זה רק אני והמכחול שלי – ביקורת המשחק Concrete Genie

העיירה Denska כבר מזמן הפכה למקום חשוך ואפל כאשר כל התושבים נטשו אותה וכעת משתוללים בה קבוצות של בריונים הבטוחים שהעיר שלהם. Ash הצעיר יוצא להציל את העיר ולהחזיר אותה לחיים, בעזרת מכחול קסמים ודמיון מפותח במיוחד.

בכנס E3 בשנה שעברה חשפה Sony משחק חדש ואקסלוסיבי לקונסולת ה-PS4. היה זה כמובן Concrete Genie מבית PixelOpus, משחק שהציג גרפיקה ייחודית ומשחקיות שנראתה מעניינת במיוחד. מיד שמתי את עיניי על המשחק וחכיתי בקוצר רוח ליציאתו. כעת, לאחר שספג דחיות ביציאתו יצא לבסוף המשחק ב-8 לאוקטובר 2019 והגיע לידיי. ישבתי לבדוק האם המשחק עמד בציפיות הגבוהות שהצבתי לו.

הסיפור של Concrete Genie מתרחש בעיירה Denska – עיירה שבעבר הייתה שוקקת ומלאת חיים וכיום היא שחורה, אפלה לחלוטין ונטושה באופן טוטאלי, לאחר השתלטות של כוח אפל על רחבי העיר. מלבד חבורות של ילדים בריונים שמסתובבים בעיירה ומציקים לבאים והולכים אין בעיירה דבר.

Ash גר בעבר ב-Denska, שהייתה הבית של Ash מיום הולדתו. Ash הינו ילד שקט ומופנם שלא מתרבה להתיידד עם כל אחד. אחת הפעילויות האהובות על Ash היא ציור, ובעזרת הדמיון המפותח שלו יוצר לו Ash שלל חברים שמארחים לו חברה, אותם הוא מצייר במחברת שלו.

ביום בהיר (אפל) אחד יושב לו Ash על גבי המזח בעיירה החשוכה ומצייר במחברת שלו. לפתע מגיעה חבורת בריונים שלוקחת לו את מחברת הציורים שלו, קורעת אותה לחלוטין ומעיפה את דפי המחברת לכל עבר. במהלך אסיפת הדפים מגיע Ash למגדלור ישן, שם מוצר מכחול קסום איתו מגלה Ash כי ניתן לצייר בו ציורי קיר ואף לתת להם חיים. כעת, באמצעות המכחול הקסום והדמיון המפותח של Ash, הוא מציב לעצמו את המטרה הגדולה להחזיר את Denska לימייה הזוהרים ושוקקי החיים.

מהלך המשחק של Concrete Genie פשוט – אתם שולטים ב-Ash, שמסתובב ברחבי העיירה ועובר על קירותיה הקרים וריקי התוכן. בעזרת המכחול הקסום תוכלו לצייר ציורים שונים על גבי קירות העיירה, דבר שיקנה לחלק מסוים בעיירה חיים חדשים. במהלך המשחק תעברו בין אזורים, תצבעו את הקירות ותעניקו חיים חדשים ומלאי צבע לעיירה האפלה. לאחר שתסיימו לטהר ולהאיר מחדש חלק מסוים בעיר, יפתח לכם חלק נוסף בעיר אותו תצטרכו גם כן להאיר מחדש.

מלבד ציורי קיר פשוטים, המכחול הקסום יאפשר לכם ליצור Genies, שהם למעשה שדונים אותם אתם יוצרים לגמרי בעצמכם. תוכלו לבחור מא' ועד ת' איך יראו השדונים, החל מסוג גופם ועד להאם יש להם נוצות או קרניים (או גם וגם). השדונים יכולים לעזור לכם לעבור מכשולים שונים במשחק, להטעין את המכחול שלכם ב-Super Paint איתו ניתן למחוק חלקים נגועים מקירות העיר או סתם לארח לכם חברה בעיירה החשוכה.

אחד הדברים שאהבתי ב-Concrete Genie היא העובדה שאפילו שהמשחק מספר סיפור לא הגיוני או ריאליסטי, הוא עדיין מרגיש כמו משהו שנורא טבעי לעשות. העיירה החשוכה זקוקה לחיים שאיבדה, ולכן ללכת ולשוטט ברחבי העיר עם מכחול ענקי וקסום ולהפיח חיים חדשים בעיר פשוט נראה הדבר ההגיוני ביותר לעשות.

הדרך בה אתם מציירים נעשית על ידי Motion Control עם השלט של ה-PlayStation 4 שלכם, ואם תרצו בכך תוכלו לבטל את האופציה הזו ולהזיז את המכחול באמצעות הג'ויסטיקים שעל השלט. כאשר תיכנסו למצב ציור תוכלו לבחור מה לצייר מתוך בנק די גדול של שלל דברים כגון דשא, עצים, מדורות ועוד. בסופו של דבר תעניקו לקיר האפל עליו אתם מציירים חיים חדשים באמצעות ציור שציירתם לגמרי בעצמכם.

דבר מעניין במשחק היא העובדה שאין חוקים קבועים לציור שלכם. ציורי הקיר וכן יצירת ה-Genies נתולי חוקים ותוכלו להחליט מה לצייר או איך השדון שלכם יראה בכל פעם שתיגשו לצייר. הדבר הזה מעניק למשחק אלמנט מיוחד והוא קשר אישי, כאשר כל ציור שתציירו יהיה שלכם ואף אחד בעולם לא יצייר ציוד דומה לשלכם. כמו כן המשחק מאפשר לכם שיטוט מלא בכל רחבי העיר כך שאם תרצו תוכלו לחזור לאחור ולהתבונן ביצירות שלכם פעם נוספת, ואף לצלם אותם באמצעות ה-Photo Mode בעל אלפי התכונות שיש למשחק להציע.

מלבד מצב המשחק מלווה בסיפור, תוכלו לבלות שעות רבות במצב Free Painting, שמאפשר לכם לצייר מה שאתם רוצים איך שאתם רוצים וכמה שאתם רוצים ואפילו במצב VR שעושה שימוש בשלטי ה-Move על מנת לצייר וכמובן בקסדת המציאות המדומה של הפלייסטיישן.

יחד עם סיפור ומשחקיות פשוטה להבנה, המשחק משלב בתוכו שלל אלמנטים נוספים שהופכים את המשחק לעמוס בדברים לנסות. מלבד הציור על גבי הקירות יהיו פעמים שהמשחק יצריך מכם להתגנב מחבורות בריונים או אפילו להילחם בשדים מוזרים שפוקדים את העיר עם המכחול שלכם. השינוי הדרסטי בין סוגי המשחק לכל אורכו לרוב באו בחיוב אך היו פעמים שלא הבנתי למה ברגע אחד המשחק הפך ממשחק רגוע ושליו למשחק לחימה חסר מעוף. לשמחתי חלקי הקרב של המשחק היו מועטים והם מהווים חלק קטן מאוד מחווית המשחק כולה, כאשר הדגש המרכזי בחווית המשחק היא כמובן הציורים שאתם יוצרים.

גרפיקת המשחק מרהיבה וייחודית, והודות לשימוש באפקטים זוהרים התחושה שמועברת לכם כאשר אתם מעניקים לעיר חיים חדשים על ידי ציור על הקירות היא פשוט חוויה ייחודית, מהנה ומספקת במיוחד.

אמנם המשחק מאפשר לכם יד חופשית בכל הקשור בציור על הקירות, אך קרה לי פעמים רבות שכבר מאסתי מהצורך להשקיע בציור שלי ופשוט קשקשתי על גבי הקירות על מנת להתקדם במשחק. זה לא קרה כל הזמן אבל לצערי אם אתם לא אוהבים חזרתיות מהסוג הזה סביר להניח שהמשחק הזה פחות יתאים לכם.

בסופו של דבר Concrete Genie הוא משחק ייחודי שלא יצא לי להיתקל בכמותו אף פעם. המשחק מאפשר לכם להיות מי שאתם ולממש את הדמיון ואת הרוח הציורית שלכם בלי לתת דין וחשבון לאף אחד. המשחק מרגיע (אם נשלול את מעט קטעי הלחימה וההתגנבות שיש בו), והוא ללא ספק העביר לי שעות מלאות חוויות ורוגע נפשי במהלך השיטוט שלי בעיר עם היכולת לצייר כל שעל רוחי. יחד עם כל אלה, המשחק הינו משחק בעל גישה שונה וייחודית ממשחקים אחרים שיש היום בשוק ויכול להיות שלא יתאים לכם אם אינכם פתוחים לסוגי משחק ייחודים כמו שיש למשחק זה להציע.

Concrete Genie

משחקיות - 7
גרפיקה - 10
עלילה - 7.5

8.2

טוב

משחק יצירתי במיוחד שמאפשר לכם להיות מי שאתם באופן מלא

User Rating: 5 ( 1 votes)

אודות רועי האן

רועי האן, בן 21 מהשומרון, טכנאי מחשבים ועורך ראשי בקטגוריית חומרה. גיימר, חובב מחשבים, חומרה, קולנוע וקומיקס.

השאר\י תגובה