השחקן איאן הולם הולך לעולמו בגיל 88

אנחנו נאלצים להפרד לשלום מהשחקן איאן הולם, האיש שהביא למסך הגדול את בילבו בגינס ביחד עם עשרות דמויות אהובות

איאן הולם נולד באנגליה ב-1931 להורים סקוטים, אביו פסיכיאטר ואמו אחות. אחרי מפגש מקרי אצל רופא שיניים עם שחקן דרמה בשם הנרי ביינטון, איאן הצטרף לאקדמיה המלכותית של אומנות דרמטית. הוא נאלץ לעזוב את האקדמיה באמצע לימודיו להתגייס לצבא ב-1952 ולאחר מכן סיים את תפקידו כאשר יצא להופיע במספר מקומות ברחבי ארצות הברית והתחיל כבר לקבל תפקידי תאטרון משמעותיים באנגליה לאורך כל שנות החמישים.

תפקידו הראשון על המסך הגיע ב-1965 בתור ריצ'ארד השלישי בסרט "מלחמות הוורדים" של רשת ה-BBC. משם הוא שיחק בסרטים כגון "מרי מלכת הסקוטים" מ-1971, "וינסטון הצעיר" ב-1972 ואף זכה בפרס טוני להופעתו על הבמה ב-The Homecoming, וב-1981 הוא אפילו הופיע בתוכנית רדיו של ה-BBC שבה הוא דיבב את פרודו בגינס בעיבוד קולי לספריו של טולקין.

התפקיד המרכזי שהפך אותו לכוכב בעולם הקולנוע היה תפקידו בתור האנדרואיד בסרטו האגדי של רידלי סקוט "הנוסע השמיני", מאז הוא כיכב במספר סרטים מרכזיים בהוליווד בתפקידי משנה כמו "שודדי הזמן" בתור נפוליאון, "ברזיל", "פרנקשטיין" עם רוברט דה נירו" ו"הנרי החמישי".

למרות שהולם זכה בפרס BAFTA, פרס המשחק המוערך של אנגליה, ואף היה מועמד לאוסקר על תפקידו ב"כרכרות האש" ב-1981, תפקידים מרכזיים יותר עבור השחקן התחילו להופיע רק בסוף שנות התשעים, כשגילם את הכומר ויטו בסרט המדע הבדיוני האהוב "האלמנט החמישי" עם ברוס ויליס ואת ג'ק המרטש בסרט "ממעמקי הגיהנום" עם ג'וני דפ.

מה שכן, ב-1989, השחקן הותיק זכה לתואר האבירות שלו מהמלוכה הבריטית, ששם אותו בקבוצה המכובדת של שחקנים עם תואר אבירות ביחד עם שחקן שאתו ישתף פעולה ב-2001, איאן מקלן, בתפקיד שרובנו זוכרים אותו בגללו, בתור בילבו בגינס בטרילוגיית "שר הטבעות" של פיטר ג'קסון. תפקיד שאליו כמובן חזר לקצרה במהלך טרילוגיית "ההוביט". אבל לצערנו הרב, אנחנו נאלצים להיפרד ממנו לא על המסך שט לחופים הכסופים אלא בחיים האמיתיים. הולם הלך לעולמו בגיל 88 מפרקינסון, הסוכן שלו שיחרר הודעה לתקשורת:

זה בצער רב, שהשחקן סר איאן הולם הלך לעולמו הבוקר בגיל 88, הוא מת בשקט בבית החולים, עם משפחתו ומטפליו. מקסים, אדיב וכל כך מוכשר, אנחנו מאוד נתגעגע אליו.

הציטוט לקוח מהלינק הבא.

הולם רצה לקחת חלק באיחוד של צוות השחקנים של "שר הטבעות", אך לא יכל בעקבות מצבו והוא אף הראה צער רב על כך. למרות זאת, לעולם לא נשכח את הופעתו בתור בילבו לצד עשרות תפקידים אייקונים בכל הז'אנרים של הקולנוע והטלוויזיה שדרכם מצא מקום בליבנו.

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה