ביקורת Football Manager 2022 – קרבות בין מאמנים

Football Manager 2022, ממשחק המחשב (היום זמין גם ב-IOS, Android, Xbox ונינטנדו) שנכנס לחיי אי שם בסוף שנות ה-2000 (עם שם אחר, CM) מגיע בגרסה חדשה ועדכנית הן מבחינה גרפית והן מבחינה של נתוני המשחק, האם שיפורים מינוריים יתנו לו שוב זמני משחק עצומים בחיים שלי? הצטרפו לקריאה משותפת

Football Manager 2022, או FM22 כפי שנקרא לו בביקורת, הוא משחק סימולציית הכדורגל הגדול ביותר בשוק המשחקים. המשחק ייצא בתחילת נובמבר והוא פרי יצירה של חברת  Sport Interactive בשיתוף עם המפיצה EIDOS.
בימים אלו המשחק נחשב לאחד הפעילים ביותר בקרב משתמשי ה-Steam ויש לכך סיבה מספיק טובה, אני כחובב כדורגל ישראלי ואירופאי שמח להצעיד את קבוצתי הקטנה במעלה הדירוג ולנסות (לא בהצלחה כמובן) לזכות עם הקבוצה שלי בליגת האלופות. לצורך העניין, זמן משחק של עונה יכול לקחת לפעמים כ-20 שעות, מה גם שבתוך עונה אחת לא תשיגו את מבוקשכם, תעשו את החשבון וכאן מגיעים אלפי שעות משחק למנג'ר החובב. אז התמכרות יש וכיאה לזמני קורונה, Football Manager הוא המשחק המושלם לכך.

המשחק מתפרס על פני 52 מדינות ולמעלה מ-100 ליגות, כך שמציאת קבוצה לנהל היא לא בעיה. אתם יכולים להתחיל בליגת המשנה ולהתקדם למעלה, או לשלוט בקבוצת הילדות שלך. המבחר מדהים, הליגה הישראלית מגיעה גם כן שכלולה בתוכה ליגת המשנה, בסוף הסקירה נספר לכם על תוספת לליגות נמוכות יותר (א,ב,ג) למשחק

FM22 הוא משחק דומה כמעט ברובו לכותר הקודם משנה שעברה, בשנה הקודמת חווינו שינויים גדולים במנוע המשחק ובממשק חדש לגמרי בהתנהלות שלכם במשחק, ממשק הרבה יותר מסודר ומובן. השנה החברה ביצעה פחות מהפכות, מבחינת תפריטים ומעברים המשחק יראה לכם דומה מאוד לשנה שעברה, למעשה, השנה פיתוח החברה התמקד בהפיכת המשחק להרבה יותר אינטואיטיבי בזמן משחק, את השינויים בכותר החדש תפגשו לראשונה במגרש, בזמן משחק, נדבר על כך בהמשך הסקירה.

גרפיקה ותפריטים

כפי שציינתי מקודם, השינויים בתפריטים אינם נראים לעין, מתחילת יצירת הפרופיל מנהל שלכם ועד לקביעת ההרכבים המשחק יראה לכם דומה ממש כמו המנג'ר של שנה שעברה, ברגע שתכנסו למשחק תוכלו להרגיש בשינוי בעת בחירה במצד סימולציית תלת ממדית, שם תוכלו להבחין בפעולות מציאותיות והגיוניות יותר מנקודת מבט של כדורגל נטו, יתרה מכך, הודות לשיפורי הבינה המלאכותית של החברה בקושי תבחינו בטעויות בזמן משחק ו"גליצ'ים" כלשהם, אם בעבר הייתם מבחינים בטעויות הגנתיות תכופות בעת מצבי חופשיים, ב-FM22 לא תפגשו בהם.
השנה קיבלנו במנוע המשחק התלת ממדי מספר אנימציות שחקנים חדשות הקשורות בעיקר לכדרור בעת משחק, תיקולי הגנה וחטיפות בעת מעבר, תנועות שוער ועוד הרבה יותר, הגרפיקה שופרה מעט גם באזור שמסביב לכר הדשא (יציע אוהדים, צוות מקצועי וסגל הרחב של הקבוצה), דבר שעוזר למשחק להיות פי כמה יותר ריאליסטי ונעים לעין מקודמיו

משחקיות – טקטיקה, בניית סגל ודאטה

במהלך משחק, אתם עשויים לבצע רכש שחקנים ושינוי סגל תכוף, שינוי בטקטיקה במשחק נהייה קל ונוח מקודמיו, הדמיות תזוזת מודולים תלת-ממדיים בעת החלפת כל טקטיקה וטקטיקה שנותנות אופי שונה לכל אחת מהם, החל מהאצות פתאומיות, ריצות מעוקלות בהחלט תורמות לכיף בשינוי שכזה. דבר זה תורם בהחלט לצפייה במשחקים למרגשים יותר, לדוגמה בעת משחק תוכלו לשנות את הטקטיקה של הקבוצה שלכם תשנה את סגנון המשחק שלה בכמה קליקים, שינוי שיראה לעין.

השנה, מנגנון הפקודה המהירה שונתה במעט, בעוד שבמשחקים הקודמים בסדרה פקודה שכזו יכולה להביא לשינוי ואפילו לגול (ולהפך), הפעם לחיצה שכזו הפכה לההליך הרבה יותר מורכב ולאו דווקא שתראו בשינוי בזמן משחק, שילוב של פקודות חשוב מאין כמוהו ב-Football Manager 2022.

כידוע, ישנם הרבה גורמים שתצטרכו לקחת בחשבון בעת לחיצה של שינוי בקבוצה, במיוחד של שינוי בטקטיקה. זה מתחיל מהמיקום של השחקנים שלכם לנקודות החוזק והחולשה הספציפיות של שחקני היריבה  שלכם ועד להחלטה היכן אתם רוצים שהקבוצה שלכם תחזיק /תניע את הכדור ועוד הרבה, הרבה יותר, בכל שינוי טקטיקה שכזה תהיו חייבים לבצע שינוי בהגדרות הקבוצה, מי הקפטן ועד למי אחראי על הוצאות החוצים בכל צד.

תמונה של מסך שינוי הסגלים

השנה אחת התוספות הגדולות במשחק היא מרכז הנתונים (Game HUB), בהתבסס על הכללת   xG  וניתוח התאמה עמוק יותר שהתווסף בשנה שעברה, המפתחים של המשחק הלכו הפעם צעד אחד קדימה. השנה יש מסך מיוחד שנקרא "Game Hub", מסך זה מכיל שפע עצום של מידע כדי לעזור לכל  מנג'ר מתחיל  וותיק להצליח. המסך יעזור לך להתכונן לכל משחק בהצלחה יתרה, להכין את הקבוצה ולבצע רכש למקומות נדרשים.
אחד הגרפים החדשים שיוצגו לך בתור מנג׳ר בזמן משחקים הוא ה״מומנטום״. גרף זה יציג את הזרימה של המשחק, איזו קבוצה הייתה במומנטום ושלטה במשחק בכל אחד משלבי המשחק. גרפים נוספים שתוכלו להיעזר בהם יתנו לכם אפשרות לגלות איפה אתם נוטים לאבד כדורים, דבר שיוכל להביא לכם לדעת באופן ישיר איזה שחקן צריך לשדרג בסגל שלכם, ברכזת הנתונים מידע לא נגמר ותוכלו בחקר של כמה דקות לגלות היכן אתה חלש, ולאחר מכן לבצע התאמות ממוקדות כדי להשתפר בתחום המסוים הזה. באזור הנתונים תוכלו למצוא גם מידע רלוונטי על צוות הקבוצה. לאחר מינוי של אנליסט מידע בקבוצה שלכם, אתם תוכלו לבקש ממנו את המידע של המועדון, המידע יגיע מלווה במגוון רב של מפות וגרפים רלוונטיים, כך שבכל שלב של העונה תוכל לקבל תמונת מצב מדויקת וברורה של ביצועי השחקנים שלך.
במקרה שתבחינו במידע שיצעק לכם "הביאו רכש" תצטרכו להכנס לאזור העברות של המשחק, האזור לא השתנה כל כך משנים קודמות אך כולל בתוכו כמה שיפורי אינטלגציה מלכותית חכמים חדשים,  כיאה לימים אלו, עולם ה-Fair Play נכנס לעניניים ויהיה לכם קשה מאוד להערים על עניין זה, דבר שנבדק מדי עונה יכול לגרום לכם לאי יכולת רכש לעונה אחת ואף גם יותר.
השנה תרגישו שינויים חכמים בתקציב, מכירות מהירות של שחקנים ומבני חוזה ודמי העברה עשירים בעת רכש.

סוף עונה – לסיכום

Football Manager 2022, בסך הכל, הוא הצלחה מסחררת. לרוב משחקים שיוצאים שנה אחרי שנה לא מביאים עימם יותר מדי שינויים, FM כן מביא שינויים משמעותיים שנה אחר שנה, הכותר האחרון של הסדרה מציע שוב אינטרקציה עשירה בינכם מנהלי הקבוצה לבן הצוות המקצועי והשחקנים. המשחק נשאר ממכר ואפילו נעים וכיף יותר למשחק הודות לשדרוגי התלת ממד שהביא Football Manager 202

הליגה הישראלית מעודכנת, אמינה ומספקת הנאה מושלמת בעקבות התמיכה והעזרה של אתר הישראלי FMisrael, תוכלו להנות מהורדה של ליגות נמוכות שלא קיימות ללא הורדה והתקנה של עברית עבור המשחק. רוצו לשחק.

 

סיקור המשחק - Football Manager 2022

עלילה - 10
גרפיקה - 9
משחקיות - 9
פס-קול - 5

8.3

מעולה

משחקיות שיכולה להספיק למאות ואולי אלפי שעות משחק, ממכר. גרפיקה משופרת ודאטה עדכני הם סיבה טובה לרכוש את FM22

User Rating: 5 ( 1 votes)

אודות טל סלע

נשוי +2 שהוא גיימר, פתחתי את האתר בשנת 2011 כדי לתת מענה בעברית לתכנים שאני אוהב. משחק על קונסולת הסוני 4, אוהב משחקי ספורט, FPS ומירוצים. אישתי אומרת שאני מכור - מחמאה מבחינתי

השאר\י תגובה