Diablo – איך המשחק הזדקן עד היום?

Diablo הוא אחד מהמשחקים המשפיעים בהיסטוריה, כשגם אחרי 22 שנים המורשת שלו ניכרת בגיימינג. היום, הגיע הזמן לבדוק איך המשחק הזדקן.

המשחק המקורי של סדרת משחקי Diablo פותח על ידי Blizzard North (שהספיקו להוציא 2 משחקים עם הרחבה עבור כל אחד עד שהתפרקו ב-2005), ונחשב להצלחה מדהימה, עד כדי כך שהוא היה המשחק הרביעי הנמכר ביותר בארצות הברית בשנת 1997, וכך למעשה, ההיסטוריה של המשחק התחילה. המשחק עצמו נחשב ל-Action RPG / Dungeon Crawler / Hack & Slash, כשרוב הפעולות נעשות על ידי העכבר במחשב האישי. במהלך הפשיטות שנעשות על הצינוקים והאינטראקציה עם הדמויות במשחק, ניתן למצוא ולקנות חפצים שימושיים (כמו ציוד לחימה ושיקויים), ללמוד כשפים שימושיים, ולשחוט יצורים מהגיהנום. למשחק המקורי יש 3 סוגי דמויות – לוחם, קשתית, ומכשף, כשלכל דמות יש תכונות שונות שבאות עם יתרונות וחסרונות שהם ברורים למדי.

סיפור המשחק

עלילת המשחק מתמקדת בעולם שמתחלק לגיהנום (בו השדים חיים), גן העדן (ששם יש מלאכים), וכמובן, העולם שלנו (הקרוי Sanctuary), שבו בני האנוש חיים. במשך זמן רב, הייתה מלחמה עקובה מדם בין הגיהנום לגן העדן, שאליה נקלעו בני האדם. שלושת שליטי הגיהנום (דיאבלו, בעל, ומפיסטו) רצו לשלוט ב-Sanctuary על ידי השפעה ישירה על בני האנוש שם, ועל כן הוגלו לשם. שלושתם זרעו שם כאוס ושנאה ללא הרף, עד שה-Horadrim, חבורת מכשפים רבי עוצמה, כלאו אותם בתוך אבני נשמה שהכילו את עצם קיומם, קברו אותם עמוק באדמה, והקימו מקדש על גבי השרידים כדי שלא יווצר מצב שבו הם יחזרו.

כעבור כמה דורות, מלך הממלכה של Kahnduras, הקרוי Leoric, בנה מחדש את המקדש בתור קתדרלה. Diablo לא שש וניצל את ההזדמנות כדי להשפיע על Lazarus, הארכיבישוף של הקתדרלה, בכדי שיוכל להשתחרר מהכלא שלו. על ידי אותה השפעה, הוא באופן עקיף השתלט על Leoric, ששלח את צבאו למלחמות חסרות תכלית כנגד ממלכות שלוות ושקטות, וכעבור זמן מה השתלט באופן מלא על אחד מילדיו – Albrecht, ומילא את הקתדרלה בשדים ויצורים מסיוטיו של הילד. הסיפור מתחיל כשהנסיך Aidan מגיע חזרה ל-Tristram, העיירה הקטנה שנוסדה על יד הקתדרלה, ופושט על אותה קדרלה, כדי להביס את Diablo. בסוף הסיפור, Aidan מבין שהוא לא יכול להשאיר את אבן הנשמות של השד העליון לבד. לכן, הוא דוחף אותה אל תוך המצח שלו, כדי שיוכל להכיל את עצם קיום השד, ולעצור אותו מלהשתחרר. או שכך הוא חשב.

הסיפור עצמו כן מעניין, אבל זה כן מרגיש שהוא מעט לא קיים במשחק. הסיפור פה לא מפותח כמו בשאר המשחקים בסדרה, שזה קצת מובן מאחר והמשחק נוצר בשנות ה-90, אבל הוא עדיין מרגיש לי קצת שולי ולא משפיע במשחק הראשון, שזה מבאס בצורה מסוימת.

Diablo 1 Tristram

המשחקיות

המשחקיות היא אחד הדברים שכמעט ולא רואים שינוי בהם בהשוואה למשחקים מאותה סוגה עד היום. יש לכם את הסוגים השונים של הדמויות במשחק שלכל אחת יש שיטות משחק שונות (כמו משחקי תפקידים אחרים), יש לכם יכולות שעוזרות לכל דמות במה שהיא עושה, ואת שיטת החפצים שזהה למשחקים אחרים שיוצאים בזמן האחרון. המשחק ילווה אתכם בקצב פריימים מסחרר של בין 20 ל-30 פריימים בשנייה (יתפלאו הצעירים יותר שבקוראים, זה היה מאוד נפוץ פעם ונחשב לסטנדרט די גבוה), שאם זה מפריע לכם, תוכלו להשתמש ב-Belzebub, שזהו מוד למשחק שמעלה את רמת הגרפיקה ומאפשר לכם לשחק בקצב של 60 פריימים בשנייה, אבל זה לא כזה מומלץ, כי זה מפריע מעט לחוויה המקורית.

האטמוספירה של המשחק היא עדיין מבין המדהימות שיש. העיצוב של הדמויות, המוזיקה, השלבים, הציטוטים של המפלצות, כולם חלק גדול מהאווירה הקריפית של המשחק. עד היום, כשאני שומע את מוזיקת הרקע של Tristram, אני מקבל צמרמורות (שתבינו, שיחקתי בפעם הראשונה במשחק כשהייתי בכיתה ב'), ומרגיש את כל האופל ששורר בתוכו. אמנם בסטנדרטים של היום המשחק לפעמים לא עומד כי הוא קצת יותר איטי מכל שאר משחקי הסוגה (אם תיקחו לדוגמה את Enter the Gungeon, The Binding of Isaac ואת Path of Exile שאותו רבים ממעריצי המשחק אוהבים), הוא עדיין עומד על שלו יפה מאוד, אם כי הוא נופל מעט בקטעים כאלה ואחרים.

אם תשאלו אותי, אני אהבתי את המשחקים החדשים בסדרה יותר מאת הראשון. בבקשה אל תסקלו אותי, אני יודע ש-Diablo 3 פחות טוב מהראשון, אבל אני נהנה בו יותר מאשר הראשון, למרות שהוא לא באותה רמה של אווירה וקרוב לחדי קרן וקשתות בענן יותר, אני נהנה מהמשחקיות שלו יותר מאשר בראשון. כמו כן, העלילה יותר מורגשת באותם משחקים מאשר בראשון, וזה דבר שהוא די חשוב לי. אם תשאלו אותי, המשחק כן הזדקן בצורה טובה, ו-Blizzard צריכה לשמוע לקולות האוהדים שלה ולהחזיר את האווירה המלחיצה יותר שאפשר למצוא במשחקים הקודמים של המשחק, אבל ישנם אלמנטים של משחקיות שהיא כן צריכה לשמר מהמשחק השלישי בסדרה, והמשחק השני בסדרה.

Diablo 1 butcher

מה אתם חושבים על Diablo? הזדקן טוב עד עכשיו? מה דעתכם על Diablo: Immortal? האם לדעתכם Blizzard תכריז על משחק חדש בסדרה למחשב בשנה הקרובה?

אודות רפאל יקותיאל

רפאל, בן 20 מחולון, משחק בעיקר במשחקי פלטפורמר אינדי ומכות, חלק מה-PCMR, מכור לטקן, ובעד מלחמת עולם בין Intel, AMD, ו-Nvidia.

השאר\י תגובה