פלאפוני הדגל של החברות הגדולות
פלאפוני הדגל של החברות הגדולות

מרחיבים אופקים- על הרווחים של חברות הסלולר הגדולות בעולם

השבוע פרסמה חברת אפל את הרווח הרבעוני, שהיה הגדול ביותר בתולדות החברה. בשלושת החודשים הראשונים של שנת 2015 הרוויחה אפל 18 מיליארד דולר. פרסום הרווחים הוביל אנליסטים להעריך שאפל בדרך לסגור שנה חלומית ולהרוויח 52.5 מיליארד דולר.

חשוב לציין, לכל מי שתוהה לעצמו מדוע מניית אפל צנחה בימים האחרונים– עד כדי כך שהחברה הפסידה 40 מיליארד דולר משוויה, שהסיבה לכך אינה תחזית הרווחים- אלא סך מכירות נמוך מהמצופה למכשיריה השונים.

הנתון המדהים הזה מוביל אותנו לשתי נקודות חשובות בעניין:

iphone 6-שבר שיאי מכירות
iphone 6-שבר שיאי מכירות

הראשונה- אם נמכרו פחות מכשירים מהמצופה, כיצד זו השנה הרווחית ביותר בתולדות החברה? התשובה לכך פשוטה- אומנם נמכרו פחות מכשירים מהמצופה, אבל עדיין מדובר במכירות גדולות יותר משנים קודמות. התחזיות פשוט ניבאו גידול מכירות נרחב הרבה יותר מהגידול בפועל. הדגש המרכזי כאן הוא על מכירות האייפונים, שמהווים למעלה משליש מסך הרווחים הכולל של אפל. בנוסף, מחירי המכשירים (ודגש על 6 ו-6+) פשוט גבוהים בהרבה מהמכשירים הקודמים שהחברה הוציאה.

שיהיה ברור, אני לא כותב כרגע אם כדאי להוציא כל כך הרבה כסף על מכשיר סלולר כשישנם מכשירים זולים יותר וטובים לא פחות מהאייפונים החדשים, אני רק מביא כאן נתונים וכל אחד יכול לעשות את שיקוליו שלו לגביהם.

השניה- האם שאר החברות מרוויחות את אותם סכומים?

כמה מרוויחות החברות הגדולות?

בשאלה הזאת בדיוק אנו נתרכז במאמר הזה, ונתחיל בהקדמה קצרה. על אף שאנחנו מסתכלים על החברות הללו בעיקר בתחום הסמארטפונים והטאבלטים, כמעט כל החברות הללו, עוסקות בתחומים נוספים. חלקם ידועים יותר וחלקם ידועים פחות. לדוגמא, אספר לכם על תגלית מרשימה שנחשפתי אליה שבוע שעבר, חברת סמסונג מייצרת ספינות. אם נדייק יותר-הרבה מאוד ספינות, בין היתר גם ספינות מלחמה. צבא דרום קוריאה (מדינת האם של סמסונג) קונה את הספינות שלו מחברת סמסונג.

הרווחים של אפל נמדדים כלפי כלל המוצרים של החברה, מסמארטפונים ועד מחשבים ומערכות הפעלה. יחד עם זאת, חברות אחרות ברשימה הנבדקת בנויות אחרת, ועוסקות בשלל תחומים. למשל LG מייצרת גם טלוויזיות, מקררים, מזגנים וכו'. חברה כמו סוני, על אף שמייצרת את מכשירי xperia, מרבית הפעילות של החברה אינה כלל בשוק הסלולר.

כשאלה הנתונים, כיצד עלינו לבדוק את הרווחים של החברות הללו? האם עלינו להתייחס לכלל הפעילות כי אצל אפל אנחנו לא מפרידים בין הדברים? או שמה עלינו להתייחס רק לשוק הסלולר כיוון שאין זה הגיוני להשוות בין חברות שעוסקות במגוון תחומים כמו סמסונג ו-LG לבין אפל שכל תחומי הפעילות שלה הם באותו תחום עניין? וזה לפני שאנחנו סופרים את HTC שעוסקת אך ורק בסלולר.

נראה שאת הבדיקה עלינו לעשות על שוק סמארטפונים והטאבלטים במנותק לשאר פעילות החברות, בעיקר מפני שהחברות עצמן מחלקות בין רווחי מחלקות הסלולר, לשאר רווחי החברה.

מכיוון שפתחנו עם אפל– נסיים את החלק שלה בבדיקה. אפל מכרה ברבעון הראשון של השנה 61 מיליון מכשירי אייפון 6 ו-6+. כמו שהסברתי קודם, מכשירים אלו יקרים יותר מהקודמים בסדרה ולמעשה מהווים למעלה לשליש מסך רווחי אפל. אפל כבר הרוויחה השנה 18 מיליארד דולר וצפוייה להגיע ל-52.5 מיליארד, למרות שצניחות נוספות בבורסה בארה"ב עשויה לשנות את הצפי הזה. אם התחזית הזאת תתגשם-מדובר יהיה בעליה משמעותית מהרווחים בשנת 2014, שעמדו על כ-39.5 מיליארד דולר.

galaxy s6
galaxy s6

נעבור לחברה השניה-סמסונג. בשנת 2014 הרוויחה סמסונג אלקטריק (המחלקה שמייצרת את סדרת גלקסי) 27.082 טריליון וון דרום קוריאני, ובהמרה לדולר הסכום שווה לכמעט 24.5 מיליארד דולר. פחות מרווחי אפל בשנה שעברה, וגם פחות מרווחיה של סמסונג עצמה משנת 2013. השנה אומרים האנליסטים (החברה לא שחררה עדיין נתונים רשמיים) שסמסונג מכרה כ-81 מיליון מכשירים-אבל הם מדגם הביניים (סדרת A), הזולה יותר, ולכן רווחי החברה פחותים יותר משל אפל.

LG G4
LG G4

החברה השלישית היא LG. על אף ש-LG נחשבת לתאגיד האלקטרוניקה השני בגודלו הדרום קוריאה, ואחד מהגדולים בעולם, בשוק הסלולר היא עדיין רחוקה מאוד מלתת מאבק אמיתי לאפל ולסמסונג, אחותה הגדולה. בשנה החולפת LG הרוויחה 1.66 מיליארד דולר. למרות שמדובר בפער עצום משתי החברות הגדולות, עדיין הרווחים צמחו ב-46%. את הזכויות לעליה, LG צריכה לתת למכשיר G3, שמכר למעלה מחמישים מיליון מכשירים. קצב הגידול של החברה גדל משנה לשנה, ואיש לא יופתע אם החברה תציג עליה נוספת ברווחים בשנה הבאה שוב.

 

 

xperia z3
xperia z3

החברה הרביעית היא סוני. שנת 2014 הייתה שנה לא רעה בכלל עבור החברה מבחינת מכירות מכשירים, כאשר היא מוכרת הכי הרבה מכשירים החל מתחילת העשור הנוכחי. כ-40 מיליון מכשירי xperia נמכרו. לעומת זאת, מבחינת רווחים מדובר בשנה קטסטרופלית. החברה הפסידה 1.45 מיליארד דולר, ואחרי הכל, הפרצופים של ראשי החברה היו מחוייכים מהנתונים הללו. הצפי היה גבוה בהרבה-1.3 מיליארד פאונד שהם קצת יותר מ-2 מיליארד דולר.

החברה האחרונה בסקירה הזו היא HTC. החברה הפסידה כספים לאורך רוב שנת 2013 וגם את הרבעון הראשון ב-2014 פתחה בהפסדים, אך החל מהרבעות השני ועד לסוף השנה היא הרוויחה, כאשר את השנה היא מסיימת עם רווחים של 53.35 מיליון דולר. אחרי שנה של הפסדים, גם רווח קטן יחסית התקבל בברכה בחברה.

אודות אסף משניות

קוראים לי אסף משניות, כתיבה היא חלק בלתי נפרד ממני. לכל שאלה ניתן לפנות במייל: [email protected]. אשמח לענות!

השאר\י תגובה