סיקור משחק FIFA 22 – מרגיש כמו בית?

אחרי עשור מאז הפעם האחרונה ששיחקתי בסדרה חזרתי אל FIFA 22 לראות את כל מה שהשתנה וכל מה שנשאר אותו הדבר מאז. אתם מוזמנים להצטרף ולגלות איתי איך סדרת הכדורגל המצליחה בעולם נראית היום.

כבר שנים שאני לא משחק FIFA או PES, ואני די בטוח שרוב הקהל שמגדיר את עצמו 'גיימר' בסביבות הגילאים שלי גם הפסיק. אני יודע שיש שחקנים ש-FIFA, NBA 2K או MADDEN הם החיבור הבלעדי שלהם לעולם, אבל במעגלים שאני מסתובב בהם יש זלזול או התעלמות ממותגי הספורט, והז'אנר הזה מצידו חי יפה גם בלעדינו. כמו NBA 2K, שבעבר היה המתחרה מול האח של FIFA מבית EA Sports (It’s in the Game!), גם FIFA 22 נותר ללא מתחרים כש-Pro Evolution Soccer הפך למשחק חינמי ונראה ומרגיש בהתאם. ההבדלים בין שתי הסדרות וההצלחה שלהן תמיד עניינו איתי בעיקר כשזה הגיע לפופולריות שלהן בארץ. EA היא חברה מערבית והגרסה שלה למשחק הכדורגל נחשבה תמיד יותר כסימולטור ספורט והצליחה במערב. לעומתה, סדרת PES הגיעה מבית Konami ונחשבה תמיד כמשחק ארקייד ופופולרית יותר באסיה. ישראל נמצאת בין שתי היבשות האלו ולכל סדרה היו שנים שבהן היא שלטה בשוק  הישראלי. אישית, אני גדלתי על הסדרה לקראת שנות האלפיים (ב-FIFA 98 זכיתי במבצע של דני!). בצבא עברתי ל-PES וקצת אחרי הצבא פשוט הפסקתי לעקוב אחרי שתי הסדרות.

ל-FIFA 22 היה מאבק לא קל כדי לזכות באהדתי מחדש. מי שנכנס לאתרי חדשות גיימיניג בשנים האחרונות כנראה שמע על המשחק דווקא בגלל מצבי המשחק החדשים שלו שמלאים בתשלומים נוספים מלבד המחיר המלא על המשחק עצמו. חברת האם EA גם לא יוצאת טוב בשנים האחרונות (כמו כל החברות הגדולות בשוק אם נהיה כנים). אני לא זוכר מתי שמעתי משהו חיובי על המשחקיות, בינה מלאכותית, ממשק או אפילו מתי קראתי סיקור של המשחק האחרון בסדרה. אני חייב להגיד שלהפתעתי נהניתי מאוד לחזור למשחק ושמחתי לראות כמה שינויים מעבר לגרפיקה היו. ועדיין, בנוסף לכל המשחקיות שמחכה מאחורי חומות תשלום מרשימות, היו כמה דברים שמאוד בלטו לי שהם לא השתנו בכלל בעשור האחרון וחבל.

אם התמונה הזו לא מזכירה לכם נשכחות אני לא יודע מה להגיד

בצבא, כששיחקתי פעם ראשונה משחק כדורגל על קונסולה ולא על מחשב אישי, הדבר הראשון שבלט לי הוא הקושי להתרגל מחדש למשחקיות. בעיקר אם אתה עובר בין סדרות מקבילות. בגלל שאין באמת קמפיין במשחקי ספורט כאלו, גם לא היו הסברים מפורטים איך לשחק והייתי צריך ששחקן אחר יסביר לי. בהתחלה זה היה נראה כאילו זה גם המקרה כאן, אבל יש איפה ללמוד איך לשחק. מעבר ל-Tutorial בסיסי בתחילת המשחק ובתחילת המחצית השנייה, המשחק הציע לי ללמוד איך לבצע מהלכים מסוימים וזה היה עשוי מעולה. בנוסף, פעם ראשונה שלי שאני משחק עם עכבר ומקלדת ואמנם אני לא יודע כמה שנים זה כבר ככה אבל זה שינוי ממש גדול וגם כאן אני מאוד שמח שהאפשרות הזו קיימת והחברה ב-EA Sports לא בחרו להישאר על אותה דרך משחק מאז שנות התשעים.

ההוספה של קבוצות נשים לקחה הרבה מדי זמן אבל לפחות הגענו אליה

יש עוד שינויים קטנים שמאוד נהניתי לראות ואין לי מושג כמה זמן הם כבר קיימים. העובדה שהמסך לא קופץ עם מעבר כל פעם שיש כדור חוץ אלא אנחנו פשוט רואים את השחקן יוצא מהקווים וזורק את הכדור פנימה נותן תחושה מאוד טובה של המשכיות. במקרים כמו פנדל או קרן עדיין יש מעבר מסך, אבל זה הגיוני כי אלו דברים שלוקחים לא מעט זמן. בפעם הראשונה שהבקעתי התלהבתי מכך שה'מצלמה' רועדת בגלל הרעש של המעריצים, אבל כשזה קורה בכמעט כל שער זה כבר פחות מרשים, ואם כבר מדברים על דברים שחוזרים על עצמם, הקריינות במשחק מאוד מאכזבת כי היא לא השתנתה בעשור האחרון והיא לא מגוונת. איך יכול להיות שאני מזהה את כל המשפטים ששמעתי אם לא שיחקתי במשחק כל כך הרבה שנים? אתם רוצים להוציא מאיתנו עוד כסף? למה לא להציע חבילת פרשנים בתשלום כמו שמשחקים אחרים עושים. אפילו משחקים כמו Dragon Ball Fighterz שהוא בכלל משחק מכות בלי פרשנות מציע את זה. יש רק שני פרשנים והם התחילו לחזור על עצמם כבר בתוך המשחק הראשון.

אני לא יודע איך להגיד לכם, אבל אני לא מבין מה כדורגל רחוב בזה

הגרפיקה ללא ספק התקדמה מאז הפעם האחרונה ששיחקתי אבל היא עדיין נמצאת באותה הנקודה בה היא הייתה כשעזבתי. הגרפיקה ב-FIFA 22 היא עדיין מעל הממוצע הכללי של משחקים מהדור הזה (ואני לא מחשיב משחקי אינדי או דו-ממד) והיא עדיין לא קרובה למשחקים הכי מרשימים בשוק דוגמת God of War או Forza. מקום לגיטימי מאוד להיות בו. אז למה עדיין, בשנת האדון שלהם 2022 עדיין הקהל נראה כל כך גרוע? ברור שאין סיבה להשקיע בו כמו שמשקיעים בשחקנים עצמם אבל עדיין הופתעתי לרעה ברגע שהתחלתי לשחק. ועכשיו באמת שאין מנוס מלדבר על שני(!) מצבי המשחק שדורשים מאיתנו תשלום נוסף.

כבר כמה שנים שאנחנו חיים עם Ultimate Team שבו אנחנו בונים מועדון באמצעות משחקיות Gacha בה אנחנו קונים שחקנים ופריטים אחרים באמצעות חבילה וירטואלית שנותנת לנו פריטים רנדומליים וככל שהם יותר טובים ככה הם יותר נדירים. הבעיה החמורה ביותר היא שזה היה המשחק השני שלי. המשחק הראשון עלה אוטומטית לאחר שהתקנתי את המשחק ובו לקחתי בידיים את PSG עם הרכש החדש שלה, מסי. המעבר החד בין הקבוצה שהמשחק חושב שהיא הכי טובה בעולם כיום לבין קבוצה רנדומלית שמבוססת על קלפים 'פושטים' הבהירה לי עד כמה זה משחק של 'מי מוציא יותר כסף'. יש גם את מצב המשחק Volta בו אתה משחק כדורגל רחוב בקבוצות של ארבע שחקנים שכולם משחקים ביחד און ליין. גם כאן יש אפשרות לקניית פריטים אבל היא הרבה פחות משמעותית מה-Ultimate Team  אבל זה עדיין היה יותר מדי עבורי.

אבל חייבים להודות, שכמו במשחקים GTA או RDR2, למרות שיש מצב אונליין עם הרבה תשלומים נוספים, אם זה בא בנוסף על משחק שלם שלא מרגיש שחסר בו שום דבר, זה פחות נוראי. מצד שני, יש כאן משחק שמיועד עבור ילדים בני 3 ומעלה ולא אמורות להיות בו מכניקות הימורים על כסף אמיתי. זה פוגע במשחק ולפי דעתי לא אמור להיות כאן. אפשר להציע את החלק הזה בחינם ולא רק עבור מי שקנה את המשחק המלא. אבל זה לעולם לא יקרה כי עבור רוב השחקנים זה עיקר המשמעות של FIFA, ו-EA דוחפת את האפשרות הזו קדימה וזו הייתה האפשרות שקפצה בראש כשפתחתי את המשחק. עבור המשחק ה'אמיתי', לפחות בעיניי, הייתי  צריך להיכנס למסך אחר ולבחור משם את האפשרויות השונות, ממשחק מהיר ועד בניית קריירה או ניהול קבוצה.

FIFA 22 הוא עוד משחק בסדרה ארוכה ויציבה לטוב ולרע. אף אחד לא חשב שיהיו לנו כאן שינויים מרחיקי לכת, ואכן אין כאלו. יש יותר מדי השקעה במצבי משחק שדורשים תשלומים נוספים ויש חסרונות שמלווים את הסדרה מיום היוולדה. ועדיין, יש גם שיפור תמידי, גם אם זה קצת כל שנה. אבל הכי חשוב זה שכמגיעים למשחק עצמו, הוא עדיין טוב והוא יותר טוב ממה שהוא היה אי פעם, גם אם ההפרש לא גדול. המשחק הזה צריך קצת מחשבה מחוץ לקופסה, כמה שיפורים בתוך הקופסה והכי חשוב: EA, אני פונה אל הלב שלכם. תנו לי לשחק ב-AFC ריצ'מונד. לא אכפת לי שזו קבוצה שלא קיימת במציאות, העונה השנייה של טד לאסו הסתיימה ואני לא יודע מה לעשות עם עצמי. איך פספסתם את ההזדמנות הזו?

עותק של FIFA 22 סופק למחשב האישי על ידי עדלי יונייטד והמשחק זמין גם על ה-PlayStation 4, ה-PlayStation 5, ה-Xbox One וה-Xbox Series X.

FIFA 22

ציון כללי - 8

8

טוב

עוד שיפור מתמיד בסדרה, אבל לא שינוי מהותי. עדיין יש יותר מדי תשלומים במשחק.

User Rating: 0.78 ( 1 votes)

אודות יונדב צבקר

סטודנט לספרות, בוגר ישיבת מעלה גלבוע, גיק ודוס.

תגובה אחת

  1. נתת לו 8 נקודות יותר מידי.

    משחק נוראי.

    בפיפא 21 הרסו את ההגנה. הפעם התעלו על עצמם וגם למסור, להחליף שחקן בהגנה, לשלוח, ואפילו להבקיע זה חרא.

    לא חרא במובן של מאתגר. חרא במובן של משחק גרוע.

    כבר עדיף פרו אבולושן או לשחק גולות בחצר. משחק מזעזע ברמות, לא שווה 30 אגורות

השאר\י תגובה