נחדש את כולם – ביקורת למשחק Pokémon Brilliant Diamond 

אחרי התנסות ארוכה ובלתי פוסקת עם Pokémon Brilliant Diamond, הצלחתי להתנתק מהמכשיר כדי לכתוב את דעתי על המשחק המחודש האחרון של כותר Pokémon 

Pokémon מאז ומתמיד היה כותר שאהבתי. בזמן שלא עקבתי אחרי סדרת המשחקים כשעזבה את קונסולות ה-Gameboy והפסקתי לצפות באנימה אחרי ליגת ג'וטו, עדיין נהנתי לחזור אל הסדרה ויצורי הכיס שהגדירו את ילדותי. אז בשונה משחקנים אחרים שיש להם תחושות נוסטלגיה חזקות לחידוש הספציפי הזה, תחושת הנוסטלגיה שלי, בגלל ששיחקתי Pokémon Red כשיצא בפעם הראשונה, היא בעיקר לכותר עצמו, הפוקימונים מהדורות הראשוניים והמכניקות הבסיסיות של המשחק, עם זאת, כמו שאתם יודעים, סדרת המשחקים לא ראתה יותר מדי אבולוציה (שימוש במילה מתוכנן לגמרי כמובן) אז גם לא חוויתי את Pokémon Diamond ביציאתו המקורית, עדיין הוא מכיל מרכיבים שיעוררו בי נוסטלגיה כלשהי כי הסדרה בליבתה לא ממש השתנתה. עם זאת, לא ידעתי מה אקבל ומה מצפה, האם הופתעתי לטובה או לרעה מ-Pokémon Brilliant Diamond? תמשיכו לקרוא וגלו. 

המשחק פותח כמו כל משחקי הסדרה, כשאתם מכניסים את שמכם, בוחרים מראה ומקבלים הקדמה על עולם הפוקימונים מהפרופסור התורן, פרופסור רוון. אחרי שאתם מתעוררים בביתכם באי סינואה ומטיילים קצת עם חבריכם הטוב, אתם מוצאים את רוון חוקר גרידוס אדום בנהר קרוב לעיירה שלכם ונתקלים ב-3 הפוקימונים שלו, אתם נכנסים לקרב עם פוקימון פראי ובוחרים את אחד הפוקימונים בתיק של הפרופסור, פוקימון העשב טורטוויג, פוקימון האש צ'ימצ'אר ופוקימון המים פיפלופ. בניגוד לההרגל שלי לבחור בפוקימוני עשב, הלכתי על צ'ימצ'אר ויצאתי להרפתקה ברחבי סינואה בזמן שאני אוסף תגים, מנצח את הליגה ונלחם בארגון הקיצוני של צוות גאלאקטיק ושלושת המנהיגים שלו, מאדים, יופיטר ושבתאי.

אני מודה, שבהתחלה היו לי חששות שהמשחק ינוע לאט כמו משחקי הגיימבוי הישנים, בעיקר אחרי ששנים שיחקתי עם אימולטורים שמזרזים לי את הכל. אבל להפתעתי, אחרי ההתחלה האיטית הצפויה של המשחק (שגם קצרה מזו של המשחקים הישנים), הדמות שלכם יכולה לרוץ וכל תיבות הטקסט והתפריט נעים בצורה נוחה ומהירה. בין אם זה בהחלפה בין פריטים מסוימים לחיזוק וריפוי הפוקימונים שלכם בכל קרב, בחירת ההתקפות, שקלות יותר להבנה מבחינת יעילות נגד סוגים שונים, או השימוש ב-TMs ללמד את הפוקימונים מהלכים חדשים. השליטה עצמה מעולה עם אפשרות נוחה לשלוף כל פריט ולהחליף בקלות בין פוקימונים, ווידוי קטן, תמיד מצאתי את עצמי בונה צוות מפוקימונים של הדורות הראשונים, שלשמחתי במשחק יש הרבה מהם.

בין המכניקות החדשות עבורי, אהבתי במיוחד את קלות השימוש בפוכדור, לחיצה אחת על X מאפשרת לזרוק אחד ממגוון הכדורים השונים שהמשחק מציע. זה מרגיש שיש התאמה טובה לשימוש כל הכפתורים והפריטים השונים בצורה נוחה, כמו האופניים ואת החפירה. עם זאת, עדיין ישנם כפתורים חסרי שימוש במשחק שיכלו להיות מנוצלים כדי לחסוך לנו טיפה זמן בתמרון תפריטים.

מבחינת המשחקיות בהשוואה למשחקי עבר, Pokémon Brilliant Diamond כמובן כולל את השינויים שנעשו לחלק מהפוקימונים המקוריים, כמו גרידוס שהוא פוקימון מים-מעופף מאשר מים-דרקון, ישנם פוקימונים נוצצים נדירים (אני מצאתי רק אחד) ויש כמו כן קרב זוגות מול יותר ממתמודד אחד, שלעיתים בסיפור יצטרף אליכם שותף אל הקרב, או אם תשחקו ברשת, קרבות אלו דורשים יותר אסטרטגיה ושיתוף פעולה, בין אם זה התאמה של סוגי פוקימונים או סוגי התקפות על מנת להוביל לנזק מירבי לכל האויבים. מה שכן, מרכיב זה רק מדגיש את הבינה המלאכותית הגרועה של המשחק שלא עברה שיפור לאורך כל שנות הסדרה, מאמנים ממוחשבים ופוקימונים עדיין מבצעים מהלכים חסרי הגיון שלא עובדים כלל, ובזמן שזה הגיוני עבור פוקימון שהוא פראי, זה די מגוחך לראות מאמני מכון מנוסים משתמשים במהלכים חסרי תועלת אותם הם ניסו לפני 2 סיבובים.

לפחות המשחק מספק כמות ענקית של פעילויות כמו תחרויות יופי בהן תתחרו במשחק סגנון Guitar Hero עם מספר אלמנטים חשובים כמו בחירת התקפה, קישוט הפוכדור ובחירת שם הפוקימון, על מנת לשפר את הסיכויים שלכם לזכות במרב הקולות. כמו כן, ישנן מספר משימות חקירה וציד פוקימונים שיובילו אתכם ללכידה של האגדיים של המשחק והמשחק גם כולל אזור שלם מתחת לפני האדמה- שם, לבד או עם חברים, תוכלו לצוד פוקימונים עוצמתיים ונדירים שאינם בעולם הפתוח או להלחם במאמנים אחרים ברשת, זה מרכיב ממכר מאוד שתמיד מצליח למשוך אותי לעוד מרתון ציד פוקימונים. 

מעבר לזה, יש כל כך הרבה מכניקות במשחק מהמשחק המקורי וממשחקי עבר שזה כמעט בלתי אפשרי לציין את כולם כמו מכניקת האופנים, הדובדבנים איתם אפשר להאכיל פוקימונים, לשלב אותם או לגדל עוד באדמה, הדיג, בית הגידול והאופציה להוציא פוקימונים מפוכדור שילווה אתכם כמו שפיקאצ'ו ליווה את אש.

המשחק מספק כל כך הרבה פעילויות מהנות וקלות לביצוע שגם אחרי שתנצחו את הליגה ואת הרעים, אתם עדיין תמשיכו לשחק במטרה למלא את הפוקדקץ שלכם או פשוט להמשיך להוכיח שאתם המאמנים הטובים ביותר בעולם. 

מבחינת החידוש עצמו של המשחק, Pokémon Brilliant Diamond ו-Pokemon Shining Pearl כוללים עיצוב מחודש עם גרפיקה משופרת ונראים פשוט נהדר על המסך הגדול או מסך ה-Switch, מדובר בגרפיקה משופרת ומודלים חדים וצבעונים יותר שמצליחים להדהים יותר מ-Pokemon Sword & Shield. 

פס הקול גם שודרג עם המוזיקות הקלאסיות של הסדרה והמשחקים המקוריים, רק כעת בצורה צלולה יותר ואפית יותר שתלווה אתכם לאורך כל הדרך כשתנסו לתפוס את כולם, אבל אם ההצלחה של צמד המשחקים והאופן המעולה שעיבדו אותם מחדש ויזואלית וקולית, לא אהיה מופתע אם ב-Nintendo מתכננים לחדש את כל המשחקים של הכותר בשנים הקרובות. 

סיכום

בכל הכנות, Pokémon Brilliant Diamond ו-Pokemon Shining Pearl לא כל כך מחדשים משהו בסדרת המשחקים האהובה, לא ראינו חידוש משמעותי ממש בין משחק למשחק, משהו שעוד מורגש בבינה המלאכותית של הקרבות.

אבל זה לא סוג המשחק שציפינו לקבל, ציפינו לחידוש עשוי טוב של אחד מהמשחקים המצליחים של הכותר וזה מה שקיבלנו תודות לגרפיקה וביצועים מעולים, פסקול נהדר ומשחקיות מהנה וממכרת שמאוד מהר כולנו נתכנן מנינטנדו לחדש את כולם.

עותק של המשחק Pokémon Brilliant Diamond סופק על ידי נינטנדו ישראל, ביחד עם מארז מעולה מלא בפוסטר, כובע, חולצה, דמויות אקשן ומדבקות. תודה להם על התחלה טובה להרפתקה המחודשת.

Pokémon Brilliant Diamond

ציון סופי - 9

9

מעולה

מדובר בחידוש שעשוי מאוד טוב ויבדר שחקנים מנוסים וחדשים עם הרפתקה מרעננת של הכותר

User Rating: Be the first one !

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה