הדרקון האחרון- ביקורת הסרט "הדרקון הראשון שלי 3: העולם הנסתר"

היקאפ והדרקונים חוזרים למסך בסרט האנימציה האחרון של סדרת הסרטים בין הייחודיות שיצאו לקולנוע בשנים האחרונות. האם הסרט "הדרקון הראשון שלי 3: העולם הנסתר" סגר את הטרילוגיה כמו שצריך, או שהשאיר טעם חמוץ לסיום

אני תמיד אהבתי את 2 הסרטים הראשונים של "הדרקון הראשון שלי"- אלו היו סרטי אנימציה מלאי דמיון, אקשן, כתיבה ברמה גבוהה ודמויות אנושיות, והדבר שהכי ייחד את סדרת הסרטים הזו מיתר סרטי האנימציה היה שהסרטים לא נגמרו בסופים טובים ומתוקים כמו באגדות, אלא תמיד הסרטים נטו להיגמר במעין טעם מתוק-מריר, והם סרטים שמבוגרים באמת יילכו לצפות בהם עם הילדים- לא יישבו מול הפלאפון בזמן שהדמויות יקשקשו על המסך, אלא יהיו מרותקים בדיוק כמו הילדים.

בסוף הסרט "הדרקון הראשון שלי" הראשון, הויקינגים של ברק מנצחים את האיום על הכפר שלהם ומתחילים חיים חדשים ככפר מגדלי הדרקונים הראשון, אבל היקאפ- הדמות הראשית- מאבד את הרגל שלו והופך לנכה עם פרוטזה, וזו הדמות הנכה (פיזית) היחידה בסרטי האנימציה לילדים שאני מכיר- נקודה שגם הסרטים וגם סדרת הספין אוף ("הדרקון הראשון שלי: המסע אל הקצה") לא התביישו מלעסוק בו.

בסוף הסרט השני היקאפ מתאחד עם אימו שנעלמה לפני שנים, רק כדי לאבד את אביו מיד אחרי זה ולהפוך לצ'יף צעיר הממונה על הכפר שלו.

בשורה התחתונה- למרות ש"הטובים מנצחים בסוף" כמו בכל סרט אנימציה המיועד לילדים, הניצחון עולה מחיר יקר, ולא מוגש לגיבורים על מגש של כסף.
אז, האם הסרט השלישי, "הדרקון הראשון שלי 3: העולם הנסתר" ממשיך את המסורת של 2 הסרטים המצוינים שהגיעו לפניו?

כן ולא, ואני אסביר למה אני חושב ככה.

קודם כל, איך אפשר בלי להזכיר את "שום-שן" (“Toothless”), ה-דרקון שהייתם רוצים כחיית מחמד שלכם.
בדיוק כמו בסרטים הקודמים, הוא מתנהג ליד היקאפ כמו חתול מגודל ומתוק (ואני עוד שונא חתולים), אבל בקרבות, ובייחוד בסצינת הפתיחה של הסרט, הוא אימתני, חזק ומפחיד.

היו כמה פעמים במהלך הסרט שאני ואחי הקטן, איתו ראיתי את הסרט- נשענו קדימה בכיסא ואמרנו "וואו" לנוכח הכוח של שום-שן, אחרי שהתחזק והתבגר כל כך מאז הסרט הראשון, בו הוא והיקאפ היו צעירים ותמימים.
האנימציה של שום-שן ודרקון ה"זעם האורי", בת זוגו החדשה בסרט החדש, היא מצוינת ונראה שבאולפני DreamWorks העלו את הרמה מאז הסרט הראשון, שגם הוא עד היום סרט עם אנימציה מצוינת לדעתי.

יש כמה סצנות ב"הדרקון הראשון שלי 3: העולם הנסתר" בהן רואים להקות ענקיות של דרקונים עפים ביחד, וניתן לראות כמה זנים של דרקונים עפים בתוך הלהקה, עם צורות גוף שונות ואנימציית תעופה שונה לכל דרקון, וזה נראה מצוין.בנוסף, העיניים הגדולות והיפיפיות של "שום-שן" נראות מלאות חיים יותר מאי פעם.
כמו בסרטים הקודמים, נראה שאולפני Dreamworks לא מסתדרים במיוחד עם אנימציות של נוזלים, ובסרט נראה שהמים של הים הם בעלי מרקם דומה לרוק דרקונים, אבל בהשוואה לכל כך הרבה דברים שנראים מצוין בסרט, זו נקודה קטנה כל כך שאני מרגיש שזה להתקטנן.

ב-"הדרקון הראשון שלי 3: העולם הנסתר" היקאפ, שום-שן והחבורה מתמודדים מול איום חדש בשם "גרימל"- צייד דרקונים ותיק שהכחיד כמעט את כל דרקוני ה"זעם הלילי" שקיימים, מלבד שום-שן, והוא פה כדי לסיים את המלאכה, ועל הדרך לקרוא תיגר על דרך החיים של בני כפר ברק, של חיים משותפים בין דרקונים לויקינגים.
או במילים אחרות- דרקונים זה רע, דרקונים זו חיה שרוצה להרוג, ואנחנו צריכים להרוג אותה קודם.

גרימל כנבל הוא לא נבל מיוחד, או עגול במיוחד.
אין לו סיפור רקע טראגי, אף אחד קרוב לו לא מת בגלל דרקון והוא לא שונא דרקונים מסיבה מסוימת.
הוא הרג דרקון "זעם לילי" כשהיה צעיר, זכה לתהילה, ומאז הוא רוצה להמשיך ולהכחיד את הדרקונים ולזכות בעוד תהילה, או משהו כזה.
למרות שהוא משתמש בדרקונים להשגת המטרה שלו, הוא לא אוהב אותם וגם הצורה בהם הוא שולט בהם היא אבסורדית למדי.

 

גם כאשר היקאפ אומר לו את זה, שהוא בעצמו משתמש בדרקונים ושיש לו דרקונים משלו, הוא אומר ש"אלו דרקונים שנועדו להרוג"- למרות שבהתחלה הוא אמר שכל הדרקונים הם פשוט מכונות הרג.
או שכל הדרקונים רצחניים, או שרק הדרקונים שלך רצחניים, אתה לא יכול להגיד את 2 הדברים ביחד!!
התכנית שלו אבסורדית ואיכשהו עובדת, וחצי ממה שקורה לטובתו נראה יותר כמו מזל, או יותר נכון, כדרך לקדם את העלילה של הסרט בלי לספק הסברים.

אני ראיתי את הסרט בדיבוב לעברית, ולמרות שראיתי את 2 הסרטים הראשונים באנגלית, כ-10 דקות אל תוך הסרט הדיבוב לא הפריע לי והרגיש לי טבעי ונכון.
הקולות של רוב הדמויות תואמות את המדובבים המקוריים מבחינת טון הדיבור וכמעט ולא היו מקרים בהם הדיבוב הפריע לי.
אפילו חלק מהשמות של הדמויות תורגמו לעברית, ועדיין בגזרת התרגום לעברית והדיבוב, מלבד שורה אחת שחרקה לי באוזן עם עברית לא תקינה, רוב הסרט תורגם ודובב לא רע בכלל.

אחד הדברים שמאוד אהבתי בסרט, היה סצנה בה היקאפ מנסה לבנות ל"שום-שן" תותבת לזנב הפצוע שלו שיאפשר לו לטוס לבד, בלי עזרה מהיקאפ.
אהבתי את הסצינה הזו, כי באחד מסרטי הספיישל שלא שוחררו לקולנוע, היקאפ עושה דבר דומה ושום-שן דוחה אותו, והפעם בגלל שלשום-שן יש מטרה, לחזר אחרי ה"זעם האורי", הוא מתרגש לקבל ולנסות את התותבת.
בגלל ההיכרות שלי עם העולם של תותבות ופרוטזות, ההתרגשות של "שום-שן" לקבלת התותבת החדשה הייתה שיקוף מדויק של בני-אדם בסיטואציה דומה, ושאפו לחברת Dreamworks שהצליחה להעביר את ההתרגשות הזו בחיה לא מדברת.

הסוף של "הדרקון הראשון שלי 3" מתאים לטון של הסופים הקודמים בטרילוגיה, עם טעם מר מתוק, אבל הפעם יותר מתוק ממר (תודה לאל), ומסיים את הסיפור של היקאפ ושום-שן בצורה יפה.

הדרקון הראשון שלי 3

ציון סופי - 8

8

שווה צפייה

סרט כיפי, נבל שכתוב גרוע, אבל סרט שמסיים את הטרילוגיה בטעם מתוק יותר מבעבר. מומלץ לצפייה עם ילדים- בטח בפסח הקרוב.

User Rating: 3.42 ( 7 votes)

אודות צוק עין אלי

חולה הארי פוטר, Assassin's Creed, מתמכר סדרתי לסדרות ושחקן PS4 במעט הזמן והחיים שיש לי. הדדפול הישראלי וכתב קולנוע.

השאר\י תגובה