טירוף חושים – סיקור למשחק Hellblade : Senua’s Sacrifice

אנחנו החלטנו לסקר את משחק האינדי Hellblade : Senua’s Sacrifice מבית Ninja Theory ולראות אם הוא שווה את המחיר

Hellblade : Senua’s Sacrifice שם אתכם בתור לוחמת קלטית מארצות הצפון שחולה בפסיכוזה ומנסה להשיב את אהוב ליבה לחיים. המשחק מתואר בתור משחק AAA מסטודיו עצמאי, אבל האם טענה זו נכונה? החלטנו לגלות בעצמנו.

עלילה

אתם משחקים בתור סנואה, לוחמת קלטית שמגיעה לחופי ארץ הגיהנום כדי להחזיר את אהוב ליבה לחיים. המשחק מתחיל מאוד מהר, בלי סרטון פתיחה ארוך ורוב העלילה לא מסופרת לכם ישירות. המשחק חושף לכם לאט לאט עוד לגבי מה שקרה והעבר של סנואה, ורק אם תקשיבו טוב טוב לקולות שבראש שלה אתם תקבלו את התמונה המלאה של הסיפור.

העלילה היא בהחלט מעניינת וייחודית- סנואה היא אישה שחולה בפסיכוזה (שהיא ואחרים קוראים לזה בתור "החושך") והיא נאבקת בארץ השאול הנורבגית על מנת להחזיר את בן זוגה שנהרג. המשחק מצליח לגרום לכם לפקפק בעצמכם ולחשוב מה אמיתי ומה לא. רואים שבמשחק יש דגש חזק לפרטים והרעיון שהיא חולה בפסיכוזה, זה המוטיב של המשחק. לא מפתיע עם העובדה שצוות ההפקה נתן את מלוא תשומת הלב לאוטנטיות של מחלתה של סנואה, באמצעות יעוץ עם מדענים נוירולוגים מצליחים ועם ארגוני צדקה כמו Wellcome Trust שעובדים עם חולי פסיכוזה כל יום.

המשחק משלב את מחלתה של סנואה בצורה מושלמת לעלילה והסביבה- כמו שציינתי קודם, הקולות שמדברים אליה מספרים הרבה עליה ועל איפה שהיא נמצאת, ישנם מעברים חדים וקסומים בין יום ולילה, דמויות שמופיעות בצל ופרצופים שהיא רואה בסלע.

Hellblade מצליח לשחק לכם עם הראש ולסקרן אתכם בו זמנית, ומעט מאוד משחקים (כמו Silent Hill ו-Amnesia) מסוגלים לעשות זאת.

אווירה

האווירה של המשחק היא פשוט מצוינת- לא רק שהסביבה מאוד יפה ומגוונת, אבל גם מזג האוויר וסנואה עצמה תורמים לאפלוליות ותחושת היאוש שמקיפה את עולם המתים.

בנוסף, לאורך כל המשחק אתם מוצאים לוחות אבן שחושפות אתכם לסיפורים של המיתולוגיה הקלטית והנורבגית ומי אלו היצורים מולה סנואה נלחמת. הסיפורים מאוד מרתקים וממש מצליחים להכניס אתכם לתוך העולם הזה שהמשחק יצר באמצעות קולו העמוק של המדובב.

האווירה של Hellblade : Senua’s Sacrifice היא אווירה שהיא פשוט קסומה אבל מרגישה בהחלט אפלה ועצובה, וזה רק מצליח להוסיף למטען הרגשי של העלילה.

משחקיות

אחת הדאגות המרכזיות שהיו לגיימרים לפני יציאת המשחק זה המשחקיות, האם הקרב יותר מדי בסיסי ומשעמם? והתשובה היא כן ולא.

הקרב ב-Hellblade הוא די בסיסי- אתם מתחמקים, מגינים, מסתערים לתקיפה, מנחיתים מכה חלשה וחזקה, ולפעמים משתמשים ביכולת שלכם להאט את הזמן ולהנחית מספר מכות ברצף. אין פה למידה של יכולות חדשות, אין פה עיצוב הדמות שלכם ולצייד אותה בשריון ונשקים חדשים, יש פה מכניקת קרב מאוד בסיסית אבל כייפית.

הקרב מרגיש מאוד זורם וכייפי, ולמרות שתמצאו את עצמכם נלחמים באותם האויבים שוב ושוב (חוץ מהבוסים שכיף להלחם נגדם ובעלי יכולות מיוחדות כל אחד), זה אף פעם לא ירגיש משעמם. הקרבות הם פשוט מהירים וקשים, ומלאים באינטסיביות ולחץ. לא מפתיע, בהתחשב בעובדה שאם תמותו מספר רב של פעמים המשחק יגמר, בלי אפשרות להמשיך מאותה הנקודה. אני אישית אף פעם לא הגעתי למצב בו מתתי מספיק פעמים כדי שזה יקרה, אבל הידיעה שאם תכשלו מספיק פעמים אז הדיבוק השחור בזרוע של סנואה יתפשט ויהרוג אותה, גורם לכם להלחץ מספיק מכל קרב.

בנוסף, על מנת להמשיך להתקדם במשחק סנואה צריכה לפתור חידות בסביבתה הרדופה, בין אם זה לחפש סמלים שמתחבאים בעצים והבניינים הנטושים באזור או להתמקד במספר קמעות התלויים על העצים מנקודת מבט מסוימת כדי ליצור את הצורה המתבקשת. זה בהחלט מעניין ויצירתי, רק חבל שאיתור הסמלים בסביבה היה מעט יותר חופשי לתת לכם לאתר אותם בכל דבר מאשר רק נקודה ספציפית אחת.

Hellblade : Senua’s Sacrifice איננו משחק ארוך, הוא יקח לכם בין 8 ל-10 שעות לסיים, ולמרות שזה נראה לא הרבה עבור משחק "AAA", המפיק Dominic Matthews עשה בחוכמה בכך שקבע את המחיר ההתחלתי של המשחק להיות 30 דולר. היו משחקים אחרים, כמו The Order : 1886, שעלו 60 דולר ביציאתם וסיפקו חצי מזמן המשחק של Hellblade ואורך המשחק של Hellblade מצליח לעשות את העבודה בלספק לנו סיפור רציף ומעניין.

סאונד ומוזיקה

הסאונד הוא יוצא מן הכלל, כל רעש במשחק מרגיש כל כך אמיתי ואוטנתי, בין אם זה העלים שמתנופפים ברוח או השלולית בתוכה סנואה דורכת. הסאונד של הסביבה גורם להכל להרגיש אמיתי. אבל איפה שהסאונד באמת מצטיין זה המדובבים והאפקטים הקוליים.

השחקנית שמדובבת את סנואה והשחקן שמדובב את המדריך שלה דרות' עושים עבודה נהדרת בלתת הופעה מלאה ברגש, כל מה שהם אומרים נשמע אמיתי וזה פשוט דיבוב מדהים.

זה אחד המשחקים שאני ממליץ לשים אוזניות כדי לשחק, כי לא רק שזה יכניס אתכם לעולם של סנואה, אלא גם לראש שלה. אתם כל הזמן תשמעו את הקולות שלה בראש לוחשים לכם באוזן שמסוכן מדי או יזהירו אתכם שאויב עומד לתקוף אתכם מאחור. זו חווית משחק אחרת לגמרי שגורמת לכם להרגיש כאילו אתם משתגעים יחד עם הגיבורה.

המוזיקה של המשחק עושה את מה שהיא אמורה לעשות, להוסיף למשקל הרגשי של הסיפור ולהשתלב בצורה מושלמת עם האווירה וכל סצנה במשחק. היא תורמת הרבה לתחושת הפחד והקסם שמרגישים בעולם המתים אליו הגיעה סנואה. רק חבל שאין מספיק מנגינות בלתי נשכחות שישארו איתנו גם אחרי שנראה את הכתוביות.

גרפיקה והעיצוב

הגרפיקה זה אחד הדברים שתפסו לנו את העין כשראינו את הטריילר למשחק בפעם הראשונה. המשחק נראה אמיתי ויפיפה. כל דבר, מהלהבות שמקיפות אתכם, ההשתקפויות של השמש בשלוליות ועד הצללים שמכסים את האדמה, הכל נראה אמיתי לגמרי ואני יכול להגיד בלב שלם שזה אחד המשחקים הכי יפים שאי פעם יצאו לפלייסטיישן 4.

העיצוב של הכל במשחק גם נהדר, למרות שאיננו ממש ייחודי בגלל שהרבה ממנו לקוח מסרטים וסיפורים על העמים הקלטים, אבל העיצוב מאוד מתאים לטון והאווירה של המשחק. בנוסף, העיצוב של האויבים ממש מגניב והבוסים במיוחד מעוצבים בצורה שמאוד מתאימה לשלב שלהם ולזירה בה אתם נלחמים מולם.

לסיכום

לא הרבה משחקים מצליחים לתת לנו מסע מלא ברגש, יופי וטירוף, בו אנחנו כל כך שקועים בסביבה הקסומה של הגיבור ובגיבור עצמו. הדגש לטירוף של סנואה במשחק נעשה בצורה כל כך מושקעת וטובה, שזה באמת מייחד את המשחק והופך את Hellblade : Senua’s Sacrifice לאחד מחוויות המשחק הבלתי נשכחות של הדור הנוכחי.

חברת הפיתוח Ninja Theory הצליחה לתת לנו משחק ברמה של AAA שאפילו חברות ענק מסוימות לא מצליחות לתת לנו, עם גרפיקה עוצרת נשימה, עריכת סאונד יוצאת מן הכלל, דמות ראשית מגניבה וסימפטית, ועלילה בלתי נשכחת שתשאר אצלכם בראש חודשים אחרי שסיימתם. המסע של סנואה הוא גם מטריף חושים וגם מטריף את הלב.

Hellblade : Senua’s Sacrifice

עלילה - 10
אווירה - 9
משחקיות - 7
סאונד ומוזיקה - 8.5
גרפיקה ועיצוב - 9.5

8.8

מצוין

המסע של סנואה הוא בלתי נשכח, תודות לגרפיקה מדהימה, סאונד יוצא דופן ועלילה מרגשת. Hellblade : Senua’s Sacrifice מצליח לתת לנו חווית משחק מדהימה שמשחקי AAA מסוימים לא מצליחים במחיר כפול.

User Rating: 4.45 ( 1 votes)

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה