אי האשליות – ביקורת סרט – Sweet Sweet Fantasy

"אי האשליות" מבוסס על סדרת הטלוויזיה של ABC משנת 1977 הנושאת את אותו שם מאת היוצר ג'ין לויט. עלילת הסרט מתרחשת באי מסתורי בו הבעלים מר רורק מגשים לאורחיו את הפנטזיות הגדולות ביותר שלהם. העלילה מסתבכת כשהפנטזיות הכמוסות שלהם מתגלות כסיוטים הגדולים ביותר שלהם. הם חייבים לאחד כוחות על מנת לפצח את התעלומה שאופפת את האי כדי שייצאו משם בחיים. יצאתי לבדוק האם "אי האשליות" יגשים את הפנטזיה שלנו ויהיה סרט האימה המפתיע והמבריק של השנה או שמא הפנטזיה מתעתעת בנו ותהפוך לסיוט שלנו? להלן טריילר הסרט:

הסרט מתחיל בצורה מותחת שמשאירה טעם של עוד. מישהי מסתורית נחטפה לאי האשליות ומבקשת עזרה להשתחרר מהאי. חמישה אורחים במלון יורדים מהמטוס על מנת לנחות באי הנחשק ולכל אחד מהם משאלה. מופיעים שחקנים מוכרים, גם מוכרים יותר בקרב הקהל הצעיר כמו לוסי הייל כוכבת "שקרניות קטנות" ואנו מגלים במהירות את המשאלות של כל אחת מהדמויות. לא אגלה לכן את המשאלות כי אני חושבת שזה יהרוס לכם את חוויית המתח אבל אציין שבמהלך הסרט גולשים מן הדמויות השונות במסע להגשמת המשאלה שלהן. התנאי שמר רורק מדגיש הוא שלכל אחד מהאורחים במלון משאלה אחת ויש לחכות עד מיצוי המשאלה בצורה טבעית- כלומר לא ניתן לבטל את המשאלה כשהיא בוקשה.

אשליה של מתח

המעברים בין הדמויות עוברים בצורה חלקה ואנחנו מרגישים חיבור לדמויות ומתח בעלילה למרות שאנחנו לא יכולים בכלל לצפות מה יקרה. אנחנו גם לא מבינים איך הקטעים מתקשרים אחד לשני ומבינים בסוף כיצד הם מתקשרים אם כי בצורה מתוחכמת אבל מאוד לא אלגנטית. יש סיבוכים עלילתיים לא הכרחיים ומסורבלים, יש אירועים צפויים מדי שקורים לצד פתרונות יצירתיים ומצוינים לתעלומת האי. בנוסף, הסרט משתייך לז'אנר האימה ואי אפשר לומר עליו שהוא מפחיד חוץ מרגעים ספורים וספציפיים, וגם לא בצורה שתגרום לכם לזוע באי נוחות או לצעוק בלב.

יש סממנים שחוזרים על עצמם בסדרות וסרטי מתח כמו זומבים וכפילים מרושעים שעיניהם הופכות לשחורות ועוד, ויש אלמנטים של פנטזיה שמשתלבים כמו מים קסומים. סממנים לא מקוריים אך לא נדושים ודווקא אלמנט הפנטזיה בא להציל את המצב בצורה לא צפויה ואגיד שבמקרה הזה הוא מתקבל אך עדיין מרגיש מעט משונה. מנגד, יש גם רעיון מקורי של אי שמגשים חלומות שבהחלט בעל פונטציאל שלא מומש באופן מלא.

פנטזיה שלנו?

בסרט יש אווירה של מתח בשל מוזיקה וצילום מעודנים וסיפור מעניין. יש רגעים משעשעים, סיטואציות ומשאלות מחיי היום יום שאנשים יכולים להזדהות איתם והוא סרט כיפי שמשיג את היעד שלו בצורה שונה מכפי שכיוון. אימה זאת לא ההגדרה הנכונה לסרט הזה אבל בז'אנר המתח אני חושבת שהסרט עשה עבודה לא רעה בכלל. לדעתי הסרט קצת סיבך לעצמו את העניינים והייתה תחושה שהוא לא בטוח כיצד לסיים את הסיפור ואת העלילה. זהו סרט שגורם לך לצאת בתחושה מוזרה, שכן היעד שהציב לעצמו לא חד עלילתית. כלומר מהבחינה הטכנית, הוא פותר את התעלומה ואת הבעיות, אבל לעיתים אין קשר חורץ בין הדמויות השונות והקשר ביניהן לקראת הסוף מרגיש כסתמי ובנאלי, למרות שהסרט מצליח להפתיע במקומות רבים אחרים.

לסיכום, "אי האשליות" גורם גם לחלומות שלנו להתגשם וגם לסיוטים שלנו להתגשם והכל אשליה אחת גדולה- עבור חובבי האימה הוא חלום שלא הפך כולו לסיוט. שכן הוא לא מפחיד כדי להיחשב סרט אימה. באשר לחובבי הקולנוע, זהו סרט חביב ולא רע. הכימיה בין השחקנים טובה, האווירה שבנויה מתזמון של מוזיקה וצילום תורמת להנאה מהסרט, הסרט מצליח לייצר מתח למרות חוסר בהירות עלילתית בולטת שגם מקלקלת ולכן זוהי אשליה שנוצרה. יש תחושת מתח שנראה כי היא מובילה לאימה או למשהו גדול יותר ובעל משמעות וזה לא קורה.

אי האשליות

ציון סופי - 7

7

לא ממומש כולו

סרט כיפי שעלילתית לא ברור במלואו ולא מממש את הפונטציאל הגלום בו. עם זאת מותח ומבדר.

User Rating: 3.73 ( 2 votes)

אודות יובל לבב

קוראים לי יובל לבב, אני בת 19, חובבת קולנוע וספרים מגיל צעיר. בשעות הפנאי גם שרה,כותבת ומלחינה.גשו לערוץ ביוטיוב Yuval Levav.

השאר\י תגובה