Infamous Iron Man #1 – האם נבלים יכולים להשתנות?

Doctor Doom מצא עבודה חדשה ומשנה את יעודו לחלוטין. בקומיקס החדש – Infamous Iron Man, הוא מנסה לשנות את תדמיתו כ”נבל הטוב ביותר” ורוצה להפוך להיות אחד מהחברה’ הטובים. אבל האם הוא באמת יכול להצליח בכך? ומה בכלל המניעים שלו? ואיך כל זה קשור ל-Iron Man? נקווה שנקבל את כל התשובות הללו בסיפור החדש מבית מארוול.

אף אחד לא יתווכח איתכם אם תגידו ש-Doctor Doom הוא הנבל הכי טוב בעולם של מארוול. אין מה לעשות, הבחור מלא ברשע – ואולי עכשיו אפשר להגיד “היה”. האיש שגנב כוחות של אחרים, שהיה אחד מהנבלים של Magneto, שהורג אנשים בלי רחמים (או לפחות מעלים אותם); כן, אותו גאון מרושע מחליט שהוא רוצה להפוך להיות טוב, הוא רוצה להשתנות ולתקן את כל ההרס שהוא יצר. קומיקס וירקות שלחו אותי למשימה, לקרוא את הגיליון הראשון והחדש של הסדרה Infamous Iron Man, ולנסות להבין האם זה באמת אפשרי שנבל, עם היסטוריה עשירה ברשע, יהפוך לגיבור הבא של Earth-616?

זהירות – ספויילר!
כדי להבין את מה שקורה בקומיקס החדש, תצטרכו לדעת כמה דברים שקרו בעבר:
• הקומיקס מתרחש לאחר עלילת Secret Wars, בה Reed Richards (שהוא Mister Fantastic והאוייב הכי ותיק של Doctor Doom) מרפא את Doctor Doom ועוזר לו לתקן את פרצופו שהושחט עוד כשהם היו יחדיו באוניברסיטה.
• לאחר מכן, בקומיקס שנקרא “All-New, All-Different Marvel”, רואים כי Doom הצהיר בפני Tony Stark שהוא אדם חדש ושהוא רוצה לעזור לו, אך לא כל כך הצליח לשכנע אותו. (אפשר להבין למה…)
• עוד משהו שאתם צריכים לדעת, אחרי עלילת הקומיקס Civil War II, איירון מן נעלם והתפקיד הועבר ל-Riri Williams.

ובכן, אחרי שקראתם את כל הספויילרים הנהדרים הללו, אפשר לגשת לעניינים שלשמם התכנסנו.
עלילת הקומיקס החדש מתחילה בישיבה, בה נוכחים חברי קבוצת Cabal, בניהם Loki (בצורתו הנשית), Emma Frost, Namor ו-The Hood שעיצבן את Doom טיפה יותר מידי ונשלח הודו בגלל זה.
בהמשך, Doom עושה מעשה טוב אמיתי ומציל את Maria Hill, מנהלת בסוכנות ש.י.ל.ד. ומסכים לשמור על העובדה שהיא הצליחה ליפול במלכודת של נבל סוג ג’ בשם Diablo. אחר כך, Doom קופץ לביקור אצל Amara Perera ומתוודה בפניה שהוא רוצה לתקן את החטאים שעשה. היא שואלת אותו מה הוא רוצה ממנה, Doom עונה לה שהיא מזכירה לו מישהו/י ונעלם.
בסצנה הבאה, Doom מבקר את Stark (מה אבל איך? תצטרכו לקרוא כדי לגלות), ואומר לו שהוא הבין מה יעודו בחיים. Doom רוצה להמשיך את עבודותו של Tony ולהיות איירון מן הבא. כמובן ש-Tony לא מסכים לכך, אבל Doom טוען שהוא לא ביקש רשות ואפילו מראה את החליפה שבנה לעצמו.
את הסצנה האחרונה אשאיר לכם לגלות, כי לפי דעתי היא המרגשת ביותר וסוגרת את הקומיקס בצורה מעולה ומשאירה את הקורא עם רצון לקבל לידיו את הקומיקס הבא.

infamous iron man 1

אבל תכלס, האם Infamous Iron Man שווה את זה?
בואו נגיד, שאם לקומיקס יש עטיפה שרואים בה את Doctor Doom עם מסכה של איירון מן, אין טעם לסיים את הקומיקס בהצהרה שהוא הולך להיות איירון מן, כי את זה כבר הבנו לבד. מהבחינה הזאת, הצייר של העטיפה וזה שצייר גם את כל הקומיקס, Alex Maleev, איכזב אותי. גם את הציורים עצמם לא כל כך אהבתי, נראה כאילו הם לא גמורים לחלוטין או שחסרה שכבת צביעה נוספת, אבל כל אחד והטעם שלו. דבר שכן אהבתי הוא האווירה האפלה שאפשר לקבל בכמה דפים בהתאם לעלילה.
ובנוגע לעלילה עצמה, אני מרגישה ש-Marvel קצת איבדו את זה. הם מתחילים לחזור על עצמם ולעשות את אותו סיפור בדמויות שונות. Brian Michael Bendis מתחיל את הסיפור בצורה דומה מאוד לסיפורים אחרים שכבר ראינו, מכניס גם את מוטיב ה”גיבור שהרס את הפרצוף שלו ועכשיו קיבל אותם בחזרה והוא חתיך בטירוף” שמופיע כבר כמה פעמים בסיפורים אחרים, כנ”ל בנוגע למוטיב ה”בחור רע הופך לטוב”.
אבל יש משהו נחמד בעובדה שהם בחרו דמות עם מוניטין כל כך לא טוב שרוצה להשתנות, ואולי מתחיל בחליפה שקצת גדולה עליו. השאלות הרבות שעולות לנו בזמן קריאת הקומיקס כמו: “האם בחורים רעים יכולים להשתנות?” או “Doom באמת יצליח?”, מסקרנות מאוד ומשאירות מקום לדמיון ולערעורים עד הגליון הבא.

את הסדרה החדשה, Infamous Iron Man, הייתי ממליצה לאוהבי Doom אמיתיים, שפתוחים לצדדים אחרים של הנבל; גם אנשים שאהבו את Civil War II וכל הקומיקסים מסביב, יהנו מאוד. פחות מומלץ לקוראים חדשים שלא מכירים את ההיסטוריה של Doom, או לאנשים שמחפשים רק אקשן.

Infamous Iron Man #1

עלילה - 7.5
תמונת עטיפה - 6
איורים - 9
צביעה - 8

7.6

טוב אבל לא חובה

עלילה קצת משעממת אבל משאירה הרבה שאלות בקשר לעתיד של Doctor Doom. אם אתם אוהדים של מארוול ועוקבים אחרי העלילה של היקום, לכו על זה. אם אתם פחות מכירים את ההיסטוריה של Doom, אפשר גם לוותר.

User Rating: 4.6 ( 1 votes)

אודות שי כסיף

שי כסיף, בת 17 מרחובות. גיקית לא קטנה, אוהבת מאוד את עולם הגיימינג, עולמות הפנטזיה והמד"ב. Team DC בקומיקס, אבל כמובן ש-Team Marvel אם מדובר בסרטים!

השאר\י תגובה