Football manager 2019

טקטיקה מנצחת – סיקור המשחק Football Manager 2019

כבר כמה שנים שאנחנו מקבלים לסקירה את משחק אימון קבוצת הכדורגל Football Manager 2019 , בכל שנה מנסה המפתחת Sports Interactive להגיע כמה שיותר קרוב למציאות. השנה התווספו שלל תוספות למשחק, החל משדרוג אזור האימונים, ועד להוספה של טכנולוגיית ה-VAR, כן כן, מה שהחל במונדיאל האחרון ברוסיה, היישר למשחק, יחד עם מערכת שופטים נוספת במשחק שתעשה לכם את החיים קשים עוד יותר.

יש הרבה משתנים שגורמים לכם להיכנס לעונה מוצלחת או פחות בתור מאמני קבוצת כדורגל בסדרת משחקי Football Manager. גם השנה, על מנת להצליח אתם תצטרכו להתמודד עם איזון בין השחקנים, לפעול ולשמור על מצב הרוח של השחקנים גבוה ככל האפשר, לקנות שחקנים בשוק העברות הקצר עד לתחילת העונה, לפתח שחקנים צעירים באמצעות מערכת האימונים המשוכללת, לבדוק סיכוני פציעות במערכת הניהול הרפואית, לבחור את ההרכב, וכמובן הטקטיקה אותה תצטרכו ללמד את החבר'ה על המגרש. ככה זה ב-Football Manager 2019, החיים לא קלים ואתם לא מוריניו!

תמונת הדיסק של Football Manager 2019
תמונת העטיפה של Football Manager 2019

טקטיקה ובחירת הרכבים

טקטיקה היא הבסיס של קבוצת כדורגל נהדרת, Football Manager 2019 נותן לכם יותר שליטה וגמישות על איזו טקטיקה תשחקו יותר מאי פעם. אומנם מסך הטקטיקה לא חודש מבחינה עיצובית יותר מדי אבל השנה התווספו אפשרויות נוספות למסך זה, כמו יכולת סידור השחקנים על המגרש קיימת, והאפשרות לתת הוראה לכל שחקן ושחקן על המגרש. השנה תוכלו לבחור את טקטיקת הקבוצה ולתת הוראות באופן נפרד לכל אחד מ-3 שלבי המשחק – כאשר הכדור בשליטת הקבוצה שלכם, כאשר הקבוצה עוברת בין התקפה להגנה, וכאשר הכדור בשליטת היריבה.

אם איבדתם את הכדור והוא בשליטת היריבה, תוכלו לבקש מהשחקנים להיות יותר אגרסיביים וללחוץ חזק על היריבה כדי להחזיר מהר את הכדור לשליטה (עם ההוראה counter-press). לחלופין, ניתן להורות להם לחזור מהר לעמדות המקוריות ולשמור על המערך המוגדר (עם ההוראה regroup). באופן דומה, ההוראות האלו יהיו רלוונטיות גם למצב שהכדור בשליטתכם – תוכלו להורות לקבוצה לנצל במהירות את הפרצות בהגנת היריבה ובמידה והקבוצה היריבה תוקפת מהאגפים, ותוכלו גם אתם לנצל חורי ההגנה בצדדי המגרש.

המסך של "הכדור בשליטת היריב" מתמקד בהוראות ההגנתיות. החידוש המרכזי כאן השנה הוא האפשרות להגדיר במדויק ע"י גרירה את הקו ההגנתי של הקבוצה. תוכלו לנצל את עניין שדרוג אזור הטקטיקה ולתת לקבוצה שלכם הוראה בשליש האחרון של המשחק להשתמש בטקטיקת מעבר שתתן לכם אפשרויות שונות כמו לחץ מהיר יותר, פחות עבירות, מסירות קרובות והמון פקודות שהגיעו ממשחקי ה-Manager הקודמים. תוכלו לקבוע היכן הקבוצה שלכם תעמוד בכל מצב ומצב, לחץ גבוה או נמוך, קו הגנה גבוה או נמוך. כל אלה אפשרויות נוספות כדי לשקף לכם את עולם הטקטיקה הכל כך חשוב למאמן וכמובן לקרב את המשחק למציאות. תוכלו ללמוד את הקבוצה שלך ממשחק למשחק, להבין באמצעות מנתחים מה יותר מתאים ומה פחות, מי יותר מהיר למצבי לחץ של קבוצה יריבה ומי מתאים להיות קפטן, בועט בעיטות חופשיות וכו'.

Football manager 19

 

כדי להקל עליכם ולגרום לכם להרגיש טוב יותר במיצוי הטקטיקה ובחירת הקבוצה, ניתנת לכם האפשרות להשתמש בטקטיקות מוכנות מראש, או יותר נכון, האפשרות לכאורה לשחזר טקטיקה של קבוצות מוכרות, כדוגמת הטיקי טאקה של ברצלונה, הקטנסיו האיטלקי ושלל בחירות מוכנות מראש של מצבי משחק של קבוצות מוכרות בעולם. זה אחלה פתרון למתחילים, עם זאת, ברגע שתראו שאתם נכנס לעניינים ולומדים את הקבוצה שלכם ממשחק למשחק אתם תרצו לשנות את התפקידים וכמובן לבנות טקטיקה משלכם. כשאתם לוקחים טקטיקה מוכנה יכול להיות שתשימו לה גם הוראות שלא מתאימות לקבוצה שלכם ספציפית, למשל לחץ של 90 דקות לקבוצה עם ממוצע גילאים גבוה פחות מתאימה. אנחנו מציעים לכם לנסות טקטיקה שכזו במשחקי האימון ולאט לאט לבנות את הקבוצה לקראת הליגה באמצעות מחשבה. הרי ניסוי וטעייה יביאו אותכם לטקטיקה המושלמת. ובגלל שאנחנו רוצים ללמוד על הקבוצה אנחנו רואים באופציה זו מועילה גם לוותיקים וגם לחדשים במשחק, על סיפוק הבנה ברורה על איך כל הוראה משפיעה על הקבוצה.

בבניית הקבוצה תוכלו להיעזר במגוון פרמטרים, כמו סיבולת מפציעות וסיכויי פציעה, סיכוי של שחקן מול שחקן יריב, פעילות באימונים, סטטיסטיקה ממשחקים אחרונים מול אותה קבוצה וכמובן להתחשב בהמלצות הצוות.

מנוע המשחק

כמובן, אחד מהדברים שעברו שיפורים מוחשיים זה מנוע ה-3D של המשחק, האצטדיונים עברו מתיחת פנים מבחינה ויזואלית הן מבחינת המדשאה והן מבחינת הקהל. הכדור עושה את הדרך על הדשא ומעליו בצורה חלקה יותר ומרשימה, ברגע ששחקנים יבעטו כדור מעל קו ההגנה תראו סיבוב כדור בצורה מגניבה, בעיטות חופשיות יהיו יותר מציאותיות – בעיטות ברשת החיצונית, קורה שבעקבותיה ירעד השער. תנועות השחקנים עברו להיות דינמיות יותר, זרימת המשחק משתפרת ומעבר מהגנה להתקפה נראה מרשים וחלק יותר. גם השנה במקרה של זכיה בתואר אליפות או גביע כלשהו – בסיום המשחק יהיו חגיגות, במה שתעמוד במרכז המשחק תעטר את האצטדיון וזיקוקים ירעידו את השמיים.

טעויות לעומת זאת, היו תמיד חלק בלתי נפרד משדרוגי מנוע ובעצם חלק מהדנ"א של Football Manager 2019 – בין אם זה בזמן שהכדור מתעופף באוויר ומקבל פיקסולים קטנים על תקיעות של שחקנים באזורי הקרן, חוץ ושאר חוץ המגרש. לכל הדברים שבכל משחק קיימים גם הפעם מתגלה בעיה נוספת, למרות השדרוג במערכות עזר לשופט (VAR ומערכת קו השער) עדיין אנחנו מקבלים טעויות שיפוט שאפילו ממצב 3D הם נראים הזויים. תוכל לשמוח לאחר גול, ואחרי כמה רגעים לראות את השופט רץ למרכז המגרש ולבסוף מחליט לבטל את השער או להתערב בהלך המשחק. אומנם זה מקרב את המשחק למציאות אבל אתם תמצאו את עצמכם לא פעם אחת מתעצבנים, למרות יכולות ה-VAR וקו השער.

סאונד

החבילה של מוזיקת הרקע שמגיעה במשחק די משעממת, למרות שדרוג השירי אוהדים משנה שעברה עדיין היא פחות נעימה ותמצאו את עצמכם מחפשים חבילה חדשה להורדה וסוף סוף נפסיק לשמוע את הסאונד המשעמם והמרדים של המשחק ונתחיל לשמוע עידוד והמנונים סוחפים ויוצרי אווירה.

מהמנוני אוהדים משעממים ושירים שחוזרים על עצמם כמעט בכל קבוצה וליגה, עד לסאונד משעמם בתפריטים, קהל מונוטוני. אילולא אפשרות הורדת החבילות כמו כאן, היינו משחקים את Football Manager 2019 ללא מוזיקה.

בזמן המשחק ועלילה

השנה קיבלנו רשימת ליגות דומה לשנה שעברה. סוף סוף Eidos השיגה רישיון רשמי לליגה הגרמנית הראשונה והשנייה + נבחרת הגרמנית. בתוך המשחק, עניין ה-Touchline – זריקת מילים מקו המאמן – מנפיקים תוצאות כך שבאמת תראו שינוי על המגרש של השחקנים, האינטליגנציה של השחקנים התפתחה, הם יודעים מתי להפסיק לרוץ בגלל מצב נבדל או מתי להמשיך לרוץ לעבר כדור שלא בטוח שיגיעו. הפוזיציות של השחקנים השתפרו ובאמת ברגע שתתאמו טקטיקה מתאימה לקבוצה תשימו לב שהשחקנים יודעים לעמוד על העמדה וכמובן לבצע משימות של לפני משחק, יש עדיין כמה בעיות מהדור הקודם, המון מצבי הבקעה לא ימומשו לשער, זה לא בעיה של מיומנות השחקנים אלא בעיה מוכרת במשחק. שחקנים מהשורה הראשונה יגיעו למספר מצבים גבוה אבל יבקיעו מעט. טעויות הגנתיות גם כן קורות לפעמים והם יכולות להיות מתסכלות, אבל הם חלק מהמשחק,  השליטה במשחק לפעמים תגיע ל-80 אחוז ולא תניב תוצאות.

המשחק הפך לקשה מאוד, תמצאו את עצמכם מגיעים להמון מצבים ולא מצליחים לכבוש המון שערים, אפילו שתשחקו עם חלק קדמי נפלא. מספק העבירות קצת עלה וזה די מבאס, אפילו שתשימו במסך ההוראות הקבוצתיות להמעיט בעבירות, עדיין תסיימו את המשחק עם כמות נכבדה של כאלו. בנוסף, למרות שיפור במרכז הרפואה של המשחק, עדיין יש הרבה פצועים במשחק, שמוסיף רבות לרמת הקושי הגבוהה כבר ממילא.

לסיכום

זה עדיין לא המשחק שתזמינו את החברים שלכם לשחק כמשחק Football Manager ראשון, מערכת המשחק משופרת אבל קשה להבנה לשחקנים מתחילים, מי שרוצה ללמוד יאהב את המשחק ואפילו יתמכר – ממש כמו המשחקים הקודמים. Football Manager 2019 בהחלט ממכר, היריבים חכמים יותר, השחקנים ממושמעים למאמן ותוכלו לתת להם הוראות מגוונות לכל מצב ומצב. כתוצאה של מערכת הסקאוט המשופרת , היריבים שלכם יחתימו ילדי פלא מהעולם אפילו לפניכם לפעמים. כמו בכל שנה גם השנה הבריקו בעדכוני מידע על שחקנים, קבוצות וכדומה. שיפרו תקלות שהיו במשחק הקודם כמו כדור שמגיע לקו הקרן ונתקע שם, משחק שקורס ( גם במשחק הנוכחי חוו תקיעות ותקלות בהתחלה אבל בעדכון הראשון פתרו כמעט את הכל)

הליגה הישראלית מעודכנת, אמינה ומספקת הנאה מושלמת בעקבות התמיכה והעזרה של אתר הישראלי FMisrael, תוכלו להנות מהורדה של ליגות נמוכות שלא קיימת ללא הורדה.
רוצו לשחק 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=66-BT930evI

Football Manager 2019

משחקיות - 9
מצבי משחק - 7
סאונד וגרפיקה - 7

7.7

מעולה

שיפורים נחמדים שיכולים לעזור למנג'ר המכור, לשחקנים חדשים עדיף שינסו את המשחקים הישנים יותר בגלל רוב הגדרות לפני ואחרי משחק. עדכוני מידע על שחקנים, קבוצות, עבר וכדומה. שיפרו תקלות שהיו במשחק הקודם, התמכרות בטוחה ומהנה!

User Rating: 2.7 ( 2 votes)

אודות טל סלע

נשוי +2 שהוא גיימר, פתחתי את האתר בשנת 2011 כדי לתת מענה בעברית לתכנים שאני אוהב. משחק על קונסולת הסוני 4, אוהב משחקי ספורט, FPS ומירוצים. אישתי אומרת שאני מכור - מחמאה מבחינתי

השאר\י תגובה