לא לפחד להתאהב-ביקורת הסרט מה הקשר לאהבה

"מה הקשר לאהבה" מתמקד בחיי האהבה של יוצרת הסרטים הדוקומנטריים זואי, רווקה שיוצאת לדייטים כושלים על בסיס יום יומי. מנגד יש את חבר הילדות שלה ושכנה-קאז, רופא שהולך בעקבות המסורת של הוריו ובוחר בנישואים מסודרים מראש, ובמקרה שלו לכלה מבריקה ויפה מפקיסטן. זואי בוחרת במסגרת עבודתה לתעד את המסע של קאז מלונדון לעיר ההודית לאהור כדי להתחתן עם אישה זרה שנבחרה על ידי הוריו. זואי מתחילה לתהות האם יש לה מה ללמוד מהגישה המסורתית והמאוד שונה למציאת אהבה. אחרי צפיית הסרט אני בתור מבקרת בודקת איך למנן קלישאות ולהתבדל בתור קומדיה רומנטית והאם יכול להיות סיפור אהבה סטייל סינדרלה שלא נוטף קישטיות? לטריילר הרשמי:

חיים בסרט
ללא ספק מגניב יותר לצפות ברעיון של סרט בתוך סרט מאשר לקרוא עליו וזה אכן מלהיב. הסיפור בתוך סיפור מקנה נקודת מבט חיננית על חיי האהבה של הגיבורים בה הם בוחנים את סיפור האהבה עם עצמם והסביבה שתמיד נמצאת בתוך התמונה. עובדה זאת מבטיחה לנו הצופים שתתרחש עלילה מסודרת שחובקת בתוכה רגעי שיא, תפניות ותהליכים נפשיים שהדמויות עוברות. בנוסף יפה לראות את החוויה של הדמויות מכל הזוויות, את כל הרגעים הקטנים שבהם המצלמה לא נמצאת, אך נמצאת כי אנחנו צופים בסרט.

ועכשיו כמה מילים על התסריט שכתוב בעיניי כפי שצריך. הוא נצבע בכל קשת הרגשות, חודר, קצבי ויצירתי. הסיפור משלב סיפורי אהבה מרגשים שכולם שזורים בדרך טבעית ומושכלת. ב"מה הקשר לאהבה" יש קשר ברור וכימיה מצוינת בין השחקנים שפשוט תענוג לצפות בהם על המסך. ישנם המון סרטים שבהם מופיעות בדיחות מאולצות ובמקרה הזה הבדיחות איכותיות ולא מאולצות. לפעמים טוב לא ישר להתפקע מצחוק מהבדיחות אלא לצחוק פחות ולחשוב יותר לעומק על המסר שעומד מאחוריהן.

מה הקשר לאהבה

מה הקשר?

הדמויות מאוד חביבות ומציאותיות וכמובן שהשחקנים הם הדובדבן שבקצפת. אמה תומפסון מעולה ולא הייתי מתנגדת לעוד סצינות קומיות איתה על אף שהיא לא הכוכבת בסרט זה. לילי ג'יימס ושזאהד לטיף מחוברים מאוד לדמויות שלהם ומצליחים לירות לנו חצים ללב. המחמאה שלי היא שנראה שהשחקנים שב"מה הקשר לאהבה" הם הדמויות הללו בחיים האמיתיים, אך כמובן שאאחל להם למצוא זוגיות ולא לעבור את כל הדרך המייגעת.

עם זאת יש מקום שיפור לדעתי בכימיה בין השחקנים הראשיים. לילי ג'יימס ושזהאד לטיף נהדרים כשלעצמם. הדמויות של זואי וקאז מעניינות, שונות ועמוקות אך הכימיה לא מספיק מלאת תשוקה בין הזוג הצעיר. גם אם על שני האנשים נגזר לא להיות ביחד לתקופה, הייתי מצפה ליותר משיכה ומתח מיני בין השניים. מרגיש שרוב הסרט המשיכה יותר חד צדדית והיא מצד זואי. הגיוני שהרגשות מתפתחים בהדרגה אך עדיין יש להדק את הקשר ביניהם יותר בעיניי ולהעצים אותו למשל על ידי להציג חוויות משותפות שהם חוו באמצעות פלאשבקים או שיחות קצת יותר אישיות שיכינו את הקרקע בצורה טובה יותר.

מה הקשר לאהבה2
אהבה-פתאום היא מתפרצת-מה היא רוצה?
אהבתי שהדמות הראשית מודעת לקלישאות האהבה ולכך שהחיים הם סרט אבל לא סיפור אגדה. היא משתפת אותנו בתחושותיה הקשים של ההשתוקקות לאהבה וחוסר המזל המשווע שלה בתחום בטון אירוני אך צורב. זוהי החלטה נכונה בהתחשב בכך ש"מה הקשר לאהבה" הוא קומדיה רומנטית ולא דרמה או קומדיה. בעיניי סרט רצוף קלישאות מנתק את הקהל מתחושת ההזדהות ולעיתים מצטייר כמופרך מדי.

מבחינתי בקומדיות רומנטיות ובסיפורי אהבה בכלל חובה להשתמש בדמויות צבעוניות מחיי היום יום, לשלב תרבויות שונות ונופים מיוחדים על מנת לפצות על הקיטשיות והקלישאות שתמיד קיימות בסיפורי אהבה. קומדיות רומנטיות כיפיות לצפייה אך יכולות בהחלט להיות טריקיות מפני שתמיד יהיו אלמנטים צפויים מראש וכאלה שלא צפויים כי אין לדעת מתי האהבה מתפרצת ולחוק מרפי תמיד יש יד בדבר.

לסיכום, "מה הקשר לאהבה" הוא סרט מאוד מהנה שעשוי נפלא. כשם התקציר הוא בוחן בעצמו מה זאת אהבה ומציג ללא התיימרות ובאותנטיות רבה סיפורי אהבה מודרניים שונים כפי שהם. אני חובבת את ז'אנר הקומדיה שבשבילי הן כמו קינוח אחרי יום עמוס ולשמחתנו בגלל שהעלילה עשירה ומלאת התרחשויות, "מה הקשר לאהבה" הוא קינוח עם ביצת הפתעה.

 

מה הקשר לאהבה

ציון סופי - 8.5

8.5

כיפי

סרט מדויק, אותנטי שיגרום לכם להתאהב מחדש

User Rating: Be the first one !

אודות יובל לבב

קוראים לי יובל לבב, אני בת 19, חובבת קולנוע וספרים מגיל צעיר. בשעות הפנאי גם שרה,כותבת ומלחינה.גשו לערוץ ביוטיוב Yuval Levav.

השאר\י תגובה