DIRT 5

מטונף אך מהיר – ביקורת המשחק DIRT 5

בשנת 1998 חברת CodeMasters הביאה לעולם את משחק מרוצי הראלי של קולין מקריי, עכשיו אחרי מספר רב של שנים והכרת התחום על ידי הוצאת עשרות משחקי מרוצים, מגיע לשוק משחק חדש בסדרה  הוותיקה שלה – DIRT 5

רק בפברואר האחרון יצא המשחק DiRT Rally 2.0 אשר נולד בעקבות הפרדת כותרי המרוצים של החברה למרוצי שטח ומשחק מרוצים "רגילים", המשחק Dirt Rally 2.0 ישב על נישה מאוד צדדית של מירוצי שטח בלבד בעולם המרוצים והמשחק החדש למסורת ארוכת שנים של מרוצי רחוב צבעוניים, מסלולי כביש ועוד (גם שטח קל כמובן). כתוצאה מכל השינויים בסדרות המשחקים של CodeMasters, הפעם החברה הביאה לכם, המעריצים כל מה שאתם מצפים מסדרת DIRT וכמובן מהמשחק האחרון בסדרה DIRT 5. שליטה ריאליסטית במצערת היד (הנדברייק) ויכולות בלימה משודרגות, תוכלו למצוא את עצמכם מתעסקים בדריפט מטורף סביב מסלולי השטח או הכביש ולא ממש במהלכי המרוץ.

DIRT5 נותן לכם חווית נהיגה משולבת אולטימטיבית
DIRT5 נותן לכם חווית נהיגה משולבת אולטימטיבית

המכוניות במשחק DIRT 5 בנויות טוב, למעט המראה המציאותי הכלים מחוברים ונצמדים למסלול בצורה מושלמת, מה שמאפשר לכם להוציא את המיטב מכל סיבוב, בור או חלק במסלול. המשחק לא מכריח אתכם להשתמש ביותר מדי היגוי כמו במשחק הראלי הייעודי של המשחק. כל כלי במשחק ירגיש לכם חזק ואימתני, כל כלי רכב "יאכל" את המסלולים היחסית קלים לעומת מסלולי הראלי המפלצתיים להם הוא שייך בדר"כ. להבדיל מסדרת משחקי המרוצים המתחרה Need for Speed הנהיגה אינה רציפה ועדיין תצטרכו להילחם ביכולות ההיגוי האוטומטיות של הרכב אבל זה לא מה שיגרע מהיכולות המדהימות של המשחק.

הקושי במשחק הוא מאוד סטנדרטי ויחסית מוכר לחובבי סדרות המשחקים של CodeMasters, תוכלו להשתמש בשלל אפשרויות עזרה שנועדו בהחלט להכניס "נהגי מרוצים" חדשים למשחק. החל מעצירה אוטומטית לפני סיבובים, דריפט אוטומטי ואפילו הורדת רמת הקושי במשחק הכללי.

בגלל יכולות החברה להביא סגנונות מרוץ שונים, מראלי ועד למרוצי רחוב עממים, תוכלו להבחין לאורך מצב הקריירה היחסית ארוך של המשחק במספר גדול מאוד של אירועים שונים ומגוונים
על פני מפת הקריירה תזכו להתמודד עם שלל סוגי מרוצים, מסלולים שונים וכמובן סגנונות אחרים. מזג האוויר והסביבה המשתנים שיצרה חברת CodeMasters על מנת לייחד את כל האירועים בהחלט מוסיפה לעניין, סופות שלגים, סופות חול, סופות גשם, אזורי בוץ רק מגבירות את דרגת הקושי בין האירועים. תוכלו להתקל בגזעי עצים שעפו בגלל הסופות מה שיכריח אתכם להישאר ערניים לאורך כל המסלול על מנת להימנע מהריסת כלי הרכב שלכם.

לא משנה מצב המשחק, בבוץ או בשלג, נהיגה בכלי הרכב של המשחק DIRT 5 מהנה לחלוטין. המכוניות, הג'יפים, המשאיות ושאר הרכבים אשר נותנים כל אחד באשר הוא ממד אחר ומורכבת אחרת לכל מרוץ ומרוץ.
היכולת של חברת CodeMasters להביא משחקי מרוצים איכותית עבור השחקנים טובה מאוד, עם יכולות אוטונומיות ריאליסטיות מאוד של בלם היד, ושילוב דוושת הגז עם הבלם על מנת ליצור החלקה מביאות גוון אחר לעולם המרוצים אשר לא נראה במשחקים אחרים. דבר ייחודי ומרביה לכל הדעות.

DIRT5 ניכר ביכולות גרפיות גבוהות
DIRT5 ניכר ביכולות גרפיות גבוהות

לסיפור יש הבטחה ניכרת, במיוחד אם נתחשב בכך שיוצרת המשחק הקשיבה לטענות ממשחקי העבר שביקשו לשתף אתכם השחקנים בעולם האישי של הנהג ולא רק בנהיגה נטו. יוטיוברים אמריקאים טיפוסיים מספקים עדכונים לאורך כל הקמפיין ומקיימים ראיונות. הדיונים משמשים ככוח המניע היחיד של הסיפור ויכולים להחליף לכם את תהליך המשחק, דבר שמוסיף קצת עניין.

לרוע המזל שלנו השחקנים ולרוע המזל של חברת CodeMasters, הסיפור מרגיש מעט משעמם. הוא מתמקד בשתי דמויות איי.ג'יי, המנטור שלכם ודוראנד, אלוף המירוצים והיריב שלכם. המרדף אחרי דוראנד הולך לאיבוד אחרי סיום המשימות במצב הקריירה. היעדר קטעי ווידאו בין לבין או אפילו מידע רלוונטי מורידות את המוטיבציה שלכם להגיע ולהביס את דוראנד על המסלול. ככל הנראה רק לקראת סיום המשחק תזכו לשחק מול דוראנד עצמו. בעיה נוספת היא שאין שום איתות לפני "קרב מול הבוס". הוא מופיע רק כאחד משלושה אירועים זמינים בתפריט הקמפיין. אתם יכולים להתחיל מרוץ רגיל ורק לאחר כמה דקות תגלו שמולכם נמצא לא אחר מהבוס של המשחק, דוראנד. ברגע שתביסו את הבוס או שחקן עם פרופיל גבוה ממכם הקמפיין פשוט מסתיים.

המשחק אמנם ישאב אתכם בעקבות ההיצע כלי רכב הרחב, או אולי באמצעות המסלולים המרהיבים, אבל גם מבחינת הגרפיקה הוא בהחלט מתקדם. תוכלו להבחין בשפע של פרטים מורכבים על מנת שיהפכו את המשחק שלכם לריאליסטי ביותר, אור השמש שמשתקף על המים או שמשת הרכב, ברקים הנראים לעין בצורה אמיתית מאוד, בוץ אשר ניתז בצדדים ואחורי הרכב וכמובן הוספת הבוץ לשכבות הרכב ככל שהמרוץ מתקדם.

יוצרי המשחק הוסיפו את אחד התופסות הטובות ביותר עבור חובבי מרוצים, יכולת לשחק במצב של מסך מפוצל עם עוד שלושה שחקנים בו זמנית, המצב עובד מעולה ועל מסכים רחבים בהחלט תרגישו מסופקים ותהנו ממנו, תוכלו לשחק בשלל המסלולים הקיים של המשחק וכמובן בשלל הכלי רכב של המשחק. גם כאן הגרפיקה טובה ולא תפגשו בתקלות על אף שהמסך מפוצל לארבעה חלקים ועל אף ה"עומס" על יכולות הגרפיות שלו. אין בעיות מוכחות בגרפיקה אפילו שיוצרת המשחק העדיפה ביצועים על פני גרפיקה.

DIRT5 מתגאה במגוון רחב של כלי רכב
DIRT5 מתגאה במגוון רחב של כלי רכב

קונסולת הדור הבא יקבלו גם כן את המשחק, אבל חברת CodeMasters שחררה הודעה שקצת עצבנה את חובבי הסדרה, לבעלי ה-PlayStation 5, כל השמירות שלכם לא יעברו לקונסולה החדשה, הדבר היחיד שיעבור איתכם יחד לקונסולה החדשה זה יצירות המסלולים אשר יצרתם ביוצר המשחקים של המשחק. בעלי קונסולת ה-Xbox Series X/S לא יתמודדו עם בעיה זאת ויחוו מעבר חלק של כל המידע.

לסיפור של משחק המרוצים DIRT 5 יש בסיס איתן, סיפור מגניב כיאה לתקופה, אבל בסופו של דבר הוא לא מצליח לנצל את כל הפוטנציאל שבו, עם כל כך הרבה סגנונות של מרוצים וכלי רכב ציפינו למצב קרירה ארוך טיפה יותר ומגוון טיפה יותר, אולי היעדר קטעי וידאו בין המצבים או סיפור מורחב יותר אשר בהחלט היה גורם להיסחף אליו יותר. יכולות הנהיגה בהחלט טובות אבל לעקוף מכוניות תוך כדי קפיצה או תוך כדי דריפט מטורף לפעמים לא מספיקים, גם לחובבי משחקי מרוצים נלהבים אשר לא תמיד מחפשים את הסיפור במשחק. היכולת להשלים את הקמפיין עם שלושה חברים אחרים רק מוסיפה לחוויה, כמו גם יצירת מגרשי משחקים באזור יוצר המשחקים של DIRT 5.

*עותק לביקורת סופק על ידי חברת "עדלי יונייטד". 

מעולה

ציון סופי - 9

9

DIRT 5

ל-DIRT 5 יש בסיס משחקיות איתן וסיפור מגניב שלמרבה הצער לא מצליח לנצל את כל הפוטנציאל שבו.

User Rating: Be the first one !

אודות טל סלע

נשוי +2 שהוא גיימר, פתחתי את האתר בשנת 2011 כדי לתת מענה בעברית לתכנים שאני אוהב. משחק על קונסולת הסוני 4, אוהב משחקי ספורט, FPS ומירוצים. אישתי אומרת שאני מכור - מחמאה מבחינתי

השאר\י תגובה