צ’רנוביל : סיקור מיני סדרה – קטסטרופה מסחררת

הדבר היחידי שמונע מהסדרה “צ’רנוביל” להתמודד על תואר סדרת המדע בדיוני הטובה ביותר אי פעם היא העובדה שלא מדובר באירוע בדיוני.

בחודשים האחרונים היו לא מעט שדאגו לעתיד של חברת הכבלים האמריקאית HBO שנפרדה מהתרנגולת מטילת ביצי הזהב שלה – משחקי הכס. לו רק הם היו יודעים שהסדרה הכי טובה של החברה הייתה בכלל דוקו-דרמה על אחד מהאסונות הגדולים ביותר של האנושות – “צ’רנוביל”. אמנם לא מדובר ביצירה שעומדת בסטנדרטים של היסטוריונים אבל עדיין מדובר באחד משיעורי ההיסטוריה הטובים ביותר שניתנו בשנים האחרונות. אחד מהדברים המופלאים שיצאו מהסדרה הזו, היא ה’פאנדום’, אם אפשר לקרוא לזה כך, מסביב לסדרה. נכון יש מימז וכתיבה שמבוססת על הסדרה כמו לכל סדרה אחרת (ויש גם מי שמתנגד להתייחסות כזו לאירוע טרגי שקרה באמת), אבל הקהילה מסביב לסדרה מתרכזת במשהו אחד עיקרי: ללמוד כמה שיותר על האירועים האמיתיים שהתרחשו ב-26 לאפריל לפנות בוקר בתחנת הכוח הגרעיני על וולדמיר א. לנין.

כמות החומר שנחשפתי אליו בשבועות האחרונים בנוגע לצ’רנוביל הוא עצום. זה מתחיל מהפודקאסט המלווה את הסדרה, ממשיך לסרטונים וסרטי דוקומנטרי ישנים שעלו מחדש ליו טיוב. אחד מהסרטונים האהובים עלי בנתיים הוא ממשתמש שהיה צעיר באוקראינה בזמן האסון וסיפר על כל מיני פרטים קטנים בנוגע לחיים בברית המועצות שהסדרה פספסה. למשל, שכאשר קרה משהו רע תחנות הרדיו היו משדרות אך ורק מוסיקה קלאסית ועוד. עוד נושא, שעוד אגיע עליו בהמשך הוא דיוקים, ובעיקר חוסר דיוקים, היסטוריים בסדרה. אבל בעיני, ההוכחה לגדולה של הסדרה הזו היא בעובדה שישר כשסיימתי את הפרק האחרון בסדרה חזרתי וראיתי את הפרק הראשון.

לגאסלוב ושרבינה מתוך הסדרה. תמונה: Liam Daniel/HBO

גם מבחינת איכות הפקה, משחק, בימוי ובעיקר סינמטוגרפיה מדובר פה ביצירה יוצאת דופן. ג’ארד האריס בתו גיבור הסדרה פרופסור ואלרי לגאסוב וסטאלן סקארסגארד בתור החבר בוריס שרבינה מובילים את הסדרה בהופעות נפלאות. בניגוד לסרטי אסונות בדיוניים, כאן אין פאניקה והמוני אנשים רצים בבהלה, כאן יש קבוצה גדולה של אנשים המביטים אל פני התהום (חלקם אפילו עושים זאת בצורה מילולית) ורואים את התסריט הנורא ביותר שהיה יכול לקרות. מבט מתצלומים מהאירוע עצמו מראה עד כמה ההפקה כאן מדהימה ומדויקת. הבניינים, הרכבים, התלבושת, הכל נראה באמת כמו תמונות וסרטונים מאותה התקופה.

באמת שאני רוצה לומר שמדובר בסדרת המדע הבדיוני הטובה ביותר שראיתי אי פעם. יש לנו כאן קבוצה של אנשים ממקומות שונים שמתאחדים כדי להילחם בסוף העולם עם אתגרים שאף בן אנוש מעולם לא נתקל בהם. אם זה לא מספיק, יש כאן גם חברה דיסטופית שמונעת מהגיבורים להציל את העולם. כמובן, שכמו כל יצירות המד”ב החשובות, גם כאן יש אלגוריה חשובה מאוד לימינו עם ה’דיסאינפורמציה’ שהיא המקבילה ההיסטורית לפייק ניוז והאנשים שמשתמשים במונח זה כדי לשקר. אגב, בפודקאסט של הפרק הראשון כותב הסדרה קרייג מזין אמר שהתחיל לכתוב את “צ’רנוביל” בשנת 2015, הרבה לפני שהסוגיה חזרה לחיינו. אבל, האירועים האלו קרו באמת ולכן הסדרה נכנסת לקטגוריית דוקו-דרמה. המון דברים בסדרה נכונים ומדויקים, אבל לא כולם. ה’נבלים’ של הסדרה: פומין דיאטלוב וברויחאנוב הם הקורבנות העיקריים של חוסר הדיוק ההיסטורי. מהנבירה ההיסטרית שלי בהיסטוריה של צ’רנוביל הספקתי בנתיים לקרוא רק על דיאטלוב וברויחאנוב. בסדרה דיאטלוב הוא בוס נוראי והאחראי העיקרי לתאונה ולהכחשתה. אבל האמת היא יותר מסובכת מזה. דיאטלוב באמת לא האמין שהכור התפוצץ בהתחלה, אבל זו הייתה תוצאה של ההקפדה שלו על כללי הבטיחות. הוא לא האמין כי בכל מאמר מדעי בנושא, נושא שהוא היה מאוד בקי בו, נאמר שזה לא יכול לקרות.

העיירה פריפיאט נטושה וברקע הכור הגריעיני. שנת 2005

אם יש מישהו אחד שצריך לרחם עליו אחרי שידור הסדרה זה ברויחאנוב. ברויחאנוב לא רק ניהל את המפעל הוא גם היה אחראי על בנייתו ובניית העיקר פריפיאט שנועדה עבור עובדי המפעל. בפרק הראשון הוא מאשים את מוסקבה באחריות על גלאי קרינה תקולים ואומר על השיטה הסובייטית “הם שולחים לנו חלקים תקולים ואז מתפלאים שזה מה שקורה”. זה פשוט לא יאמן עד כמה המשפט הזה הוא מדויק. כשבנו את התחנה, העובדים היו צריכים לפרק את החלקים ולתקן אותם לפני שהם יכלו להשתמש בהם. כל זאת תחת לחץ זמן אכזרי שגרם לברויחאנוב להגיש את התפטרותו. הבוס שלו קרע את מכתב ההתפטרות ואיים עליו שיחזור לעבודה. בזמן שבמציאות השלישייה הזו היו השעיר לעזאזל של ברית המועצות, בסדרה הם ההתגלמות של ברית המועצות והניהול הכושל שהוביל לאסון, ולמרות שיש כאן נבלים, בניגוד לרוב המדיה המערבית, לא חסרים גיבורים סובייטים בסדרה. לא רק לגאסלוב ושרבינה, אלא גם לא מעט גנרלים ואנשים פשוטים הצילו את העולם.

פול ריטר בתפקיד ה’נבל’ דיאטלוב

מיני הסדרה “צ’רנוביל” השפיעה עלי ברמה עמוקה ישר מהפרק הראשון. בזבזתי שעות שינה חשובות מאוד כי פשוט לא יכלתי להפסיק לצפות בה. יכול מאוד להיות שאני אומר את זה רק בגלל שהתחושות האלו עדיין טריות אצלי אבל מדובר ביצירת מופת ואולי הסדרה הכי טובה שראיתי אי פעם. עכשיו תהיו ביו-רובוטים טובים ותצפו בה. (אלא אם כן קשה לכם לראות דברים מהסוג הזה ואז באמת כדאי לדלג ולקרוא בוויקיפדיה במקום) את הסדרה אפשר לראות בארץ אצל חברות הכבלים Yes, Hot וסלקום.

Chernobyl

עלילה - 10
דמויות - 9
עיצוב - 10
דיוק היסטורי - 8.5

9.4

יצירת מופת

סדרה יותר מפחידה מסרט אימה טוב ויותר מעוררת מחשבה מסדרת המד"ב הטובה ביותר.

User Rating: 4.8 ( 2 votes)

אודות יונדב צבקר

סטודנט לספרות, בוגר ישיבת מעלה גלבוע, גיק ודוס.

2 תגובות

  1. בהחלט יצירת מופת!!
    מאחת הסדרות המעולות שראיתי לאחרונה.

  2. סדרה מדהימה!

השאר\י תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: