Little Nightmares

חלומות נעימים – סיקור המשחק Little Nightmares

על פניו, המשחק החדש של מפתחת האינדי Tarsier Studios נראה לא כל כך מזיק. למעשה, הוא נראה כמו משחק שמפתחות משחקים משחררות לפעמים כדי להוות משחק פלטפורמר חמוד עם ניחוחות דלים של אימה. אבל עם אווירה שלא ניתן להשוות אותה לשום משחק אחר ביחד עם תחושת פחד אמיתית שלא משחררת את השחקן לרגע, זהו לא המקרה עם Little Nightmares…

אז רוצים לדעת מה חשבתי על המשחק המפתיע הזה? בואו איתי, רק אל תירדמו בדרך… שלא תקבלו סיוטים…

במשחק השחקן מגלם ילדה קטנה החמושה במצת סיגריות אחד בלבד ולא שום דבר מעבר. המסע שהיא עוברת בעולם המשחק המקורי הזה מלא באימה אמיתית ובסיוטים של כולנו מהילדות ואולי מחיינו הבוגרים אך עדיין מציג נדבך מסויים של יופי וסגנון אומנות מרהיב.
Little Nightmares אף פעם לא באמת אומר לשחקן מה לעשות או מה בדיוק הולך, במקום זאת הוא גורם לשחקן תמיד ללכת לכיוון אחד ונותן למוח שלו למלא את החלקים החסרים בדרך ליעד. וזו רק חצי מהבעיה…

למרות שקפיצות הפחדה זה דבר נוראי בפני עצמו, שום דבר לא יכול להיות נורא ומפחיד כמו מה שהולך בתוך ראש של אדם… בתור שחקן ציפיתי להכי גרוע והכי מפחיד לפני ואז ראיתי שזה לא מגיע, בגלל שמשחק הכין לי משהו הרבה יותר מפחיד ואיום בהמשך. שרשרת האימה הזו ממשיכה לדחוף את השחקן עד שהוא מגיע לנקודה שבה הוא כבר משתגע מרוב פחד. ובום! קורה משהו גדול.

זה נהיה אפילו יותר מרגש ומותח כאשר אין במשחק שום דפוס מבחינת מכאניקת משחק. נכון, בגדול זהו משחק פלטפורמר, אבל המטרות ונקודות השמירה משתנות כל הזמן וזזות ללא הרף. מצאתי את עצמי ברגע אחד מתגנב לחדר חשוך ואחרי שנייה נאבק בפתירת פאזל מסובך לצאת ממנו במהרה. לעולם אי אפשר לדעת מה מחכה עוד שנייה ב-Little Nightmares וזה חלק מהקסם של המשחק.

אך למרות כל אלה, יש פה קונספט גדול בהרבה שמשחק והוא המוח של המפתחים. לאחר שסיימתי את המשחק הבנתי פשוט שהמפתחים משוגעים לחלוטין אך מצאו דרך לנתב את הטירוף לפיתוח משחק אימה מעולה. רואים זאת במיוחד במפלצות שצצות במהלך המשחק. היצורים שנתקלתי בהם במהלך המשחק גרמו לי לתחושה רעה בבטן רק מהמחשבה שהם מסתכלים עליי ואם זה לא מספיק, הגוף שלי פשוט התעוות מפחד כל פעם שאחד מהם תפס אותי.
זה כמו לשחק מחבואים עם ההורים בגיל 5, רק שבמקרה הזה אמא הפכה ליצור דוחה ומרייר שרק רוצה לאכול את העצמות של הילד. למרות שזה נשמע קלישאתי בטירוף, המשחק בהחלט מרגיש כמו סיוט מוחשי של ילד קטן.

כל התחושה של המשחק מועברת בחוזקה רבה יותר בעזרת הסביבה שלו והחדרים. כל אזור ואזור במשחק מצליח לשמור על המתח ועל סגנון האומנות המהפנט של Little Nightmares. כל זה בעיקר כולל מטבח שעוברים בו (אני ממש בספק לגבי האם הייתי אוכל בו), חדרי ילדים שנראים כאילו נשלפו היישר מ"הצלצול" ועוד שלל אזורים מזעזעים שאחסוך מכם עכשיו.

כל אזור במשחק מדמה, או מבוסס בכל אופן, על המציאות. העובדה שכל חדר ואזור במשחק מבוססים בערך על המציאות רק גרמה לי בתור שחקן לרצות לעוף מהם כמה שיותר מהר. אבל זו כל הנקודה! המפתחים רוצים שנרגיש לא בנוח במשחק הזה מהרגע שבו אנו מתחילים אותו ועד הסוף המר. ואל תדאגו, אם יש רגע נתון שאין בו פחד, זה אומר שהולך לקרות משהו נורא מפחיד בקרוב מאוד…

שלא תטעו, כל זה לא אומר ש-Little Nightmares הוא מושלם. כל האווירה של המשחק היא נחמדה והכל אבל יש רגעים שהמפתחים לקחו את זה קצת יותר מדי רחוק והמשחק ממש מעניש את השחקן מבחינת קושי בלי שום סיבה או אזהרה.
הקטעים האלו במשחק הרגישו לי כמו במשחק Limbo שבו המפתחים באמת היו מאוהבים בלזרוק על השחקן הפתעות לא רצויות בזמנים הכי מעצבנים שיש.

שורה תחתונה
בסך הכל, Little Nightmares הוא בין המשחקים הייחודיים, המרשימים והמקוריים ביותר שאי פעם נתקלתי בהם בכל שנותיי כשחקן. הוא מצליח להביא את הסיוטים הגדולים ביותר של כל ילד ומציג אותם בעולם משחקן שמשמש מראה על החברה והעולם האמיתי שממילא מפחידים את כולם מרוב זוועות.
אני חושב שכולנו יכולים להסכים שצריך כישורים די רציניים כדי לגרום למשחק שבו שולטים בילדה קטנה במעיל גשם צהוב להרגיש יותר חזק ממשחק כמו Resident Evil 7, ונראה שהמפתחת Tarsier Studios הצליחה במשימה הזו.
במשפט אחד? אם אתם רוצים לחזור לפחדי הילדות ולעבור מסע מרגש ומקורי, Little Nightmares הוא בהחלט הכתובת.

Little Nightmares

עלילה - 7.5
משחקיות - 8
סאונד - 10
גרפיקה - 9.5
פחד - 10

9

מצויין

בסך הכל, Little Nightmares הוא בין המשחקים הייחודיים, המרשימים והמקוריים ביותר שאי פעם נתקלתי בהם בכל שנותיי כשחקן. הוא מצליח להביא את הסיוטים הגדולים ביותר של כל ילד ומציג אותם בעולם משחקן שמשמש מראה על החברה והעולם האמיתי שממילא מפחידים את כולם מרוב זוועות. אני חושב שכולנו יכולים להסכים שצריך כישורים די רציניים כדי לגרום למשחק שבו שולטים בילדה קטנה במעיל גשם צהוב להרגיש יותר חזק ממשחק כמו Resident Evil 7, ונראה שהמפתחת Tarsier Studios הצליחה במשימה הזו.

User Rating: 4.81 ( 4 votes)

אודות תומר בראשי

בן 20, נולדתי וגדלתי בירושלים עיר האורות, משחק במחשב ובקונסולות מאז שאני זוכר את עצמי, נהנה לשמוע את כל סוגי המוזיקה, לראות סרטים איכותיים וכמובן לשחק כמה שרק אפשר.

השאר\י תגובה