שברו את המונופול – ביקורת למשחק Madden NFL 22

דור חדש הגיע ואיתו כמובן מגיעים משחקי הספורט של EA כולל Madden NFL 22

אם חברים שלי שואלים אותי איזה ספורט אני אוהב לראות ולשחק על הפלייסטיישן, כדורגל וכדורסל לא יהיו ביניהם בניגוד להרבה ישראלים וגיימרים שמחכים ל-FIFA ו-NBA2K כל שנה. אגיד שאני אוהב MMA ומשחקי UFC או פוטבול אמריקאי ומשחקי NFL. אבל שתי סדרות המשחקים שציינתי כעת תחת שליטה דומיננטית של חברת EA שהצליחה תמיד איכשהו לעצבן את המעריצים עם המשחקים שלה, האם זה יקרה שוב עם Madden NFL 22, משחק הפוטבול של הדור החדש? אני מנסה לגלות עם המשחק על ה-PlayStation 5.

אחרי פתיח ארוך ולא מעט זמני טעינה, המשחק מתחיל ואתם מתבקשים לבחור קבוצה אהובה ולבנות את השחקן שלכם. בתור מעריץ, היה לי ברור שאבחר את ה-Baltimore Ravens והתחלתי לבנות את השחקן שלי עם אופציות די מוגבלות שלא גורמות לשחקן שלכם להראות כמוכם או לעיתים אפילו אנושי. זה מאכזב מאוד לדעת שעדיין משחקי EA לא מצליחים להגיע לרמת האפשרויות יצירה של חברות אחרות כמו 2K.

מיד אחרי יצירת הדמות, אתם מגיעים לתפריט הראשי שכולל תצוגה נהדרת ושם אתם בוחרים מה לעשות.

Frenchise Mode הוא מצב ניהול קבוצה בליגה. אתם נעים ממשחק למשחק בזמן שאתם שוכרים מאמנים, משדרגים את הנתונים של השחקנים באמצעות עץ יכולות כמו משחק RPG ואפשרות לגייס שחקנים חדשים. זה מצב נחמד שנותן לא מעט אסטרטגיה אבל לא מרגיש כמו משהו ממש חדש בכותר. 

מצב Face of the Franchise הוא מצב הקריירה של המשחק בו אתם לוקחים את השחקן שלכם ובוחרים עבורו עמדה בקבוצה ואתם מנסים לבנות לכם את הקריירה ממשחקי הקולג' פוטבול. מדי פעם ישנם אימונים על השדה שבהם אתם מנסים להעלות את הסטטוס שלכם, אבל זה מאוד קל להיות הבחירה הראשונה ב-NFL Draft Pick, אז האתגר לא ממש שם, וגם אם כן תהיו הבחירה השנייה או השלישית אם שיחקתם ממש רע, מהלך הקריירה לא מרגיש כזה שונה למעט חלק מהדיאלוג של הדמויות בסיפור. זה לא כמו WWE 2K19 שאם אתם נכשלים להרשים, אתם נשארים עוד באינדי או מגויסים ל-NXT, פה, לא משנה כמה תהיו גרועים, אתם תהיו סופרסטאר, שמרגיש מאוד לא מציאותי ומוציא הרבה מהאתגר והחשק של מצב המשחק. זה לא שהמשחקיות עצמה של Face of the Franchise ממש תורמת למציאותיות- כל סצנה כוללת דיאלוג גנרי משעמם עם דמויות קרינג'יות וסצנות חסרות תכלית, ואם תרצו לחזק את השחקן שלכם בין משחק למשחק, אתם חושבים שתבצעו אימונים פיזים כמו ב-UFC 4? ברור שלא, אתם תשבו על כורסא בחדר של המאמן שלכם והוא ישאל אתכם מה תרצו לשפר ופשוט תשפרו, זה מאמן או פסיכולוג?! בכל מקרה, המצב סטנדרטי, חזרתי ומשעמם, והסיפור לא שווה את זה כי בתכלס זה מרגיש שפשוט אין סיפור ואף אנימציית פתיחה לא תגרום לי להרגיש אחרת.

מצב Ultimate Team הוא כמובן מצב בניית הקבוצה ואיסוף הקלפים המוכר של החברה שמייצר עבורה את רוב הכסף של המשחק מרכישות בתוך המשחק. התצוגה יפה ומרשימה, כמובן כדי לעודד עוד שחקנים לרכוש, אבל בדיוק כמו שנים קודמות, מצאתי את המצב משעמם, סוחט זמן וכסף ולא מושך בכלל. בעיקר כששחקנים מסוימים מקבלים נתונים נמוכים ממה שהם במציאות רק כדי שתשקיעו קצת יותר כסף או כמות מטורפת של עבודה על מנת לקבל אותם כמו שהם באמת כדי להשתמש בהם בתחרות ברשת, זה Pay2Win נוראי שנועד רק לתת לכם סיכוי לזכות בפרסים כספיים בטורנירים השבועיים, אז מה הטעם?!

מצב המשחק The Yard לוקח את השחקן שיצרתם ושם אותו עם קבוצה של 6 שחקנים שמשחקים נגד קבוצות שונות מסביב לעולם. מדובר בעצם בפוטבול חופשי יותר שבו אתם יכולים רק לבצע זריקות ומסירות, ללא בעיטות שדה או גול. זה מצב מבדר שכולל כל מני אתגרים עבורכם כדי לקבל עוד נקודות ולשפר את היכולות של השחקן שלכם אבל יש כל כך הרבה משחקים נגד כל קבוצה וכל אחת מהן עם כל כך הרבה אתגרים ודרישות שזה מתיש לפני שאתם זוכים לשחק מול הקבוצה הבאה. אתם יכולים לצרף חברים שלכם לקבוצה בשביל להוסיף לכיף אבל רק ברשת ולא מקומית. אבל בסופו של דבר זה מצב מבדר שרק מזכיר לי כמה אני מתגעגע ל-NFL Street המעולה וכל הטריקים המטורפים שיכולתי לעשות שם.

Superstar KO הוא מצב שבו אתם בוחרים קבוצות College Football ומשחקים משחק רגיל בזמן שאתם מנסים להרוויח כמה שיותר יארדים על היריבים שלכם, תרוויחו מספיק לאורך כל המשחק ותנצחו. מצב נחמד שנותן אופציה לנסות את קבוצות הפוטבול מכללות (למרות שהן מתנהגות בדיוק כמו קבוצות ה-NFL) אבל די נשכח בהשוואה למצבים האחרים.

המצב האחרון הוא כמובן Exhibition שנותן לכם לשחק משחק רגיל, ברשת או לוקלית עם בחירה של מגרש, מזג אוויר, שעה ואפילו אם מדובר בסופרבול, מה שגורם למשחק להרגיש חשוב יותר וגדול יותר אבל רק מדגיש את המחזור של חברת EA כל שנה עם אותן סצנות משחק ותנועות של שחקנים, שזהות לאלו משנים קודמות וזהות בין הקבוצות שזה לא מרגיש שאף קבוצה היא ייחודית.

כדי לגרום לקבוצות להרגיש ייחודיות יש Gameday Dynamics- כל קבוצה כוללת מספר בונוסים שעם הגברת המומנטום במשחק וזכייה בנקודות יופעלו וישפיעו על מהלך המשחק, זה יכול להיות שיפור במהלכים אצל ה-Baltimore Ravens או שה-Buffalo Bills יוצרים רוח רנדומלית שמזיזה את מד הבעטה החופשית או בלבול של מסלולי הרצים של הקבוצה היריבה אם תשחקו בתור ה-New Orleans Saint. כמו כן, יש פקטורים נוספים שמשפיעים על הצלחת הקבוצה הנגדית וצבירת המומנטום שלכם אם המשחק מתרחש במגרש הביתי שלכם. אלו מכניקות גם לא חדשות יותר מדי לכותר, ראינו אותן בואריאציה שונה בשנים קודמות, אבל מהוות גיוון נחמד שיגרום לכל משחק בין שתי קבוצות שונות להרגיש יוצא דופן.

באשר לפוטבול עצמו בצורתו הנקייה ביותר, הוא די נורא. אני לא אומר שאין רגעים נהדרים ומסעירים כמו זריקה מושלמת במרחב 40 יארדים או הסתערות מטורפת על ה-QB לפני זריקת הכדור, אבל Madden NFL 22 כולל שליטה מיושנת שמקשה על בחירת המהלכים שאתם רוצים, שהופך את המשחק לאוטומטי יותר מתמיד. כמו כן, ישנם כל כך הרבה באגים ובעיות שלא תצליחו לעשות משחק אחד חלק בלי בעיות, בין אם זה AI נוראי שבו השחקנים שלכם כל הזמן נתקלים בכם בזמן מהלך ותוקעים אתכם, או שופטים שנהפכים להיות גוש גליץ' ברקע, או חסימות שלא עוצרות שחקנים כלל, או אפילו כשתפריט המשחק כולל אייקונים חסרים. המשחק מפוצץ בבאגים שממש הורסים את חווית המשחק ורק מראים כמה חוסר השקעה יש בפיתוח המשחק, שבנוי מאלמנטים משנים קודמות, מנוע גרפי עתיק ושינויים קלים, כולם מודבקים בדבק מגע שמתפרק לאט לאט כל שנה.

זה לא שהמשחק משתפר על ה-PlayStation 5, להיפך, המשחק רק מראה כמה הוא מיושן כשהוא מחליט להגיע לקונסולות החדשות עם זמני טעינה ארוכים ונוראים לכל משחק ופעולה שתעשו, וגרפיקה נוראית שנראית ישנה יותר ויותר משנה לשנה, בין אם זה אנימציות השחקנים, הקהל הממוחזר והמכוער או הגרפיקה המכוערת והלא ריאליסטית.

הייתם מצפים גם לאיזשהו חידוש באמצעות השלט החדש של ה-PlayStation 5, אבל כל מה שאנחנו מקבלים זה קולות הקאווטרבאק מרמקול השלט. זהו. אין כלל שימוש ב-Adaptive Triggers. לא יכלו לעשות לפחות שהטריגר נהיה נוקשה יותר כשאתם רצים אל תוך חומת שחקנים? זה לפחות יכל להכניס קצת ריאליזם ואינטנסיביות אל תוך המשחק שלא קיבלנו בגרסאות קודמות ובדור הקודם, אבל במקום זאת Madden NFL 22 מראה לנו את חוסר ההשקעה והרצון של EA לספק חידושים כלשהם אפילו בדור החדש רק שגורם לנו להמשיך להמתין עוד 5 שנים שהרשיון שלהם ל-NFL יפוג.

סיכום

עם דור חדש של קונסולות יוצא לדרך, חברת EA יכלה ממש להתחיל ברגל ימין ולהביא את כותר Madden לדור החדש, אבל במקום זאת החליטה להראות שהמשחק לא ישן יותר בדור אחד, אלא בשתי דורות קונסולה.

במקום לשפר את הביצועים, להוסיף אלמנטים חדשים למצב הקריירה ולהשקיע במשהו מעבר למסחטת הכסף שהיא Ultimate Team, היא מספקת את אותה חוויה מיושנת כמו כל שנה עם פיצ'רים ממוחזרים משנים קודמות, פרקטיקה מוכרת משלטון המנופולי של EA על משחקי פוטבול.

Madden NFL 22

ציון סופי - 4

4

לא טוב

גם בדור החדש של הקונסולות, משחק הפוטבול של EA כושל בכל דרך אפשרית

User Rating: Be the first one !

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה