corona - קורונה וירוס

כאן נולדתי – ביקורת למשחק Civilization VI וההרחבות ל-PS4

משחק האסטרטגיה הטוב ביותר של 2016 סוף סוף עשה את דרכו אל הקונסולות, בואו נראה איך Civilization VI וההרחבות שלו על ה-PlayStation 4

אחד ממשחקי האסטרטגיה שעליהם גדלתי היה Civilization 2, שכלל שחקנים אמיתיים (כולל חקיין אלביס פרסלי בטוגה). למרות שלא ממש ידעתי איך לנהל את האמפריה שלי במשחק, לא אשכח כמה המשחק היה מעניין, מאתגר ומבדר. מאז רציתי לחזור לכותר אבל מגבלות בזמן וטכנולוגיה (המחשב האישי שלי לא משהו) אף פעם לא מצאתי נקודת חזרה, אפילו כש-Sid Meier’s Civilization VI יצא למחשב האישי.

אבל לאחרונה, אחרי מספר שנים של פיתוח התאמה, משחק האסטרטגיה הגיע לקונסולות הביתיות וזכיתי לנסות אותו וההרחבות שלו על ה-PlayStation 4. האם הקונסולה של Sony מצליחה להיות בית חדש למשחק האסטרטגיה המסיבי? בואו נגלה.

המשחק המקורי

Civilization VI הוא בין משחקי האסטרטגיה ניהול הטובים שקיבלנו בשנים האחרונות וזה גם מורגש בקונסולות.

אחרי ההצלחה של משחקי Tropico, זה נחמד לקבל עוד משחק דומה בז’אנר עם יותר מורכבות והיסטוריה, פשוטו כמשמעו.

אם אתם לא מכירים את הכותר, אתם בוחרים מנהיג מהיסטוריית העולם, כל אחד עם מאפיינים וצ’ופרים מיוחדים משלו, משתלטים על אזור מסוים במפה ובונים ערים, צבאות ובעצם יוצרים ציביליזציה על מנת לנצח את המנהיגים האחרים, זה יכול להיות על ידי השמדתם או באמצעות פיתוח מהיר מהם במספר תחומים שמרכיבים כל ציביליזציה כמו דת, טכנולוגיה, מדע וצבא. כדי להגיע לפיתוחים אלו, אתם צריכים לפתח את הערים שלכם עם מבנים חדשים שתחקרו, משאבים שתמצאו בשטח ומדיניות פוליטית שתפתחו ותבחרו עבור העם שלכם.

אתם שומרים על גבולותיכם ועל סחר טוב באמצעות שמירה על קשרים דיפלומטים עם מדינות אחרות ומנהיגי עולם חופשי אחרים, באמצעות הצעות שיתוף פעולה, עסקאות סחר ומתנות. אתם גם מסוגלים לבצע סחר עם ערים חופשיות שנוצרות בעולם המשחק כמו ירושלים בתמורה לרמה שהגעתם מבחינה מדעית ותרבותית.

אם כן תחליטו לצאת למלחמה נגד המנהיגים האחרים או הברברים שמביאים טרור לעולם, תוכלו לבנות צבא וחידושים למדינה שלכם כמו תותחים, חיילים רגליים, פרשים, טנקים, קשתים וכלי מצור, כל יחידת לוחמה לפי התקופה שבה נמצאת הציביליזציה שלכם.

המשחק הוא מצוין ומורכב כמו ששמעתי וכמו שהוא היה בגרסותיו הקודמות, יש לכם הרבה אסטרטגיה בכל החלטה, ניהול מורכב והרבה אופציות לבחירה. זה משחק מסיבי שרק המשיך לגדול עם כל ההרחבות שיצאו עבורו.

התוכן הנוסף

יחד עם המשחק קיבלתי את 2 ההרחבות המרכזיות שיצאו ל-Civilization VI, שנקראות Rise and Fall ו-Gathering Storm.

Rise and Fall משלב אל תוך המשחק את מכניקת עידן אפל/עידן זהב- כל פעם מגיע עידן לסופו ורמת ההצלחה שלכם בעידן מגדירה האם הוא עידן אפל או עידן זהב, שני סוגי העידנים נותנים לכם צ’ופרים כמו פיתוח מהיר יותר ויותר מזון מהאדמה שלכם, אבל אם קיבלתם עידן זהב אתם תקבלו פרסים יותר מתגמלים. אחרי מספר פעמים, אתם תוכלו לבחור איך ימדד העידן שלכם, מה שעושה את זה טיפה קל יותר להגיע לעידן זהב.

ההרחבה גם משלבת את המכניקה של מושלים, 8 מושלים (לא הרבה לצערי הרב) שמביניהם אתם בוחרים אחד לשים בעיר שלכם והוא יגרום להשפעה מסוימת על העיר וככל שיהיה יותר זמן מושל ויזכה בתמיכת הקהל, כך יניב עוד הטבות.

Gathering Storm לוקח את המשחק קצת רחוק יותר ורלוונטי יותר להיום עם שילובם של שני מרכיבים במשחק- טבע והאו”ם.

כעת כל 30 תורות, כל השחקנים מתכנסים ובאמצעות נקודות הצבעה, אתם מחליטים להעביר חוקים, חוקים שיפגעו או ישפרו את הסיכויים להתפתחות של שחקנים ספציפים. מכניקה שמרגישה קצת רנדומלית בזמן משחק עם מחשב אבל תיצור הרבה טקטיקה במשחק עם חברים. בנוסף, כעת יש יותר סיכון שמנהיגים אחרים ישנאו אתכם אם תצאו למלחמה נגד מנהיג מסוים, בדומה לאו”ם אמיתי. משהו שיעודד אתכם לפתח יותר מאשר לצאת למלחמות אבל ללא ספק די מגביל אתכם ולדעתי היה צריך להיות מיושם רק בעידנים המאוחרים יותר (לא היה או”ם בימי הביניים).

מכניקת הטבע מוסיפה הרבה מורכבות למשחק עצמו- כעת ישנם יותר משאבים שונים שמספקים כוח וחשמל בעידנים המודרנים וניצול שלהם יניב הרבה פרסים וכוח אבל בו בזמן יגרום נזק לכדור הארץ, מה שיוביל לקריסה אקולוגית וסיום בטרם עת של החיים על פני האדמה. מה שכן, זה מוביל להרבה אסטרטגיה, כמו בניית ערים קרוב לחוף על ידי תכנון עליית מפלס המים במקרה וקרחונים יימסו, ובניית עיירה קרוב להר געש בגלל שיספק אנרגיה, ואם יתפרץ הוא אולי יגרום להרס אבל גם יעשיר את האדמה במשאבים. זו מכניקה נהדרת שמוסיפה עוד רמות של מורכבות למשחקיות ורלוונטיות עבור המשחק בימינו.

כל הרחבה, בנוסף למכניקות החדשות, מוסיפה גם מספר מנהיגים נוספים ככה שיהיה לכם הרבה מאוד עמים לבחור ביניהם. אז תמיד תוכלו לגוון, ובזמן שחלק מהם לא מפורסמים כל כך, זה נותן לנו הזדמנות ללמוד קצת היסטוריה.

מצבי משחק

בדומה למחשב האישי, המשחק כולל מצב שחקן יחיד מול מחשבים, במשחק רנדומלי או במשחק שאתם מגדירים את כל האפשרויות והמצבים. בנוסף, יש מצב משחק תרחישים שבו אתם מקבלים מצב ספציפי מההיסטוריה של העולם ואתם צריכים לקדם אותו בדומה להיסטוריה, כמו מסע הכיבוש של אלכסנדר הגדול.  כרגע אין הרבה אפשרויות אבל אני מצפה לראות עוד תרחישים בעדכונים עתידיים.

המשחק כולל מצב מרובה משתתפים שמאפשר לכם ליצור משחק או להצטרף למשחק ברשת, אבל לא זכיתי לחוות את זה כי השרת היה די ריק. מאכזב בגלל שהקונסולה ככל הנראה מוגבלת רק לפלטפורמה שבה אתם משחקים, משהו שקיוויתי שלא יקרה. אין סיבה בעיניי שלא נשחק מול שחקני מחשב, הרי מדובר באסטרטגיה תורות, לא זמן אמת.

מצב מולטיפלייר נוסף זה ה-Hot Seat, שבו כל כמה תורות שחקן אחר לוקח שליטה על הציביליזציה, מה שיוביל להרבה בלאגן ובידור.

אז אין אפשרות לתמרן כמה משחקי מולטיפלייר וגם אם תנסו, אין חדרי משחק ברשת. אני ניסיתי ליצור אחד ולקח הרבה מאוד זמן עד שהחדר התמלא בשחקנים. יש ל-Civilization VI אופציות נחמדות לשחקן יחיד אבל במולטיפלייר, המצב די מת.

התאמה לקונסולות והתצוגה הכללית

עכשיו השאלה הגדולה, איך המשחק מותאם לקונסולות אחרי שנים על המחשב האישי?

ובכן, לא רע בכלל. אפשר לראות שהמפתחים לקחו את הזמן שלהם עם התאמה של המשחק לשליטה בקונסולה, הכל נעשה בצורה מאוד נוחה ככה שלא תפספסו שום דבר ותפריטי המשחק זמינים בלחיצה מהירה.

כמובן שהניהול של כל המשחק הוא בצורה מאוד נוחה בגלל שמדובר במשחק אסטרטגיה בתורות, אם זה היה אסטרטגיה זמן אמת, זה היה קצת קשה יותר לתמרון.

מה שכן, בעיה אחת שנתקלתי ממש כשהתחלתי לשחק זה שהתצוגה הייתה קטועה במסגרת והתאמה של המסך בתפריט ה-PlayStation 4 לא עזר להתאים את תצוגת המשחק. הדרך היחידה שאפשר היה להתאים את התצוגה זה שינוי מצב הטלוויזיה. לא בעיה קריטית, אבל חשבתי שחשוב שתדעו.

בכללי אני חושב שהמשחק עובד ממש ממש טוב על הקונסולות גם מבחינת ביצועים וגם מבחינת שליטה. הכל נראה מרהיב מתמיד וזה נהדר לשמוע את קולו של שון בין לגבי כל המנהיגים שכבשו את העולם. זו הייתה החלטה נכונה להביא את Civilization VI לקונסולה הבייתית.

סיכום

למרות שהיינו צריכים לחכות כמעט שלוש שנים לחוות את Civilization VI על הקונסולה הבייתית, ההמתנה הייתה שווה.

הייתי רוצה לראות את השער למשחק מול שחקני המחשב האישי נפתח. אבל גם רק עם מצבי השחקן היחיד, אתם תמצאו הרבה בידור ואפשרויות.

המשחק מורכב ומאתגר מתמיד, ועם כל ההרחבות, יש לכם אחד ממשחקי האסטרטגיה הטובים ביותר בדור הנוכחי על הקונסולות.

* עותק לביקורת זו סופק על ידי חברת “עדלי”, יבואנית 2K Games בישראל. 

Civilization VI + ההרחבות

המשחק המקורי - 10
ההרחבות - 9
מצבי המשחק - 6
ההתאמה לקונסולות - 9

8.5

מעולה

משחק אסטרטגיית הניהול המצוין הוא מדהים באותה המידה על הקונסולה הבייתית, אפילו בלי אפשרויות המשחק ברשת.

User Rating: Be the first one !

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *