האם גוגל בדרך לתביעת ענק נגד פייסבוק?
האם גוגל בדרך לתביעת ענק נגד פייסבוק?

האם גוגל בדרך לתביעת ענק נגד פייסבוק?

בשבועות האחרונים עושה רושם שאנחנו בדרך למלחמה חדשה בין שתי ענקיות הרשת הללו, כשהפעם המלחמה תצא מגבולות האינטרנט ותגיע לבית המשפט.

גניבת הסרטונים:

בשבועות האחרונים, גולשים רבים התלוננו שפייסבוק מפירה זכויות יוצרים ולמעשה גונבת את הסרטונים שלהם. התלונות הופנו לגוגל, שכן הגניבה התבצעה מתוך האתר יוטיוב ששייך לגוגל.

על פי הטענות שהועלו, פייסבוק לוקחת סרטונים שהועלו ליוטיוב, עורכת אותם, מוציאה את הקרדיטים ליוצרים ולא משלמת להם תמלוגים (יוטיוב לעומתם כן משלמת-על אף שמדובר בסכום זעום). חשוב לציין, שלא מדובר בסרטונים ששותפו דרך פייסבוק, אלא סרטונים שנראה כאילו עלו לרשת החברתית עצמה.

תגובת גוגל למשתמשים

בגוגל כמובן, זעמו על הגילויים הללו, וכרגע בודקים אפשרויות על מנת לעצור את פעילותה של פייסבוק. חשוב לציין, שבגוגל מפחדים שפייסבוק תנצל גניבות אלו על מנת לעודד משתמשים להעלות סרטונים לרשת החברתית ולא ליוטיוב. בין הפעולות שנראות הכי רלוונטיות הינה תביעת ענק נגד פייסבוק.

העבר המשפטי של פייסבוק:

אם אכן פייסבוק תיתבע ע"י גוגל, זאת לא תהיה הפעם הראשונה של החברה בבית המשפט בעוון גניבה. בשנת 2004 הגישו מייסדי הרשת החברתית connectU תביעה נגד צוקרברג בגין הפרת חוזה עימם על מנת להקים את פייסבוק. התביעה הסתיימה בפשרה שמוערכת בכ-120 מיליון דולר.

בשנת 2004, גילה המתכנת אהרון גרינספן שחלקים מפייסבוק למעשה לקוחים מתוך תוכנה שהוא עצמו כתב כמעט שנה קודם לכן. גרינספן האשים את צוקרברג בגניבת התוכנה שעליה בנוייה פייסבוק-טענה שצורקברג הכחיש מכל וכל. לאחר חמש שנים, בתום תהליך משפטי ארוך, הגיעו השניים להסכם פשרה שתנאיו מעולם לא פורסמו.

בשנת 2010, טען איש העסקים פול קגילה, ש84% מחברת פייסבוק שייכים למעשה לרשותו בעקבות חוזה אותו חתם עם צוקרברג. התביעה הזאת עדיין מתדיינת בבתי המשפט.

בעקבות הניסיון הנרחב של פייסבוק בתביעות נגדה-יהיה מעניין לראות אותה מתמודדת מול גוגל בזירה הזאת.

אודות אסף משניות

קוראים לי אסף משניות, כתיבה היא חלק בלתי נפרד ממני. לכל שאלה ניתן לפנות במייל: [email protected]. אשמח לענות!

תגובה אחת

  1. יופי. גניבה זו גניבה בין אם הגנב הוא אדולף היטלר, אמא תרזה או פייסבוק. גוגל לא מלאכים בעצמם אבל הם לא ידועים בזריקת תביעות לאוויר בשביל כסף או חיפוש סכסוכים ואם הם אכן אומרים את האמת אני מאחל להם ניצחון במשפט הזה.

השאר\י תגובה