Inhumans vs X-Men #1 – באיזה צד אתם?

corona - קורונה וירוס

המלחמה הכי גדולה ביקום Marvel עד כה?

אחרי הרבה זמן שנעדרתי, תקופה שכללה בתוכה הרבה מבחנים ויותר מידי ימים בהם הייתי חולה, גם אני חזרתי לחנות האהובה עליי – קומיקס וירקות – לאסוף את הקומיקס הבא שאותו אוכל לסקר. כפי שבוודאי שמתם לב הכותרת Inhumans הופיעה אצלינו באתר הרבה לאחרונה, הדמויות בעלות הגזע החוצני מגיעים למסך הגדול וגם מקבלים סדרות קומיקס חדשות.

כנראה שקומיקס וירקות הבינו שבלתי אנושיים הופכים להיות הדבר החם לשנת 2017, ונתנו לי את הגיליון הראשון של Inhumans vs X-Men, הכותר החדש מבית Marvel שפותח לנו את שנת 2017 יחד עם עוד הרבה סדרות קומיקס חדשות. אבל אתם מכירים את זה שיש לכם משימה לעשות, ואתם דוחים אותה עד הרגע האחרון? נותנים לה לבהות בכם בזמן שאתם מעדיפים לעשות דברים אחרים? ככה יצא שקרה לי עם הגליון הזה. אולי זה בגלל הסלידה מוולברין (אני באמת לא יודעת למה), ואולי בגלל שלא קראתי קומיקס של Inhumans לפני כן. תראו בסוף הכתבה, אם דעתי השתנתה.

כמו תמיד, נתחיל בסקירה קצרה של האירועים שקרו לפני אירועי הקומיקס Inhumans vs X-Men:
דבר ראשון שאתם צריכים לדעת הוא שסייקלופס מת במהלך אירועי הקומיקס Secret Wars, בזמן שנלחם מול Doctor Doom אשר הצליח לגבור עליו ולשבור את מפרקתו – אבל קם לתחייה בעזרת דוקטור סטריינג’.
בקומיקס Death of X מסופר שהאקס-מן קיבלו קריאת מצוקה ושלחו משלחת שיצאה לחקור את אותה קריאה. כך נחשפו לגופות של ה-Multiple Man שאמר בנשימתו האחרונה כי המקום אפוף ערפילי טריגן שהתאגדו לצורת עננים לאחר הפצתם לכדור הארץ על ידי Black Bolt (אירועי Apocalypse Wars). אותם עננים מגדילים את כמות הבלתי אנושיים אך גם רעילים לבעלי הגזע המוטנטים וגורמים להם למות. העננים מתחילים להשפיע על סייקלופס והוא מתחיל לגסוס ובסוף מת.
אמה פרוסט, מושא האהבה של סייקלופס, עדה לכך ומחליטה לשמור על מותו בסוד. היא יוצרת שאשליה של סייקלופס ובעזרתה תוקפת את ממלכת הבלתי אנושיים ובמטרה להרוס את הערפילים. האשליה של סייקלופס נהרגת על ידי Black Bolt והוכרז כגיבור על ידי האקס-מן. לאחר האירועים הללו, קבוצת הבלתי אנושיים והאקס-מן חתמו על שביתת נשק בניהם. בנוסף, ביסט, שהוא גם מדען בשם Hank McCoy משתף פעולה עם ISO מצוות הבלתי אנושיים על מנת למצוא פתרון לעננים הרעילים.

אחרי כל ההקדמה הזאת, אפשר לגשת לעניינים החשובים ביותר ולעבור לדבר על הגליון הראשון של הקומיקס Inhumans vs X-men. קודם כל נכיר את הצדדים במלחמה. כפי שניתן לראות בתמונה מתחת, בכל צד יש הרבה מאוד משתתפים. ביסט הוא המנהיג של קבוצת האקס-מן בעוד מדוזה ו-Black Bolt הם חלק ממשפחת המלוכה של גזע הבלתי אנושיים ולכן הם המנהיגים.

אפשר להגיד ש-Marvel קצת חוזרים על עצמם. בזמן האחרון אני נתקלת ביותר ויותר קומיקסים שמתחילים בפגישת צוות. אבל לעומת שאר הגליונות שמתחילים כך, בגליון הזה, העלילה הראשית היא אותה ישיבה של האקס-מן, כאשר באמצע קוטעים אותה חלקם אחרים מצד הבלתי אנושיים, אשר נפגשים לדבר על דברים חשובים באמת. ביסט מספר לצוות שהוא גילה דברים חדשים על הענן ואלו הן לא חדשות טובות לגזע של המוטנטים. נשאר להם שבועיים עד שהגזע יכחד לחלוטין. ביסט כמובן בעד למצוא רעיון חיובי שלא יפר את שביתת הנשק בניהם לבין הבלתי אנושיים. הוא מנסה לשכנע את חבריו לצוות לברוח מכדור הארץ בטענה שאין ברירה, אך מגנטו מצהיר שיש להילחם בבלתי אנושיים ולא לברוח. ביסט אומר שלבלתי אנושיים יש תוכנית קרב ואם הם יתקפו הם יפסידו, אך אמה פרוסט מגלה לו שהיא ומגנטו עבדו על תוכנית לחימה משלהם, בזמן שביסט ניסה למצוא פתרון במהלך שמונה חודשים. הם עושים הצבעה, בעד או נגד הלחימה בבלתי אנושיים. החלטה המתקבלת היא לצאת למלחמה (כמובן, הרי אז לא היה לנו קומיקס), אך ביסט לא מוכן לקחת חלק בכך. בהמשך הקומיקס, רואים את חברי האקס-מן מבצעים את הפעולות שעליהם דיברו נגד הבלתי אנושיים.

העלילה עושה רושם שמשהו רע מאוד הולך לקרות. אומנם האקס-מן מצליחים במזימתם נגד הבלתי אנושיים בגליון הראשון, אך זאת בדיוק הבעיה – זהו הגליון הראשון, ואחריו יהיו עוד הרבה. הכותבים Charles Soule ו-Jeff Lemire עושים עבודה נפלאה בהכנסת הקורא לתוך העניינים. הבעיה מוצגת מהר מאוד, ואפשר להרגיש את המתח בין הדמויות. הטקסט ברור לחלוטין, ואהבתי את הכנסת הקטעים המראים מה הבלתי אנושיים עושים תוך כדי שהאקס-מן מדברים בניהם. דברים כאלה טובים רק בקומיקס, כי בכל פלטפורמה אחרת הקורא/צופה היה מאבד את העלילה. הם מעבירים בצורה ברורה את הקונפילקט הפנימי של האקס-מן, ללכת להילחם בתקווה שיצליחו להציל את הגזע שלהם אבל גם לסכן את חייהם או לוותר כדור הארץ, המקום בו נולדו וחייו בשביל שקבוצת חייזרים תתפוס אותו, ולברוח למקום אחר בו לא יפגעו. ישנם מקומות של הומור, לא הרבה לעומת כל שאר סדרות הקומיקס של Marvel, שזה קצת חבל מצד אחד, אבל מצד שני מגביר את האווירה הקשה שמלווה את ההחלטה שצריכים לעשות האקס-מן.

האיורים שציורו על ידי Leinil Francis Yu וגם Gerry Alanguilan ונצבעו על ידי David Curiel פחות הרשימו אותי הפעם. ברוב התמונות שבהם מופיעים כמה דמויות אין יותר מידי התעסקות בפרטים הקטנים והציורים נראים טיפה מרושלים, לא גמורים ואפילו כאילו נעשו בחיפזון. לעומת זאת, כאשר ישנה דמות אחת בקלוז’ אפ, היא יפייפה. יש דגש על הפרטים, יש הצללות ותווי פנים אנושיים. אז אם אתם באים בשביל האומנות, תוכלו לדלג על הקומיקס הזה.

ומה דעתי על הבלתי אנושיים והאקס-מן אחרי שקראתי את הקומיקס? אומנם אני עדיין לא המעריצה הכי גדולה של לוגן, אבל בהחלט נקשרתי יותר לביסט. הוא אומנם דמות קומיקס בעל כוחות של קוף אדם מגודל אבל הוא רגיש מאוד. הוא מראה את יכולת המנהיגות שלו, את חוכמתו וכיצד הוא עומד על העקרונות שלו. אומנם בקומיקס הוא קצת מתנהג גם כמו ילד מגודל, אך כשהגזע שלך עומד למות וכולם סומכים עלייך, גם המנהיגים הכי גדולים נשברים.
ובקשר לבלתי אנושיים, הם אומנם מוכנים לעשות הכל, גם אם זה אומר להרוג גזע שלם, על מנת לגדול ולהיות הכי חזקים, אבל מכוון שאני לא מכירה את הדמויות אין בכוונתי לשפוט את מעשיהם. אני לא יודעת אם הטבע שלהם הוא להיות חסרי התחשבות או שזה הוקצן במיוחד בקומיקס הזה, אבל אתם מוזמנים לכתוב לי.

בשורה תחתונה, הקומיקס נהדר לאוהבי הז’אנר. לעומת שאר המלחמות ביקום של Marvel, יש כאן מלחמה על רקע השרדות והדמויות מקושרים רגשית למטרה. כך הם גורמים לקורא להישאב לתוך העלילה ולהתחיל לדמיין מה יקרה הלאה. אם תשאלו אותי, אני לא אקנה את הקומיקס, אבל כן אעקוב אחר התפתחות העלילה כי גם אני מסוקרנת לדעת. תוכלו להשיג את הגליון הראשון בסדרה החדשה Inhumans vs X-Men וגם את שאר הגליונות בחנות של קומיקס וירקות.

Inhumans vs X-Men #1

עלילה - 9
Cover - 9.5
איורים - 7.5
צביעה - 7.5

8.4

טוב

אומנם האיורים לא מרשימים אבל הדילמה של צוות האקס-מן גורמת למלחמה הזאת להיות משהו אחר, מלחמה ששווה להילחם עליה - ושווה לקרוא עליה.

User Rating: Be the first one !

אודות שי כסיף

שי כסיף, בת 17 מרחובות. גיקית לא קטנה, אוהבת מאוד את עולם הגיימינג, עולמות הפנטזיה והמד"ב. Team DC בקומיקס, אבל כמובן ש-Team Marvel אם מדובר בסרטים!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *