ציוד גיימינג: Dell U2311H

חברת "Dell" ידועה בפיתוח מסכי IPS איכותיים למחשב האישי. המסכים בעלי פונקציות רבות ואיכות מדהימה! "Dell U2311H" מסדרת המסכים הנקראת "UltraSharp", הוא מסך בטכנולוגיית ה- IPS שמתעלה על ביצועי מסכי ה-TN וה-PVA בשלל היביטים. מעוניינים לדעת פרטים נוספים? המשיכו לקרוא!
גודל המסך:
23".
יחס רוחב-גובה: 16:19.
סוג פאנל: e-IPS.
רזולוציית מסך: 1080X1920.
יחס ניגודיות: 1:1000.
זמן תגובה: 8ms.
זוויות צפייה: °178 אופקית ו-°178 אנכית.

מבט קצר במסך מלמד שזהו מסך איכותי. המעמד של המסך מעוצב בצורה מרשימה מאוד, בסיס המעמד יציב, בתחתית הבסיס ניתן למצוא שכבת ברזל ופלסטיק אשר נותנת למעמד אי תזוזה ויציבות גבוהה במיוחד. מן הבסיס יוצאת זרוע מתכווננת, שלמעשה תומכת במסך פיזית ומחזיקה אותו. הזרוע מאפשרת למסך להתכוונן כמעט לכל זווית שרק תרצו. במרכז הזרוע קיים פתח בצורת מלבן, שאליו ניתן להכניס את הכבלים היוצאים מן המסך ועוזרים לסדר והארגון על שולחן המשתמש. המסך עצמו מרשים למדי. מקשי הכיוונון מסודרים יפה, אחד מעל השני, וסמל החברה מופיע בתחתית. איכות הבנייה והפלסטיקה של המסך איכותיים ונראים ברמה גבוהה מאוד.

 

תכולה.

– הצג (יכול להיתלות ללא המעמד על קיר בתקן VESA).
– המעמד (מתלבש בקליק ויש בו חור שהכבלים יכולים לעבור דרכו, אך לא מוסתרים).

סטנד המסך.

המסך מצויד ברכזת "USB" בעלת 4 כניסות (2 כניסות USB 2.0 בצד המסך ו-2 כניסות בתחתית המסך) העובדות בטכנולוגיית ה-"USB Hub". המסך מצויד בפאנל ה-"IPS " המשובח אשר מוכר כפאנל בעל איכות הצבעים הטובה ביותר כיום. המסך מכיל יציאות "DVI" ,"VGA" ,"Display port" ו-"USB Power" המאפשר לנו להשתמש ביציאות ה-"USB" למיניהן. כמו כן, המסך מכיל כניסה ל-"Dell SoundBar", רמקול אשר מתחבר לתחתית רוב המסכים של "Dell". למסך קיים גם מצב ה-"Pivot" אשר מאפשר למסך להסתובב בצורה אנכית שמעניקה למשתמש אפשרות צפייה מעולה שיכולה לשמש לגלישה באינטרנט ולהצגת תמונות.


ה- 30" ירד לי בגלל התקציב, ה-27" בגלל גודל הנקודה (ראה למעלה) וה-24" בגלל שבמחירו יכולתי לקנות שני 23" שלא נופל ממנו בהרבה (לשימושים מקצועיים יותר, יתרונות ה-24" היו מקבלים משקל אחר)..
 
REVISION:
יצא לי לקרוא שב- REV.A01, תוקנה בעיית הקושי בסיבוב המסך (ימינה-שמאלה), וששופר "משהו" בעניין הצבעים.. ב-REV.A02 (כנראה האחרונה – מה שקניתי), שוב שופר "משהו" בעניין הצבעים ועוד "משהו" בעניין דליפת האור.. שום מידע אינו רשמי ומידע זה התגבש לי (בזמנו) מקריאות בפורומים (כולל הרשמי של דל!).
בכל מקרה, בנוסף לזה שה-REV מופיע על המסך עצמו (מאחורה), הוא גם מופיע על הקרטון (מדבקה של דל) כך שתוכלו לוודא זאת לפני הקניה או להתקשר לחנות שיבדקו לכם לפני.
עדכון(18.07.2011): חבר קנה REV.A03 (מ-KSP).. אעדכן באם אמצא את (או אקרא על) השינויים או אם מישהו יכתוב בתגובות..

חיבורי וידאו ואודיו:
לשימושים שלי, הייתי מעדיף מסך מחשב עם כמה כניסות DVI דיגיטאליות כשאחת או יותר מהן דיגיטאלית/אנלוגית.. כנפוץ בהרבה מסכים נתקלתי בשלוש כניסות:VGA ,DVI ו-Display_Port (או HDMI)..

אך בשונה מהמסך הקודם שכלל יציאת אוזניות ש-"איכשהו" "מנצלת" את אות האודיו המועבר לכניסת ה-HDMI שלו, במסך החדש לא נתקלתי בזה.. "ניצול" האודיו במסך זה היה יכול להיות דווקא מועיל כיוון שניתן לקנות רמקול ייעודי (DELL SoundBar AX510) שמתלבש על תחתית המסך ומקבל חשמל (אך לא אודיו!) משם, ומספק פתרון בסיסי ואסתטי לעניין "רמקולים".

 
 
 באופן כללי, לאלה שנרתעים מה-Display_Port, הוא אמור להיות עדיף על HDMI בו איכות ההעברה (וידאו ואודיו) תלויה יותר בתקן ואיכות הכבל (ומחירו כמובן).. וגם ככה קיימים מעבירים (דיגיטאליים) פשוטים בין DVI (אם לא מעבירים אודיו), HDMI ו-Display_Port..

 

עבודה במצב אנכי

 

אם אתם מתכוונים לסובב את המסך למצב אנכי (PORTRAIT), תוודאו שאין מה שיפריע מתחת למסך (מקלדת למשל) ושלא הידקתם את הכבלים, תגביהו את המסך עד הסוף, תמשכו את החלק התחתון של המסגרת אליכם, ורק אז תסובבו אותו (בכיוון השעון).

 

בנוסף, תצטרכו להגדיר מצב זה בכרטיס המסך (החלפה בין גובה לרוחב) וגם בתפריטי המסך (להצגה נכונה של התפריטים)!

 

מצב ה-"Pivot" של המסך.

מראה

 

בעת ההחלטה על הקניה, גם אני קצת נרתעתי מהמראה ה-"מגושם" יחסית, במיוחד אל מול מסכי ה-LED הדקיקים.. ושלא תטעו, מסכי LED הם לא בהכרח דקים (ה-Edge_LED כן), דק זה לא בהכרח יפה, לרוב מגיע עם שנאי חשמל חיצוני, ולפעמים סובל מבעיית אי-יציבות!
בכל אופן, כיום, אני חייב להודות, שהמסך אינו "מגושם" כלל , להפך, הצורה ואיכות הבניה שלו מקנות לו מראה די מקצועי, אפילו (בפרט) כשממוקם באמצע החדר והגב שלו פונה לאנשים..

 

 

דווקא בגזרה שחשבתי ש-"התפשרתי" בה, קיבלתי הפתעה טובה: רוב האנשים שראו אותו אצלי לא נשארו אדישים ושאלו "מה זה המסך הזה?", חשבתי שאצטרך להסביר (לא שחייב) שהמראה הוא לטובת תצוגה איכותית יותר.. מסתבר שהם שאלו ממקום של "איזה מסך מרשים.. הייתי רוצה כזה .. אבל זה בטח עולה המון!""..
כאחד שניסה מספר מסכים שבזמנם הציעו מראה "חדש ורענן", לא רק שמהר מאוד שכחתי מהמראה, עוד יותר מהר גיליתי שכבר הפך להיות "לא עדכני".. לא רק שהדל נראה ממש "מרשים", אני חושב שמראהו המקצועי ישרת אותו בלהחזיק את עצמו יותר זמן כ-"עדיין עדכני"!
ציפיות:
כשראיתי את מסך ה- Super_AMOLED של סמסונג (למכשירים הניידים), ראיתי מה זה "שחור שחור" וראיתי איך שאר הצבעים נראים "חיים" על גבי שחור כזה.. מסכים אחרים מקטגוריה זו (גם אלה שהוקסמתי מהם לפני), החווירו (תרתי משמע) לצידו! חשבתי שעצם שלא ניסיתי פאנל מלבד TN, אולי אני "מפספס" רף איכות חדש שכדאי לי לנסות.. אולי לא בגזרה של "שחור שחור", ואולי לא באותה המידה..
אשקר לכם (ולעצמי) אם אגיד לכם שההבדל כל כך עצום.. אבל הוא בהחלט קיים.. כזה שהרגשתי (ונרתעתי ממנו) בהתחלה, אך הבנתי ואהבתי אותו (ונקשרתי אליו) עם הזמן.. 

ניגודיות ושחור:
עניין השחור (האפור הכהה ליתר דיוק) ממש דומה לזה של מסכי ה-TN שניסיתי, עם נטייה לדליפת אור מורגשת מהפינה הימנית התחתונה (בשלושת המסכים!).. אך כמו במסכי ה-TN, כיוון פיזי של המסך מפחית את התופעה שאינה מורגשת ברגע שמוצגים המון צבעים (תמונות) על המסך!

בהירות וצבעים:
בהפעלה הראשונה, הבהירות הייתה גבוהה ומסנוורת, והצבעים עזים מדי.. כאלה שגרמו לי להרגיש שאם הצבעים האלה הם מדויקים יותר (כמו שאמורים להיות בפאנל כזה – לא שזה מה שחיפשתי), אז מייקרוסופט בחרו צבעים בטעם רע למערכת ההפעלה שלהם!

כיול:
אחרי כיול קל הכולל בחירת פרופיל והורדת בהירות לכחצי מערך הדיפולט, "עיכלתי" את המסך בצורה שונה לגמרי.. יחד עם זאת אני מודה שיש לי את ההרגשה שכיול מקצועי יותר (מעבר למה שאני מבין) ישפר את התצוגה בצורה ניכרת, יכול להיות שאני טועה אבל קשה לי נורא להיפטר מהרגשה זו, במיוחד שמספר אפשרויות הכיול גדול מזה של מסכים קודמים שהיו לי..
בגזה זו, חסרה לי האפשרות של כיוון בהירות אוטומטי לפי תנאי תאורה סביבתיים (חיישן), דבר שהיה לי במסך הקודם ומוצע היום בלא מעט מסכים!

זוויות צפיה:
בגזרה זו אין מה להתווכח.. למרות שרוב הזמן רק אני יושב מול המסך, כנראה שהוטמע אצלי שזה "טבעי" שהתצוגה "נשטפת" אם מסתכלים מזוויות שונות.. עכשיו כבר לא.. וזה מרגיש נפלא "לגלות" את המסך מזוויות נוספות.. הדבר יעיל במיוחד בצפייה בסרטים בהם "כיף" שלא להיות "מוגבל" להישען לאחור או לשבת על ספה נמוכה.. במקרה שלי לא הייתי אומר שזה חובה, אבל אחרי שניסיתי לא אוכל להתפשר על פחות!

זמן תגובה:
בעבר יצא לי להיווכח ששיפר אסטרונומי בנתוני ניגודיות (דינאמית) לא שיפרו שום דבר בפועל.. היום אני חושב כך גם על נתוני זמן-תגובה.. למרות ה-8ms  (לעומת ה-2 שדבקתי בו במסכים קודמים), לא הרגשתי שום מריחות בסרטים (SD/HD/FHD) שכללו סצינות מהירות/מורכבות יחסית.. אחרים רבים מעידים שכך הדבר גם במשחקים (טרם ניסיתי)..

כללי:
אני לא יודע באיזה מילים ניתן לתאר איכות תצוגה, אבל עבורי, "צבעים חדים/רעננים" ו- "תמונה יציבה/אחידה/מוצקה" עושים זאת לא רע.. אולי הזמן גרם לי להתרגל לתצוגה, ואולי אני מושפע מדברים אחרים שאהבתי במסך.. אולי זה משהו פסיכולוגי.. ואולי זה מעבר לכך.. אבל כיום, כשאני עובד על מסך אחר (TN מן הסתם) מתקבלת אצלי תחושה של סלידה והתצוגה נראית לי פחות איכותית, "דהויה" ו-"מרוחה" משהו..
לאור זה שהמסך אינו חדש אצלי, "הלם" השוני כבר עבר, וההשוואה למסכים האחרים נעשתה כבר מספר פעמים.. אני כבר בטוח במסקנות שכלל לא היו לי ברורות בהתחלה.. השוני (לטובה) מורגש למדי!התנסיתי עם המסך גם בתכני גיימינג. המסך בעל זמן תגובה של 8ms שגבוה יותר מזמני תגובה של מסכים אחרים בשוק, אך פאנל ה-"IPS" מפצה על כך ונותן תמונה חדה ללא מריחות. בנוסף, הצבעים במשחקים "חיים" מאוד וריאליסטיים. בסרטים המסך מתפקד מצוין! הסרטים חדים מאוד ואפשר להבחין בכל פרט קטן בסרט. הצבע השחור של המסך מתפקד מעולה והצבעים נהדרים. בגלישה באינטרנט מקבלים תצוגה מעולה ואפשר להבחין בכל תכני האתר בצורה ברורה מאוד בזכות הגודל המרשים של המסך. אך עם כל היתרונות, קיימים למסך גם מספר חסרונות, ביניהם: המסך לא כ"כ דק לאלה שזקוקים לזה, הוא די עבה. זמן ההדלקה של המסך ועליית התמונה לא מיידי והקליטה של התמונה מתחילה לאחר כ-2-4 שניות. למסך לא קיים חיבור "HDMI", ובנוסף, המסך די כבד.

ארגונומיה

 

כמו רבים, חשבתי שאני משתמש "סטנדרטי" בדרישות ובשימושים.. חשבתי שהנדסה  "סטנדרטית" וקבועה מראש מתאימה לי.. חשבתי שארגונומיה לא תזיק, אך לי היא תועיל פחות (אם בכלל)..
אז חשבתי.. אז טעיתי.. אז שיניתי את כל התפיסה שלי למסכים בכלל..
לאנשים שמבלים הרבה זמן מול המסך.. לאלה שמשנים תנוחות, למחשב המיועד למספר משתמשים, לבעלי ממדים "מיוחדים" שמצריכים התחשבות "מיוחדת" (ילדים למשל!).. אני חושב שארגונומיה צריכה להיות בראש הדרישות!! אני מרגיש חובה להדגיש נקודה זו שהצליחה לחמוק ממני כל פעם קודמת שקניתי מסך!!
לא רק שהדל מציע אפשרויות ארגונומיות רבות, הוא גם מיישם אותן בצורה די קלה, יציבה ומזמינה לשימוש!
אם לסכם זאת בכמה מילים – זו הייתה ההפתעה המתוקה שלי מהמסך  ;D

 

פונקציות, כפתורים ותפריטים

 

במסך הקודם היו לי כפתורי מגע שמיוצגים ע"י נקודות מוארות (מעל כיתובי התפקידים).. האמת, לא השתמשתי בהם הרבה, במיוחד והיו נשלטים בצורה נוחה גם ע"י תוכנה המותקנת במחשב :

 

 

אני לא מרגיש "פחות טוב" עם הכפתורים הפיזיים שבמסך החדש.. שכמו בדגמי דל האחרים (למרות שחלקם מגיע עם כפתורי מגע) הם משתלבים לגמרי בטבעיות עם מסגרת המסך (הדקה והאחידה):

 

 

יחד עם זאת.. על מנת ללחוץ עליהם מבלי שהמסך יזוז, צריכים לתמוך בהם מאחורי המסך, דבר שנעשה בעזרת שאר האצבעות של אותה היד (לפחות, מיקום הכפתורים מאפשר לעשות זאת בקלות)..

 

הפונקציה (הדינאמית) שכל כפתור עושה מוצגת על גבי המסך עצמו בצורה די ברורה:

 

 

התפריטים נוחים מאוד, במיוחד כשמדובר בתת-תפריט שכן ממשיכים לראות את התפריט "האבא" שהביא לתת-תפריט זה, אבל ישנה תחושה שהתפריטים הם איטיים, ואם מדובר בפונקציה תכופה או כזאת שמצריכה הרבה לחיצות/בחירות, אז הדבר בהחלט מעצבן!

 

ניתן לבחור את הפעולה ההתחלתית של שני הכפתורים העליונים לצורך גישה מהירה לפונקציות שהשימוש בהן הוא תדיר, אצלי זה היה חשוב ש-"בורר הכניסה" יהיה אחד מהם (יוצא לי לחבר שני מחשבים למסך), אך הדבר בעיניי הרבה פחות טוב ממה שהיה לי במסך הקודם כיוון שבמקום לחיצה בודדת שעוברת לכניסה הבאה, עכשיו אני לוחץ על כפתור כלשהו שיעלה את התפריט, פעם שניה על "בורר הכניסה", ועוד פעם או יותר על כפתור אחר שיביא אותי לכניסה שברצוני לבחור, ופעם נוספת על כפתור אחר (שוב) להחלת השינוי!

 

בנוסף, שמתי לב שהמסך נכנס למצב חיסכון באנרגיה בכל רגע שהוא רק יכול (דבר שאולי "לא בריא" למסך): בעת עליית מערכת ההפעלה, בין לבין המסכים השונים שעולים, ישנם פרקי זמן קצרים בהם אין תצוגה.. במסכים רגילים מוצג מסך שחור, המסך הזה פשוט נכנס למצב חיסכון באנרגיה (סוג של נכבה) ואז נדלק..

 

בעיה נוספת היא שאם מכניסים את המחשב באופן יזום ל-SLEEP (גם המסך "נרדם"), כשהמחשב "מתעורר", המסך נשאר "רדום"! זה המצב בשלושת המחשבים.. מוזר! וחבל! ואני לא יודע אם זה משהו שקשור ב-REVISION או שמא הוא בר תיקון דרך עדכון דרייבר או אחר!

 

מעבר לכך,  יש את עניין הכיול שהזכרתי מקודם, שלדעתי מצריך ידע מעבר לבסיסי אך כן תורם (רבות בעיניי) לאיכות התצוגה.

 

לסיכום, המסך "U2311H" של חברת "Dell" הוא ללא ספק אחד המסכים המשתלמים והטובים ביותר שתמצאו בשוק, החל מהעיצוב הייחודי והאלגנטי ועד מגוון האפשרויות שהוא מציע. המסך שימושי מאוד ובעל שלל חיבורים, הסטנד של המסך ארגונומי ונוח מאוד, התפריט שלו נוח וברור וניתן לשנות את ההגדרות השונות בקלות. תפקוד המסך מצוין בכל התכנים והוא אינו מאכזב לרגע! מחיר המסך נוח לכל כיס ועומד היום על כ-950 ש"ח.

סיקור ווידאו על המסך:

 

אודות Next