עטלף זר – ביקורת לסרט באטמן נינג'ה

אחרי זמן לא קצר של עיכול והבנה של מה שראיתי, אני מסקר את סרט האנימציה היפנית "באטמן נינג'ה".

כמו רבים שראו את הטריילר של באטמן נינג'ה, חשבתי לעצמי, "באטמן? ביפן העתיקה? אוקיי." ודי שכחתי מסרט האנימציה. רק אחרי שהצטרפתי לשירות הצפייה של נטפליקס החלטתי לראות את סרט האנימציה היפני המשונה, וחבל שעשיתי את זה.

באטמן נינג'ה (שזה אחד השמות המטומטמים לסרט שאי פעם שמעתי) מתחיל בגותהם שאנחנו מכירים, עם האביר האפל מנסה לעצור את גורילה גרוד מלבצע ניסוי מסוכן על הנבלים שכלואים בארקהם. משהו משתבש והנבלים, כולל גרוד, באטמן והצוות שלו נזרקים לעידן הסמוראים ביפן העתיקה. באטמן מגיע שנתיים אחרי כולם ומגלה שהנבלים פויזן אייבי, הפינגווין, דו פרצוף, הג'וקר ודד שוט השתלטו על מחוזות שונים ביפן, כל אחד מהם בונה רובוט ענק מהטירה שלו ומשתמש ברכיב מההמצאה של גרוד כדי להפעיל אותה. אה, ואיפה גרוד בכל זה? בסבבה שלו במעיינות החמים.

כן, הסיפור הזוי, אבל זו לא הפעם הראשונה שראינו את באטמן בסיפורים מוזרים. להזכיר לכם שאחת הריצות שלו בקומיקס שלחה אותו לעת הקדומה שבה הוא לבש גופה של עטלף ענק ונלחם בבני אדם פריהיסטורים? אז כן, האביר האפל היה במקומות מוזרים בעבר, אבל מה שמשנה זה הסיפור והאקשן ולצערי הרב שניהם מפספסים לגמרי את המטרה ב"באטמן נינג'ה".

למרות העיצובים המגניבים של הדמויות, רובם די שכיחים ומרגישים לא דומים בכלל לדמויות האהובות עליהן גדלנו, למעט גרוד, הארלי קווין ורד הוד (שקיבל עיצוב מחדש מגניב). באטמן מרגיש בהרבה מהמקרים פשוט טיפש ופתי, אולי בגלל שאנחנו מקבלים שלושה קליימקסים במהלך הסרט, באטמן נגד הג'וקר 1, באטמן נגד הג'וקר 2 ובאטמן נגד הג'וקר 3.

הג'וקר הוא האויב המושבע והאגדי של באטמן, אז הסרט צריך לבנות לקראת העימות ביניהם, לא לעשות אותו שלוש פעמים וכל פעם עם בגידות ותפניות בין הנבלים. זה בסופו של דבר מתיש אותנו כצופים למה שקורה על המסך. בכל סרט או סיפור, הגיבור שלנו או יוצא למסע שבו הוא פוגש את הנבל המרכזי בסוף או שהוא נתקל בנקודת תפנית ראשונה ושנייה, אבל פה, אין איזשהו סיפור זורם, זה הכל מרגיש רנדומלי.

זה גם לא עוזר שמה שאנחנו רואים על המסך הוא הרבה פעמים גנרי ופשוט הזוי. אני מבין שאנחנו ביפן העתיקה וזה סרט אנימה אבל באמת יש צורך ברובוטים ענקיים? ואיך לעזאזל הם בנו אותם תוך שנתיים? אין כלל היגיון מאחורי זה, לא שאני מחפש הגיון בדרך כלל בסרטי קומיקס, אבל יש שלב מסוים שבו אני מפסיק לצחוק ולהנות ומתחיל לגלגל את העיניים ו"באטמן נינג'ה" גורם לי לגלגל את העיניים מהטמטום.

אבל בואו רגע נתרכז בדמות המרכזית, הבאטמן עצמו. ברוס ויין עבר במשך שנים אימונים להפוך לנינג'ה ולתמרן את הצללים, אז הייתם מצפים שבסרט עם השם "נינג'ה באטמן" שנראה אותו מתגנב, משתמש בצללים ומתנהג כמו נינג'ה, אבל הוא לרוב מתנהג כמו סמוראי וצועק אל תוך הקרב. אפשר להגיד שההגדרה של התסריטאים של הסרט הזה לנינג'ה היא אותה הגדרה של הנינג'ות של האנימה "נארוטו", צעקות קרב ושימוש בקסמים, בלי התגנבות ותרמית (יש אפילו רגע שבו באטמן עושה סימני ידיים כמו הנינג'ות של "נארוטו").

אז הסרט לא מצליח לנצל את המצב והזמן של הסיפור ולהתאים את באטמן להם כמו שצריך, אבל הסרט גם לא מצליח לשמור את דמותו של באטמן בצורה נכונה. באטמן, הבלש הטוב בעולם, מספר פעמים יוצא טיפש לגמרי ואפילו כמעט מפסיד בדו קרב עם הג'וקר, לא בגלל שהג'וקר הערים עליו אלא בגלל שהג'וקר לוחם טוב כמעט כמוהו…זה מגוחך.

אז כן, "באטמן נינג'ה" הוא מגוחך, אבל זה לא אומר שלא הצלחתי להשיג ממנו קצת הנאה. עיצובי הדמויות לרוב מגניבים, המוזיקה די אפית ויש מספר סצנות שמאוירות ממש יפה לעין (הסצנה שהם מוצאים את הג'וקר היא די אומנותית). אני כן חושב שלסרט יש ערך בידור כלשהו אם אתם שוכחים לגמרי בדמויות המדוברות, אבל אם אתם מכירים את באטמן, או את תקופת הסרט או את הדמויות עצמן, אני תעדיפו לא להחסיר לעצמכם את השעתיים שבזבזתם על השטויות האלו.

סיכום

"באטמן נינג'ה" הוא פשוט כושל בתור סרט באטמן, הוא לא מכבד את הדמויות ולא את הרקע שלהן.

ישנם מספר רגעים יפים לעין עם אקשן טוב, אבל אפשר לראות שיוצרי הסרט החליטו להסתמך על קלישאות פופולריות באנימה ותרבות פופ יפנית בתור הבידור שלהם מאשר כתיבה של סיפור טוב ובסוף זה משאיר אותנו עם סרט הזוי וגנרי.

באטמן נינג'ה

ציון סופי - 4

4

לא טוב

למרות עיצוב ודיבוב לא רעים, "באטמן נינג'ה" לא מצליח להביא למסך אף אחת מהדמויות האהובות של הקומיקס ובמקום זאת מביא לנו סיפור הזוי וקצת משעמם.

User Rating: Be the first one !

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה