אני מאמן של ברצלונה! סיקור המשחק Football Manager 2018

“ההתמכרות בשיאה”

זמן מה חלף מאז יציאתו של Football Manager 2018 וההתרגשות בקהילת הכדורגל בכלל והמנג’ר בפרט בשיאה!
במהלך השבועות שקדמו לצאת המשחק חברת Sport Interactive שחררה אזכורים שונים בנוגע למשחק, משדרוגי סגל שחייבים לקרות במשחק חדש ועד לתוספות חדשות עליהן נדבר גם בסיקור. סרטוני משחק 3D ואזורים חדשים במשחק התגלו לפני המאמנים החדשים.

כמו בכל שנה, זוכה משחק המנג’ר Football Manager לשבחים ומחמאות, לא פעם אחת שמענו על מאמנים (אמייתים) שמשתמשים במשחק על מנת להכיר שחקנים שהם רוצים להביא לקבוצה שלהם, לא פעם קראנו באתרי הספורט הגדולים על שחקנים שהגיעו לקבוצה כלשהי והם מוכרים לנו בעקבות המשחק.

חידושים ומשחקיות

על מנת להקל על הגיימרים שמשחקים ב-Football Manager 2018 יוצרת המשחק הוסיפה כמה חידושים שיעזרו לנו בכך.
אזור חדש לגמריי שהוסיפו למשחק הוא אזור הדינמיקה, אזור זה בעצם מחבר את המאמן אל חדר ההלבשה של הקבוצה שלו ונותן עוד מידע על השחקנים שבקבוצה, לכל שחקן יש רמה משתנה של ההשפעה שלו על שאר הקבוצה, כמובן מבחינה חברתית, ממש כמו בחיים האמיתיים. כתוצאה מכך ובהתאם לכמות השחקנים הממוקמים באותה היררכיה גבוהה יכולה לעזור בכך שפחות שחקנים יבואו “לבכות” על הדלת של המאמן ובעצם למרמר את הקבוצה – הרי מי כמונו יודע שמרמור מביא לירידה מנטלית, ירידה ביכולת וכמובן הפסדים.

מסך ההיררכיה החדש ב-Football Manager 2018 שנותן לך עוד קצת מידע על השחקנים בקבוצה שלך
מסך ההיררכיה החדש ב-Football Manager 2018 שנותן לך עוד קצת מידע על השחקנים בקבוצה שלך

צוות הקבוצה (עוזרי המאמן, מאמני הכושר, רופאים וכדומה) נוטלים אחריות גדולה יותר אשר מעבר, אפשר להשתמש בהם כדי “למדוד” את האווירה השוררת בקרב שחקני הקבוצה, לדעת מה מפריע להם, מה גורם להם להיות מתוסכלים וכמובן באמצעות כך לשפר את זה.
אווירה חיובית לכלל שחקני הקבוצה יכולה להוביל במשחק Football Manager 2018 להצלחה כבירה, השחקנים עובדים כיחידה אחת, הקבוצה יכולה להשתפר מבחינת היכולת שלה בצורה מהירה יותר והדחיפה המורלית נעשית בעקבות כך.
אזור הדינמיקה מכיל כמה אזורים, אזור היררכיה עליו דיברנו, אזור יחסים חברתיים שיכולים להשפיע על הקבוצה לטוב ולרע. כמו כן במידה ותבצעו “ערבי קבוצה” התוצאות של ערב שכזה ישפיעו לרוב לטובה וגם יכתבו ויסוקרו באזור המיוחד לכך.

אזור נוסף ששדרג במשחק הוא אזור הטקטיקה אשר בו מהיום תוכלו לקבל ניתוח טקטי על כל שחקן בנפרד, תוכלו לראות באיזה תחומים על המגרש יש יתרון גדול יותר לשחקן, תוכלו לזהות חולשות אצל שחקנים ולדעת מה ההתאמה המושלמת עבור ההרכב שלכם.
Sport Interactive, יוצרת המשחק הוסיפה לאזור הטקטיקה של FM 2018 פיצ’רים נוספים, תפקידי שחקן חדשים הנותנים לכם דרכים נוספות לנצל את יכולת השחקנים, קיצוני תוקף, חלוץ מטרה ושלל תפקידים שונים (המון התווספו לעומת שנה שעברה).

כמו שציינו לעיל, השנה התווספו המון דברים חדשים ושודרגו קיימים, לא נעבור על כולם אבל אזור ה”סקאוטינג” קיבל שדרוג נחמד, אחד האזורים שקיבל שדרוג מאסיבי ביותר הוא אזור “מרכז הרפואי של הקבוצה”. ניתן להבחין בשינוי טוטלי שעבר האזור, עד היום יכלנו לראות איזה שחקן נפצע, למה ומתי הוא יחזור, היום תוכלו לקבל על כל פציעה ופציעה פרטים נוספים, מומחים יסבירו לך מה כדאי לעשות על מנת לייעל את הטיפול בשחקן ולהוריד את זמן ההחלמה, תקבל הסברים למה שחקנים נפצעים וכמובן איך להימנע מכך.

תמונת ממסך המרכז הרפואי ב-Football Manager 2018
תמונת ממסך המרכז הרפואי ב-Football Manager 2018

אחת התכונות הנוספות שלא ממש קיבלו שיפור השנה, מבחינת המשחקיות של הכותר, הוא מנוע התלת מימד, לאחר ש-Football manager 2017 הביא עימו מנוע חדש לגמריי, השנה שיפרו במעט. הנפשה של הקהל השתפרה קצת, השחקנים זזים בצורה יותר ריאליסטית במקצת, תוכל להבחין בשחקנים מבצעים משמעת טקטית, תוכל לראות “פתיחה” של שחקנים על הקו וכו’, עמידת אנשי הצוות על המגרש השתפרה, למען האמת בשנה שעברה היו כמה תקלות במנוע שפתאום שחקנים יצאו מהמגרש, תקיעה באמצע המגרש וכדומה, השנה לאחר 50-60 שעות משחק – לא יצא לי לראות את זה.
אזור השער קיבל שדרוג, הרשת תזוז ברגע של גול, במקרה של זכיה בתואר אליפות או גביע כלשהו – בסיום המשחק יהיו חגיגות, במה שתעמוד במרכז המשחק תעטר את האצטדיון.
מאוד מאכזב שמלבד שינויים שהיו בגדר חובה (תקיעות ושיבושים בזרם המשחק) לא ראינו שיפורים נוספים, הקהל עדיין עומד ופשוט קיבל הנפשות קלות, המנוע “שותה” יותר משאבי מחשב מבעבר למרות שלא התגלה שינוי משמעותי, זה הרגיש לי כמו צעד מדרדר עבור הסדרה שכולנו היינו בטוחים שנראה פה עוד קפיצת מדרגה, השאלה לאן אפשר עוד לשאוף במשחק שמתיימר להיות משחק ניהולי.

הדרך לתארים – עלילה

לאחר שבשנה שעברה החברה הקשתה עלינו בלזכות בתארים, מה שקורה שגם במידה ותקחו קבוצות גדולות עם תקציבים אדירים יהיה לכם קשה מאוד לזכות בתארים מדי שנה, אומנם לא תפוטרו אבל לא תקבלו תהילת עולם.
השנה קיבלנו רשימת ליגות דומה לשנה שעברה, המשחק רץ טיפה יותר מהר (מעבר בימים ולא מנוע ה-3D האיטי יחסית) וגם השנה כמו בשנים האחרונות, SE הוסיפו “מדליות” שתוכלו להשיג ב-Steam, על כל אליפות תקבל מדליה, נצחונות רצופים ואפילו החתמת שחקן ראשון במשחק. סה”כ 86 הישגים שונים, כאלה שממש קלים להשגה וכאלה שתצטרך להזיע המון וכמובן לשחק המון בשביל להשיג.

דף ההישגים של המשחק Football Manager 2018 הישר מתוכנת ה-Steam
דף ההישגים של המשחק Football Manager 2018 הישר מתוכנת ה-Steam

מצבי המשחק

כמו בשנה שעברה, גם הפעם החברה החליטה לתת את Football Manager Touch בחינם, בנפרד. הוא גם קיבל עדכון בפני עצמו, מבחינת מידע ומהירות עבודה. הוא מציע חוויה קלה יותר למשחק ובכל זאת להתעמק בטקטיקה וניהול קבוצה.
Fantasy Draft מגיע אלינו בפעם השלישית, למי שלא מכיר מדובר מצב בו תוכלו לבנות את קבוצת החלומות שלכם ובעצם לשחק מול החברים שלכם ברשת. סוג של Ultimate Team או Myclub של EA ו-KONAMI בהתאמה, רק ללא הקטע של לשחק עם השחקנים אלא רק לאמן אותם.

התפריט הראשי היישר ממשחק ה - Football Manager 2018
התפריט הראשי היישר ממשחק ה – Football Manager 2018

לסיכום, אפשר להגיד שהמשחק Football Manager 2018  לא שונה מהאחים הגדולים, שיפורים נחמדים שיכולים לעזור למנג’ר הטיפוסי, עדכוני מידע על שחקנים, קבוצות, עבר וכדומה. שיפרו תקלות שהיו במשחק הקודם, הפכו את המשחק לקשה קצת יותר. די מבאס שלא הוסיפו עוד מצבי משחק חדשים, מצב האונליין לא שופר כלל.
מבחינת ביקורות בעולם, המשחק זוכה לציון 81 באתר Metacritic שזה נותן שיפור של נקודה אחת לעומת הציון שקיבל המשחק Football Manager 2017. בתוכנת הסטים הוא אחד מעשר המשחקים הפופולרים ביותר עם פיק שחקנים יומי קבוע של כמעט 60 אלף שחקנים בו זמנית. ברוב אתרי העולם המשחק זוכה לשבחים, די רגילים לכך מהשנים האחרונות.

המשחק עולה בחנויות השונות בסביבות ה-200-250 שקלים, שווה בהחלט עבור משחק שיכול לתת לך מאות שעות משחק.

Football Manager 2018

משחקיות - 8
מצבי משחק - 7
תמורה למחיר - 9

8

מהנה

שיפורים נחמדים שיכולים לעזור למנג'ר הטיפוסי, עדכוני מידע על שחקנים, קבוצות, עבר וכדומה. שיפרו תקלות שהיו במשחק הקודם, התמכרות בטוחה ומהנה

User Rating: Be the first one !

אודות טל סלע

נשוי +2 שהוא גיימר, פתחתי את האתר בשנת 2011 כדי לתת מענה בעברית לתכנים שאני אוהב. משחק על קונסולת הסוני 4, אוהב משחקי ספורט, FPS ומירוצים. אישתי אומרת שאני מכור - מחמאה מבחינתי

תגובה אחת

  1. היי,
    דבר ראשון תודה על הסיקור.
    לא ציינת האם המשחק הוא מתוסרט כמו פוטבול מנג’ר 2017 ?

השאר\י תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: