סיקור: Civilization 6 עבור ה-Switch – פורט מבטחים

Civilization 6 עבור קונסולת ה-Switch הוא לא רק פורט אלא ללא ספק חלק מקנוניה שנועדה לשתק את המין האנושי ולהפוך את כולנו לחסרי יעילות. עלי זה עבד.

את Civilization 6 שיחקתי לראשונה כשסיקרתי את גרסת המשחק המקורית עבור המחשבים האישיים. את הביקורת המקורית שלי אפשר לקרוא כאן, כי בסיקור הזה אני מתמקד במעבר לקונסולת ה-Switch והאם מדובר בפורט ראוי או בכסף קל מצד המפתחים. אני אפתח בהקדמה קצרה שתחסוך לחלק מהקוראים את הצורך לקרוא את הסיקור עד הסוף. אישית, אני משחק ב-Switch שלי כמעט אך ורק במצב נייד. הקונסולה הקודמת שלי היתה ה-3DS וזה מה שאני אוהב. לעומת זאת, יש לי חבר שלא מוציא את המכשיר מה-Dock שלו בכלל. אני מאוד נהנה מהמשחק בצורה הזו ועבורו הייתי ממליץ לא לקנות את המשחק בכלל. המשחק לא מתאים לקונסולה קלאסית – שחקנים שיושבים על הספה וצופים בטלוויזיה רחוקה יחסית. לאחר שביליתי כמה שעות טובות (וכמה שעות שלא הייתי אמור בכלל לשחק אבל לזה נגיע בהמשך) אני מבין למה אין גרסה של Civilization עבור ה-Xbox One וה-PlayStation  4. המשחק מול הטלוויזיה לא נוח בכלל והמשחק נועד עבור שחקנים שיושבים קרוב למוניטור שמציג אותו. זה לא שאי אפשר להכין מאפס משחק בסגנון של הסדרה האהובה עבור קונסולות רגילות אבל לא זה מה שרציתי כששמעתי על גרסת ה-Switch.

גרסת ה-Switch היא זהה לחלוטין לגרסה עבור המחשבים האישיים. אמנם ההרחבה Rise and Fall שכבר יצא ממזמן עבור המחשבים האישיים לא זמינה עדיין. עדיין עוד לא קיבלנו אישור רשמי להגעת ההרחבה למרות שהיא הוכרזה עבור גרסת ה-iOS של המשחק. חבילות ה-DLC הקטנות של המשחק כמו התרחישים השונים הגיעו עם המשחק אבל הופיעו ברשימת ה-DLC כי מדובר באותו התפריט בדיוק מהגרסה למחשבים האישיים. אני חושב שמדובר בהחלטה נכונה. בכל שעות המשחק שלי, המשחק קרס רק פעם אחת וזה קרה ישר אחרי שעדכנתי לראשונה את המשחק. בכלל, כל העדכון הראשוני היה מוזר מאוד. כשרק הכנסתי את קלטת המשחק התמונה שהמכשיר הציג לי היתה שונה מהאריזה. זה לא משהו יוצא דופן אבל אחרי העדכון, שהיה זמין על היום הראשון, התמונה השתנתה והפכה להיות מה שמופיע על הקופסה הפיסית. לא הצלחתי לראות אם יש הבדלים משמעותיים לפני ואחרי העדכון – שוב, מלבד אותה קריסה של המשחק שלא חזרה על עצמה בעשרות (אני מקווה שלא מדובר במאות) השעות שבאו בהמשך.

אז איך משחקים ב-Civilization 6 בלי עכבר ומקלדת? קודם כל בואו נדבר על השליטה במשחק. הג’ויסטיק הימני שולט במבט על המפה. הג’ויסטיק השמאלי מהווה תחליף לעכבר והוא שולט בסמן על המפה ואפשר לבחור באמצעותו יחידות, ערים ועוד. אבל הסמן הזה ‘עובד’ רק המפה עצמה. אם במחשב העכבר יכול ללחוץ גם על המפה וגם על הכפתורים הסמן כאן לא עובר אוטומטית לכפתורים ולהם יש לחצנים ייעודיים בבקר. עבור כפתורי הפקודות של יחידה או עיר שסומנה לוחצים על החיצים ימינה ושמאלה. הלחצן X מוביל אל הכפתור העיקרי מצד ימין שמעביר את השחקנים לבחירה הבאה שלהם – בין אם מדובר על בחירת טכנולוגיה לפיתוח או היחידה הפנויה הבאה בתור. הכפתור Y מוביל אל ה’שמועות’ שמגיעות מרחבי העולם. כפתור L פותח לשונית עם פרטים על עצי הפיתוח של הטכנולוגיה ושל התרבות וכפתור R פותח את לשונית היחסים הדיפלומטיים ודתות. שתי לשוניות אלו הם השינויים הכי דרסטיים מגרסה למחשבים האישיים. כמובן שלא מדובר בחידוש עקרוני אלא רק הדרך בה הם מוצגים על המסך. כפתורי ZR ו-ZL הם הזום של המפה. אז נמצאנו למדים שיש שתי סיבות שבגללן לא כדאי לשחק בגרסה זו במצב הנייח של הקונסולה: גם אנחנו מגבילים את השליטה שלנו במשחק וגם בגלל שקשה לראות כל מיני פרטים קטנים על המסך הרחוק.

אם אנחנו משחקים במצב הנייד של הקונסולה, האצבעות שלנו יכולות לשמש במקום העכבר. אפשר ללחוץ על כל מיקום במפה, יחידה או כפתור כמו במחשב רגיל. במשך רוב הזמן ששיחקתי בגרסה הזו הרגשתי שיש חסרון אחד: אני לא יכול להעמיד את הסמן של העכבר מעל חלק במפה או כפתור ולקבל הרחבה על מה הוא עושה. בגלל שכבר השקעתי מלא שעות בגרסת המשחק למחשב האישי שלי, זו לא הייתה בעיה משמעותית מלבד כמה דמויות היסטוריות שלא זכרתי איך אפשר להפעיל אותן. ואז ממש לקראת כתיבת סיקור זה, אמרתי לעצמי שאנסה פשוט ללחוץ על הכפתור עם האצבע למשך כמה שניות. זה עבד! אותו חלון מידע שמופיע במחשב האישי הופיע גם כאן. זה גם הצליח כשרציתי למצוא את החלק בעיר שלי עם רובע תרבותי. הבעיה הכי משמעותית שהיה לי עם הממשק נפתרה באמצעות רעיון שלא חשבתי עליו ישר אבל הצלחתי לעלות עליו באינטואציה פשוטה.

את רוב הממשק אפשר להבין לבד מהכיתוב על המסך, אבל לא את הכל

בגרסה המקורית ל-Civilization 6 נתנה לשחקנים אפשרות לבחור האם הם חדשים לסדרה, חדשים למשחק הספציפי הזה או ללא עזרה. כאן נוספה האפשרות לבחור חדשים לגרסת ה-Switch. זה מעולה ומסביר על השליטה במשחק אבל לא כלל את חלק מהמידע שהייתי צריך לגלות בעצמי כמו שכתבתי למעלה. מעבר לכך אחד מהדברים שבטח מדאיגים חלק מהשחקנים הם זמני הטעינה של המשחק. כשהתחלתי משחק עם המפה הכי גדולה שאפשר ועם כמה שיותר שחקנים עברו כמה דקות עד שהמשחק התחיל. אבל בניגוד למחשב הטענתי את המשחק מחדש הרבה פחות פעמים. כל עוד לא עברתי לשחק במשחק אחר, לא הייתי צריך לצאת מהמשחק. הרי גם על המחשב וגם על ה-Switch הפסקתי משחק אחד עשרות פעמים אבל במחשב יצאתי מהמשחק וחזרתי ואילו על ה-Switch פשוט חזרתי לאותה נקודה כאילו לא הפסקתי. ביחד עם האפשרות לשחק במיטה, באוטובוס ובכלל לא בשירותים כי מי עושה את זה (כולנו) אלו שתי היתרונות החזקים ביותר של הגרסה הזו. אם על המחשב הייתם אומרים לעצמכם רק עוד תור אחד והתור הפך למאה תורות אתם יכולים להבין איך זה יהיה עם גרסה ניידת. אני בעצם אומר ש-Civilization 6 ל-Switch הוא אחד מהפורטים הטובים שראיתי. הוא לא משנה בכלל את המשחקיות ורק מוסיף נגיעות קטנות לממשק על מנת שהכל יעבוד כמו שצריך. אל תקנו את המשחק הזה כי הוא יעלים לכם שעות מהחיים בלי שתשימו לב בכלל. הגרפיקה מעולם לא הייתה נקודת המשיכה של הסדרה והקונסולה מריצה הכל בקלות וזה נראה טוב על המסך הקטן. המשחק השישי בסדרה עשה תהליך מאוד משמעותי של streamlining למשחק – המשחק מכוון אותך בבירור למה החחלטה הבאה שעלינו לקחת. השינוי הזה פתח את האפשרות לגרסת ה-Switch. כרגע, אין שום סיבה לראות גרסה עבור קונסולות אחרות כי זה ידרוש שינוי מהותי לממשק. לא שיחקתי בגרסת ה-iOS אבל קשה לי לראות איך היא יותר נוחה ממה שקיבלנו כאן.

Civilization 6 זמין עכשיו גם למחשבים האישיים, גם לקונסולת ה-Switch וגם עבור ה-iOS. אם אתם נוהגים לשחק עם קונסולת ה-Switch במצב נייד תעשו לעצמכם טובה ותפרדו מהחיים האישיים שלכם לפני שאתם קונים את הגרסה הזו.

Civilization 6 עבור ה-Switch

נאמנות למקור - 9.5
ממשק ונוחות - 8.5
גרפיקה - 8.5
ביצועים - 9

8.9

מעולה

מי שמשחק ב-Switch במצב הנייד שלה יהנה מגרסה נוחה ויעילה לשחק באחד המשחקים הממכרים בשוק כיום

User Rating: Be the first one !

אודות יונדב צבקר

סטודנט לספרות, בוגר ישיבת מעלה גלבוע, גיק ודוס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *