ביקורת משחק קופסא – קורטקס האתגר

מיתוג לא נכון וטעויות מוזרות בהפקת הגרסה העברית לא משנים את העובדה שמשחק הקופסא “קורטקס האתגר” הוא משחק מהיר, מהנה עם חיי מדף מפתיעים.

קורטקס – האתגר עשה עלי רושם ראשון לא מדהים, עם שם לא מפתה, וחוברת הוראות בינלאומית, ולא חוברת ייחודית עבור השוק הישראלי, וניסיון להימכר בתור משחק מסיבות – בזמן שברור מהרגע הראשון שמדובר במשחק זיכרון. למזלו של המשחק הייתי חייב לשחק בו כמה פעמים ולמזלי, מאוד נהניתי ממנו.

קורטקס הוא משחק זיכרון תחרותי שמיועד לשני עד שישה שחקנים. כל תכולת הקופסה היא קלפי אתגר, 10 קלפים מיוחדים, וחוברת הוראות. כל קלף מכיל סימון של סוג האתגר מצד אחד ואת האתגר עצמו מהצד השני. השחקן הראשון שפותר את האתגר מקבל את הקלף ליד שלו. אם יש לשחקן שני קלפים מאותו סוג האתגר הוא מקבל נקודה והראשון שמגיע לארבע נקודות מנצח. בכל זמן נתון השחקנים יכולים להחזיק רק עד ארבעה קלפים ביד שלהם ואם יש להם קלף חמישי שלא משלים לזוג על השחקן לבחור איזה קלף לזרוק. האתגרים השונים נעים משינון כל הציורים שמופיעים על הקלף, דרך זיהוי איזה ציור/מספר מופיע הכי הרבה פעמים בקלף ועד בחירת התשובה הנכונה לפאזל המופיע על הקלף. ישנו עוד סוג אחד של קלף ששני צדדיו הם אותו הדבר כי ברגע שהקלף יוצא, השחקן שזכה בקלף האחרון מקבל לידיו את אחד מהקלפים המיוחדים. על כל קלף יש ציור שניתן למשש, על השחקן שקיבל את הקלף למשש אותו בלי להסתכל ולנחש באיזה אחד מעשרת הקלפים מדובר. המשחק לוקח בממוצע עשר דקות ויכול להימשך אפילו יותר זמן אבל לא מדובר בחצי שעה ומעלה בשום מקרה.

קלפי המישוש של המשחק

חוקי המשחק פשוטים וכך גם האתגרים השונים. כל קלף דומה לשאר הקלפים מאותו סוג האתגר וכך בלתי אפשרי לזכור בעל פה את הפתרונות לאחר כמה משחקים, בניגוד למשחקי טריוויה למשל. אחד מיתרונות המשחק הוא שהאתגרים השונים פונים לסוגי זיכרון שונים וכך אנשים שונים יצליחו יותר באתגרים שונים. כמובן שעצם המשחק עוזר לפיתוח/שימור הזיכרון כמו התעמלות גופנית לשרירים, אבל כמובן לא מדובר בתרופת פלא אלא בשיפורים קטנים לאורך זמן. הקלפים באיכות סבירה והקלפים שנועדו למישוש יוצרו באיכות גבוהה מאוד. חבל רק שחוברת ההוראות, שבפעמים הראשונות בהם משחקים משמשת ככלי עזר חשוב, הדפיסה את הדפים בעברית בכיוון ההפוך. הדף הראשון מופיע בצד הכי שמאלי ביחס לדפים האחרים – כמו בשפות מערביות ולא כמו בשפה העברית. מצד אחד מדובר בחיסרון פעוט שלא משפיע על המשחק, אבל מהצד השני למי שהביא את המשחק היה רק תפקיד אחד -שהרי קלפי המשחק עצמם לא מכילים שום מילה בשום שפה. מדובר בחסרון מעצבן שהיה יכול להימנע בקלות. גם ההחלטה לעברת את השם מ”בריינטופיה” ל”קורטקס האתגר” לא מובנת לי. זה לא כאילו קורטקס היא מילה שימושית בעברית, האם יותר אנשים יבינו את המשמעות שלה ממילה פשוטה כמו בריינטופיה?

כמו שאפשר להבין מתיאור המשחק, לא מדובר במשחק מסיבות. משחקי מסיבות בנויים על אינטראקציות אנושיות בין השחקנים. לעומת זאת במשחק הזה אפשר תיאורטית לשחק לבד ולמדוד זמנים – השחקנים האחרים רק נועדו כדי להכניס תחרות אבל לא משנים את המשחק מהותית עבור כל שחקן. לא הייתי בונה ערב עם חברים שסובב סביב המשחק הזה, הוא יותר מתאים לפתיחת הערב כאשר מחכים למשהו או לסיום קטן ונחמד. נראה שדווקא בגלל שתרגום המשחק היה כל כך פשוט וקצר שזלזלו בתהליך וחבל כי אם מישהו קונה את המשחק עבור מסיבות הוא יתאכזב ושחקנים אשר מחפשים משחקים מהסוג הזה יתקשו למצוא אותו. אז לכל מי שמחפש משחק קצר ותחרותי יש מה לקנות את קורטקס. רק חשוב לזכור שלא מדובר באתגר אלא יותר בהתעמלות קלה.

קורטקס האתגר

משחקיות - 9
איכות הפקה - 8.5
גרסה בעברית - 7
חיי מדף - 9

8.4

מעולה

משחק זיכרון כיפי ומהיר שסובל מכמה החלטות משונות בגרסה העברית

User Rating: Be the first one !

אודות יונדב צבקר

סטודנט לספרות, בוגר ישיבת מעלה גלבוע, גיק ודוס.

השאר\י תגובה