איך עושה טי רקס? – ביקורת הסרט עולם היורה: נפילת הממלכה

אחרי 2 פתיחות לא מוצלחות של פארקים מלאי דינוזאורים. החל מטי רקס איימתני שטורף את כל מה שרק עומד בדרכו, ועד לברכיוזאורוס ארוך צוואר, שניתן לראות ממרחק עצום בשל גודלו. שפילברג עדיין לא מתייאש מהחלום שבו, כל ילד על פני כדור הארץ ידע מה הם אותם דינוזאורים שהתהלכו פה לפני מיליוני שנים.

בעודי צופה ביצירת המופת החדשה מאת סטיבן שפילברג “Jurassic World”, כבר בסוף אפשר היה להריח את סרט ההמשך מקילומטרים. אחת הסצינות מסוף הסרט הקודם בה מראים את דוקטור הנרי וו (המגולם על ידי בי די וונג) סוגר את כל העסק שלו, ובורח עם המעט שאפשר בשביל לחיות עוד יום. פה אתה כבר יודע שאתה תזכה לראות אותו או תשמע עליו בהמשך. איזה המשך? המשך של עולם היורה כמובן. אחרי סדרת סרטים מצליחה שמתהלכת לה בעולם כבר 25 שנה מאז יציאת הסרט הראשון בקולנוע, הייתי בספק אם אותם זוחלים פרהיסטוריים יכולים לחולל תדהמה של ממש, כמו בפעם הראשונה. הרי הסרט הקודם היה מאוד שונה, אבל גם מאוד מוכר. האם אחרי ההרפתקאה הזו הדינוזאורים באמת נכחדו מהעולם אחת ולתמיד?

בתור אחת שגדלה עם פריק של דינוזאורים בבית, מובן שגם אני לא השארתי בסתר את ההתלהבות שלי לגביהם. במבט לאחור, ייתכן ולתת לילדה קטנה לראות את פארק היורה בלילה סוער (כן זה היה בעידוד של ההורים), גורם לדמיון הפורה שלה לעבוד שעות נוספות ובסופו של דבר לחשוב שמחוץ לחלון מחכה לו טי רקס רעב במיוחד. אבל לשמחתי היום בתור אדם מבוגר, אני מבינה שהיצורים אדירי המיימדים הללו כבר לא מתהלכים להם על פני האדמה, במשך מיליוני שנים. כששבתי לצפות בסדרת הסרטים של Jurassic Park, אותו רעיון של להשיב לחיים את אותם זוחלים ששלטו בעולם בתקופה הפרהיסטורית, נראה פשוט גאוני. כמובן שלסדרה הישנה יש את העליות והמורדות שלה, אבל עצם העובדה שברגע בו מעלים את הנושא דינוזאורים, הדבר הראשון שקופץ לך לראש זה טי רקס. אותו טי רקס שהפך לסימן ההיכר של פארק היורה. זו הייתה כוונתו של שפילברג כשיצר את ממלכת הדינוזאורים בפעם הראשונה. בפעם השנייה היה זה קולין טרוורו שהצית מחדש את ההתלהבות של ילדים (ומבוגרים) בדינוזאורים עם עולם היורה, בו הפארק נפתח מחדש. פארק עצום עם מגוון רחב של דינוזאורים, חלקם אדירי מיימדים ונראים עוד יותר מציאותיים (נכון כאן לא השתמשו בבובה מכנית שתאיים בשאגות על צוות השחקנים, אבל גם למחשבים יש את הקסם שלהם), וחלקם קטנים ונורא קל לפספס אותם אם אתה לא יודע לאיפה להסתכל.

הסיפור של Jurassic World Fallen Kingdom  ממשיך את Jurassic World. הפארק נסגר וננטש מידי כל אדם בשל בריחה של האינדומינוס רקס, אחד הדינוזאורים היותר מסוכנים שחיו על האי איסלה נובלר. מה שהוביל לבריחה של כל שאר הדינוזאורים מהכלובים שלהם. הדבר הותיר את הנהלת הפארק ללא כל ברירה אחרת, והורה על פינוי של בני אדם מכל רחבי האי. מאז כל מה שנותר על פניו הוא אותם דינוזאורים שהושבו לחיים באמצעות כוחו של המדע הגנטי. בחלוף 3 שנים מאז אותו מקרה מצער בפארק, ישנו איום חדש על עולם הדינוזאורים, הר הגעש שבאי עליו חיים הזוחלים הפרהיסטוריים שב לפעילות ומאיים להכחיד אותם פעם נוספת. לא רחוק כל כך מהאי, מתקיימת הצבעה בסנאט של ארצות הברית על גורלם של הדינוזאורים, האם צריך להציל אותם ולשמרם או לתת לטבע לעשות את שלו ולהכחיד את היצורים שמלכתחילה לא היו אמורים להתקיים בתקופה הזו. מנהלת “עולם היורה” לשעבר קלייר דירינג (ברייס דאלאס הווארד) הקימה קבוצה לשימור של אותם דינוזאורים. לאחר ההחלטה הגורלית של הסנאט לאפשר לדינוזאורים למות מוות טבעי על ידי הר הגעש, מקבלת קלייר שיחת טלפון מפתיע מבנג’מין לוקווד. לוקווד היה השותף של ג’ון המונד ליצירת טכנולוגיית השיבוטים שאיפשרה לדינוזאורים להתהלך פעם נוספת על כדור הארץ, עם הפתיחה של פארק היורה. לוקווד מבקש ממנה להגיע אל משכנו בארצות הברית, והיא נענית לבקשה. באחוזתו של לוקווד היא פוגשת באלי מיילס. מיילס הוא הזרוע המבצעת של לוקווד בימים אלו. לוקווד מבקש מקלייר להצטרף למשלחת שלו להצלת הדינוזאורים, בינהם הולוצירפטורית היחידה ששדרה “בלו”. בידיעה שהיא לא זו שתצליח לגרום לבלו לבוא, קלייר נוסעת לגייס את אוון (כריס פראט) למשימת החילוץ. ללא יותר מידי עיכובים המשלחת שכוללת בתוכה את קלייר, פרנקלין (הילד בעל הגישה הטכנית), זיאה (ווטרינרית) ואוון נוחתת באי איסלה נובלר. שם הם מגלים שמי שאחראי על מבצע החילוץ כולו הוא שכיר בשם וויטלי. משם העניינים הופכים מהר מאוד לגועשים, ואתה מוצא את עצמך מרותק לכיסא.

חשוב לי לבוא ולציין שרף הציפיות שלי מהסרט היה לא גבוהה במיוחד. אמרתי לעצמי, “טוב זה סרט המשך, מה כבר יכולים לחדש בו הפעם?” תופתעו לשמוע שיש קצת מה לחדש. יצאתי מהסרט בתחושה של סיפוק. הרגשה שלא ביזבתי את הזמן שלי במשך שעתיים שלמות. ההתחלה מבחינתי הייתה החלק הקצת יותר מיותר בסרט. במשך חצי שעה אני בוהה במסך מבלי שממש קורה משהו שאני לא צופה לו מראש. אחרי החצי שעה הסרט מעלה קצב וההרפתקאה האמיתית מתחילה. עבור מי שראה בעבר את סדרת הסרטים של פארק היורה, עולם היורה נפילת הממלכה יראה מוכר במקצת. חלק מהרעיונות המופיעים בסרט כבר היו בחלקם בעבר, אבל יש כמה אלמנטים של הפתעה שגורמים לך לצאת מהסרט עם הרגשה טובה. כמובן שלא צריך עיניים חדות במיוחד בשביל להבין בסרט מי זה מי, זה לא שזה איזשהו מותחן בלתי צפוי.

מבחינת רמת האמינות של המשחק בסרט, אין לי ממש על מה להתלונן. צוות השחקנים מורכב ברובו משחקנים שיודעים מה הם עושים. פה ושם היו דמויות שהפריע לי האופן בו הם מדברות. מה שנקרא בעיית השפה הזרה בהוליווד. אבל מלבד זה, הדמויות הן בדיוק מי שאתם מצפים שהם. גורמי ההפתעה מבחינת הדמויות לא רבים במיוחד, ואתה קולט ברגע קליל מי זה מי, מה הגישה שלה, ומה היא הולכת לעשות כמעט בכל רגע נתון. אוון עדיין אותו בחור משעשע, שלא יהסס להגן על חבריו. קלייר תמיד תעשה את הדבר הנכון. והנבל תמיד יהיה נבל צפוי עם אידיאולוגיה פשוטה ואגואיסטית.

ויזואלית, ללא ספק מרשימה. ככל שהאפקטים הממוחשבים מתפתחים, גם האפקטים משתפרים ומעלים את הרף בכל פעם מחדש. עם פעם השוס היה בובות מכניות שנבנו מבעוד מועד, הפעם זה הקסם רב העוצמה של הקוסמים מאחורי האפקטים הדיגיטליים. יצירה של מאות דינוזאורים מזנים, מינים וגדלים שונים שהובאו לחיים, ונראים אמיתיים לחלוטין. אתה לרגע אחד לא חושב שהשחקנים נמצאים אל מול שום דבר. מה שמוסיף לאמינות של הקסם הזה אלו הנופים המרהיבים בהם צולם הסרט. אשלייה מושלמת של ממש, ואתה לא מסוגל לפקפק בה לרגע.

אז כמה מילות סיכום. הסרט כמו רוב סרטי הקיץ למינהם, עושה הרבה רעש. בהתחלה אתה לא מבין על מה כל הטררם, ואז אתה נשאב לממלכה האסורה. סרט שבו אתה יושב ובמהלכו אומר, אוקי את זה כבר ראיתי בעבר. צפוי, כנראה שמאוד. אבל אתה יוצא מהסרט עם חיוך קל על הפנים, ומגלה שנהנית ממנו. כל חובבי הדינוזאורים בקהל ישמחו לראות אותו. ככל הנראה הסרט הזה לא היה נחוץ כל כך, אבל זה מה שקורה שרוצים להרוויח עוד קצת כסף מסדרה מוצלחת שמציינת 25 מאז שהגיע למסך הגדול. אז אם אתם מחפשים שעתיים שבהם יהיה לכם שקט מהילדים, קחו אותם לראות את Jurassic World Fallen Kingdom. רק תסבירו להם שאתם לא מוכנים להכניס דינוזאור מחמד הביתה.

עולם היורה: נפילת הממלכה

עלילה - 7
משחק - 7.5
ויזואליות - 8.5
Clever Girls - 9

8

לא בסכנת הכחדה

הסרט צפוי ברובו, אבל מעביר את הזמן בכיף.

User Rating: Be the first one !

אודות בר מקלר

בזמני הפנוי אני חננת על, מעריצה אדוקה של Marvel, Star Wars ו-Voltron Legendary Defender. בין היתר רואה סרטים, סדרות, קוראת קומיקסים ומצילה את העולם מספר פעמים בשבוע כי אני Defender Of The Universe. אה כן וכמובן משחקת בהמון משחקי וידאו, אל תתבאסו אם אקרע לכם את הצורה במשחק מכות.

השאר\י תגובה