות את Automachef למשחק ממכר, כיפי ומרגיע (אפילו שבכל רגע נתון כל מה שעשיתם יכול להישרף).

Automachef

משחקיות - 9
גרפיקה - 9
פסקול - 7.5

8.5

מעולה

משחק מעניין שרק משתפר ככל שמשחקים בו יותר.

User Rating: Be the first one !

אודות רועי האן

רועי האן, לשעבר העורך הראשי של מחלקת החומרה ב-PCGalaxy. בעברו היה גם כתב הטכנולגיה והמשחקים של אתר ynet. רועי הוא טכנאי מחשבים, גיימר ותיק וגיק משכמו ומעלה. כיום הוא משמש כאיש מערכות מידע בחברת המשחקים הישראלית Gliding Deer.

השאר\י תגובה